Verdediging is Trainer van Roda JC ziet complotten Arnautovic beticht van racisme Na derde doelpunt wisselt Van Basten spelers uit voorzorg. Harm van Veldhoven zegt de'KNVB zijn club liever kwijt dan rijk is. Alkmaarse ploeg voetbalt niet goed, maar houdt weer de nul. 26 Maandag 16 maart 2009 PZC Marko Arnautovic door Max van der Put TILBURG - Met een paar vingers op de wang van Marko Arnautovic maakte Willem Il-middenvelder Ibrahim Kargbo na afloop van Wil lem II-FC Twente (0-2) duidelijk dat de speler FC Twente ver over de schreef was gegaan. De Oostenrijkse aanvaller had de voetballer uit Sierra Leone diep ge raakt met een racistisch- opmer king. 'Fuck off, you black nigger', kreeg Kargbo te horen toen hij tij dens de wedstrijd zijn opponent de hand wilde schudden. „Ik had even daarvoor wel op zijn teen ge staan, maar dat ging echt per onge luk", verklaarde de Willem ll'er. „Ik kan hard spelen, maar wel al tijd fair. De scheidsrechter had het gezien en zei ook tegen Arnauto vic dat het niet bewust gebeurde. Toch kwam hij toen met die uit spraak." Ongelooflijk, vindt Kargbo, vooral omdat er bij FC 1\vente ook donke re spelers rondlopen en de Oosten rijker zelfs vriendschappelijke ban den onderhoudt met Blaise N'Ku- fo. „De zwarte jongens van Twen te kunnen dit niet accepteren. Die moeten actie tegen hem onderne men", vindt Kargbo. Kargbo werd ook nog eens 'gepie peld' door Arnautovic nadat de aanvaller zijn ploeg in de slotfase op 0-2 had gezet. De inzet van de Tvvente-speler ging via het been van Kargbo het Willem li-doel in. Vervolgens vond Arnautovic het nodig om Kargbo daarvoor te 'be danken' door hem uitgebreid over zijn hoofd te aaien. „Vernederend en volstrekt over de grens", vond Willem Il-trainer Alfons Groenen dijk na afloop. „Ik heb zelf ook lang gevoetbald en dit doe je ge woon niet." Arnautovic wilde na afloop de pers niet te woord staan. Ibrahim Kargbo door Dick Sintenie AMSTERDAM - In een verre van ap petijtelijke wedstrijd zette Ajax het povere De Graafschap gisteren moeizaam opzij: 3-0. Trainer Mar co van Basten sprak van een 'zake lijke overwinning'. Maar het had nog veel efficiënter gekund. Voor een door blessures en schor singen geplaagd elftal trad Ajax in de eigen Arena veel te lankmoedig op tegen de ploeg die Volendam inmiddels heeft 'verdrongen' van de laatste plaats in de eredivisie. De Amsterdammers kregen de 1-0 (vrije trap Luis Suarez) en 2-0 (Da- rio Cvitanich) voor rust bijna in de schoot geworpen, maar het duurde nog tot de zeventigste mi nuut eer Suarez (uit een penalty) het pleit beslechtte. Van Basten veerde overeind na die treffer. Niet om zijn Uruguayaanse aanvaller toe te juichen, maar om Toby Alderweireld bij zich te roe pen. De jonge Belg liep warm langs de zijlijn en moest onmiddel lijk het veld in als vervanger van Oleguer. Van Basten: „Want als we Oleguer woensdag ook nog mis sen, hebben we helemaal een pro bleem." Drie minuten later volgde de ruil Miralem Sulejmani-Daley Blind. Beide wissels waren met door Rob Sporken KERKRADE - De tirade van Harm van Veldhoven was het afgelopen weekeinde, vooral in Limburg, hét gesprek van de dag. Twee dagen na zijn woede-uitbarsting staat de Ro- da-trainer nog steeds achter zijn woorden. „Ik geef alleen aan een aantal dubieuze zaken te zien." Een complottheorie tegen Roda, het is niet niks. Een furieuze trai ner Harm van Veldhoven wist het vrijdag na afloop van FC Gronin- gen-Roda JC (2-0) zeker: het aan tal dubieuze beslissingen tegen zijn team toont aan dat de KNVB de Limburgse ploeg liever kwijt het oog op de Uefa-Cupwedstrijd tegen Olympique Marseille. Betqr was het geweest als Suarez de bal in de 53e minuut opzij had geschoven naar de vrijstaande Ur- by Emanuelson, die zonder twijfel het derde doelpunt van de middag had gemaakt. Nog niet zo lang ge leden wond de trainer zich op over het gebrek aan productiviteit bij, vooral, Suarez in de thuiswed strijd tegen Volendam (2-1). Ook toen had Van Basten bij een snelle beslissing een aantal spelers willen wisselen met het oog op de mid- weekse confrontatie met Fiorenti- na, maar in plaats daarvan gaven de Amsterdammers de zege nog bijna uit handen. Ajax kampt dit seizoen met heel veel blessures en de Europese rondgang helpt niet bij het terugdringen van het aantal klachten. Rasmus Lindgren (her senschudding) en Eyong Enoh (liesblessure) keerden vrijdag geha vend terug uit Marseille. Tel daar de kwetsuren van Gabri en Jan Vertonghen bij op en het is duide lijk dat Ajax gemankeerd" aan het karwei tegen De Graafschap be gon. Ook Ismail Aissati was giste ren niet inzetbaar. Na eerdere op tredens tegen ADO Den Haag en Olympique - zijn eerste wedstrij den in vijf maanden tijd - werd de Marokkaan weer even in de wacht kamer gezet. Reden: hij is woens dag heel hard nodig voor de re turn tegen de Fransen. dan rijk is. „Kerkrade is blijkbaar te ver weg." Scheidsrechter Lies veld bestrafte vrijdag een tech nisch goed en correct uitgevoerde sliding van Delorge met een vrije trap voor FC Groningen. Holla had zich laten vallen toen de bal al weg was en er geen sprake was van fysiek contact met Delorge. Uit de vrije trap scoorde FC Gro ningen twintig minuten voor het einde de belangrijke openingstref fer. Van Veldhoven herhaalde zijn woorden gisteren in alle rust. „Ik heb die uitspraken niet gedaan in de emotie na een wedstrijd. Ik vind nog steeds dat de afgelopen tijd een aantal duels eigenaardig is verlopen. Dat geldt niet alleen voor ons. Bij Heerenveen-Sparta zie ik zaterdag ook een paar vreem- door Theo Brinkman UTRECHT - In de nababbel van wed strijden van AZ valt dit seizoen vaak de term 'verdedigende organi satie'. Ook gisteren in Utrecht weer, waar één ding nog maar eens duidelijk werd: AZ wordt dit seizoen geen kampioen doordat het de productiefste aanval van Ne derland heeft. In de Galgenwaard liet AZ het gis termiddag in voetballend opzicht afweten, maar het won wél weer: 0-1. Het doelpunt van Maarten Martens, al na ruim tien minuten, kwam ook nog eens uit de lucht vallen. De middenvelder zag tot zijn eigen verbazing zijn voorzet in het doel verdwijnen. In de reste rende tachtig minuten waren de aanvallers van AZ zo goed als on zichtbaar en ook op het midden veld liep het niet. „Als vier spelers onder hun niveau blijven, creëer je minder kansen en hou je de bal ook minder lang vast. Dan wordt het moeilijk", zei trainer Louis van Gaal na afloop. Het was alweer de zesde keer in dit seizoen dat AZ met 1-0 won. Voeg daarbij de tien wedstrijden die het met 2-0 won en het ver haal van deze competitie is ver teld. AZ wordt landskampioen om dat het verreweg de minste tegen doelpunten krijgt. Tegenstanders lopen tegen een muur aan. Zo ook in Utrecht, waar de defensie na drukkelijk hulp kreeg van Moussa Dembele. De rechtermiddenvel der, nog niet zo lang geleden spits, laat zich vaak zo ver zakken dat hij wel een rechtsback lijkt. Het hoort allemaal bij 'de verdedi gende organisatie'. „Dat we zo vaak de nul houden komt niet al leen door de verdediging, maar door het hele team", zei Niklas Moisander. De Fin zou eigenlijk nog niet spelen, maar keerde in Utrecht toch terug in de basis om dat Gill Swerts niet fit was. Voor Moisander was het zijn ren tree na tweeënhalve maand afwe zigheid door een knieblessure. Naast hem in de verdediging ston den een Nederlander (Kew Ja- liens), een Est (Ragnar Klavan) en een Deen (Simon Poulsen). Met Klavan en Poulsen speelde hij de dingen gebeuren (in het nadeel van de kleinere club). Als je een fout maakt, geef het dan toe. We maken allemaal fouten. Tegen PSV krijgen we een strafschop tegen na dat Kah een bal in het gezicht had gekregen. Die scheidsrechter durf- 'lk vind dat de afgelopen tijd een aantal duels eigenaardig is verlopen' de zijn fout tenminste toe te ge ven. Maar vrijdag draaide de scheidsrechter er constant om heen." Of de KNVB dat ook zo ziet zal vandaag moeten blijken als de voetbalbond bekijkt of de uitspra ken een staartje krijgen. nooit eerder, maar dat bleek geen obstakel. Moisander stuurde, hij re gelde en organiseerde. En waar no dig greep hij in. Utrecht kreeg een paar halve kan sen, meer niet. De enige keer dat de thuisploeg écht dichtbij een treffer was, was toen AZ-verdedi- ger Poulsen de bal bijna in eigen doel kopte. Klavan kon nog net voor de doellijn redding brengen. Door de aanvallende machteloos heid van Utrecht had AZ genoeg aan dat ene doelpunt van Martens. Het was de 56e Alkmaarse treffer dit seizoen. Daarmee ligt AZ iets achter op Heerenveen (59) en Ajax (58) en scoorde het nauwelijks meer dan PSV (53) en Twente (51). Dat lijkt erg mager voor een aan staand kampioen, maar vreemd is het bepaald niet. In de laatste tien jaar kwam het slechts één keer voor dat de landskampioen de meeste doelpunten maakte. Bijna altijd zijn het de runners-up of de subtoppers die het productiefst zijn - maar daarbij achterin vaak te kwetsbaar zijn. Vorig seizoen spande PSV in dat opzicht de kroon. De club werd landskampioen met het magere aantal van 65 doelpunten, terwijl Ajax (94) en Heerenveen (88) pro*- ductiever waren. Eenzelfde situa tie zou zich dit seizoen weer kun nen voordoen. W* AZ houdt opnieuw de nul. De Alkmaarse koploper wint van FC Utrecht met 1 -0. Het betekent de zesde wedstrijd dit seizoen die AZ met 1-0 wint. Voor 25e keer ongeslagen AZ bleef voor de 25e keer op rij in de eredivisie ongeslagen en schrapte daarmee het club record uit het seizoen 1980/ 1981 uit de boeken. Trainer Louis van Gaal schonk aandacht aan het record. „Het is leuk dat de namen van Van Gaal en de selectieleden van AZ nu in de boeken prijken. Dat is een stukje erkenning." Van Gaal was tevreden met het resultaat in Utrecht, maar niet met het spel. „Maar het is knap dat we met wéér een an dere verdediging opnieuw de 'nul' hebben gehouden." Harm van Veldhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70