Rellen na arrestaties in N-Ierland Fritzl wordt veroordeeld, het leed blijft Schutter Winnenden dol op porno Opec handhaaft olieproductie Mogelijk bommenwerpers van Rusland in Cuba en Venezuela Vandaag begint in Oostenrijk het* proces tegen Josef Fritzl. Hij wordt er onder meer van verdacht zijn dochter drieduizend keer te hebben verkracht. Politiecommandant: nog circa driehonderd actieve IRA-militanten. In Duitsland talrijke dreigingen geuit over bloedbaden op scholen. 6 Maandag 16 maart 2009 pzc lurgan - In de Noord-Ierse plaats Lurgan is het zaterdagavond tot on geregeldheden gekomen tussen de politie en betogers. Het geweld ontstond na de arrestatie van drie veronderstelde IRA-dissidenten in verband met de dood van twee Britse militairen. De politie zette pantserwagens in om de betogers in het gareel te houden. Geen van de agenten raak te gewond, mede doordat zij met het oog op molotovcocktails vuur- bestendige pakken hadden aange trokken. Betogers blokkeerden ook de spoorwegverbinding tussen Belfast en Dublin, die langs de wijk Kilwilkie in Lurgan loopt. Lur gan, ten zuidwesten van Belfast, geldt traditioneel als een roerige plaats. In het nabijgelegen Craigavon, waar vorige week maandag een po litieman werd doodgeschoten, wer den een 37-jarige man en een 30-ja- rige vrouw opgepakt. Ook werd een vuurwapen en munitie in be slag genomen. Na de arrestatie van drie veron derstelde IRA-dissidenten braken zaterdagavond rellen uit tussen politie en betogers. Er zouden driehonderd IRA-militanten zijn. moskou - Rusland zou voor zijn bommenwerpers militaire bases in Cuba en Venezuela kunnen gebrui ken. De commandant van de Rus sische luchtmacht, Anatoli Zjicha- rev, heeft dit zaterdag gezegd. De Venezolaanse president Hugo Chavez heeft aangeboden dat Rus land strategische bommenwerpers op Venezolaanse bases kan statio- wenen - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) handhaaft de olieproductie. De Opec besloot dat gisteren in de Oostenrijkse hoofstad Wenen. De vraag naar olie is de afgelopen maanden sterk gedaald als gevolg van de wereldwijde economische neergang. Het Internationaal Ener gie Agentschap (IEA) riep het olie kartel Opec vrijdag op de produc tie niet te verlagen om de prijzen op te krikken. Volgens het IEA zouden hogere prijzen ongunstig uitpakken voor de wereldecono mie. De Opec liet daarop weten be vreesd te zijn voor verder dalende prijzen en verklaarde dat dit het belangrijkste thema zou zijn op de bijeenkomst in Wenen. De onrust volgde op de arrestatie, eerder zaterdag, van de 41-jarige Colin Duffy, de bekendste IRA-dis- sident in Lurgan. Daarnaast wer den twee IRA-dissidenten, 21 en 32 jaar oud, in het overwegend ka tholieke dorp Bellaghy opgepakt. De Britse militairen vonden het vorige weekeinde de dood toen zij vanuit een auto werden bescho ten. Zij kwamen onder vuur bij de ingang van de Massereene-kazer- ne in Antrim op het moment dat twee pizzakoeriers hun bestelling afleverden. De pizzakoeriers en twee andere militairen liggen na een week nog zwaargewond in het ziekenhuis. De Noord-Ierse commandant van politie Hugh Orde zei gisteren dat nog ongeveer driehonderd IRA-dissidenten actief zijn, alsme de 'een aantal gekken en idioten' dat meeloopt. Het is hen er om te doen het vredesproces te ondermij nen, aldus Orde. Het proces begon op Goede Vrij dag 1998. Daarmee staakte de IRA zijn terroristische aanslagen. De dissidenten zijn verdeeld over twee groeperingen, Real IRA en Continuity IRA. Zij zijn beide ge vaarlijk, zei de politiecomman dant. Zij zouden het afgelopen an derhalf jaar minstens 25 aanslagen hebben gepleegd. Daarbij ging het meestal om aanslagen op de poli tie. Politiechef Hugh Orde noem de hen 'klein, beschadigd, geïnfil treerd en ongeorganiseerd'. neren, aldus Zjicharev. Het is ook mogelijk dat Rusland bases van zijn oude bondgenoot Cuba zal ge bruiken, zei hij. Rusland hervatte in 2007, na een pauze vari vijftien jaar, zijn lange- afstandsvluchten met strategische bommenwerpers. De VS hebben hun bommenwerpers na de Kou de Oorlog in de lucht gehouden. winnenden - Op de computer van de schutter van Winnenden is een 'groot aantal' pornografische beel den gevonden, waaronder foto's van naakte en vastgebonden vrou wen. Dit heeft de Duitse politie in het weekeinde laten weten. Op de dag van het bloedbad, woensdag, was al opgevallen dat de 17-jarige Tim Kretschmer zijn moorddadige aandacht vooral op vrouwen en meisjes richtte. In Winnenden in de Duitse deel staat Baden-Württemberg is zater dag het eerste slachtoffer van de 'Monsterproces' y Het proces-Fritzl begint van daag en duurt vijf dagen. Be halve Elisabeth zal ook haar broer Harald verschijnen. Ande re familieleden komen uit angst of schaamte niet. Per dag wordt maar twee uur zitting ge houden. Dit vanwege de gruwe lijkheid van het gebeurde en de psychische belasting. *r Een jury van vier mannen en vier vrouwen beslist over het lot van Fritzl. De juryleden ver blijven op een geheime plaats. Fritzl wordt in de rechtszaal bij gestaan door een arts. In Sankt Pölten (50.000 inwo ners) is geen bed meer vrij, ge zien de enorme belangstelling van de pers voor het 'Monster proces'. Fritzls huis in Amstetten wordt constant bewaakt uit angst voor souvenirjagers, josef Fritzl geeft na het proces één groot interview. De op brengst daarvan, geschat één miljoen euro, gaat naar Elisa beth en de kinderen. moordpartij begraven. Honderden mensen brachten het meisje een laatste groet. Kretschmer had in de school ne gen scholieren en drie docenten ge dood. Op zijn vlucht schoot hij nog drie mensen en vervolgens zichzelf dood. De Duitse politie heeft mogelijk nog een bloedbad op een school verhinderd. Duitse media bericht ten zaterdag dat de politie in Enne- petal, ten zuidwesten van Dort mund, in de kamer van een 17-jari- ge scholier wapens, chemicaliën en instructies voor het maken van springstoffen vond. De scholier werd op school tijdens de les aangehouden. Hij wordt on derworpen aan een psychiatrisch door Carel Goseling Zij heeft alles minutieus op geschreven. Vierentwintig jaar lang, 8642 dagen, 207.408 uur. Elke gebeurtenis, elke van de meer dan drieduizend ver krachtingen. Genoteerd op piep kleine stukjes papier die zorgvul dig werden opgeborgen. Het 'dagboek' van Elisabeth Fritzl (42) vormt deze week de basis voor het proces tegen haar vader Jozef De man die haar als elfjarige onderzoek. Hij had eerder op het internet gedreigd de school op te blazen op 20 april. Dat is tien jaar na de schietpartij in de Colombine High School niet ver van de Amerikaanse stad Den ver waarbij vijftien mensen inclu sief de twee daders het leven verlo ren. Twintig april is tevens de geboorte datum van de Duitse dictator Adolf Hitier (1889-1945). Sinds het drama van Winnenden, woensdag, zijn in heel Duitsland talrijke dreigingen geuit over nade rende bloedbaden op scholen. Al leen al in de deelstaat Noordrijn- land-Westfalen zestig, zei een woordvoerster van het Rijn- land-Westfaalse ministerie van voor het eerst seksueel misbruikte. Nadat zij tweemaal van huis was weggelopen, sloot hij haar in au gustus 1984 op in de kelder. Zeven kinderen kreeg Elisabeth van Josef in haar kelder. Een zoon tje stierf in 1996, kort na zijn ge boorte. „Hij is nu tenminste in een betere wereld", schreef Elisa beth op. Drie kinderen leefden permanent in de kelder, drie anderen 'adop teerde' Josef nadat hij de baby's zo genaamd vond voor zijn huis. Ach tergelaten door de eerder 'naar een sekte overgelopen' en daardoor ver dwenen Elisabeth. Josef Fritzl (74) staat terecht we gens moord, verkrachting, slaver nij, incest, misbruik en gevangen neming. Hij zal schuldig bevonden worden, maar het enorme leed blijft. Zijn advocaat heeft .geen makkelij ke taak. „Mijn cliënt is geen seks- monster, anders haal je geen zieke kinderen uit de kelder. Een mon ster snijdt ze gewoon de keel door", aldus de raadsman, Rudolf Mayer. „Hij heeft op zijn manier ook van Elisabeth gehouden en van de kinderen die hij met haar kreeg. Hij wilde verzekerd zijn van een gezin. Hij zag zijn dochter als vrouw." Josef Fritzl las de kinderen in de kelder voor, bracht hen lezen en schrijven bij, zong op hun verjaar dag en tuigde de kerstboom op. Een paar keer nam hij Elisabeth mee naar 'het dakterras van zijn huis om haar de omgeving te laten zien. Mayer: „Hij is een zwaar ge stoorde persoonlijkheid." Op 19 april 2008 brengt Fritzl de doodzieke Kerstin vanuit de kelder naar het ziekenhuis. Zij blijkt een briefje van Elisabeth mee te smok kelen. Als Josef op 26 april Kerstin be zoekt, wordt hij aangehouden. Een dag later onthult hij zijn grote geheim. Binnenlandse Zaken zaterdag. Jus titie heeft daarvoor snelrecht van stal gehaald. Een 16-jarige scholier kreeg bijvoorbeeld in Remscheid tien dagen celstraf wegens zijn dreigementen. De dreigingen wor den niet als grap gezien, maar con sequent bestraft, waarschuwde de minister van Justitie van de deel staat, Roswitha Mühler-Piepenköt- ter. De komende dagen komen twee jongeren in Kleef voor de rechter. Zij hadden gedreigd met een bloedbad op een school in Kalkar, vlak over de Nederlandse grens. In Wendlingen hield de politie een 15-jarige jongen aan die dreige menten op een muur op het schoolplein kalkte. Het badkamertje in de 1,70 meter hoge kelder waar Elisabeth met haar drie kinderen gevangen werd gehouden. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6