Team Calvijn College pakt goud in Breda Vandalen poepen seniorenflat onder Meerderheid raad is voor snelheid in Louise de Colignylaan 'Structuur, dat is wat de Twee nieuwe plekken voor Greenwheels in Middelburg Bier smaakt ook in 't Beest Trappenhuis van Goese flat Weidezicht ligt vol met uitwerpselen. 14 Maandag 16 maart 2009 PZC B door Frank Balkenende GOES - De Louise de Colignylaan in Goes wordt deels 30-kilometer- gebied, ook al ziet een deel van de aanwonenden de komst van ver keersplateaus niet zitten. Een raadsmeerderheid steunt de herin richtingsplannen van het college van burgemeester en wethouders. De VVD heeft zich van meet af aan tegen de herinrichting verzet. Volgens de liberalen is de Colig nylaan een verkeersader in het we gennet in Goes-Oost. Daar hoort geen snelheidslimiet van dertig ki lometer per uur bij, vindt de WD. De PvdA heeft financiële bezwa ren, maar de overige fracties die sa men een meerderheid vormen, steunden afgelopen week het colle gevoorstel. De herinrichting was al aangekondigd in het Gemeentelijk Verkeers- en Vervoersplan. Ook aanpalende straten worden op ter mijn ingericht als een dertig-kilo- meterzone. De nieuwe inrichting geldt voor een deel van de Colignylaan: van de Beatrixlaan tot de kruising met de Parkweg. Er komen drie pla teaus, her en der parkeervakken en enkele groene middenbermen. GOES - De Deltabrouwers zaten even in de piepzak. Te elfder ure moesten ze op zoek naar een andere plek voor hun jaarlijkse bierfestival door een geschil met het Ambachtscentrum, tot dan toe hun vaste stek. Het werd 't Beest, waar toch vierhonderd liefhebbers kwamen opdagen. Voorzitter René Remijn. „We hadden veel spontane aanloop." foto Ronald den Dekker door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Er komen in Middel burg twee nieuwe plekken voor Greenwheels bij. Naast de al bestaande Green- wheels-parkeerplek bij het NS-sta- tion (op de parkeerplaats naast de Grontmij), staan er vanaf komen de woensdag ook deelauto's aan de Herengracht en de Dwarskaai. Wethouder Frank Streng van ver keer stelt die dag om half vier 's middags de plek aan de Heren gracht 126 officieel ter beschikking BREDA - Het Calvijn College in Krabbendijke heeft bij een landelij ke techniekwedstrijd in Breda goud gepakt bij de zogeheten 'teamchallenge'. De school trad aan in de finale van de Junior Vakkanjer Wedstrij den 2009. Behalve goud waren er ook twee bronzen medailles voor lasser Jelle Klap en CAD-tekenaar Martin Hoogerland. Het team van het Calvijn College moest tijdens de finale een door mankracht aangedreven kar voor zien van remmen, zwaailicht en af standssensoren. Dat deden zij in de ogen van de jury beter dan de concurrentie, waaronder Pontes Goese Lyceum. Voor teamlid lelie Klap kon de dag helemaal niet Marianne en Hans Kaljouw openen 4 april de zorgkwekerij die ze vorig jaar voorzichtig begonnen met een open dag. Vogelvlucht gaat ze heten. door Mieke van der Jagt Kwekerij Kaljouw in Oud-Sabbinge is er al ja ren. Aan het einde van de Bouwensputseweg, bijna tegen de dijk, lijkt het spulle tje van Marianne en Hans Kal- jouw-bijna organisch gegroeid. Het huis, de kassen, tunnels, hokken, weidjes, kweekvelden: een kuier tje over het terrein zit vol verras singen. Bouwvakkers zijn hard be zig de laatste hand te leggen aan een een kantine en een werk plaats. Als dat af is, heet het aan het einde van de weg voortaan ook zorgkwekerij Vogelvlucht, naar de oude veldnaam voor de plek aan de oever van het Veerse Meer. Inmiddels komen er elke week zeven cliënten bij Vogel vlucht één of meer dagdelen in de kwekerij werken. Enkele weekein den per maand zijn er kinderen met een autistische stoornis en uit een proef met Alzheimerpatiënten is één cliënt overgebleven, die nog altijd komt helpen. „We zijn nog in een opbouwfase, vertelt Marianne met een gebaar aan Greenwheels. Wie een abon nement heeft op Greenwheels kan na reservering gebruik maken van een deelauto. Met een speciale chipkaart is de auto te openen. De gemaakte ritten worden maande lijks verrekend. Greenwheels heeft met name voor delen voor mensen die soms een auto nodig hebben. Bijkomend voordeel voor een gemeente als Middelburg is dat gedeeld autoge bruik bijdraagt aan een autoluw- ere stad. naar de nieuwe kantine. „Nu doen we alles, koffie drinken, koken en eten, bij mij in de keuken, maar naarmate er meer mensen komen, wordt dat te krap." Met het opzetten van een zorgkwe kerij sprongen Marianne en Hans niet meteen in het diepe. Hans werkte altijd in de kwekerij naast zijn baan bij een tuincentrum en Marianne had een loopbaan in de zorg. Het lag natuurlijk wel een beetje voor de hand om een com binatie te maken, maar daaraan be gin je niet van de ehe dag op de an dere. De familie Kaljouw heeft als het ware eerst de markt verkend. „We zijn aanvankelijk heel breed begonnen: mensen met een psy- cho-sociale indicatie, Alzheimerpa tiënten en verstandelijk gehandi capten. Al snel bleek dat de psy- cho-sociale doelgroep een schot in de roos was. Alzheimerpatiënten eigenlijk ook. Die hebben het hier enorm naar hun zin, maar organi satorisch is dat niet te doen. Ze hebben één op één begeleiding no dig en dan hou ik geen tijd over voor de anderen", vertelt Marian ne. Het is Hans opgevallen dat een zorgkwekerij vooral in de smaak valt bij de vrouwelijke cliënten. „Er zijn natuurlijk al een heleboel zorgboerderijen maar een kweke rij geeft toch een ander soort werk. Mannen vinden het vaak leuk om op trekkers te rijden, te sleutelen en grof handwerk te doen. Onze cliënten zaaien, plan ten, verpotten en stekken. Ze wer ken binnen in de kassen, buiten aan de broeibakken, weinig in de- volle grond en aan de tafels waar op de handel voor de verkoop staat. Dat spreekt vrouwen meer aan dan werk in de akkerbouw." Maar het werk bij Vogelvlucht blijft zeker niet beperkt tot de planten en de bloemen. „Echte werkdruk is er niet. Voor sommige cliënten is de dagelijkse wandeling met de honden al erg belangrijk. Waar het vooral om gaat is struc tuur, dat is toch wat de meeste cliënten missen en zoeken. Daar om koken en eten we tussen de middag. Sommigen helpen bij het koken, anderen doen liever iets an ders. De verzorging van de bees ten blijkt voor veel mensen erg aantrekkelijk. We hebben honden, konijnen, een poes, schapen, gei ten, Shetlanders, twee ezeltjes en één kip. Die laatste krijgt nog ge zelschap. Haar familie is door een geheimzinnige ziekte gestorven de ze winter", aldus Marianne. Als de kantine en de werk plaats klaar zijn, komt er ook ruimte voor creativi teit. Marianne denkt aan bloem- stukjes maken en bloembinden, maar ook aan schilderen en boetse ren. „Er is natuurlijk altijd genoeg te doen, maar met slecht weer, als de kassen niet vol staan, moet je toch ook binnen kunnen werken." De cliënten van Vogelvlucht ko men met een indicatie. Ze zijn on der behandeling bij een instelling als Emergis maar de meesten wo nen zelfstandig. Uit het persoons gebonden budget wordt het ver blijf op Vogelvlucht betaald. De familie Kaljouw wil graag aan sluiting zoeken bij de Zeeuwse kring van zorgboerderijen. „Je kunt enorm veel van elkaar leren en er zit ook een Soort certifice ring aan vast. Zo'n organisatie kan je helpen de kwaliteit te bewaken. We hopen daar zo snel mogelijk bij aan te haken." Maar eerst is het nog even goed aanpoten, want de kantine moet afgewerkt en ingericht zijn voor de open dag. Die is bedoeld voor mensen in de omgeving, voor cliënten en potentiële cliënten. En natuurlijk ook om te vieren dat het zo voorspoedig gaat. De Goese wethouder Joost Adriaanse opent de kwekerij op vrijdag 3 april en 4 april staat de deur van 10.00 tot 16.00 uur wijd open. meer stuk: hij werd derde bij het individuele vak lassen, won als eni ge de veiligheidsaward én behaal de goud met zijn teamgenoten in de teamchallenge. „Het is een top prestatie van ons allemaal." De Ju nior Vakkanjer Wedstrijden zijn techniekwedstrijden voor leerlin gen uit drie en vier vmbo. In Rotterdam werd leerling Hans Weerheim van het Calvijn College Nederlands kampioen elektrotech niek tijdens de World Skill Ta lents. Bij regionale timmer- en metselwedstrijden in Bergen op Zoom wonnen vrijdag nog twee leerlingen prijzen: Jaap Eerland, tweede in de categorie metselen, en Peter Kruysse, derde bij het vak timmeren. door Frank Balkenende GOES - Vandalen hebben vrijdag het trappenhuis van de flat Weide zicht in Goes-Zuid met uitwerpse len bevuild. Relingen en treden zijn besmeurd. Volgens bewoner Gerard van Dam me zijn de daders op één van de hogere etages met de broek af over de reling gaan zitten, waardoor de uitwerpselen op verschillende eta ges te vinden zijn. „Ik heb net fo to's gemaakt. Het is overal een ver schrikkelijke troep. Als je even niet oplet, zit je er onder. Dit is toch niet normaal zeker? Ik heb zoveel mogelijk mensen gewaarschuwd dat bezoek beter de lift kan ne men." De entree van de flat waar overwe gend ouderen wonen, is gewoon lijk afgesloten. Van Damme ver moedt dat de 'poepende vandalen' binnen zijn gekomen door een on afgesloten deur, die op een kier moest blijven staan omdat een schildersbedrijf momenteel onder houd aan de flat pleegt. Het is niet de eerste keer. „Het moet afgelo pen week een keer eerder zijn ge beurd, want sommige uitwerpse len waren al hard." Hij wil aangifte doen bij de politie. „Ik heb al drie keer gebeld, maar dit soort zaken is geen calamiteit waar de politie voor uitrukt." Van Damme heeft ook woningcor poratie RWS, de verhuurder, op de hoogte gesteld. RWS-directeur Maarten Sas neemt het hoog op. „We gaan dit maandag direct on: derzoeken. Als er sprake is van voortdurende problemen, zullen we een beveiligingsbedrijf inscha kelen." Volgens Van Damme is Weide zicht inderdaad vaker doelwit van vandalen. „Ze hebben eerder al bloempotten en tuinstoelen naar beneden gegooid, van de galerijen geplast en muren ondergekalkt. Ook wordt er gerookt in het trap penhuis." De bewoner vermoedt dat onbe voegden beschikken over een ko pie van de sleutel van de entree. Hij pleit voor meer toezicht. En als de RWS poolshoogte komt ne men, 'kan ze direct de tikkende verwarming repareren'. „Daar wor den we namelijk gek van." Een cliënt van de zorgkwekerij verzorgt bloemen in de kas van de Kaljouws in Oud-Sabbinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50