Binnenland Crisisoverleg op het Actiz: opheffing van consultatiebureaus is geldverslindend Boerkiniverbod in strijd met wet ZeepkiStpolitiek ToN COntfcl Weinig blank kalfsvlees meer in supermarkten Koepel werkgevers in de zorg wil wachten op Centra Jeugd Gezin. Kabinetscrisis werd vorige week op het nippertje afgewend. 'Oude' en 'nieuwe' politiek naast elkaar bijeen in Utrecht. 1 HOE* Bull terrier bijt jongen een gebroken arm Vrouw ondanks alarm verkracht in Helmond EU-normen moeilijk haalbaar voor plasma-tv Kustvaarder in nood bij Terschelling 4 Maandag 16 maart 2009 PZC door Ap van den Berg DEN HAAG - Gemeenten die hun consultatiebureaus samenvoegen met de GGD gooien miljoenen eu ro's aan reorganisatiekosten over de balk. Die kritiek komt van Ac tiz, de branchekoepel van werkge vers in de zorg. „Geen kind wordt daar beter van. Er gaat alleen maar veel tijd, energie en geld mee verlo ren", stelt directeur Aad Koster. Steeds meer gemeentebesturen willen dat de zorg voor o tot 4-jari- gen (consultatiebureaus) en 4- tot 19-jarigen (GGD) beter op elkaar aansluiten. Vandaar dat zij beide instellingen in één organisatie on derbrengen. Volgens Actiz zijn die gemeenten te vroeg in actie geko men. „Wacht een paar jaar, als in alle gemeenten Centra voor Jeugd Gezin moeten worden gesticht. Dan moet er in een nog veel bre der verband worden samenge werkt door jeugdzorg, kinderop vang, welzijnsinstellingen en scho len om te helpen bij problemen met opvoeding en opgroeien. In plaats van twee reorganisaties kort achter elkaar, kun je het beter in één keer goed doen", vindt Koster. Actiz heeft uitgerekend dat ge meentebesturen tot nu toe tussen 20 en 30 miljoen euro aan reorgani satiekosten hebben jweggeg0°id'- De consultatiebureaus van Utrecht, Amersfoort en Rotterdam hebben hun zelfstandigheid al ver loren. In Groningen is het consulta tiebureau opgegaan in de GGD. Wethouder Jannie Schmidt (SP) is daar blij mee. „Als regiogemeen ten werkten we al samen in de GGD. Het was onlogisch om de zorg van de allerkleinsten apart te houden." Weerstand op de werk vloer tegen de samenvoeging, is uiteindelijk snel weggeëbd, zegt Schmidt. Actiz-directeur Koster is op zijn beurt blij dat gemeenten als Eind hoven, Zwolle, Apeldoorn, Nieu- wegein, IJsselstein en Almere de zelfstandigheid van hun consulta tiebureaus ongemoeid lieten. UTRECHT - PvdA-leider Wouter Bos, tevens minister van Financi ën, heeft het crisisoverleg op scherp gezet. Vandaag gaan de on derhandelingen over de aanpak van de economische crisis verder, nadat het kabinet afgelopen don derdag een politieke crisis op het nippertje heeft kunnen voorko men. Op het congres van zijn partij in Utrecht zei Bos gisteren dat er de komende tijd met CDA en Christenunie (CU) keiharde af spraken gemaakt moeten worden over de staatsschuld en het begro tingstekort. De PvdA vond tijdens de onderhandelingen vorige week dat het recentste voorstel van pre mier Jan Peter Balkenende een te duidelijk CDA-stempel droeg. Het accent lag volgens de sociaaldemo craten te veel op bezuinigen en houdbaarheid van de overheids financiën en te weinig op het sti muleren van de economie. De PvdA-onderhandelaars weigerden daarom weer met CDA en CU om de tafel te gaan. Daarop ontbood Balkenende mi nister Bos in het Torentje. De boodschap was hard en niet mis te verstaan: Balkenende dreigde de stekker uit de crisisonderhandelin gen te trekken. Dat zou betekenen dat het kabinet gehouden blijft aan het coalitieakkoord uit 2006 en de daarbij behorende begro tingsregels. Om er in deze econo mische crisis voor te zorgen dat het begrotingstekort binnen de af gesproken norm blijft, zou Bos als minister van Financiën vele miljar den moeten bezuinigen. Terwijl zijn eigen PvdA juist ijvert voor een miljardeninjectie in de econo mie. De situatie binnen het kabinet werd door de botsing tussen Bal kenende en Bos 'even héél span nend', zeggen bronnen dichtbij de onderhandelingen. „De PvdA speelde powerplay, maar de pre mier reageerde stoïcijns", zegt een ingewijde. Bos en fractievoorzitter Mariëtte Hamer hebben dit week einde van hun achterban de ruim te gekregen om in de onderhande lingen zelf een eindoordeel te vel len. De PvdA zal in elk geval geen be zuiniging op Ontwikkelingssamen werking accepteren. utrecht - Een gemeentelijk zwem bad in Hengelo heeft in strijd met de wet gehandeld door het dragen van een boerkini te verbieden. Dat is het oordeel van de Commissie Gelijke Behandeling. Sommige isla mitische vrouwen dragen het bad pak, dat alleen handen, gezicht en voeten vrijlaat, op grond van hun religieuze overtuiging. Het is de eerste keer dat de com missie zich met de boerkini heeft beziggehouden. Volgens haar tast een verbod onnodig de wettelijke vrijheid van godsdienst aan. Het zwembad had het verbod inge voerd om te voorkomen dat tus sen zwemmers 'ongemakkelijke ge voelens' zouden ontstaan. Staatssecretaris Jet Bussemaker (Sport) stelde eerder al dat vrou wen met een boerkini gewoon naar een zwembad moeten kun nen gaan. Zij stelde dat duikers en surfers ook vaak kleding dragen die het lichaam bedekken. PETER STRAATEN door Dick Hofland en Hanneke Keultjes UTRECHT - Zij vergaderden dit weekeinde beide in Utrecht: PvdA en Trots op Nederland (ToN). Stro perige partijdemocratie tegenover snelle partijpunten. „Ik wil deel uitmaken van een tra- AMSTERDAM - Vrijwel alle super markten zijn gestopt met de ver koop van blank kalfsvlees. Dat zei Wakker Dier gisteren. Die organi satie voerde het afgelopen half jaar campagne tegen de verkoop, om dat blank kalfsvlees komt van die ren die aan bloedarmoede leden. Wakker Dier zegt dat het de laat ste weken toezeggingen kreeg van Jumbo, Plus, Aldi, Lidl, Boon, Coop, Dekamarkt, Hoogvliet, Net- torama, Poiesz, Sanders, EM-Té, Spar en Vomar. Deze supers verko pen al geen blank kalfsvlees meer of stoppen binnen enkele maan den de verkoop. Eerder hielden Dirk, C1000, Super de Boer, AH, Bas, Digros en Deen daar al mee op. Volgens Wakker Dier willen al leen deketens Jan Linders en Boni geen eind maken aan de verkoop. ditie en ergens bij horen", zegt Nancy Bakker en zij koos voor de PvdA. „Je moet juist één kapitein op een schip hebben, anders gaat het mis", meent de Haagse zaken man Dennis Vos. Hij koos voor Trots op Nederland van Rita Ver donk. De PvdA hield een tweedaags con gres voor de leden; Rita Verdonk hield een meedenkdag volgens de beginselen van de 'nieuwe' poli tiek: iedereen mag meedenken. In zaaltjes voerden kleine groepjes mannen en vrouwen discussies over thema's als mobiliteit, veilig heid (invoeren van minimumstraf fen) en integratie ('aanpassen of opdonderen'). Alles wordt meegenomen in het partijprogramma, luidt de belofte. „Dit is échte democratie", jubelt Verdonk. „Zo dichten we de kloof tussen burger en politiek." Toch klinkt er ook kritiek. Ver donk laat iedereen meedenken, M AG iK. V/4NPAACÏ AL-SOtBtiBT/*£-T ÓL UJNCHEM Kantoorinrichting van hoek tot hoek GOES - YERSEKE showroom Marconistraat 13 4461 HH Goes T 0113 -57 29 07 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl MIDWOLDA - Een bull terrier heeft: een 11-jarige jongen uit Midwolda zaterdagmiddag flink verwond. Naast een fikse wond heeft de jon gen een gebroken arm opgelopen bij het bijtincident. Doktoren in het ziekenhuis verwachten dat de jongen helemaal zal herstellen. Het incident vond plaats achter de woning van een vriendje. De jon gens waren daar aan het spelen. Zonder aanleiding beet de hond de jongen plotseling in de arm. Na overleg met de eigenaar heeft een dierenarts de hond laten inslapen. HELMOND - Snel handelen van de politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag niet kunnen ver hinderen dat een 24-jarige vrouw uit Helmond in haar woonplaats door een 30-jarige plaatsgenoot werd verkracht. De vrouw had met haar mobieltje alarm geslagen toen zij op weg naar huis merkte dat zij werd achtervolgd door een man. Zij belde haar moeder, die op haar beurt de politie waar schuwde. De politie stuurde met een tien mensen, maar die kwa men te laat. De man is opgepakt. BRUSSEL - Een nieuwe EU-norm om tv-toestellen voor 2012 twintig procent energiezuiniger te maken, wordt moeilijk haalbaar voor plas matelevisies. Daarvoor waar schuwt SenterNovem, een agent schap van het ministerie van Eco nomische Zaken. Plasmaschermen gebruiken volgens SenterNovem tientallen procenten meer stroom dan gewone platte toestellen (LCD) of oude beeldbuizen. In Eu ropa worden jaarlijks 20 miljoen nieuwe tv's verkocht, waarvan tien procent plasmaschermen zijn. DEN HELDER - Een Nederlandse kustvaarder is gisterochtend op de Noordzee bij Terschelling in moei lijkheden geraakt. Hef schip maak te slagzij doordat de lading zware cementen pijpen was gaan schui ven. De vijf bemanningsleden wa ren bang dat het zou kapseizen, meldde het Kustwachtcentrum. De coaster Eemsstar, die op weg was naar Kiel, besloot op eigen kracht uit te wijken naar Harlin- gen. Aan het eind van de middag wist de coaster veilig de haven van Harlingen binnen te lopen. Mariëtte Hamer, Lilianne Ploumen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4