Remmenreiniger en purschuim tussen Het paard en wagen werd de jeep Schouwen inspiratiebron voor kunstuitingen Nieuwerkerkers nemen hun dorp onder de loep 14 I Maandag 16 maart 2009 PZC Soms spoelen er dingen aan waarvan je niet precies weet wat het is. Staatsbosbeheer geeft graag tekst en uitleg en blaast daartoe het aloude jutten nieuw leven in. door Piet Kleemans De lege bus remmenreini ger ligt half verscholen onder het knotswier. Wat verderop het ver schoten geel van een brok pur schuim gebroederlijk naast de afge broken schaar van een zeekrab. Er naast een lange zwart-witte veer, vermoedelijk van een aalscholver. De hoogwaterlij n op het strand van Westenschouwen biedt een bonte mix van natuur en aange- spoeld afval. Natuurgids Ine van de Ven vertelt er met-vuur over tij dens een jutterswandeling. Eerste stop is de juttershut, vlakbij de excursieschuur van Staatsbosbe heer. De wandelaars in het kielzog van Van de Ven vergapen zich in wat de zee Westenschouwen zoal heeft gebracht. Kapotte vouwstoe len liggen er, net als flessen, stuk ken hout en een koptelefoon an nex gehoorbeschermer. Onderweg naar het Speelduin ont rolt zich een prachtig uitzicht over het Westenschouwse duingebied met links en rechts doorkijkjes naar de zee. De stormvloedkering is nog net te zien maar het ver- Boeken en musea Strandjutten spreekt tot de ver beelding. Schrijver Cor Bruijn schreef erover in Sil de Strand jutter. Dit boek werd later door de NCRV verwerkt tot een veelbe keken televisie-serie. Op meerdere plaatsen in Ne derland zijn musea gewijd aan de strandjutter. Een van de meest bekende is het Schipbreuk- en juttersmu- seum op Texel. Tijdens het toeristisch sei zoen valt er weinig te jutten. De stranden worden dan regel matig schoongemaakt. In de aanloop naar de zomer is er elk jaar in april de landelijke Strandschoonmaakdag. t- Deze wordt georganiseerd door Stichting Noordzee, Stich ting Duinbehoud, Stichting Ne derland Schoon en ANWB en uitgevoerd door vrijwilligers. keersgeruis is zo goed als onhoor baar. Onderweg geeft Van de Ven haar ogen goed de kost want ook naast het pad wil nog wel eens iets interessants liggen. Eenmaal op het strand zet de gids resoluut koers naar de hoogwater- lijn, liefkozend 'xommellijn' ge noemd. Ondertussen geeft zij uit leg over hoe je de leeftijd.van een schelp kunt achterhalen (ribbels tellen)en waartoe de palenrijen op het strand dienen (golfbrekers). De eerste 100 meter hoogwaterlijn- analyse levert weinig spectaculairs op. Dan een uitroep van Van de Ven, die vervolgens een klein bruingrijs voorwerp omhoog houdt. „Sommige mensen zijn blij met het eerste kievitsei. Ik ben blij met dit ei van de hondshaai. De vondst van Van de Ven zet haar wandelaars aan mee te spern ren. De blik naar beneden gericht, gaat het verder en al snel wordt een tweede succesje geboekt; een roggenei. De overige vondsten zijn meer in de afvalsfeer. De hoogwa- terlijn geeft onder meer latex hand schoenen en een leeg pakje - blij kens de opschriften uit Litouwen afkomstige - sigaretten prijs. En een houten paal met piepschuim drijver en rode vlag. „Er ligt niet echt veel", moet Van de Ven toege ven. „Tijdens een wandeling als de ze heb ik weieens van die grote stootrubbers van een schip gevon den. En met een beetje geluk kun je je gasten zeehonden laten zien. Maar dat zit er vandaag geloof ik niet in. Ik denk niet dat we iets vinden dat de moeite waard is om mee terug te nemen naar de jut tershut." Van de Ven kan het weten want ze doet het natuurgidsenwerk - ze gidst niet alleen voor Staatsbosbe heer maar ook voor onder ande ren het Zeeuws Landschap - al zo'n twintig jaar. „Waarom? Goh, da's moeilijk uit te leggen. Ik denk dat het een soort verslaving is. Een behoorlijk uit de hand gelopen hobby." De jutterswandeling is een van de vele wandelingen en excursies die Staatsbosbeheer aanbiedt. Speciaal voor kinderen is er het 'dieren- vriendjespad' en ook elders in de Kop van Schouwen gaat men met enige regelmaat op pad. „En meest al is er behoorlijk wat animo voor die excursies. Alleen als het weer slecht is wil het nog weieens ge beuren dat mensen die zich wel hebben opgegeven voor een excur sie dan niet op komen dagen. Jam mer hoor. Als je echt van de na tuur houdt laat je je daar toch niet door weerhouden, lijkt mij. De na tuur blijft mij in ieder geval altijd boeien," zegt Van de Ven. WESTENSCHOUWEN - Het instinct werd een scanner, het paard en wa gen een jeep, maar de strandjutter blijft de strandjutter. En hoewel de zeevaart de laatste decennia steeds veiliger is geworden en het aantal strandingen afneemt, be staan ze nog steeds: de mensen die in weer en wind en als het moet bij nacht en ontij op het strand speuren naar 'iets bruik baars'. Onstuimig weer is favoriet want dan is de kans het grootst dat er wat bijzonders aanspoelt. Vroeger was het strandjutten - on der het motto de zee neemt en de zee geeft - een manier om extra geld te verdienen. De aangespoelde spullen werden gebruikt als bouwmateriaal, brand hout of werden verkocht. Dat laat ste leverde soms een aardig zak centje op want bij storm vergin gen er vroeger veel meer schepen dan nu. Elk dorp aan zee had wel een aantal strandjutters. Destijds gebruikten de jutters paarden - doorgaans Shire's - om de gevon den spullen te dragen. Naast strandjutters zijn er ook strandvon ders die de overheid vertegenwoor digen. Voor de overheid is het uit gangspunt dat alles wat op het strand aanspoelt, eigendom is van de gemeenschap. Strandvonders hebben de taak om te controleren wat strandjutters vinden. Zit daar wat waardevols bij, dan moeten de jutters het ge- door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Meer dan voorgaande jaren zullen tijdens de Kunstschouw 2009 Zeeuwse cul tuur, natuur en landschap als inspi ratiebron gelden voor hedendaag se kunstuitingen. De jaarlijkse kunstroute door de Westhoek van Schouwen-Duiveland wordt dit keer gehouden van 13 tot en met 21 juni. De route voert langs tientallen ex positieruimten, waaronder ook veel privé-locaties. Ruim honderd kunstenaars presenteren hier in grote verscheidenheid hun werk. De wisselwerking tussen traditie en actuele kunst, die enkele jaren geleden binnen het concept van de Kunstschouw in gang werd ge zet, krijgt in de komende editie en kele bijzondere speerpunten. Zo maakt Paul van Mook in pan nenkoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede een installa tie van licht en geluid met als titel Mothership. Van Mook laat zich daartoe inspireren door dg molen die 'knarsend' van ouderdom en inspanning met ronddraaiende kracht natuurlijke elementen om zet in mechanische energie. Verder wordt een monumentale uienschuur voor even tentoonstel lingshal. De schuur zal met zijn specifieke uiengeur, ruwe wanden en ijzeren frames de plek bij uit stek bieden voor performances en installaties onder de noemer 'vluchtig' en 'vlezig'. Beeldend kunstenaar Jan Kettelerij heeft zijn oog laten vallen op het koor in de Corneliuskerk van Noordwelle. Hij zal daar met tubes, gloeilampen en kaarsen zijn installatie Woorden in Licht maken. In het duinland schap van de Prinsenhoeve bij Renesse zullen zich droomgestal ten ophouden. Annelies Horden creëert ze uit gesmolten folie en plaatst ze in het water van 'een nie mandsland', zoals zij het zelf om schrijft. Verder verzamelt Chantal Janzee hier in de kapschuur in glas gevangen tranen. In de Boswachte- rij kan de bezoeker zelf kunstenaar worden tijdens een workshop. Leerlingen van St. Joost Academie Breda verzorgen de opening van de Kunstschouw 2009. NIEUWERKERK - Wonen en zorg, verkeer, voorzieningen en sociale samenhang, jeugd, sport, recreatie en natuur. Dat zijn de thema's waar de initiatiefgroep Nieuwer- kerk zich de komende tijd over zal buigen. Het is de bedoeling dat rond genoemde thema's groepjes van Nieuwerkerkers gevormd wor den die de thema's verder uit zul len werken. Donderdag 26 maart wordt daartoe een startbijeen komst gehouden in Ons Dorps huis. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. De jutteres-voor-een-dag tonen hun vondsten. Linksvoor natuurgids Ine van de Ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36