Alles voor de muziek Brieven met leugens Lilian Zeewering ms is: m PZC 2 Maandag 16 maart 2009 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! WIM HOFMAN Bij de Nolledijk, in Vlissingen, zijn ze hard aqn het werk. De dijk wordt verzwaard. Er wordt veel heen en weer gereden, struiken en boompjes worden uitgerukt, er wordt gegraven en er worden stenen neergekieperd. ik ben be nieuwd hoe het er over een tijdje uit zal zien. De Nolledijk zag ik voor het eerst toen hij net was aangelegd: een recht stuk. Er woei zeezand tegenaan. In het zand ging men bosjes helm planten en men zette er palen in met blinkend prikkeldraad en dat zag er voor ons jongetjes uitdagend uit. We vonden het leuk om tegen de dijk op te klimmen, om er dan door het zand vanaf te rollen. We konden dat niet lang doen, want we werden door een stel werklui in overalls in onze kragen gepakt en in een werk- keet op wielen gestopt. De deur ging op slot. We waren even stil. Het was donker in het hok. Toen onze ogen aan het donker gewend waren, zagen we materiaal waar we lawaai mee kon den maken: een stel spaden en schoppen en een houweel waar we mee gingen rommelen. Er stond ook een kist, die nieuwsgierig maakte. Er zat naar we hoopten gereedschap in hamers en tangen, een breekijzer misschien. Maar we konden de kist niet open krijgen. We konden hem wel omkeren en dat zorgde voor herrie en dat konden die werklui niet uitstaan en ze riepen dat we moesten ophouden. Toen we zeiden dat we moesten plassen, lieten ze ons eruit. We renden weg, het rommelige strand op: er waren daar oude boomstobben en er lagen een paar bossen prikkeldraad, een stuk roestig rupsvoer tuig en een oud caisson, dat, toen men de dijk wilde dichten, tijdens een storm was weggeslagen. Bij laag water kun je er nu- nog de resten van zien. En dat herinnert me weer aan de tijd dat men erg blij was, dat er eindelijk weer een nieuwe, stevige dijk lag. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns We vonden het leuk om tegen de dijk op te klimmen. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Emailadres Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Zaterdag werd in de Mythe in Goes het Zeeuws Muziekfestival gehouden. Driehonderd blazers en slagwerkers, veel glimmend koper en scherp gesneden jasjes. door Jan van Damme Henk Balk staat onder aan de trap in de hal van de Mythe. Trombo nist van Oefening Na Den Arbeid (ONDA) uit Nieuw en Sint Joosland. Blauw hesje, wit overhemd, zwarte broek. Bijna vijf tig is hij, zit al in de muziek sinds zijn zevende. De muzikaliteit komt waarschijnlijk van zijn moe der. Zij zat ook in de muziek. Net als zijn vrouw, zijn zus, zijn zoon Rick. Bijna al zijn vrije tijd gaat op aan repetities van de verschillende ensembles, waarin hij meespeelt. Behalve ONDA zijn dat de Origi nal Zealand Streetparade Jazz band, Jazzit en de Caecilia Brass band Vlissingen. Hij zegt: „Vier re petities per week, dat is best ex treem. Maar ik doe dat eigenlijk heel mijn leven al." Hoogste tijd om in te spelen, in een zaaltje boven. Ze hebben - vindt Henk Balk - best een drama tisch nummer gekozen. 'Othello, de Moor van Venetië', gebaseerd op een theaterstuk van William Shakespeare. Een tragedie, met de moord op de lieflijke en onschuldi ge Desdemona als dramatisch hoogtepunt. Later in de hoofdzaal, als de 33 ONDA-muzikanten in een halve kring hun plekje op het podium hebben gevonden, blijkt het een wervelend stuk, dat hier en daar zelfs iets krijgshaftigs heeft. Henk Balk haast zich na af loop naar buiten om een shagje te roken: „Vond je het goed? Als je daar op het podium zit, kun je niet horen of het allemaal klopt. Een goede waardering van de jury, vind ik minder belangrijk. Het is gek dat er van muziek een wed strijd wordt gemaakt." Op een bank, een beetje achteraf in de centrale hal, moeten de broers Michiel (12) en Martijn (13) Oele hun tijd uitzitten. Met het Bram Knuijt, 87 jaar, saxofonist. jeugdorkest van Ons Genoegen uit Kapelle mochten ze 's ochtends het openingsconcert verzorgen. Als om half 5 de volwassen afde ling van hun vereniging de dag met 'Armenian Dances' besluit, zijn ze weer van de partij. Alles voor de muziek. Ze weten niet be ter, zeggen ze zelf. Hun moeder speelt hoorn, vader speelt bas, en zusje Romée van tien speelt dwars fluit. Allemaal in Ons Genoegen. Martijn en Michiel hebben zich op slagwerk toegelegd: drumstel, per cussie, pauken, melodisch slag werk. Elke donderdag en vrijdag zijn ze vrijwel al hun vrije tijd kwijt aan repetities. En oja, Mar tijn schrijft ook zelf nummers. „Ik ben van 1921", zegt Bram Knuijt. Een blauw hesje, dus ON DA Nieuw- en Sint Joosland. Lid vanaf zijn zeventiende. Hij heeft nog onder de opa gespeeld van Piet Meliefste, de huidige dirigent. Een collega-muzikant helpt hem in de lift. Slechtziend, dat is het grootste probleem. Maar musice ren, dat gaat nog prima. Tenor-sax. Hij oefent thuis, en voor de repeti ties is er altijd wel iemand die hem komt ophalen. Zijn vader zat ook in de muziek, zijn broers Jan, Muziekvereniging Ons Genoegen uit Rinus en Jaap, de naam Knuijt zit er al in van voor 1920. Nee, met de marsen op Koninginnedag en Sin terklaas doet hij niet meer mee. Martijn (links) en Michiel Oele van Ons Genoegen uit Kapelle. door Lilian Dominicus Amerika was lang niet voor ieder een het land van melk en honing. Er waren emigranten die het knap lastig hadden om een nieuw be staan op te bouwen. „Sommigen schreven naar het thuisfront brie ven met leugens over hun nieuwe vaderland", zegt Jeri Becker uit Al bion (NY), een zogenoemde der de-generatie-emigrant. Ze heeft zo wel voorouders in Cadzand als Wolphaartsdijk. „Ze schreven dat het hier zo prach tig was, dat ze hier van alles kon den kopen. Maar dat kon zeker niet iedereen." Haar grootvader uit Wolphaartsdijk, Willem van Strien, was zo iemand. „Voorheen was hij schipper, molenaar en bak ker. Maar hier werd hij boer. Daar had helemaal geen ervaring of affi niteit mee, dus dat wilde helemaal niet zo goed lukken. Dat wisten ze in Nederland niet." Van Strien was niet de enige. Zo is de moeder van voetballer Willem van Hanegem, Anna van Grol, ge boren in een familie van Neder landse emigranten, die, gedesillusi oneerd, zelfs terugkeerde naar Zeeuws-Vlaanderen. Dat moeder Anna was geboren in Rochester in de staat New York, waar ik deze week doorheen reisde, heeft Bressi- aander Willem van Hanegem nog parten gespeeld toen hij voor een tijdje in Amerika wilde voethallen. Van Hanegem speelde in 1979 een jaar bij de Chicago Stings. „Maar hij heeft veel moeite moeten doen om een verblijfsvergunning te krij gen. De Amerikanse autoriteiten vielen over het feit dat zijn familie was teruggekeerd", zo ontdekte Matty Verkamman uit Kats tijdens het onderzoek voor de biografie van de voetballer, een werk dat in 2008 verscheen. Lilian Dominicus reist tot medio april door het Noordoosten van de VS, op zoek naar Zeeuwen en hun sporen in het landschap. Zij houdt een weblog bij op: www.pzc. nl/blogs. Voor tips: liliangoesamerica@gmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2