IqM 4 BELAND Zij hebben invloed Luisteren naar wat jongeren willen De Zeeuwse politici zijn zelf nooit jong geweest. Op Tholen begrijpen politici jongeren wel. Door de Jongerenraad. www.Dzc.ni/debat www.pzc.nl/debat PZC Maandag 16 maart 2009 I 1 7 Kom naar het krantendebat. Woensdag 18 maart, 14.00 uur bij Zeelandnet in Kamperland. Aanmelden: debaWpzc.nl www.pzc.nl/jeugddebat Het PZC-jeugddebat voor jong en oud (wo. 18 maart, 14.00-16.00 uur, Zeelandnet Kamperland) is live te volgen op de sites van de PZC en Zeelandnet. De krant laat bussen rijden. Enkele klassen hebben zich aTaangemeld. Dat zijn het Scheldemond in Vlissingen, de CSW in Middelburg en het Ostrealyceum in Goes. De bussen gaan in elk geval langs die scholen om scholieren op te pikken. Als er nog scholen of particulieren mee willen doen, neem contact op met Edith Ramakers (0118-434005, debat@pzc.nl). Eva Auad treedt voor aanvang op. Panelleden zijn: George van Heukelom, Silvan Licher (jongerendenktank), Bas Remijn (leraar van het jaar) en bassist van Racoon, Stefan de Kroon. De Thoolse Jongerenraad, met voor zitter Hermen Geluk (tweede van links), burgemeester W. Nuis (rode stropdas) en wethouder Jeugdza ken, M. Veldhuis (rode blouse). door Ondine van der Vleuten De Jongerenraad Tholen heeft echt iets veranderd voor jongeren. Dat weet voorzitter Hermen Geluk (22) ze- Jongeren in de politiek Hoe kunnen Zeeuwse jongeren politieke invloed uitoefenen? Landelijke invloed, door lid te worden van een politieke par tij, of van de jongerenafdeling van een politieke partij. Als lid van de provinciale jon gerendenktank kunnen zij het provinciale beleid beïnvloeden (zie www.jbuwzeeland.nl). Via het Nationaal Jeugddebat kunnen jongeren onderwerpen op de (landelijke) politieke agenda zetten. »- Als lid van een jongerenraad kunnen zij het beleid in hun ei gen gemeente sturen. Er zijn in Zeeland zeven ge meenten met een jongeren raad: Borsele, Goes, Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland, Tholen, Veere en sinds kort ook Hulst. In die gemeenten geven de ra den gevraagd en ongevraagd advies aan het college van bur gemeester en wethouders. ker. Niet voor niets werd deze Jon gerenraad in 2008 tot populairste van Nederland gekozen. Op Tho len kunnen politici niet meer om jongeren heen en dat willen ze ook niet. „We worden verschrikkelijk serieus genomen. Het is zelfs ver plicht ons om advies te vragen, als het om jongeren gaat. Dat is goed, want voor de meeste politici is het al lang geleden dat zij jong waren. Wij krijgen ondersteuning van een jongerenwerker die 20 uur per week beschikbaar is. Dat werkt naar twee kanten: wij hebben een kort lijntje naar de gemeente, de ge meente een kort lijntje naar jonge ren. Als de gemeente iets doet voor jeugd, gaan wij mee de straat op." In 2007 nam de Jongerenraad deel aan het landelijke project Hang Around. Het leverde hen de prijs op voor het beste teamproject van Nederland. „Wij waren net bezig met de organisatie van een zes kamp tussen alle negen kernen van het eiland Tholen. De op dracht bij Hang Around was om iets voor hangjongeren te doen. Wij hebben hen toen benaderd en gevraagd of ze ook mee wilden doen met die zeskamp, met hun ei gen team. Het pakte ontzettend goed uit. Thoolse hangjongeren we ten nu wie we zijn, als we een pro ject opzetten, betrekken we hen er altijd bij. We hebben zelfs een lid uit die groep en dat is wel uniek, denk ik." De Jongerenraad Tholen bestaat uit vijftien leden uit alle kernen en met heel verschillende achtergron den, zowel meiden als jongens. De jongste is 12, de oudste 22. „Wie mee wil doen, moet echt sollicite ren, want er zijn meer kandidaten dan plaatsen. Dat komt omdat we zo veel de straat op gaan en zo vee! organiseren. Bij de gemeenteraads verkiezingen in 2006, bijvoorbeeld, hebben wij jeugdbeleidsverkiezin- gen georganiseerd. We hebben aan alle partijen gevraagd of ze op een A4 wilden zetten wat ze de komen- 'Voor sommige activiteiten kun je studiepunten krijgen en het staat mooi op je cv.' de vier jaar voor de jeugd wilden doen. Daar hebben we een verkie zingsfolder van gemaakt voor jon geren tot 18 jaar. Ze kregen een stembiljet thuisgestuurd en kon den gaan stemmen op het echte stembureau. De uitslag hebben we aan de gemeenteraad gepresen teerd: 'Zo denkt de jeugd over jul lie.' Een van de leden zit in de provin ciale jongerendenktank. Die denk tank mag bij circa de helft van de provinciale beleidsnota's adviseren. Vorig jaar was. Tholen gastheer voor de Zeeuwse Jongerendag, een initiatief van de provincie om alle jongerenraden met elkaar en met de provinciale jongerendenktank in contact te brengen. Het lidmaatschap van zo'n raad of denktank levert naast politieke in vloed nog iets op: „Voor sommige activiteiten kun je studiepunten krijgen en het staat mooi op je cv. Het laat zien dat je maatschappe lijk betrokken bent en bereid bent zelf een aandeel te leveren. Je kunt zeggen dat je ervaring hebt opge daan in het organiseren en beden- •ken van activiteiten." Arianne Westerweel werkt bij de provin cie en is samen met gedeputeerde Ge orge van Heukelom verantwoordelijk voor 'jeugdparticipatie'. Zij moet ervoor zorgen dat jongeren meedenken en meepraten als het om provinciaal beleid gaat, in de provinciale jongerendenktank bijvoorbeeld. Ook volgt ze de ontwikkelingen in gemeenten met een jon gerenraad. Jongeren die er een willen oprich ten, kunnen bij haar informeren hoe dat gaat. De provincie verstrekt subsidie voor bijvoor beeld scholing en activiteiten. „Voor ons als provincie zijn die raden interessant, omdat wij afgevaardigden daarvan vragen voor onze eigen jongerendenktank." Arianne Westerweel is 25 jaar. Bepaald niet oud, en toch merkt zelfs zij al dat het moeilijk is de taal van jongeren te blijven spreken. „Laatst kreeg ik een sms'je waar geen enkele klinker meer in stond. Ik moest even goed kij ken voor ik het begreep. Dat was dan de nieu we sms-taal, blijkbaar." Om jongeren te bereiken, hoef je echter geen sms-taal te kennen. Alleen gewoon, begrijpe lijk, niet-ambtelijk Nederlands. En je moet vooral ook heel goed luisteren. „Wij nodige jon geren uit om te komen praten. Dus moet je vooral luisteren en niet de hele tijd praatjes ver kopen over hoe leuk de provincie is." In mei wordt de provinciale jongerensite www.jouwzeeland.nl vernieuwd. Nu staan er artikelen op van het jongerenpersbureau en wat algemene informatie over de provincie en de denktank. Straks kun je er zelf reacties op zetten en vind je er achtergrondinformatie over alles wat een jongere kan bezighouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19