Zeeland PZCI21 Zorgen over versterking vooroevers Brokkenmaker SCHOUWEN-DUIVELAND 33 22 en 23 Milieuclubs, vissers en duikers vrezen voor gevolgen biodiversiteit. Muziek en school slaan handen ineen Gestopt Orw C99 TJ W 1 Ij Kompastocht in 't bos Vlissingse kunstenares ontwerpt logo Dark Underground Festival Nieuwe burgervader Gerard Rabelink 'is er klaar voor' Zaterdag 14 maart 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Dewi Cigengack zierikzee - Bij dakwerkzaamhe den in de Ooster- en Westerschel- de die Rijkswaterstaat (rws) dit jaar en volgend jaar laat uitvoeren, worden waarschijnlijk staal-,en fos- forslakken gebruikt. Verscheidene groepen maken zich hierover ern stige zorgen en vragen om milieu vriendelijker maar duurder alterna tieven. Slakken zijn industriëel af- valmateriaal, dat op de vooroevers van dijken wordt gestort, zodat de ze veiliger zijn in de toekomst. In de Oosterschelde gaat het om de Schelphoek, de Flaauwers Inlaag bij Moriaanshoofd en De Val bij de Zeelandbrug. In de Westerschel- de zijn het de Zuidwatering bij Rit- them en de dijk bij Borssele. Fosforslakken zijn licht radioactief, maar worden vaker gebruikt bij waterbouw en moeten aan bepaal de eisen voldoen. Toch is in het verleden massale vissterfte voorge komen door gebruik van vervuilde slakken. „Dat het goedgekeurd is, wil niet zeggen dat het geen scha delijke gevolgen kan hebben", vindt ]aap Geleijnse, voorzitter van de vereniging voor beroepsvis sers op de Oosterschelde, Wester- schelde en Voordelta. Hij maakt zich vooral zorgen om de kreeft. „Voor ons is het gebruik van slakken onacceptabel. Het ma teriaal is te fijn, daar kunnen kreef ten zich niet in nestelen. Als er slakken gebruikt worden, is het voorlopig einde verhaal voor de kreeft op die locaties." Kreeftenvis sers willen de soort veiligstellen door op de plekken waar slakken gebruikt worden zo veel mogelijk kreeft op te vissen en te depone ren op andere locaties, eventueel met hulp van duikers. Op dit moment leven meer dan tweehonderd dier- en plantensoor ten in de Oosterschelde. „Het zal lang duren voordat die zich weer hersteld hebben en er zullen min der soorten terugkomen", zegt Desmond van Santen van de Ne derlandse Onderwatersportbond. Dit denkt ook Gijs van Zonneveld, hoofd Groene Ruimte bij de Zeeuwse Milieufederatie. „Alles wat er nu zit gaat dood. Boven dien zijn de normen voor staal- en fosforslakken gebaseerd op zoet water. Het is niet bekend wat voor reacties er optreden bij zeewater." Voorzitter van Nationaal Park Oos terschelde John Lilipaly vraagt Rijkswaterstaat het gebruik van fosforslakken te heroverwegen. „Ik ben ervan overtuigd dat Rijkswa terstaat de keuze voor fosforslak ken ziet als een regiefout." ZIERIKZEE - Een 40-jarige automo bilist uit Rotterdam maakte het donderdagavond wel erg bont in de (ulianastraat in Zierikzee. De man, rijdend in een auto van een vriendin, reed eerst tegen een ver keersgeleider. Gealarmeerde agen ten vonden ter plaatste brokstuk ken daarvan en een nummerbord van de auto. Iets verderop werd de man uit zijn auto gehaald door ge tuigen. Diesel en koelvloeistof lie pen uit de auto, die flink rookte. De man stapte uit en viel dronken in de sloot. Hij bleek drie keer te veel te hebben gedronken en niet in het bezit van een rijbewijs. DREISCHOR - Een klassieke win-winsituatie in Dreischor: muziekvereniging Crescendo werft jonge leden en de leerlingen van openbare basis school De Klimop leren van alles over muziek. Eind april voeren de muzikanten en de leerlingen samen een musical op. Cisteren was de eerste repetitie daarvoor in het dorpshuis, nadat de kinderen 's ochtends op school al druk aan de slag waren geweest met het maken van decorstukken en het oefenen van de toneelstukjes. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzenaar bond een paar jaar geleden met succes de strijd aan tegen de overtollige kilo's. Wekelijks bezocht hij verschillen de malen hetfitnesscentrum om erfanatiek met de haltertjes te spelen en zich in het zweet te ren nen op een loopband. De kilo's vlogen eraf. Z'n broeken zakten af, z'n truien lubberden en als hij zich bij storm op straal begaf, vreesden zijn collega's dat hij zou worden weggeblazen. Hoe anders is de situatie nu. De goe de man hijst zich zuchtend de trappen op en valt puffend neer op z'n bureaustoel. Oorzaak: hij rookt niet meer. Zijn antwoord op de vraag wanneer hij is ge stopt: „Vijftien kilo geleden." pyyr MWjFT ti E E^ C-^^SPS9|[^vU 1 50 tulpen per bos, diverse kleuren. intratuin Koudekerke Provinciaalseweg tussen Vlissingen en Koudekerke Donderdag en vrijdag koopavond, www.intratuin.nl WESTENSCHOUWEN - De Jeugd Na- tuur- en Vogelwacht houdt zater dag 2i maart een kompastocht in de Boswachterij Westenschou- wen. Wie mee wil, moet zich voor to.oo uur melden bij de werk- schuur in de boswachterij. Bestuur zoekt vrouw (v)... iets voor jou? www.zeeland.besturen.net UWMARKT Multimate bij u in de buurt? Kijk op www.multimate.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95