'Kapstok' met fijn zitcomfort PWI 1 wonen@wegener.nl I wonen 024.3650509 PZC Zaterdag 14 maart 2009 der intact. Luizen ga je een paar dagen ach ter elkaar met een harde waterstraal te lijf Planten die erg zijn aangetast door meel dauw kun je afknippen. Dan lopen ze fris weer uit. „Dat afknippen is ook een goed idee als je een bloeiende plant koopt. Het beste is dan de bloemen eruit te knippen, zo dat de plant energie steekt in wortels maken in plaats van in bloeien. Maar ik snap ook wel dat dat hélemaal niet leuk is. Dus kun je ook wachten tot de bloemen verleppen. Als je ze dan wegknipt, steekt de plant in elk ge val geen kracht in zaad maken." De milieuvriendelijke tuinier durft in elk ge val de boel ook eens de boel te laten. Steeds harken of schoffelen, verstoort het bodemle ven. Zo min mogelijk zwarte grond is het de vies. En wieden doe je met de hand. Als er ruimte is, kunnen in een klein hoekje wat brandnetels blijven staan waarop vlinders ei tjes kunnen leggen: zonder rupsen geen vlin ders. Maar dat betekent niet dat zo'n 'groene' tuin een rommeltje moet worden. Juist een combinatie van een strakke, duidelijke struc tuur met weelderige, losse beplanting, kan heel mooi zijn. Wie een echte biotoop maakt waarin niet alleen vaste planten staan, maar ook klimplanten, struiken en een enke le boom, creëert al een compleet wereldje waarin vogels zich thuisvoelen. Die helpen weer mee een overdaad aan insecten op te ruimen. Zo grijpt alles in elkaar. De biologische kwekerij van Trudeke Jansen aan de Hegeboerweg in Enschede is vanaf 1 april weer open, alleen op zondag van 10.00 tot 17.30 uur en op afspraak. Zij maakt ook ontwer pen en legt milieuvriendelijke tuinen aan. www.ecostyle.nl www.trudekejansen.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Wie geen slakkengif strooit, spaart daarmee ook het leven van wildife als egels en kikkers foto's CXC/PR ONTWERP Stoel Golem (1970), zwartgelakt hout met een zwartleren zitting, voor fabri kant Poggi. ONTWERPER Victor Magistretti (1920-2006), Italaliaans archi tect en meubelontwerper. Ge bruikte als materiaal veel plas tic in heldere kleuren, waar door zijn ontwerpen goedkoop en in grote aantallen geprodu ceerd konden worden. Dat geldt niet voor de Golem, die Magistretti als hommage aan het werk van collega-ontwer per Charles Rennie Mackintosh maakte. De meeste van Ma- gistretti's stoelen, tafels en lam pen werden bestsellers. EIGENAAR Kiek en Leen de Hoop. WANNEER GEKOCHT „In 1975. Bij een meubelzaak viel hij ons direct op. Na vaker kijken, heb ben we de stoel uiteindelijk ge kocht", zegt Leen de Hoop. WAAROM GEKOCHT De strakke lijnen en zijn elegante en tijdlo ze verschijning deden het echt paar De Hoop besluiten de stoel aan te schaffen - 'ook al noemen onze kinderen 'm soms oneerbiedig de kapstok'. „Misschien in tegenstelling tot het uiterlijk, heeft de stoel een goed zitcomfort." PRIJS Omgerekend 204 euro. TE KOOP „De Secoio 20 galery- prijs is nu 6.800 dollar", meldt De Hoop ons. Dat lijkt dus geen slechte investering. Wij zoeken verder op internet. Het aanbod is klein. Alleen op eBay (http://cg1 .benl.ebay.be) komen we een, volgens de ver koper, 'originele en extreem zeldzame' Golem tegen (object nummer 160304341941). De veiling is al beëindigd: voor 183 euro is de stoel verkocht. Veel minder dan de Engelse ver koper aanvankelijk vroeg. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! In deze rubriek brengen wij be kende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Kiek de Hoop bij de Golem van Magistretti. foto Leen de Hoop net andersom. Ik verkoop vrij kleine plan ten, maar die hebben al wel een goed ont wikkeld wortelstelsel. Als ze eenmaal in de grond staan, duurt het even, maar dan slaan ze ook heel goed aan en heb je gezonde, ster ke beplanting." Het geheim van een beplanting die blaakt van gezondheid, is de keuze van de juiste plant voor de juiste plek. Op internet en in tuinboeken zijn die juiste standplaatsen vaak nauwkeurig beschreven. Toch pakt het ook wel eens anders uit. De milieuvriendelijke tuinier gaat dan niet met hulpmiddelen in 1 de weer, maar probeert de plant gewoon er- - gens anders. „Dat is misschien nog wel het belangrijkste: dat je het een beetje laat gebeu ren. Als je ziet dat een plant het ergens niet lekker doet, maar een spontane zaailing een eind verderop wel, zet die plant dan daar neer. Waar een plant lekker bezig is, daar is ie ook bedoeld." Een droogteminnaar als la vendel moet je dus niet in de natte klei zet ten en eenwochtliefhebber als astilbe kun je op zandgrond alleen met kunst- en vlieg werk echt laten gedijen. Of door heel veel wa ter te geven, en dat is ook niet echt milieu vriendelijk. De echte netheidsfreaks zien bij een milieu vriendelijke manier van tuinieren misschien al een slakken- of luizeninvasie voor zich. Of een tuin die wit ziet van de meeldauw. Ge zonde beplanting heeft van zulke aandoenin gen sowieso al minder las. Doen ze zich wel voor, dan is dat geen ramp. Tegen slakken zijn milieuvriendelijke korreltjes te koop. Nog beter is het een egel in de tuin uit te no digen door bijvoorbeeld aan de rand van de tuin bladhopen te laten liggen of een takken- hoop te maken, 's Avonds op slakkenspeur- tocht gaan met een zaklantaarn, kan ook. Leg een paar grote bladeren los in de border, geheid dat ze zich daar schuilhouden. Het niet al te spie en span aanharken van de bor ders, helpt eveneens: slakken zijn dol op een beetje halfverteerd materiaal. Zolang dat er genoeg is, blijven ook de sappige hosta's eer tl' Ik E> 11 Ml i m w*. j V h ECOpower komt met spaarlampen voor in de tuin, die net zoveel licht geven als traditionele 25 of 35 watt lampen. Er zijn diverse armaturen die onderling kunnen worden gecombineerd. De staande tuinlampen op sokkel kunnen met het easy-connect systeem aan el kaar worden geklikt. Door het lage voltage is volgens de fabrikant ingraven van de kabels niet nodig. Zo spaar je bij de aanleg ook energie, (zie www.luxform.nl) Wolf-Garten heeft een beregeningssysteem bedacht dat water bespaart. Zo werkt de Quadro door een nieuwe schoepradtechniek al bij een waterdruk van 0,5 bar. Minder waterverbruik en geen plassen en toch een goede beregening, belooft Wolf. Het concept zorgt ervoor dat de doorloop wel tot 50 procent hoger is, waardoor bij gelijke waterdruk er de helft meer water door stroomt, (zie www.wolf-garten.nl) Wil je een alternatief voor een houten schutting? Breng de tropen in de tuin met een systeem met kokosvezels. De vezels zijn een restproduct, afval dus. Ze nemen weinig water op en hebben weinig te lijden van weer en wind. De schermen zijn 8 centimeter dik en wegen 35 kilo. De vezels worden 'verpakt' in twee stalen gaaswerken, een deksel en een doos. Die worden in elkaar geklikt en tussen palen gespannen. Te koop vanaf 95 euro per scherm, (zie www.kokosystems.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73