wonen 3 sr Blauw gras t D v s Geen gif of kunstmest gebruiken en de waterkraan niet te vaak opendraaien. In de tuin kunnen we vrij gemakkelijk een steentje bijdragen aan een beter klimaat. Groen tuinieren is in. Maar hoe doe je dat? door Frederike Krommendijk Trampoline PZC Zaterdag 14 maart 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 po O A m A Bij het opruimen van de zolder kwam ik wat oeroude tuintijdschriften tegen. Niet te geloven hoeveel artike len er dertig jaar geleden aan het grasveld werden ge wijd: hoe madeliefjes te bestrijden en paardenbloemen; hoe de kantjes netjes af te steken en een ereprijs uit de grasmat te peuteren; hoe een echt 'Engels gazon' te verkrijgen. Dan heb ik het nog niet eens over de paginalange stukken waarin wordt doorgeëmmerd over de voordelen van de kooimaaier boven de cirkelmaaier. Over grassen zelf kom je niet veel aan de weet. Alles draait om het onderhoud. Een van de belangrijkste grassen in een gazon was (en is) Festuca, zwenkgras of schapengras in het Nederlands. Festu ca komen we tegenwoordig weliswaar minder tegen in het gazon, maar we zien zwenkgras steeds vaker als siergras ge bruikt. De meest populaire soort is Festuca glauca, een plant die je ook wel onder de namen Festuca ouina Glauca en Fes tuca cinerea tegenkomt. Festuca glauca is een klein grasje, niet hoger dan 20 centime ter, dat mooie, regelmatige, halfronde polletjes vormt. Het blad is ragfijn en in de beste variëteiten zilverachtig blauw. Lange tijd is 'Blaufüchs' favoriet geweest. Tegenwoordig zie je steeds vaker een variëteit die naar de voor mij raadselachti ge naam 'Elijah Blue' luistert. Ik zie niet in wat er blauw zou kunnen zijn aan deze profeet. Maar misschien weet iemand die christelijker is dan ik het antwoord. Omdat Festuca glauca zo'n klein plantje is, kan het gemakkelijk worden toegepast in potten en planten bakken op balkons of op kleine terrassen. Ook het feit dat Festuca glauca wintergroen is (winterblauw zou ik moeten zeggen), maakt de plant bij uitstek geschikt voor plaatsen waar ook 's winters iets te zien moet zijn. Niets is treuriger dan een lege plan tenbak in de winter. Nu gebiedt de eerlijkheid wel te zeggen dat het blauwe schapengras tegen het ein de van de winter er niet op zijn voordeligst uitziet. Vooral als het flink gevroren heeft, vertoont het gras je overal dode punten. Festuca houdt van arme grond. Het siergras moet niet vertroeteld worden met water of mest. In te rij ke grond verliest het zijn zilverblauwe glans en in te vochtige grond heeft het de neiging weg te rotten. In de vroege zomer verschijnen de bloempluimen, die lichtgroen zijn met een violette zweem. Sommi ge tuiniers vinden dat die pluimen afbreuk doen aan het blauwe schapengras en knippen ze uit de plant. Op die ma nier wordt ook voorkomen dat Festuca glauca zich uitzaait. Maar dat is geen nadeel, want de zaailingen zijn bijna altijd minder blauwbladig dan de ouders. Een pol blauwe Festuca kan een flink aantal jaren oud worden. Maar hij wordt er dan niet mooier op. Om het gras jeugdig zilverblauw te houden, is het aan te raden de polle tjes om de paar jaar op te nemen, te scheuren en op nieuw te planten. Festuca glauca Elijah Blue. foto Romke van de Kaa Wel of geen trampoline in de tuin? Die vraag kan binnen gezin nen tot discussies leiden. De kin deren stemmen hartgrondig 'ja', maar sommige ouders staan er minder om te springen. Ze zijn huiverig voor de (on)veiligheid van het 'springding'. En, net zo belangrijk, erg trots op hun tuin! Zo'n puist-op-poten oogt natuur lijk ook minder fraai tussen de bloemen. Vooral één in het popu laire giga-formaat. Maar nu kun- foto PR nen de kids hun tuinminnende ouders wijzen op iets nieuws: een trampoline die (deels) afre kent met die 'esthetische kwes tie'. Berg Toys heeft een trampoli ne 'gelanceerd', Jumping Styles genoemd, die voldoet aan de hoogste veiligheidsnormen én door zijn kleurige bloemdessins ook (beter) bij de plantjes past. De prijs? Vanaf 599 euro. Ik voel een twistpunt opborrelen... El www.bergtoys.com De natuur als tuinhui Wie zonder een chemische oorlog te voeren, een tuin wil zonder ziekten en pla gen, moet onderaan begin nen: de bodem. Als de grond al niet in orde is, kun je het met de planten wel vergeten. Door compost in de grond te werken, houdt de bodem beter wa ter vast en wordt ze luchtiger, dus zuurstofrij ker voor de wortels. Planten moeten ook eten. Gebruik geen kunstmest, maar organi sche meststoffen als hoorn-beender-bloed- meel of koemestkorrels. „Ik vergelijk het altijd met voeding. Kunst mest is een energiestoot, zoals je zelf een kop sterke koffie met suiker neemt als je je flauw voelt. Maar het verbetert je lichamelijke con ditie niet, daarvoor zul je op langere termijn gezond moeten eten. Zo is het met planten ook", legt marketing manager Geert Naber van Ecostyle uit. Dit bedrijf is gespecialiseerd in natuurvrien delijk tuinieren en maakt elk jaar een flinke groei door. Ook nu de recessie toeslaat, blij ven de verkopen toenemen. „Mensen zijn zich meer bewust van hun verantwoordelijk heid voor het milieu. Ze willen de slakken uit hun tuin wel kwijt, maar geen gevaar voor kinderen die daar rondlopen of egeltjes die ze zien scharrelen. Juist door de crisis krij gen andere waarden dan de economische meer kans." Samenwerken met de natuur is voor veel mensen lastig. Ze zijn gewend mos met gif te lijf te gaan of luizen om te leggen met chemi sche middeltjes. „Daar krijgen wij veel vra gen over. Het is complex om het anders te doen. Maar dan leggen we uit dat je mos ook kunt verdrijven door te zorgen dat je gras sterker wordt. Dan kan het gras zelf het mos verdringen. Zo gaat het in de natuur ook: een sterke plant duldt geen concurrentie." Ook Trudeke Jansen uit Enschede ziet meer belangstelling voor milieuvriendelijk tuinie ren. „Je hebt mensen die alles bestraten en al leen een pot met planten willen. Maar de echte tuiniers krijgen steeds meer belangstel ling voor natuurlijk tuinieren", zegt de 'groe ne' ontwerpster die ook tuinaanleg doet en een biologische plantenkwekerij heeft. Het belangrijkste verschil tussen haar plan ten en de reguliere is dat ze rustig opgroeien, zonder kunstmest. „Bij grote tuincentra krijg je enorme planten in kleine potjes. Die zijn door de kunstmest enorm uit de kluiten ge wassen. Maar staan ze eenmaal in de grond, dan is die pruik veel te groot voor de wortels en kwijnt de plant al gauw weg. Bij mij is dat ,s,e Groene Tuinier vooral niet moet spiegelen aan de ideaalplaatjes op tv en in tijdschriften. Van regenwater verzamelen tot succesvol zaaien, van efficiënt wieden tot ziekten te lijf gaan zonder chemische goedjes, het komt allemaal aan bod. Een lekker praktisch handboek door een alternatieve tuinier. Prijs 29,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72