i7reizen Alles in Cambridge ruikt naar kennis Y 0 De inspirerende geesten van Darwin en Newton waarden er rond en geen universiteit bracht zo veel winnaars van de Nobelprijs voort. Dit jaar viert de universiteit van Cambridge haar 8oo-jarige bestaan. Yolanda Bobeldijk liet zich inspireren. fit Vanaf het Londense station King's Cross ben je met de trein in een klein uur in Cambridge (www.nationalrail.co.uk). Met de auto vanuit Londen ongeveer dezelfde reistijd via de M11 Georganiseerde wandelingen via www.visitcam- brige.org. Kosten: 10 pond voor volwassenen, 5 pond voor kinderen onder de 12 jaar. Toeris teninformatie: 0044 1223 457 574 Boottochtjes via Scudamore's Punting: 0044 1223 359 750, www.scudamores.com. Fietsverhuur op: http://www.citycyclehire.com u E H reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 14 maart 2009 In Trinity College staat onder meer een kloon van Newtons appel boom, waarmee de we tenschapper de zwaar tekracht ontdekte, foto Nigel Luckhurst/GPD gjW k*| Cambridge is net een levend geschie denisboek. Sprookjesachtige gebou wen op elke hoek van de straat, jon gens met hoeden op en in zwarte kledij fietsen voorbij. Een blonde jongen spoedt zich naar de Trinity College ka pel. Het gezang dat buiten te horen is, verraadt dat hij te laat is voor zijn koorles. Punteren op de rivier de Cam, waaraan de stad haar naam dankt, lijkt aantrekkelijk tijdens een weekendje Cambridge. Met tien toeristen wach ten we tot de gids, een slungelige jongen in jog gingbroek en dunne trui, het regenwater van de vorige dag uit de boot heeft geschept. Na de eer ste brug belanden we in een pittoresk land schap waar geen wegen, laat staan auto's, te be kennen zijn. Het ochtendlicht schijnt fraai op de collegegebouwen en haar kapellen, maar uit gebreide verhalen van de gids ontbreken. Wie voor historische anekdotes naar Cambridge komt, kan beter een georganiseerde stadswande ling maken, die dagelijks een aantal keren door de plaatselijke WV wordt georganiseerd. Tij dens deze trip kom je meer te weten over Cam bridge en mag je ook in veel van de colleges kij ken. Goede wandelschoenen zijn een pre, want de panden bevinden zich door de gehele stad. Onze gids, een vitale Britse vrouw van begin 70 met grijs springerig haar, neerat ons twee uur lang op sleeptouw en vertelt allerlei weetjes. Bij voorbeeld dat Cambridge de huisuniversiteit is van de Britse koninklijke familie. Prins Charles heeft er gestudeerd en ook de Queen Mother voltooide haar opleiding in Cambridge. Vrou wen kregen in die tijd echter geen diploma, maar de Queen Mother protesteerde tegen deze regel. Dankzij deze 'trendy royal' kregen man nen en vrouwen in 1947 gelijke rechten. Een „UI IERLAND jaar later ontving de Queen Mother haar diplo ma. Veel vrouwen zouden haar volgen. Tijdens de wandelroute ontdekken we verschil lende colleges met ieder hun eigen kapel. Die van King's College is misschien wel de mooiste. Het duurde honderd jaar om de kapel te bou wen. Hij bestaat voornamelijk uit glas-in-lood- versieringen met verhalen uit het nieuwe testa ment. Het wereldberoemde King's College Choir zingt hier elke avond en de jaarlijkse kerstavondvoorstelling, die over de hele wereld wordt uitgezonden, wordt hier opgenomen. We nemen ook een kijkje in het duurste onder wijsinstituut in Cambridge: Trinity College. Er staat een kloon van Newtons appelboom, waar mee de wetenschapper de zwaartekracht ont dekte en een grote bibliotheek waar de eerste versies van het werk van William Shakespeare worden bewaard. Ook ligt hier de eerste druk van Winnie The Pooh. De boeken worden op de eerste verdieping bewaard om ze te bescher men tegen eventuele overstromingen van de ri vier, die op ongeveer 100 meter afstand ligt. De bibliotheek staat, net als alle andere college gebouwen, in een schitterende binnentuin met een keurig aangeharkt gazon. Het gras is in per fecte conditie. Niemand waagt het om het onge repte gras te betreden. De vriendelijke, maar strenge boodschap Please keep off the grass is vol doende voor de fatsoenlijke Britten. Niet alleen de universiteit, ook het stadje zeifis de moeite waard. Je kunt Cambridge fietsend ontdekken, prijzen voor fietsverhuur zijn rede lijk en voor Britse begrippen zijn er aardig wat fietspaden. Er is ook een hop on, hop off bus be schikbaar, al zie je van Cambridge wandelend nog het meest: de schattige boetieks en eethuis jes rond King's College en ook het gezellige Glasgow G ROOT-B RITTANNIË Cambridge f P Londen marktplein, waar dagelijks markt is. 's Avonds bekijken we de nieuwste attractie van Cambridge: een gouden klok, zonder klepel ge maakt. Het is een eerbetoon aan de Britse we tenschapper John Harrison, die in 1725 als eer ste een betrouwbare klok produceerde. Blauwe lampjes vervangen het uurwerk en bovenop de klok zit een Grashopper die de tijd opeet. Het monster wordt wel Time Eater genoemd en moet mensen wijzen op hun mortaliteit. Misschien is dat nog wel het mooiste aan Cam bridge: overal zijn verwijzingen naar grote we tenschappers, alles in de stad ruikt naar kennis. Zelfs de boekwinkels ademen meer kennis uit dan waar ook ter wereld. v-j Reageren? redactie.reizen@wegener.nl redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 .tc«es.-- x*gear JSSBMj Amsterdamse hotels vechten tegen crisis met stuntprijzen De hotels in Amsterdam hebben het moeilijk als gevolg van de crisis. Dus zijn de kamerprijzen flink verlaagd. Een twintigtal hotels biedt door de week één- en tweepersoonskamers aan tegen prijzen tussen de 30 tot 40 euro per nacht. „Voor het parke ren van je auto in de binnenstad be taal je tot tweemaal zoveel als voor een nacht in een hotel", zegt Erik Baumann, directeur van de online hotelboekingsorganisatie www.ho- teliers.com. Zes dagen fietsen of lopen langs de kust van België De Kust6daagse van België beleeft van 3 tot en met 8 mei zijn zesde editie. De 64 kilometer lange kust is te voet of per fiets af te leggen, via strand, duinen, wandel- en fïetspro- menades en zeedijken. De zesdaag se begint in De Panne en eindigt in Knokke. Er zijn twee vrije dagen. Tij dens het evenement is ook de kunst tentoonstelling Beaufort. Tientallen kunstenaars van over de hele we reld exposeren hun werken. Deelna meprijs vanaf 395 euro per persoon. Bind de strijd aan met oceaangolven Zuid-Afrika Vrijwel de hele kustlijn van Zuid- Afrika leent zich uitstekend voor surfen. Enkele 'hete' plekken, vol gens lokale surfers, op een rijtje: Supertubes bij Jeffrey's Bay, Bru- ce's Beauties bij Cape St. Francis en Ansteys Beach bij Durban. Een goede tijd om er te surfen zijn de maanden mei en juni. De golven in Durban zijn dan doorgaans de hele dag door uitstekend. www.hoteliers.com. www.wavescape.co.za www.downhilladventures.com Met Keith Prowse door de Grand Canyon per helikopter Naar een musical in Las Vegas, met het gezin naar Walt Disney in Flori da, een stadsexcursie boeken voor Praag, met een helikopter door de Grand Canyon vliegen of op safari in Dubai met een overnachting onder de sterrenhemel? Het aanbod van het bedrijf Keith Prowse is met 31 nieuwe bestemmingen uitgebreid. Je kunt er - thuis voordat je vertrekt - kaartjes kopen voor zowel toeris tische als culturele attracties in alle uithoeken. www.kust6daagse.be www.zigzag.co.za www.keithprowse.com/nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59