reizen •D m Abba Hun knackebrödgeklets J.ntals. onze lachspieren te werken De Bollenstreek bij Lisse is van oudsher dé plek waar de bloembollen in de lente het landschap kleuren. Maar dat beeld is achterhaald, weet Mirjam van Twisk. Voor het grootste aaneengesloten bollengebied van Europa moet je in de kop van Noord-Holland zijn. PZC Zaterdag 14 maart 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 73 7\ 03 O Het is tegen middernacht als we aankomen in Hua Hin, een bekende badplaats aan de golf van Thai land. Vanuit het reserveringskantoor in Bangkok was een centraal gelegen zakenhotel beloofd, maar ons re sort blijkt een gezellig familiehotel. Groot, tropisch, strand, prachtig zwembad, de ideale plaats voor de genietende va kantieganger. De enorme ontbijtzaal zit vol vrolijke lieden, die er al behoorlijk zin in hebben. Kinderen rennen rond in hun opblaasbandjes en ouders scheppen nog eens op van het buffet dat uiteraard inclusief is. Wij, de zakenmensen, prutten wat in onze roereieren. Op de een of andere manier word je niet vrolijk van al die blije mensen op vakantie. Op zon moment wil je namelijk je ei gen kids om je heen hebben. Ook op vakantie zijn, niks doen, boekje lezen. Maar goed, zo is het dus niet. Gelukkig komt er afleiding. Wanneer wij om half tien de laatste kruimeltjes toast achter de kiezen hebben, verschij nen vier gasten aan de tafel naast de onze. Twee stelletjes uit Zweden. Aan de tatoeages is duidelijk te zien dat de mannen oud-zeelieden zijn. Hun vrouwen zijn gewoon oud. De kle dij is ontspannen. De heren in singlet, de dames dragen een bloemetjesjurk. Hun knackebrödgeklets begint al snel op onze lachspieren te werken. Ineens staan beide mannen op. Zelfverzekerd lopen ze richting de bar. Even later komen ze terug met vier enor me glazen tapbier. Twee 'liters' voor de mannen, de dames krijgen elk een halve liter. Op onze horloges is het nog geen tien uur in de ochtend. Gulzig nippend werkt het stel zich vrolijk naar de bodem van het glas. Dan wordt er bijgetapt. Ik kan mijn ogen gewoon niet van ze afhouden. Twee echt paren op leeftijd uit Zweden. We noemen ze vanaf nu Ab ba. Met hun verse consumpties slenteren ze richting terras. Björn en Bennie blijven in de schaduw, Agnetha en Frida nestelen zich in de zon. De mannen drinken stilzwijgend, de vrouwen kwebbelen en nippen. Wij gaan aan het werk. Rond lunchtijd is het bloedheet in het centrum van Hua Hin. We laten de kleine, authentieke eetstalle tjes daarom voor wat ze zijn en kiezen voor verpo zing aan de waterkant. De restaurants met hun enorme terrassen in zee zitten vol. We vinden met moeite een tafeltje. Even verderop lacht een kwartet goede bekenden ons toe. Abba zit er op het eerste gezicht nog redelijk fris bij. Men is voorzien van spijs en drank. Vis en bier. Alles in grote boeveelheden. Voor ons blijft het bij een gestoomd visje en, vooruit, èèn glaasje wit. Een mens moet wat. De rest van de dag moet ik vaak aan Abba denken. Hoeveel zouden ze nu al achterover hebben geslagen, vraag ik me dan af. Op die vraag komt pas 's avonds een antwoord. Na zonsondergang, rond etenstijd, heeft een bandje zich geïnstalleerd op een podium aan de rand van het zwembad. Daaromheen de gezellig gedekte eettafels waaraan binnen niet al te lange tijd de hotelgasten zullen plaatsnemen. Het thema van de avond is, ik kan het bijna niet geloven, Zwe den. Later zal me duidelijk worden dat het hotel voorname lijk wordt gefrequenteerd door Scandinaviërs. In dat licht be zien is Zweden natuurlijk niet zo vreemd. Wij eten liever in de stad, maar zijn gelukkig nog voor het einde van de Zweedse feestavond terug. Het bandje speelt nog steeds zeer vals. Onze Abba's staan net op van hun tafel vol bierpullen voor een dansje. Ik bekijk het tafereel van vei lige afstand, aan de bar. Het drankgebruik is onze vrolijke dansers nu toch wel aan te zien. Onvaste bewegingen met soms een mislukte pirouette. De dansvloer grenst aan het zwembad. Een noodlottige com binatie, zo zal snel blijken. Wanneer het slechte bandje een nieuw nummer inzet, gaat het mis. Onder de klanken van Dancing Qiieen gaat Abba ten onder. Donderend storten Bennie en Frida al dansend in het diepe. Solidair springen de twee anderen hen achterna. Bulderend gelach rolt over het terras. Hoofdschuddend zoek ik mijn bed op. De volgende ochtend straalt de dag ons weer toe. Na het ont bijt strijkt ook Abba weer neer op het terras. Topfit. Vrolijke blikken verraden de voorpret. Vijf minuten later staan de gla zen, gevuld op tafel. Een nieuwe dag, een bekend geluid. Het is tenslotte vakantie. ouis Davids zong vorige eeuw Naar de bollen, die prachtige bol len. Vrijwel heel Nederland zong met hem mee en had er ook een beeld bij. Toen ging je in het voorjaar nog een dagje uit naar de Bollenstreek en kwam thuis met een bloemenslinger op je auto. Dat was ooit. Tegenwoordig zijn de bollen vooral voor buitenlanders. Daarmee doen we onszelf tekort. Zeker omdat er plekken zijn waar je ver weg van het massatoerisme van dit oer-Hollandse florale kleurenspektakel kunt genieten. Te voet, fietsend, op skates en - dit jaar voor het eerst - zelfs op de scootmo- biel. Daarvoor ga je naar Zijpe. Van begin april tot half mei is het platte polderland schap net achter de duinen tussen Schagen en Den Helder omgetoverd tot één mozaiek van kleuren, slechts onderbroken door een molen of een stolpboerderij. Kan het nog Hol landser? Een aantal van de huidige Noord-Hollandse bollentelers heeft zijn wortels in de Bol lenstreek rond Lisse. Toen zij daar niet meer konden uitbreiden, trokken veel kwekers weg en streken neer in drie polders in de kop van Noord-Holland: de polders Zijpe, Koegras en Anna Paulownapolder. De bollenteelt in 'De Noord' is in de achterliggende decennia uitge groeid tot het grootste aaneengesloten bollen gebied van Europa. Tot een paar jaar geleden groeide en bloeide De Noord in anonimiteit. Maar dat is met de kormr vu stichting reiend Zijpe veranderu. Drijvende kracht achter die stichting is Matty Dekker. Zij heeft samen met voorzitter Wil lem Vink en een legertje van tweehonderd vrijwilligers De Noord inmiddels al behoor lijk op de kaart weten te zetten als bestem ming waar je in het voorjaar van de bollen kunt genieten tijdens een dagje uit of in een korte vakantie. „Het begon in 2006 met het plan een wandeling dwars door de bollenvel den te organiseren. We trokken dat eerste jaar meteen al zo'n 2.500 wandelaars. Veel meer dan waarop we hadden gerekend. Dat succes maakte ons duidelijk dat onze plannen poten tie hadden. We waren aanvankelijk een werk groep, maar besloten na dat eerste jaar zelf standig verder te gaan als stichting. Bewust een stichting, omdat we niet commercieel wil len opereren. Laagdrempelig willen we zijn. fin puur." De wandeltocht dwars door de bollenvelden wordt dit jaar voor de vierde keer gehouden. Het aantal deelnemers groeit nog jaarlijks, maar meer dan vijfduizend zullen het er niet worden. „Daar ligt de grens van wat wij op Waddenzee Den Helder/ •Anna Zijpe Paulowna Noordzee Schagen L,sse* Amsterdam één dag kunnen behappen." Dat heeft alles te maken met de huiver van bollentelers vreemden op hun land toe te la ten, vooral met het oog op besmettingsgevaar. „Voor de wandeling hebben we met vijftig te- Iers een contract kunnen sluiten. Zij stellen die ene dag hun velden open voor de wande laars en beloven niet te sproeien, spuiten of koppen zo lang er wordt gelopen. Meer kun je van hen niet vragen." De wandelaars kunnen kiezen uit vier afstan den: 30, 20,15 of 7,5 kilometer. Dekker waar schuwt: „Bij het kiezen van een afstand moet je je niet verkijken op de zwaarte van het ter rein waarover je loopt, 30 kilometer over bol- lengrond is heel iets anders dan eenzelfde af stand over asfalt." De route is ruwweg wel bekend, maar pa^s een paar dagen voor de tocht beslissen de rayonhoofden (de vertegenwoordigers van de telers uit de verschillende delen van het ge bied) op basis van de bloei langs welke velden er wordt gelopen. Eén grote ploeg loonwer kers helpt vervolgens geheel belangeloos mee met betonblokken en planken bruggen te leg gen over sloten in de route. Op de dag zelf is een legertje vrijwilligers actief. Inmiddels is het evenementenaanbod van Bloeiend Zijpe even bont gekleurd als de bol lenvelden. Iedereen vindt er wel iets van zijn gading. Geen wandelaar? Dan kun je mee doen aan de fietstocht of de inlineskatetocht. Bekeken wordt nog of ook dit jaar weer rond vluchten boven De Noord tegen kostprijs kun nen worden aangeboden. Twee keer per week kan een kijkje worden genomen achter de schermen van een bollenbedrijf Voor creatie- velingen is er een grote schilderworkshop midden tussen de bollen en mensen die min der goed ter been zijn, kunnen dit jaar voor het eerst meedoen aan een scootmobieltocht. „We noemen het zo, maar eigenlijk is het een volledig aangepast tochtje, inclusief de bezich tiging van een bollenbedrijf. Bedoeld voor ie dereen die minder mobiel is", zegt Matty Dek ker. Keukenhof bestaat 60 jaar De bollenliefhebbers kunnen uiteraard ook weer terecht in de Keukenhof, die dit jaar 60 jaar bestaat. Dat wordt gevierd met diverse activiteiten, zoals een overzichtstenstoonstelling van 60 jaar Keukenhof, een expositie van schilderijen van bollenvelden van de hand van kunstenaar Ton Schuiten en de hoeden- tentoonstelling Flower Power. Ook wordt er uitgebreid stilgestaan bij de historische relatie tussen de VS en Nederland, met een bloemenmozaïek van het Vrijheidsbeeld met meer dan 50.000 bloembollen, een Amerikaanse themaroute en een Amerikaanse tuin. Nadat koningin Beatrix komende woensdag (18 maart) de officiële opening heeft verricht, ontsluit de Keukenhof donderdag (19 maart) de poorten voor het publiek en doet ze weer dicht op 21 mei. De Keukenhof is dagelijks geopend van 8.00 uur tot 19.30 uur (kassa's geopend tot 18.00 uur). www.keukenhof.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56