ij spectrum PZC Zaterdag 14 maart 2009 foto Marcus Peters/HH Agressief gedrag, zeker ook in bus en trein, is aan de orde van de dag. verdienen aan geweld Acteur Ton (rechts) van het bureau 'Leo Management, agressiepreventie' speelt de rol van lastpost tijdens een trainingssessie. foto Duncan Wijting/GPD niet, dan zijn al die trainingen zinloos", stelt Verschuren. Ze geeft een voorbeeld. „Het personeel van een restaurant zit na sluitingstijd nog een glaasje te drinken. Drie mannen met bivakmutsen dringen via de achterdeur naar binnen en nemen de kluis mee. Een dag later besluit de eigenaar dat zijn perso neel naar een weerbajrbeidstrain ing moet, maar hij zet geen extra veiligheidsslot op de achterdeur. Zinloos dus." Dan is er nog een belangrijke groep die vaak buiten schot blijft: de daders. Slachtof fers volgen voor duizenden euro's een trai ning, maar daders - als zij niet worden ver oordeeld - gaan vrijuit. Waarom bedenken de bureaus geen cursussen voor mensen met losse handjes en grote monden? Met zowel de agressieve buspassagier als de bru tale golfspeler als doelgroep? Leo Regeer, directeur van 'Leo Manage ment, agressiepreventie' (broer van de eer der genoemde trainer Peter Regeer) pleit hier al jaren voor, maar het komt niet van de grond. „Het probleem is: wie betaalt dat? Als klanten de daders zijn, wil nie mand daar geld aan uitgeven. Daar moet geld aan worden verdiénd." Volgens Verschuren is er wel een omme keer gaande. Mensen die hulpverleners be lagen, krijgen sinds kort een dubbele straf. Daders van huiselijk geweld worden tegen woordig het huis uitgezet, niet de slachtof fers. Maar alle cursussen en maatregelen ten spijt, agressie is nooit helemaal uit te bannen, benadrukt Verschuren: „Zoals Freud al in de vorige eeuw beweerde: agressie is een drift. Dat zit in ieder mens, in elke cultuur. Iedereen voelt wel eens de adrenaline in zijn lijf stijgen, maar voelt te gelijkertijd dat dat niet goed is. Dat geldt ook voor die taxichauffeur met dat korte lontje. Wel kunnen we leren die driften be ter te beheersen, zodat we respectvol met elkaar omgaan." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53