spectrum D 'Met dat vreselijke wijf van een Merkel kunnen we het hier sowieso vergeten. Dat is een Ossi, begrijpt U' PZC Zaterdag 14 maart 2009 'Berlijn is ons vergeten' Twintig jaar na de val van de Muur betalen de Duitsers nog steeds vele miljarden voor de opbouw van de voormalige DDR. Armlastige steden in het Westen hebben daar genoeg van. „Dresden schittert, maar wij zijn failliet." door Achille Prick Bij de worstenkraam aan de Kurt Schumacher- strafüe in Gelsenkirchen wordt weinig gelachen. In het voormalige bol werk van de Duitse mijnindustrie lijkt een fles bier in de ochtend pure noodzaak om de grauwe sleur te over leven. Een vraag over twintig jaar val van de Muur is hier in het Ruhrgebied even merkwaardig als een tatoeage op de billen van de paus. Een paar drinkebroers draaien zich weg. Ook de vrouw met hond slaat niet aan. Alleen de man achter de worsten wil uiteindelijk wat kwijt. „We zijn goed voor de gek gehouden met dat Oosten." 1989 lijkt lichtjaren weg. Vanuit West- Duitsland werd met spanning gevolgd wat er aan de andere kant van de Muur plotse ling allemaal mogelijk was. Het broeder volk in de DDR was niet van plan het on genoegen nog langer te onderdrukken en massaal trokken ze de straat op. In Leipzig, Dresden, Berlijn. Uit duizenden kelen klonk: 'Wir sind das Volk'. Op 9 november 1989 viel de Muur. In de maanden daarna veranderde de strijdkreet in 'Wir sind ein Volk' en de West-Duitsers sloten hartstochtelijk aan. „Het was on- waarschijnlijk", zegt Lambert Lütkenhorst. De 6t-jarige burgemeester van Dorsten, aan de noordrand van het Ruhrgebied, blikt terug op een spannende tijd. „Ik was actief in de katholieke kerk en regelmatig undercover onderweg in de DDR. We or ganiseerden onder meer hulpacties voor Polen. De Stasi zat me op de hielen, maar in '89 heb ik meegelopen in de demonstra ties tegen het regime. De Mauerfall was pu re triomf" Toenmalig bondskanselier Helmut Kohl rook een historische kans en nog geen jaar later, op 3 oktober 1990, werden beide Duitslanden herenigd. De Einheitskanzler beloofde het Oosten zijn beroemde 'bloeiende landschappen' en zonder ge mor trok West-Duitsland de portemon nee. Inmiddels is de rekening van dat pro ject volgens schattingen opgelopen tot zo'n 1.500 miljard euro. Deels betaald via de 'solidariteitstoeslag' die elke Duitse be lastingbetaler (ook in Oost) nog steeds af draagt. Een ander deel komt via het 'solida riteitspact', de som die deelstaten en ge meenten in het voormalige West-Duits land voor hun rekening nemen. Als het 'pact' in 2019 afloopt, is er ruim 250 miljard euro van West naar Oost gescho ven, maar de hartelijkheid waarmee dat aanvankelijk gebeurde, is inmiddels ver dwenen. „Na de kerstvakantie ging het niet meer en moesten we een aantal klas sen van de Bonifatiusschool naar huis stu ren", vertelt burgemeester Lütkenhorst. „De verwarmingsketel is uit de jaren zestig en de lokalen hebben nog steeds enkele be glazing. We kregen het niet meer warmer dan 14 graden. Dat is echt te fris om onder wijs te geven." De christendemocraat vertelt dat zijn ge meente in de jaren negentig nog schulden vrij was. „Nu staan we 126 miljoen in het rood. Dat ligt niet alleen aan de Duitse her eniging, maar we hebben 56 miljoen euro moeten lenen om over te maken aan het Oosten." Dorsten ontfermde zich begin jaren negen tig over het Oost-Duitse stadje Hainichen, bij Dresden. Lütkenhorst: „Als 'Lieschen Müller' (de man in de straat, red.) uit Dor sten daar nu gaat kijken, ziet ze een prach tig nieuw museum. In de straten ligt geen steen scheef en alle facades zijn fris ge verfd. Een stadje met tienduizend inwo ners, helemaal spie en span." Dorsten heeft 80.000 inwoners en moest het ge meentemuseum sluiten. Sportverenigin gen krijgen geen cent subsidie en de stads bibliotheek is ook dicht. „Als burgemees ter heb ik de dienstauto ingeleverd, te duur. Dat kan ik 'Lieschen' allemaal niet meer uitleggen. We hebben hechte vriend schappen in Hainichen gesloten en we vie ren dit jaar ook gezamenlijk dat het twin tig jaar is geleden dat de Muur is gevallen, maar ik ben bang dat de Duits-Duitse soli dariteit op het spel staat." Het ooit zo trotse Ruhrgebied lijkt het kind van de rekening. Parallel met de Duit se eenwording moest het Ruhrgebied een antwoord vinden op de mijnsluitingen. „We hebben inmiddels nieuwe industrie ën aangetrokken, zoals zonne-energie. We hebben universiteiten geopend en de dienstverlening groeit, maar het is te wei nig om het massale banenverlies in de mijnbouw op te vangen", zegt Lütken horst. orsten is maar één voorbeeld. Het gros van de steden is fail liet en staat onder curatele. Een ritje binnendoor van Duis burg, via Oberhausen naar Essen en Bo- chum is geen plezier. Talloze verroeste bruggen, grote gaten in het wegdek, smoe zelige parkjes, kapotte speeltoestellen, ge meentehuizen met schimmel aan de mu ren, eindeloze files op een verouderd we gennet. Scholen, sporthallen en bibliothe ken schreeuwen om een grondige sane ring. Wie niet beter weet, vermoedt niet in het rijke Duitsland te zijn. Vanuit Berlijn komt nu 2,8 miljard naar de deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW) om te investeren in infrastructuur en onder wijs, als stimulering voor de ineenstorten de economie. Het is een druppel op de gloeiende plaat. Dorsten krijgt bijna 9 mil joen euro, maar heeft een saneringsachter stand van 30 miljoen. In gemeenten als Mönchengladbach, Oberhausen en Gelsen- B v 'SK'l Op 9 november 1989 viel de Muur en werden de twee Duitslanden herenigd. foto ANP kirchen gaat het om honderden miljoe nen. Voor heel NRW bestaan opknaplijst- jes die onderaan een som van honderden miljarden laten zien. „Ik heb daar enkele jaren geleden al eens op gewezen, maar toen werd mij vanuit Berlijn egoïsme verweten", zegt burge meester Lütkenhorst. Dat wil hij zich nu niet meer laten zeggen. Onlangs trok hij naar Magdenburg. „Ik was gast in een talk show die vooral in Oost-Duitsland wordt bekeken. Ik heb uitgelegd waarom wij niet meer willen bloeden voor het Oosten. Na de uitzending werd het heel onaange naam. Publiek schold me uit. Ik heb ge zegd dat het Oosten zijn bloeiende land schappen heeft gekregen. Ik moest me schamen en niet zo klagen." Langs de Kurt SchumacherstraiSe in Gel senkirchen bloeit weinig, behalve een im mense voetbaltempel. Het zou weinig fan tasievol als ruimteschip omschreven kun nen worden, in contrast met de trieste om geving heeft het ultramoderne stadion in ieder geval iets buitenaards. 'Blau und WeifS, wie lieb ich dich', klinkt het uit 60.000 kelen als volksclub Schalke hier speelt. 'Tausend Feuer in der Nacht, haben uns das grofêe Glück gebracht' gaat het ver der. Het herinnert aan de goede oude tijd toen de wereld nog op kolen stookte en al les in orde was. Niet ver van het stadion heeft Theo Bren ner inkopen gedaan bij de Aldi. „De een wording heeft ons alleen maar ellende ge bracht", meent Theo. „Ze zijn ons verge ten, zeker toen de regering van Bonn naar Berlijn is gegaan. En met dat vreselijke wijf van een Merkel kunnen we het hier sowie so vergeten. Dat is een Ossi, begrijpt U." Gelsenkirchen geldt inmiddels als het ar menhuis van Duitsland. Ieder derde kind groeit hier op van een uitkering. Iedere ze vende inwoner zit diep in de schulden. De werkloosheid ligt boven de 15 procent. „We zijn in 2001 hier begonnen en bedie nen nu ruim vijfduizend klanten. Ten dens: stijgend", zegt Ursula Gandjeh-Sani. Ze is bestuurslid van de 'Gelsenkirchener Tafel', een vrijwilligersorganisatie die voed sel verzamelt om het uit te delen aan men sen met een uitkering. Gandjeh-Sani heeft het bewust over 'klan ten', „Dat heeft met respect te maken. Het zijn veel gezinnen en alleenstaanden. Ge lukkig melden zich ook steeds meer oude ren. Daar zit veel verborgen leed, maar ze schamen zich." De 52-jarige Theo heeft een grote tas bij zich. Daarin verzamelt hij lege flessen die hij langs de weg vindt. De redelijk verzorg de man zegt dat hij niet werkloos is, maar kan niet vertellen wat hij doet. „Ik vind het gewoon zonde als statiegeld niet wordt opgehaald", verklaart hij de flessen- tas. Een blik in zijn winkelwagentje zou kunnen verraden dat Theo wat te vieren heeft. Hij heeft vooral bier gekocht. Het zou ook heel goed kunnen dat het de boodschappen zijn voor een normale door deweekse dag. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51