Binnenland Kabinet ziet niets in verbod snoepreclame Het eeuwige Man dreigt op net met 'Buurman is top, echt niet extreem of zo' Wethouder wil 'vieze posters' terugplaatsen in bushokjes 4 Zaterdag 14 maart 2009 pzc Consumentenbond is bang dat fabrikanten gedragscode negeren. Jenny Nijmeijer wil niet geloven dat ze naast een terrorist zou wonen. 18-jarige inwoner Rijsbergen dreigt met bloedbad op school. den haag - De Consumenten bond uit felle kritiek op het kabi netsbesluit om snoepreclame ge richt op kinderen niet bij wet te verbieden. De bond vreest dat veel fabrikanten van snoep, fris en ijs zich nooit houden aan een 'zelfre guleringscode'. Die is bedoeld om kinderen tot 12 jaar zo veel moge lijk te vrijwaren van reclame voor ongezonde producten. „Bedrijven als Sisi en Kellog's liggen dwars", aldus Marcel van Beusekom, woordvoerder van de bond. Minister Ab Klink van Volksge zondheid presenteerde gisteren de Nota Overgewicht, met voorstel len om de snelle toename van overgewicht onder kinderen een halt toe te roepen. Het kabinet wil geen verbod op snoepreclame, maar wil dat bedrijfsleven en con sumentenorganisaties daar zelf af spraken over maken. Klink negeert daarmee een adviescommissie on der voorzitterschap van oud-Twee de Kamerlid Paul Rosenmöller, die er vorig jaar voor pleitte dergelijke reclames aan banden te leggen. Ook de Hartstichting is voor een verbod. De zelfreguleringscode voor snoepfabrikanten regelt rond welke tv-programma's geen recla me mag worden gemaakt voor snoep en snacks. „Grote spelers als Unilever, Mars en Danone doen dit al niet meer. Nu hopen we dat de industrie de code aanpast, zo dat andere producenten ook hun verantwoordelijkheden nemen", zegt een woordvoerder van minis ter André Rouvoet van Jeugd en Gezin. Rouvoet is met minister Ab Klink en staatssecretaris Jet Busse- maker van Volksgezondheid ver antwoordelijk voor de aanpak van overgewicht. De Consumenten bond vreest dat de 'dwarsliggers' voet bij stuk houden. amsterdam - De Amsterdamse wethouder Maarten van Poelgeest (vervoer) heeft opdracht gegeven een omstreden poster terug te han gen in het openbaar vervoer. De affiches, met de tekst 'Porno in het openbaar vervoer. Het kan dus wel' waren na klachten van reizi gers en chauffeurs van het Ge meentelijk VervoersBedrijf (GVB) door een gemeentelijke dienst ver wijderd bij metrostations en tram- en bushaltes. De posters dienen als reclame voor draadloos inter net. De korrelige afbeelding laat een naakte man en vrouw zien. De grote tekstbalken bedekken echter een groot deel van hun lichaam, zodat geslachtsdelen niet te zien zijn. Van Poelgeest vindt het onzin dat de posters zijn weggehaald. amsterdam - „Dat moet een fout zijn, kan niet anders. Mijn oude Marokkaanse buurman is een schat, iedereen kent hem. Een doodnormale man." Donderdaga vond werd de 64-jarige man gear resteerd in zijn woning in Amster dam-Noord. Zijn bovenbuur vrouw Jenny Nijmeijer (47) hoor de het arrestatieteam tegen zes uur komen: „Opeens allemaal gegil: 'Politie, politie'. Zo'n team, ver momd en onherkenbaar. We zijn ons een ongeluk geschrokken." "De man is een van de zeven Am sterdammers die in verband met de terreurdreiging werden aange houden. Jenny, die al dertien jaar boven hem woont: „Buurman is echt niet extreem of zo, echt niet. Hij is helemaal top. Hij heeft mij laatst nog midden in de nacht naar het ziekenhuis gebracht. Nooit problemen. Al jaren geschei den, hij woont alleen. Ja, de kinde ren, die komen af en toe langs." Maar Jenny snapt wel hoe dat van gisteren allemaal zit. Buurman is de verdachte die een connectie heeft met een betrokkene bij de terreuraanslag in Madrid, nu net vijf jaar geleden. „Dat was een neef van zijn ex-vrouw. Toen die aanslag in Madrid was, zat buur man net in Marokko. Daar heeft hij toen nog veel problemen mee gehad. Hij vertelde dat allemaal toen hij terugkwam." „Ik snap ook wel dat ze dat dan checken. Maar hij werd geblind doekt afgevoerd! Zielig. Ik weet dat zijn zoon wel eens een probleem met de politie heeft gehad, maar niet met dit soort dingen. Trou wens, mijn zoon heeft ook wel eens een geintje gehad. Maar dan is toch niet de hele familie ver keerd?" Amsterdam 'ontsnapte' donderdag aan een aanslag; gisteren werden alle verdachten vrijgelaten. De dreiging toont het eeuwige dilemma van opsporings- en inlichtingendiensten. door Jan Salden Het is een gedetail leerd telefoontje, dat woensdag even voor middernacht bij de politie Amsterdam binnenkomt. De strekking: drie personen zullen winkels in het Arenagebied binnen gaan met ex plosieven. Hun doel: zo veel moge lijk slachtoffers maken. De tipge ver geeft een vaag signalement van de daders en noemt een aantal ver blijfplaatsen in Amsterdam. Het telefoontje vormt het startsein voor een omvangrijke operatie. „Je probeert zo'n melding als een razende te verifiëren", zegt terroris- meonderzoeker Beatrice de Graaf van de Universiteit Leiden. „Wie is die tipgever en klopt het wat hij zegt?" De Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) vormt daar in een belangrijke schakel. Niet al leen heeft die toegang tot tal van registers, waaronder politie- en jus- titiesystemen; ze kan ook informa tie opvragen bij buitenlandse ge heime diensten. Zodoende achter haalt de AIVD dat één van de ver dachten familie is van iemand die betrokken was bij de aanslagen in Madrid, vijfjaar geleden. Het is vooral die informatie die bij de op sporings- en inlichtingendiensten de alarmbellen doet rinkelen. Observatieteams worden op pad gestuurd om de genoemde pan den in de gaten te houden, data banken worden nagetrokken om te achterhalen op wiens naam de huizen staan en rechercheurs brengen de omvang van het 'net werk' in kaart. Toch is het oppakken van verdach ten in dit soort situaties niet priori teit nummer één, zegt De Graaf „Dat is de veiligheid van het pu bliek. De Ikea en de Media Markt zijn 'soft targets', waar veel men sen samenkomen. Je vraagt je af: kunnen we dat goed beveiligen? Het antwoord is nee, dus ontruim je de boel." Dan volgen de aanhoudingen. Daarbij wordt niet over één nacht ijs gegaan. Politie en justitie heb ben geleerd van de arrestatie in no vember 2004 van twee verdachten van de Hofstadgroep in het Haag se Laakkwartier. De verdachten verwondden toen met een hand granaat een aantal agenten. Advocaat Micha Jonge Vos schetst het scenario dat zich volgens hem *pag z,£kl<££i_ wit- QE- w£l met dit ouwe zajk da-n>s8\j door Hélène Schenk breda - Een 18-jarige jongeman uit Rijsbergen, in het westen van Noord-Brabant, heeft gedreigd een bloedbad aan te richten op een school in Breda. De politie haalde alles uit de kast om de verblijf plaats van de man te achterhalen. Met succes. De verdachte, een part time medewerker van een plaatse lijke supermarkt en een blauwe maandag student iet aan de Avans Hogeschool, is gistermorgen rond vier uur gearresteerd. De overheid wil de enorme kosten die zijn ge maakt op hem verhalen. Had de man gedaan wat hij op in ternet had aangekondigd, dan had dat volgens hoofdofficier van justi tie Hugo Hillenaar aan meer dan 32 scholieren het leven kunnen kosten. Meer nog dan door een ac tie van de Zuid-Koreaan Cho Seung-Hui, die in april 2007 zijn wapens leegschoot in de Virginia Tech Universiteit in Blackburg. Dat dreigement uitte hij donder dag op de Amerikaanse site 4 Chan, waarop dagelijks 400.000 anonieme berichten worden ge plaatst. Het bericht werd onderschept door het programma Een Van daag, dat de politie inseinde. Ge dragsdeskundigen van onder meer de FBI stelden op grond van de tekst vast dat de man voldeed aan het profiel van een 'schoolshooter' en dat het dreigement uiterst se rieus moest worden genomen. Donderdagmiddag werd een crisis team ingesteld. De inzet: we moe ten hem pakken, tegenhouden en we halen alles uit de kast. Er is gesproken over inzet van le ger, helikopters en scherpschutters en de sluiting van meer dan hon derd scholen en kinderdagverblij ven in Breda en Zundert is over wogen. Dat zou een inzet van naar schatting duizend mensen hebben gevergd. Zo ver is het niet geko men. De politie achterhaalde het IP-adres waar vandaan het dreige ment verstuurd was: een huis op de Bredaseweg. Dat bleek echter een verkeerd adres te zijn. Deze bu ren van de later aangehouden man bleken te beschikken over een draadloze netwerkverbinding en via dat onbeveiligde netwerk had de verdachte zijn bericht op het in ternet geplaatst. Na een tweede in val bij andere buren, die ook niets met de zaak van doen bleken te hebben, kwam het arrestatieteam De politie heeft alles uit de kast gehaald om een jongen te kun nen arresteren die via internet dreigde een bloedbad aan te rich ten op een school in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4