spectrum 4 Strijd om ijsvrije Noordpool De vijf landen rond de Arctische Oceaan kijken verlekkerd naar het veranderende klimaat rond de Noordpool. Nog even, dan zijn de grote olie- en gasvelden er te exploiteren. Dat kan ten koste gaan van de uiterst kwetsbare natuur van het poolgebied. PZC Zaterdag 14 maart 2009 door Halbe Hettema foto CPD Er moet een internationaal verdrag komen om het eco systeem van de Noordpool te redden. Nederland moet hierbij de voortrekkersrol op zich nemen. Met dit pleidooi komt Louwrens Hacquebord, direc teur van het Arctisch Centrum van Rijksuniversiteit Groningen. Aanlei ding zijn de claims die de betrokken kustlanden (de Verenigde Staten, Canada, Rusland en Denemarken) leggen op grote delen van de Arcti sche Oceaan. Nu er steeds meer ijs smelt, wordt de Noordpool een stuk toegankelijker. Als op termijn grote olie- en gasvel den te exploiteren zijn, is het risico groot dat de betrokken landen zich niet al te veel bekommeren om het ecosysteem. Terwijl dat juist in dit ge bied heel kwetsbaar is, zegt Hacque bord. De hoogleraar noemt de Barentszzee als voorbeeld. Daar ligt een gasveld van zo'n omvang dat heel Europa er vijftig jaar mee vooruit kan. Het is nooit tot exploitatie gekomen, omdat het gebied door het ijs vrijwel ontoe gankelijk is. Dat verandert. „En veel sneller dan tot voor kort werd aange nomen", stelt Hacquebord. Van de 7 miljoen vierkante kilometer ijs van 30 jaar geleden is nu in de zo merperiode nog 60 procent over. Het betekent dat 2,7 miljoen vierkante ki lometer ijsvrij is. Rond 2020 zal dat voor de hele Arctische Oceaan gel den. Er zijn zelfs wetenschappers die denken dat het in 2015 al het geval zal zijn, dus over zes jaar. De nieuwe situatie geeft allerlei moge lijkheden. Vaarroutes worden in de periode van juni tot september een stuk korter, zeker als de schepen wor den aangepast aan het varen tussen ijsschotsen. Reizen van bijvoorbeeld Rotterdam naar Japan, volgens de hui dige route pakweg 12.000 zeemijl, is over de Noordpool zo'n 6.500 zee mijl, heeft Hacquebord berekend. Dat scheelt stookkosten. Vooral in tijden met een hoge olieprijs hakt dat er in. Nu is de technologie nog niet zo ver, maar de poolwetenschapper voorziet dat het gaat gebeuren. „De grote tan kers zullen de grootste offshoregasvel- den in de Barentszzee kunnen berei ken", voorspelt de directeur van het Arctisch Centrum. Daar zijn grote risi co's aan verbonden. „Er hoeft maar één olietanker te vergaan en er is spra ke van een gigantisch drama. Dan is het direct een enorme milieuramp." Er speelt bij het smelten van het ijs ook een ecologische kwestie. Juist de randen van het ijs in het poolgebied zijn voor de natuur van groot belang. „Het is de basis van het leven", stelt Hacquebord. Het fytoplankton, een heel klein plantaardig organisme, rea geert sterk op de overgang van ijs naar water. Het komt massaal in bloei te staan. Dat trekt zoöplankton aan, het voedsel van vissen en grote zee zoogdieren. Ook de zeehonden, die hun vis hier vinden, aan de ijsranden rusten en hun jongen werpen, ko men in gevaar. Op hun beurt volgen aan de top van de voedselketen de ijs beren die de zeehonden als hun voed sel hebben. Door de klimaatverandering staat de natuur er al niet best voor. „Als de mens er dan ook nog doorheen vaart en het ijs breekt, komt hij aan de ba sis van het hele leven op de Noord pool", zegt Hacquebord. „Dan staat alles onder druk. De mensheid heeft de verantwoordelijkheid daar goed mee om te gaan." Concreet komt het erop neer dat mensen voorzichtig moeten zijn met de scheepvaart in dit gebied, maar vooral met het exploiteren van de gas- en olievelden. De poolwetenschapper heeft er geen vertrouwen in dat de nu betrokken landen er allemaal even goed mee om zullen gaan. De Verenigde Staten, Canada, Rusland en Denemarken hebben als kuststaten al een deel van het gebied geclaimd. Alleen Noorwe gen heeft dat nog niet gedaan. Rus land maakt zelfs aanspraak op de helft. De claims overlappen elkaar, maar Hacquebord voorziet dat de lan den daar onderling wel uit komen. Al is het alleen maar om dreigende in menging van artdere landen te voor komen. Toch zullen andere naties een rol moeten spelen in het beheer van de Noordpool. „Het mooiste zou zijn dat de Arctische Oceaan als een groot re servaat wordt beschouwd met een be- heerplan, dat het gebruik van de sche pen en de exploitatie van olie en gas regelt", stelt de poolonderzoeker. Als er zo'n verdrag komt, zal ook Rus land, dat in dit opzicht door Hacque bord als een onbetrouwbare factor wordt beschouwd, zich daaraan moe ten houden. Alle landen die wetenschap pelijk onderzoek doen in het noordpoolgebied zou den het samen moeten be heren. „Want het is van ons alle maal", meent de hoogleraar. De Arcti sche Oceaan moet, net als dat het ge val is bij de andere oceanen, niet ge zien worden als het exclusieve eigen dom van de kustlanden. Daarom is er een internationaal ver drag nodig, dat het'beheer van het ge bied zorgvuldig regelt. De Europese Unie moet zijn verantwoordelijkheid nemen en Nederland moet de voor trekkersrol vervullen. Omdat ons land zelf geen territoriale claims legt op het gebied, zelf veel aan onder zoek doet op de Noordpool en vooral omdat ons land gerespecteerd wordt als bemiddelaar. Hacquebord draagt zijn missie uit op de vele congressen in binnen- en bui tenland waar hij spreekt. Vervolgens zal de politiek het moeten oppakken. Dan zal Nederland nog gevraagd moe ten worden de leidende rol op zich te nemen. „Dat is geen punt", zegt de wetenschapper. „Gevraagd worden, dat kun je regelen." J reageren? spectrum@wegener.nl Gieren in nood De Indiase gieren worden door de ene na de andere ramp getroffen. Eerst een grootschali ge vergiftiging door een inmiddels verboden rundveemedicijn (de soort was bijna uitge roeid) en nu een nieuwe vogelvariant van ma laria. Deskundigen begrepen aanvankelijk niet hoe het kwam dat er na het verbod op het diergeneesmiddel Diclofenac, dat de vo gels binnenkregen door het eten van runder- karkassen, nog steeds zoveel gieren stierven. Het Indiase Centre for Cellular and Molecu lar Biology (CBBM) achterhaalde dat de door muggen overgebrachte malariaparasiet de boosdoener was. Volgens de krant Mail To day on Sunday hebben medewerkers van het CCBM enkele zieltogende gieren er met me dicijnen weer bovenop weten te helpen. Vulkaanuitbarsting De Sakurajima bij de stad Kagoshima in het zuiden van Japan is al voor de tweede keer dit jaar tot uitbarsting gekomen. De berg spuugde met zo'n kracht gloeiende lava uit, dat er tot op 2 kilometer afstand dikke klod ders werden gevonden. Sinds de Sakurajima in 1955 uit zijn sluimering ontwaakte, is de vulkaan een van de actiefste van het land. Cycloon De noordoostkust van Australië werd geteis terd door de cycloon Hamish. Ook het Great Barrier Reef, het grootste koraalrif ter we reld, kreeg het zwaar te verduren. In de Cook Islands in het zuiden van de Stille Oceaan stak de cycloon Joni de kop op. Aardbevingen Melbourne werd opgeschrikt door de zwaar ste aardbeving in 36 jaar tijd. De beving had een kracht van 4,6 op de schaal van Richter en hield bijna een halve minuut aan. Inwo ners van de stad maakten melding van ge sneuvelde ruiten en omgevallen meubelstuk ken. Er waren ook aardbevingen in het wes- Bron: Earth Enviroment Service ten van Guatemala, het Hawaïaanse Big Is land, de omgeving van San Francisco en bij Oklahoma City. Kachels voor kleumende vleermuizen Twee biologiestudenten hebben een red dingsplan bedacht voor de bedreigde vleer muizen in het noordoosten van de Verenig de Staten. De afgelopen twee jaar stierven talloze vleermuizen aan een schimmelziekte. De studenten, Justin Boyles en Craig Willis, willen niet de schimmel aanpakken, maar de omstandigheden die de vleermuizen er vat baar voor maken. Ze hebben voorgesteld ka cheltjes te plaatsen bij de grotten waar de dieren overwinteren, zodat ze zich kunnen warmen voor ze uitvliegen. Daardoor hoeven ze hun energie niet meer te gebruiken om zich op temperatuur te houden en kunnen ze die benutten om te eten. Boyles en Willis zien hun plan als een tijdelijke methode, die kan worden toegepast tot er een remedie te gen de schimmelziekte is gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46