3 spectrum ££ELAKD PZC Zaterdag 14 maart 2009 studeren Charon Wijn (20) verruilde haar oude woonplaats Goes voor studentenstad Nijmegen. foto Erik van 't Huilenaar Vian Paashuis (19) verhuisde vanuit Delft naaf Middelburg om te studeren aan de Roosevelt Academy. foto Ruben Oreel e-mails over feesten. Ik vind het heerlijk relaxed hier. En Zeeland is een heel mooie provincie. Ik vind het leuk om over de bou levard te lopen in Vlissingen. Mijn vrien din woont in Burgh-Haamstede: als ik naar haar toe rijd, geniet ik van die dijken en het water. Dat heb je in Rotterdam of Amsterdam niet." Charon Wijn (20) had gewoon bij haar ouders in Goes kunnen blij ven wonen. Haar hbo-opleiding be drijfseconomie kan je immers ook aan de Hogeschool Zeeland volgen. Maar Charon wist het al lang: ze móest en zou op ka mers. „Ik had het prima naar m'n zin in Zeeland, maar ik wilde verder komen in mijn leven. De halve school ging naar de Hogeschool Zeeland. Ik zag dat als een soort verlengde middelbare school. Als je op kamers gaat, kom je echt in een nieuwe fase. Je leert nieuwe mensen kennen en een nieuw stukje Nederland. Je moet bo vendien alles zelf doen: als je thuiskomt, staat er geen eten voor je klaar en je was wordt niet gedaan. Daar word je zelfstan dig van." Zodra ze haar havo-diploma op zak had, verhuisde ze naar Nijmegen. „Ik heb ook aan Tilburg gedacht, maar mijn toenmali ge vriendje ging naar Nijmegen. Ik ben er dus bij toeval terechtgekomen." Charon is laaiend enthousiast over haar nieuwe woonplaats. „Je hebt hier een heel mooi sportcentrum. Ik ben lid van de stu- dentenjudovereniging: het bestuur en de leden zijn allemaal studenten. Ik ga twee keer per week trainen. Daarna drinken we wat in het sportcafé. ]e kunt zien dat Nij megen een echte studentenstad is. Overal zie je studentenhuizen met gare fietsen voor de deur. Er zijn heel veel restaurants en uitgaansgelegenheden. Als je wilt, kun je elke avond uitgaan. Dat kan in Goes of Vlissingen echt niet. Ik vind het leuk om zoveel mensen om me heen te hebben die allemaal in dezelfde fase van hun leven zit ten. Gewoon van het studentenleven ge nieten en lol maken!" En de studie? „Tja, er zitten wel leuke stuk ken in, maar ik zou niet weten wat ik later met bedrijfseconomie zou willen doen. Ik heb niet echt iets met die zakenwereld: ik ben de creatieveling tussen mijn studiege- Kom naar het PZC-jeugddebat. Woensdagmiddag 18 maart bij Zeelandnet in Kamperland. Aanmelden: debat@pzc.nl Q www.pzc.nl/jeugddebat noten. Ik wil mijn studie wel afmaken. Het is een goede basis om later andere dingen te gaan doen." Voorlopig geniet Charon vooral van het studentenleven. Zeeland mist ze nauwe lijks. „Ik denk niet dat ik daar ooit weer ga wonen. Mijn huis is nu in Nijmegen en ik ga op bezoek bij mijn ouders. In het begin ging ik elk weekend naar huis, nu haal ik niet eens één keer per maand. Dat is leuk. Zo heb ik het gevoel dat ik vooruitkom." Je bent jong en komt uit de Randstad. Dan ga je studeren in... Middelburg! Vian Paashuis (19) uit Delft doet het. Ze begon in september vorig jaar aan een studie muziekwetenschap aan de Universi teit Utrecht,"maar daar is ze behoorlijk op afgeknapt. Binnen een paar maanden haak te ze af „Het maakt ze in Utrecht niks uit of je naar college komt. Als je twee keer een één haalt, vragen ze nóg niet of er iets niet goed gaat. Je wordt als geval behan deld. Het ging niet goed met me, dus vroeg ik een gesprek aan met mijn tutor daar. Ik kreeg pas na twee maanden ant woord! Toen was ik al bijna gestopt met m'n studie! Mijn vader kende professor Clement van de Roosevelt Academy, die veel muziekvakken geeft. Hij zei: 'Kom nu meteen naar de Roosevelt Academy!' Dat heb ik gedaan." In amper twee maanden is Vian veranderd van een gedemotiveerde jongere in een su- perijverige student die honderduit praat over haar vakken. „Meteen in de eerste week kwamen er mensen naar me toe: 'hee, ik ken jou nog niet', zeiden ze. Het zijn kleine klassen, dus je kent iedereen heel snel. En je hebt een persoonlijke tu tor, die je regelmatig wil spreken. Je voelt je iemand. Ik heb hier wel een nummer, maar ik gebruik het nooit." Maar daar staan wel heel wat studie-uren tegenover. „Je moet discipline hebben. Als normale studenten drie tentamens heb ben, dan leren ze er één en doen ze er twee over. Dat kan hier niet: we kennen geen herkansingen. )e' moet heel hard wer ken, maar je motiveert elkaar. Iederéén werkt hard. Het voelt niet alsof je iets ver plichts aan het doen bent. En we maken ook plezier. Ik heb heel leuke buren in de Roggeveenhof. We eten elke avond met elkaar. De meeste mensen zijn op woens dag vrij, dus dinsdag is de uitgaansavond. Ik sta zelf wel eens achter de bar in de stu dent bar. Hartstikke leuk!" En hoe is de overgang naar Middelburg? „Ik had in het begin wel twijfels. Ik dacht: het is in Middelburg... Dat is wel heel ver weg... Maar het valt mee. Op het eerste ge zicht leek Middelburg heel saai en doods, maar de Markt is hartstikke leuk. De stad lijkt op Delft. Het heeft dezelfde sfeer, dus de overgang was niet zo moeilijk. Een stad als Rotterdam vind ik niks, dan voel ik me heel klein. In Middelburg voel ik me thuis. De stad geeft me een intiem gevoel en dat is ook hoe de Roosevelt Academy is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45