extra bluswater in de wijk Veere in landelijke top tien 9 Pool wil alsnog rijbewijs PZC-debat Él 'Mensen verwachten dat er water uit die slang komt' Messcherp COMMENTAAR Kies de mooiste Zeeuwse poster van 2008 Boete en rijontzegging voor dronken rijden zonder papieren. Wm 1 PZC Zaterdag 14 maart 2009 3 De terreurdreiging tegen Amsterdamse winkels was waarschijnlijk niet hard. Vijf verdachten zijn al heel snel op vrije voeten gesteld en de verdenkingen tegen de andere twee duiden niet op een groot gevaar. Zij zijn inmiddels ook vrij. Gisteren bleek eveneens weinig te zitten achter een dreigmail tegen scholen in Breda. Na de opluchting over deze goede afloop komt meteen de vraag of alle commotie niet te vermijden is. Moeten de politie en de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst wel zo stevig reageren op vage waarschuwingen? Sinds de zware aanslagen van september 2001 in de Verenigde Staten zijn in Nederland een paar keer mensen aangehouden. In totaal niet meer dan enkele tientallen. Die verdachten zijn niet met fluwelen handschoenen aangepakt. Het ongemak en de irritatie van de betrokkenen en de verstoring van het openbare leven zoals gisteren in Amsterdam staan echter in geen verhouding tot het leed en de maatschappelijke ontwrichtng die een daadwerkelijke terreuraanslag hier zou veroorzaken. In plaats van kritiek verdienen de terreurbestrijders lof voor hun alertheid en snelle reactie. Zij moeten worden aangemoedigd om messcherp te blijven. www.pzc.nl/poster door Cornelleke Blok De brandweer wordt te vaak te laat be trokken bij de planologie van nieuw bouwwijken, vindt bestuurslid Elie van Strien van de Nederlandse Vere niging voor Brandweerzorg en Rampenbestrij ding (NVBR). „Wij pleiten er ernstig voor om de brandweer in de beginfase mee te laten denken. Als er nog niks op papier staat, moet de brandweer met de gemeente om tafel gaan zitten. Op dat mo ment zijn er nog geen risico's en is er nog niks in beton gegoten. De burger gaat ervan uit dat de brandweer zorgt voor veiligheid. Mensen verwachten dat er water uit die slang komt. Zonder goed bluswatersysteem en toegangswe gen kunnen wij niet aan die zorg voldoen. Dat gaat ten koste van de veiligheid, of er moeten later dure investeringen gedaan worden om dingen te herstellen, zoals een éxtra brandweer auto in Middelburg." De brandweer moet volgens Van Strien op ver schillende punten een vinger in de pap heb ben. „We willen meedenken over het bluswa tersysteem. Het water hoeft niet alleen uit lei dingen te komen. Ik ken voorbeelden van nieuwbouwwijken waar heel bewust vijvers met elkaar verbonden zijn, zodat er voldoende water is. Dat is een fantastisch bluswatersys teem. Daarnaast kijken we naar de opbouw van de wijk, maar we denken ook mee over de sociale veiligheid. Soms kan de bouw van een nieuwe wijk ook betekenen dat er een brand weerkazerne verplaatst moet worden." Goede toegangs- en uitvalswegen zijn ook erg belangrijk voor de brandweer. „De brandweer moet binnen een bepaalde tijd ter plaatse kun nen zijn. Bij het ontwerp van de wegen moet je onder meer rekening houden met draaicir- kels van grote voertuigen. Soms zijn rotondes te klein voor brandweerwagens. Zulke proble men kun je makkelijk voorkomen." De krant laat voor het PZC-jeugd- debat bussen rijden. Klassen van het Scheldemond Vlissingen, de CSW Middelburg en het Ostrea- lyceum Goes hebben zich al aange meld. De bussen gaan langs die scholen om leerlingen op te pik ken. Als er nog scholen of particu lieren (jong en oud) willen mee doen, neem contact op met Edith Ramakers (0118-434005, debat@- pzc.nl). Rond 13.30 uur treedt Eva Auad op. Het debat begint om 14.00 uur en is te volgen via de si tes van de PZC en Zeelandnet. Kom naar het krantendebat. Woensdag 18 maart, 14.00 uur bij Zeelandnet in Kamperland. Aanmelden: debat@ipzc.nl www.pzc.nl/jeugddebat MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 23-jarige Poolse inwoner van 's-Gravenpolder een geldboete van 1100 euro en een rijontzegging van acht maanden opgelegd. Het boetebedrag was overigens 150 euro hoger dan de officier had ge vraagd. Begin november consta teerde de politie dat de bedrijfswa gen waarin de jongeman reed alle kanten uit slingerde en regelmatig in de berm terechtkwam. Er was blauw zwaailicht voor nodig om de man uiteindelijk tot stoppen te dwingen. Toen bleek ook dat de man geen rijbewijs had. Een blaas- test wees uit dat hij - voor een be ginnend bestuurder - negen keer de toegestane hoeveelheid alcohol scoorde. Tijdens de behandeling van de zaak beloofde hij snel naar Polen terug te gaan om daar alsnog zijn rijbewijs te halen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Veere staat op de tiende plek van best presterende gemeenten van Nederland. Dat blijkt uit een ranglijst die Bin nenlands Bestuur - een weekblad voor ambtenaren en bestuurders - heeft gepubliceerd. Twee onderzoe kers hebben de lijst samengesteld op basis van studie die de afgelo pen drie jaar door 151 gemeenten onder de eigen burgers is gedaan. Inwoners gaven rapportcijfers voor de prestaties van hun ge meenten als kiezer, klant, onder daan, partner, wijkbewoner en be lastingbetaler. Andere Zeeuwse ge meenten die in de lijst voorkomen zijn Sluis (73), Vlissingen (129) en Schouwen-Duiveland (136). Inwoners van Veere hebben nog een beetje vertrouwen in de lokale politiek en geven de gemeente een 5,9 in hun rol als kiezer. Opmerke lijk, omdat minder dan de helft van de 151 gemeenten op dat vlak hoger scoorde dan een 5,5. Inwo ners van Sluis en Vlissingen geven hun gemeente op dat onderdeel een 4,9. Schouwen-Duiveland haalt een 5,2. De best presterende gemeente van Nederland is Bunschoten. Schie dam presteert het slechtst. Melkauto wordt brandweerauto. foto Ruben Oreel Elie van Strien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3