2 Nieuwe raadkaart Ook de tandarts kwam langs Lammetjes leren kinderen knuffelen Weekboek een herder 16 Zaterdag 14 maart 2009 PZC 5 UJ UI UI O 55 Ui Q Z De hele school is uitgelopen voor de fotograaf Ook de veldwachter is present op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Als gebruikelijk is de vraag: in welke plaats is de foto genomen? Bijzon derheden over de situatie toen en nu, en herinneringen aan de school zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 19 maart worden ge stuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verloot. door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week is de voormalige openbare lagere- en kleu terschool in Veere, waar ik van 1958 tot 1964 mijn lagere schooltijd heb doorgebracht, laat Addy de Meester uit Amsterdam weten. Ze noemt als onderwijzers de jufs Duvekot, Reijerse en Verha- ge en meester Verboven. „Aan de achterzijde van het lokaal rechts bevond zich een opslagruimte waarin de schooltandarts praktijk hield. Voor veel kinderen een be proeving." C. van Asperen uit Middelburg zat bij meester De Graaf in de klas, tot en met de 7e. „We zaten met z'n drieën, te weten Bea Sanderse, dochter van de sluisknecht, Rinus Bliek, zoon van de slager en ikzelf, zoon van de sluiswachter. Achter de school stond een gebouwtje waarin de lijkwagen, een koets, stond gestald. In 1958 hebben de leerlingen van de hoogste klassen op een ouderavond in het toen nog bestaande vliegkamp, de ope rette Zwaan kleef aan opgevoerd." Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat voor het gebouw aan de Kapellestraat in 1883 de eerste steen werd gelegd. In 1922 plantte burgemeester Buys Ballot op het schoolplein een beuk als vrijheids boom, omdat het 350 jaar geleden was dat Veere de zijde koos van de Prins van Oranje. In 1981 kwam er een nieuwe school in buurtschap Zanddijk, Het Veer. Het oude ge bouw ging later verder als vereni gingsgebouw onder de naam De Korenmaat. J. Spaeter uit Oostkapelle weet dat de school ook nog gebruikt is om er enkele afdelingen van het ge meentehuis, waaronder de sociale dienst, te huisvesten. „Rechts op de foto aan de rand, zien we nog net een stukje van het voormalige gemeentehuis." Volgens D. E. Tol lenaar uit Terneuzen is rechts de Kerkstraat te zien, waarin het be jaardenhuis - ook wel Godshuis ge noemd - stond. Links van de school loopt de Oliemolenstraat. „Toen de foto werd genomen, rond 1910, was Hendrik de Zeeuw hoofdonderwijzer", schrijft J. H. Midavaine uit Veere. „Jannes Vis ser was onderwijzer van klas 3 en 4 en juffrouw J. C. de Jonge gaf les aan klas 1 en 2. Na de Tweede We reldoorlog werd tot 1963 in het rechter lokaal kleuterschool gehou den. Het fietsenhok achter de school werd in de oorlog ver bouwd tot gaarkeuken. Na de oor log bood het gebouwtje tot 1957 onderdak aan de brandweerauto. Nu is het rechterdeel van de school in gebruik als ontmoetings centrum voor de nabije protestant se kerk en in het linker zit de peu terspeelzaal." S. Bustraan-Matthijsse uit Middel burg merkt op dat de man op de voorgrond, rechts, Bart Versluis is. Ze wijst erop dat achter de bomen aan het eind van het pad Sina Con tant woonde. Toen de openbare school in Gapinge plaats moest ma ken voor een christelijke, ging Maatje Kesteloo uit Vrouwenpol der met een bus naar de openbare school in Veere. Een tijd waaraan ze goede herinneringen heeft. De waardebonnen gaan naar: F. Repko, Vlissingen, A. de Putter, Ter- neuzen en T. van Iwaarden, Middel burg. door René Hoonhorst Niet alle lammetjes van de Schaaps kudde Zeeuws-Vlaanderen staan in de stal aan de Oostburgse Mosterd- weg. Een aantal flessenlammeren gaat naar zorgboerderij Jodi in Nieuwvliet. De meest zorgbehoevende lammetjes - wier moeder meer jongen heeft, geen melk ge noeg heeft of hen afwijst - brengen de her ders van de schaapskudde graag naar de kust. Joop en Diane (Jodi) le Grand zorgen er sa men met hun cliënten, jeugdigen met een be perking, voor dat de levenskansen van de bre- kebeentjes van de kudde sterk toenemen. De afgelopen maanden werd een kwartet lamme tjes naar de zorgboerderij gebracht. Drie van hen huppelen intussen vrolijk en gezond in een weitje rond, de vierde legde helaas toch het loodje. „Het is heel belangrijk dat een lammetje vlak na de geboorte bij de moeder heeft gedronken. Ook als het niet veel was, verhoogt het drinken bij de ooi de kans op overleven aanmerkelijk. In de eerste biest zit ten namelijk vitale voedings- en groeistoffen die in geen flessenmelk zijn te vinden", ver klaart Joop. Het gesneefde lammetje had waarschijnlijk geen druppel biest binnenge kregen, denkt Joop. De drie lammetjes, die het wel redden, zien er kerngezond uit. Ze hebben intussen genoeg aan twee flessen per dag. Brokjes en hooi leveren de rest van de noodzakelijke voedingsstoffen. De lammetjes komen naar Jodi, omdat de herders Jan, Natasja en Serge tijdens de ge boortegolf in de stal tijd te kort hebben om vele lammetjes zes, zeven keer per dag de fles te geven. Bij Jodi hebben en nemen ze die tijd wel. Ook al omdat Joop, Diane en mede werkster Ilona de zorg voor de hulpbehoeven de lammeren niet met zijn drieën voor hun rekening hoeven nemen. De cliënten van de zorgboerderij hebben een belangrijke taak bij de verzorging van de dieren. Ze geven de lam meren niet alleen melk, hooi en brokken; ze maken ook het hok schoon, brengen nieuw stro in de stal en onderhouden het schapen- verblijf en de afrastering om het weilandje. Minstens zo belangrijk als de praktische ver zorging van de dieren, is de omgang met het jonge beestenspul, benadrukt Joop le Grand. „Lammetjes kun je aaien, optillen en lekker knuffelen. Ze vallen op je schoot in slaap of lopen als een hondje achter je aan. De weten schap dat de lammetjes nog niet veel zelf kun nen en zorg behoeven, doet een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel en andere sociale vaardigheden van de cliënten." De zorgboerderij in Nieuwvliet neemt al een jaar of vijf, zes flessenlammeren van de schaapskudde onder haar hoede. Ook boeren hebben Jodi intussen gevonden. „Als in de buurt meerlingen worden geboren en er dus flessenlammeren zijn dan weten schapenhou ders ons te vinden. Prima, want voor de kin deren die bij ons komen, zijn de lammetjes ook leermateriaal. Mocht het aantal flessen lammeren onze macht te boven gaan dan moeten we 'nee' durven verkopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16