Meningen Nieuws op site steeds ververst 'Minoes dwingt je op knieën' 'Ik heb nog nooit een ei een kip zien leggen' EDITH RAMAKERS Internetredactie moet alert zijn als informatie elkaar snel opvolgt. POSTVAK 12 I Zaterdag 14 maart 2009 PZC De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt 35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Het moet een heerlijke week zijn geweest voor Midas Dekkers. Zijn uoekenweek én zijn boekenweek geschenk met Piep. Een kleine bio grafie der letteren. Als hij de koning is van de Nederlandse beestenlite ratuur, dan was Annie M.G. Schmidt de koningin daarvan. Deze week zag ik haar terug bij een quiz over de kennis van de Ne derlandse literatuur. In het frag ment werd ze geïnterviewd door Adriaan van Dis. Het ging over het leven van een poes. Annie M.G. Schmidt noemde zichzelf een poe- zenmens. Ze schreef over poezen en, perfectionistisch als ze was, wilde ze zichzelf volledig kunnen inbeelden hoe het was om een poes te zijn. Ze kroop een dag op handen en voeten naast poes Minoes in de tuin. Voelde het natte gras en zag de wereld vanuit een ander per spectief Poes Minoes vond het normaal om zo naast Annie te lo pen en begeleidde haar naar de bu ren. Samen gingen ze door de li gusterhaag. „Ik dus erachter aan", zei Annie. „Op handen en voeten?",' vroeg Van Dis met een vrolijk verbaasde uitdrukking op zijn gezicht. Na tuurlijk op handen en voeten, zei Annie M.G. Schmidt, want als je een goed boek wilt schrijven, dan moet je soms door je knieën gaan. Ze vertelde verder. Bij de buren aangekomen, kwam het buurhond- je naar hen toegerend. „Die kende mij goed en was altijd vriendelijk tegen mij." Maar die keer ging het mis. Hij beet haar in haar neus. „Ik was een vreemde poes." Ze vond dat haar missie was ge slaagd en schreef Minoes, een best seller. De boekenweek is een blijvertje. Het is de week van het geschenk, maar ook de week waarin oude li teratuur de kans krijgt om te wor den opgepoetst. )e krijgt weer zin om te lezen en herlezen. Minoes bijvoorbeeld, nu denkend aan dit fragment. Beeld de ik het me in," of was het echt zo? De bibliobus in het Walcherse dorp was deze week nog drukker bezocht dan anders. Tien doden op Duitse school (AFP), datum 11/03, tijd 11.08. Met dat bericht in ka pitalen geschreven, wist de redac tie van de PZC direct dat het om een drama ging en dat spoedig meer nieuws zou volgen over da der, slachtoffers en motieven. De Albertville-school in het Duitse Winnenden was toen al in shock. Het eerste bericht werd in een tijdsbestek van iets meer dan twee uur gevolgd door vijftien updates. En die bijwerkingen gaven lang niet allemaal de feiten goed weer. Dertien minuten na het eerste be richt werd vermeld dat er acht scholieren en twee volwassenen waren gedood. De politie had een klopjacht geopend met helikopters en speurhonden. De dader was voortvluchtig. Om 11.22 uur volgde een overzicht van het ANP van eerdere grote schietpartijen op scholen. Op de website van de PZC waren de up dates snel zichtbaar.- De eindredactie kreeg rond 11.30 uur de bevestiging van de politie dat er tien doden waren en de eer ste informatie van de dader kwam beschikbaar: zeventien jaar en een goede bekende van de politie (dit laatste bleek niet waar te zijn). De plaatselijke media verspreidden het foutieve bericht dat de schut ter 25 jaar was. Vijftig minuten na het begin brach ten het ANP en het DPA naar bui ten dat de politie een verdachte had opgepakt. Na 12.00 uur werd vermeld dat de zeventienjarige een oud-leerling van de school was. Er volgde een rectificatie op eerdere berichten. De jongen was nog steeds voortvluchtig en het do dental klopte niet. Het was geste gen tot elf doden. Om 12.52 uur druppelde binnen dat de dader zelfmoord had ge pleegd, nadat hij ook in een psy chiatrische kliniek om zich heen had geschoten. Twaalf minuten later meldden bronnen binnen de politie dat de Van de updates met fouten hebben de lezers van de papieren krant geen last jongen géén zelfmoord had ge pleegd maar was neergeschoten door de politie. Om 13.27 uur ging het om veertien doden en nog steeds werd als feit gepresenteerd dat de politie de da der had doodgeschoten. Pas even na half zes werd officieel naar bui ten gebracht dat het zelfmoord was. Het dodental was volgens bronnen toen opgelopen tot zeven tien. Dat getal moest gecorrigeerd worden naar vijftien doden. De eindredactie besloot rond half negen 's avonds dat er een verhaal van onze correspondent Achille Prick op de voorpagina geplaatst moest worden. Een compleet arti kel met feiten en emoties, waarin een beeld van de dader werd ge schetst. Van de updates met onvolledige of foutieve informatie hebben de le zers van de papieren krant geen last gehad. De internetredactie daarentegen moest alert blijven. De berichten van de persbureaus liepen binnen op www.pzc.nl. Fou tieve informatie werd gecorrigeerd in elke laatste versie door bijvoor beeld opvallende koppen te ma ken zoals: Tóch zelfmoord dader bloedbad Duitsland. Deze handgeschreven brief werd deze week bezorgd bij de regioredactie Bevelanden-Tholen in Goes. „Zojuist las ik het stuk in de PZC over de chocoladefabriek in Goes. De kop erboven 'Niemand weet waarom de kip en het ei het haasje zijn', deed mij weer denken aan de volgende uitspraak: wie was er eerst, de kip of het ei? Al vanaf de schoolban ken bleef het raadsel onopgelost. Tot voor enkele jaren geleden kwa men wij regelmatig in Drenthe om daar te fietsen en genieten van de omgeving. Veel buurtschappen zijn daar en even zovele buurt- feestjes. Op een dag kwamen wij langs een enorme kippenboer waar het volgende stond te lezen (aan de kant van de weg): De kip sprak peinzend tot het ei. Wie was er eerder, ik of jij? De wijsbe geerte mag misschien. Op deze vraag geen antwoord zien. Maar ik heb wat men ook mag zeggen. Nog nooit een ei een kip zien leg gen! Met het oog op de komende kippen, kuikens, eieren en hazenfestij- nen vond ik het leuk om dit naar de krant te sturen. De oplossing van het jeugdmysterie is hiermee toch prachtig onder woorden ge bracht en wel door de kip zelve! C. Verdoorn-Scheele, Stoofboogerd 7, Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12