Zeeland dankzij parochie Heilige Jozef Soldaat stuurde fraaie ansichtkaart toren 'Willekeur bij bouwen Barbiekleren en in buitengebied Sluis in verpleeghuis t 1 1 foto s te zien ZATERDAG 28 MAART IMVM OPEN HUIZEN ROUTE Mensen op de Kauter gingen op gezette tijden en masse op bedeltocht. Tot grote ergernis van 'de rijken'. Oud-hoofdonderwijzer Jac. de Baar heeft, na een jaar vorsen, het hele boek over de jarige parochie in zijn hoofd. Kapelaan Camerman schonk de Kauter eind 19e eeuw z'n nieuwe naam: Nieuw-Namen. pzc Zaterdag 14 maart 2009 2 3 t Net als de parochies in Lamswaarde en Oostburg viert ook de parochie van de Heilige Jozef in Nieuw-Namen feest. De parochie bestaat 150 jaar. door Harold de Puysseleijr Welvaart en een bloeiende gemeen schap. Weinig inwo ners van Nieuw-Na- men zullen vandaag de dag besef fen dat ze dat in oorsprong te dan ken hebben aan de parochie. Oud-hoofdonderwijzer ]ac. De Baar kwam het allemaal tegen tij dens de reis die hij het afgelopen jaar maakte door de kerkgeschiede nis van het dorp. Zijn boek hier over verschijnt dit najaar. Het beeld dat De Baar schetst van De Kauter, zoals Nieuw-Namen halverwege de negentiende eeuw nog heette, is verre van rooskleu rig. In de achthonderd zielen tel lende gemeenschap was het ar moe troef Het ontstaan van de pa rochie heeft daar volgens De Baar alles mee te maken. „Het meren deel van de bevolking was behoef tig. Het armenbestuur van de ge meente Clinge bood wel enige hulp, maar dat was lang niet vol doende. Daarom gingen de men sen op de Kauter op gezette tijden en masse op bedeltocht. Dat gaf wrevel bij het gegoede deel van de bevolking in de omtrek." Bedacht zaam vertelt de oud-hoofdonder wijzer het verhaal. Het hele boek zit in zijn hoofd, want geen enkele keer hoeft hij zijn aantekeningen te raadplegen. Door die armoede waren er ook de nodige sociale problemen. Poli tietoezicht was er in deze uithoek van Zeeuws-Vlaanderen vrijwel niet. Door de ligging aan de grens trok dat ook nog eens mensen aan die iets op hun kerfstok hadden. Kwam er dan eens een keer politie of marechaussee op de Kauter, dan kon dat gajes zo de grens over wippen. „Dat alles bij elkaar zorg de ervoor dat de Kauter in de streek bijzonder negatief bekend stond." Bemoeienis van de rijksoverheid en de provincie zorgde uiteindelijk tussen 1850 en 1859 langzaam voor een ommekeer. Daar werd be dacht, dat het dorp zich zou kun nen ontworstelen aan de armoede als er een eigen parochie was. In de kerk zou immers gecollecteerd kunnen worden voor het arme deel van de bevolking. Het gemeentebestuur van Clinge liep niet bepaald weg met het ad vies om een parochie te stichten op de Kauter. Sterker nog, het Clingse bestuur verzette zich daar met hand en tand tegen, want Clinge zelf had ook nog geen paro chie. Het lands- en provinciebe stuur trokken zich echter niets aan van het gesputter van het gemeen tebestuur. Zo werd voor een be langrijk deel met rijkssubsidie be sloten tot de oprichting van een parochie op de Kauter. De bisschop van Breda maakte met de aanstelling van kapelaan Camerman van de parochie in Sint lansteen tot bouwpastoor op de Kauter een strategische keuze. De bouw van de nieuwe kerk werd namelijk niet volledig door het Rijk betaald. Ook Camerman moest daar voor het bisdom nog wat geld voor bij elkaar zien te krij gen. „Nu was Ca merman een zoon van de burgemees ter van Doel. Dat was bepaald geen armoedzaaier", aldus De Baar. „Er werd zelfs ge zegd dat de vader van de kapelaan niet om te kopen was vanwege zijn rijkdom." Maar de parochie op de Kauter kwam er. De kerk werd in i860 geopend en Camer man was er vele jaren pastoor. Aan hem dankt de Kauter sinds eind negentiende eeuw ook de nieuwe naam Nieuw-Namen. Om definitief schoon schip te maken met het negatieve Kauter-imago. nieuw-namen - Eén van de bijzon dere afbeeldingen in het boek over de honderdvijftigjarige geschiede nis van de parochie van de Heilige Jozef in Nieuw-Namen, is een an sichtkaart uit 1915. „Die kaart is tijdens de Eerste We reldoorlog verzonden door een mi litair, die hier gelegerd was, aan ene mevrouw Janse uit Middel burg", vertelt de schrijver van het boek, oud-hoofdonderwijzer Jac. de Baar. Hij werkte bijna veertig jaar in het onderwijs in Nieuw-Namen. „Wat er zo leuk aan is, is dat die kaart ve le jaren later in het bezit is geko men van juffrouw Wauters, die les heeft gegeven op de lagere school hier op het dorp. De foto van de kerk die op de ansichtkaart staat, is echter al in 1913 of 1914 geno men. De kerk had toen al zijn nieu we toren. De oorspronkelijke to ren stond op het dak van de kerk, maar was bouwvallig en werd in 1912 vervangen door een nieuwe toren die tegen de kerk werd aan gebouwd." Het jubileumboek over de paro chie verschijnt eind dit jaar. Het is tot 1 juli bij voorintekening te be stellen voor 20 euro bij Paul de Deckere in Nieuw-Namen (0114 - 345360). Daarna kost het boek 25 euro. Het kerkbestuur is momenteel nog bezig met de samenstelling van een feestprogramma rond het jubileum. Vast staat in ieder geval, dat bisschop Hans van den Hende zondag 21 juni om 11.00 uur voor ganger is tijdens een speciale kerk dienst. Een soldaat stuurde in de Eerste Wereldoorlog een ansichtkaart van de kerk met de nieuwe toren. Het is het pronkstuk in het boek. door Frank van Cooten sluis - Een aantal raadsleden in Sluis is het ruimtelijk ordeningsbe leid van de provincie Zeeland beu. Dit beleid wordt als 'zwalkend' er varen. Fractievoorzitters Lia Flikweert (CDA) en Hans Meijer (Helder Zeeuws) willen het provinciebe stuur ter verantwoording roepen over de willekeur die volgens hen met enige regelmaat wordt toege past, en waar de inwoners zo lang zamerhand niets meer van snap pen. „De provincie staat wel de bouw van twee woningen bij Groede toe als compensatie voor de aanleg van een nieuwe weg, maar staat vervolgens de verbouw van een oude schuur niet toe", zegt Meijer. De regels voor het buitengebied staan in het provinciaal omgevings plan. Gemeenten zijn gebonden aan de regels van dit plan. Volgens beleidsambtenaar Jan Schaalje mogen volgens het omge vingsplan alleen nieuwe activitei ten worden gehouden in schuren van cultuur-historisch belang. De gemeente heeft volgens Schaalje niet de vrijheid van dit omgevings plan af te wijken. Volgens Johan Provoost (WD) moet het toch mogelijk zijn in be paalde gevallen naar de 'geest van de wet' te handelen in plaats van 'regels zijn regels'. oostburg - In verpleeghuis De Stelle in Oostburg zijn foto's te be kijken van Suzie Dekker uit Water landkerkje. Met deze expositie wil ze graag het mooie van het Zeeuws-Vlaamse land laten zien. Er zijn dan ook veel herkenbare plaatsen en onderwerpen zoals een verstilde zee, maar ook zons ondergangen, winterlandschappen en grazende koeien. Dekker wil mensen graag als het ware door haar lens laten meekijken. In de vitrines is een verzameling barbiekleertjes te zien, gemaakt door Marina van der Made uit Brugge. Barbie is dit jaar 50 gewor den. Er zijn ook oude Barbies te zien, aangekleed door Marina. foto Peter Nicolai Goed gevoel NVM Kijk voor het meest actuele aanbod op www.nvmzeeland.nl en a.s. zaterdag 21 maart in de PZC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111