Zorg over slakken op oevers Zorgsector biedt kansen MODESHOW GimCtóe UITNODIGING Milieuclubs, vissers en duikers vrezen voor gevolgen biodiversiteit. Tsjechische egel van strand Vlissingen naar museum in Nieuwdorp üisi SÜ dÏM sm Meezingen in Ellesdiek Brancheweken bij Werkgeversservicepunt de Bevelanden. B PZC Zaterdag 14 maart 2009 25 door Dewi Gigengack ZIERIKZEE - Bij dakwerkzaamhe den in de Ooster- en Westerschel- de die Rijkswaterstaat dit jaar en volgend jaar laat uitvoeren, wor den waarschijnlijk staal- en fosfor- slakken gebruikt. Verscheidene groepen maken zich hierover ernstige zorgen en vragen om milieuvriendelijker, maar duur dere alternatieven. Slakken zijn in dustrieel afvalmateriaal dat op de vooroevers van dijken wordt ge stort, zodat ze veilig zijn in de toe komst. In de Oosterschelde gaat het om de Schelphoek, de Flaau- wers Inlaag bij Moriaanshoofd en De Val bij de Zeelandbrug. In de Westerschelde zijn het de Zuidwa tering bij Ritthem en de dijk bij Borssele. Fosforslakken zijn licht radioactief, maar worden vaker gebruikt bij waterbouw en moeten aan bepaal de eisen voldoen. Toch is in het verleden massale vissterfte voorge komen door gebruik van vervuilde slakken. „Dat het goedgekeurd is, wil niet zeggen dat het geen scha delijke gevolgen kan hebben", zegt laap Geleijnse, voorzitter van de vereniging voor beroepsvissers op de Oosterschelde, Westerschelde en Voordelta. Hij maakt zich vooral zorgen om de kreeft. „Voor ons is het gebruik van slakken onacceptabel. Het ma teriaal is te fijn, daar kunnen kreef ten zich niet in nestelen. Als er slakken gebruikt wordeh, is het voorlopig einde verhaal voor de kreeft op die locaties." Kreeftenvissers willen de soort vei ligstellen door op die plekken kreeft op te vissen en te depone ren op andere locaties, eventueel met hulp van duikers. Er leven nu meer dan tweehon derd dier- en plantensoorten in de Verschillende groepen maken zich grote zorgen over het ge bruik van staal- en fosforslakken bij dijkwerkzaamheden in de Ooster- en Westerschelde. Oosterschelde. „Het duurt lang voordat die zich herstellen en er komen minder soorten terug", zegt Desmond van Santen van de Nederlandse Onderwatersport bond. Dit denkt ook Gijs van Zon neveld, hoofd Groene Ruimte bij de Zeeuwse Milieufederatie. „Alles wat er nu zit, gaat dood en de vraag is of het terugkomt. Boven dien zijn de normen voor staal- en fosforslakken gebaseerd op zoet water. Het is niet bekend wat voor reacties er optreden bij zeewater." Voorzitter van Nationaal Park Oos terschelde John Lilipaly vraagt Rijkswaterstaat het gebruik van fosforslakken te heroverwegen. „Ik ben ervan overtuigd dat de dienst dit als een regiefout ziet." ivf* door Thijs Imandt NIEUWDORP - Museum Infatuate in Nieuwdorp heeft er een pronkstuk bij, een Tsjechische egel. Het oorlogsgevaarte is twee weken geleden in Vlissingen gevonden bij werkzaamheden aan het Nollestrand. Rijkswaterstaat bood het een aantal dagen later aan Kees Traas, de voorzitter van het museum, aan. De metalen constructies zijn in de Tweede We reldoorlog gebruikt door de Duitse bezetters bij de verdediging van onder meer de Normandische en Zeeuwse kust. De speciale vorm van het voor werp en de mogelijkheid om er honderden aan el kaar te binden, maakten het bijzonder moeilijk om met voertuigen en soldaten aan wal te ko men. Het duurt nog even voor het grote publiek de egel kan bewonderen. Museum Infatuate zit in een grote verbouwing en opent zijn deuren pas weer op 30 oktober. Het ijzeren gevaarte onder gaat binnenkort een restauratie. De egel wordt eerst drie maanden in zoet water gelegd en daar na gestraald en schoongemaakt. Aan het Vlissingse Nollestrand steken, alleen bij extreem laag water, ook nog wel eens rupsban den van een buffalo, een amfibisch voertuig, bo ven het zand uit. Onlangs heeft het Explosieven Opruimingscommando de werken bij het Nolle strand nog stilgelegd, omdat er een granaat en een mijn waren gevonden. foto Willem Mieras ELLEWOUTSDIJK - Het Westkappels Kwartet verzorgt op zondag 22 maart een meezingmiddag in 't Kerkje van Ellesdiek. De groep treedt op in klederdracht en bestaat uit de accordeonistes Corry Janse en Jozien Slabber en twee zangers met dezelfde naam: Piet van Rooijen. De middag'be gint om 14.30 uur. De entree be draagt vier euro. 0^2021213 reacties: 250 Goes moet de voormalige militaire bunker in Kloetinge kopen "ns :flH62ü ■■■38% De Stichting Wasteland wil de voormalige bunker in Kloetinge verkopen aan de gemeente Goes. In de verkoopprijs kan dan een schade claim worden meegenomen. Wasteland benutte de oude bunker om digitale gegevens voor derden op te slaan. De gemeente gedoogde de situatie zes jaar lang. Goes bestudeert het idee nog. De PZC vroeg u op zijn website om uw mening: wel of niet kopen? GOES - Het samenwerkingsver band tussen Zeeuwse gemeenten en het UWV Werkbedrijf besteedt volgende week extra aandacht aan werken en leren in de zorgsector. Werkgeversservicepunt de Beve landen legt de nadruk op vacatu res in de zorg, opleidingsmogelijk heden, informatie over zorginstel lingen in de regio en de mogelijk heid om een competentietest te doen. Maandag zijn er drie presentaties in het stadskantoor bij het UWV Werkbedrijf: over de vacaturesite van de Zeeuwse zorg (www.zz.nl), over de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ/Jobcare) en over het combineren van werk en gezin (Career 8t Kids). Woensdag en donderdag is er van 9.00 tot 12.00 uur een inloopspreekuur over het werken in de zorg. Zater dag 21 maart houden diverse zorg instellingen een open dag; voor meer informatie zie www.via- zorg.nl. De zorgsector is een van de branches die aan bod komen in de brancheweken dit voorjaar. Alle UWV-Werkbedrijven houden acti viteiten voor werkzoekenden en werkgevers, zoals banenmarkten, vacaturecafés, workshops en be drijfsbezoeken. Werkgeversserv ice- punt de Bevelanden wil tijdens de brancheweek laten zien dat er on danks de verslechterde economie nog altijd veel banen en oplei dingsmogelijkheden zijn in de di verse sectoren. DINSDAG 17 MAART 10.00- 13.30 - 16.00 uur - reserveren is gewenst - VUSaNGEN 0118-440450 DONDERDAG 19 MAART 10.00- 13.30- 16.00- 19.00 uur - reserveren is gewenst - LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107