ioo procent veilig te maken' K Schietincidenten met legale wapens 'Bij iedere beslissing over een lid, moet je de vragen stellen 'kan het', 'mag het' en 'is deze perSOOn bekwaam genoeg. Martien Langen, sportschutter en secretaris van een schietvereniging PZC Vrijdag 13 maart 2009 9 9 is van een schietvereniging. „Dat toet niet kunnen. Ik las dat het wa- en in de slaapkamer van de vader ig. Die man is natuurlijk zwaar in vertreding." chietverenigingen en wapenbezit- :rs zijn in Nederland aan strikte re- els gebonden, legt Van Ast uit. De olitie komt volgens de voorzitter van de schietvereniging ook regelma tig controleren. Van Ast vindt al die regels een goede zaak. „Je moet zorgen dat de veilig heid gewaarborgd blijft. Het is nooit voor honderd procent veilig te ma ken, maar in de 27 jaar dat ik schiet, is er gelukkig nog nooit een ongeluk gebeurd. Meestal gebeuren die onge lukken met illegale wapens." Schie ten is voor Van Ast vooral gewoon leuk. „Het is een sport om steeds pre ciezer te kunnen schieten. Ik heb die wapens niet om mensen dood te schieten, maar om met die kogel de roos te raken op de schietbaan. Als je een avondje gaat schieten, dan denk je nergens aan." 1999, Kerkrade. Een lid van een schietclub uit Kerkrade doodt zijn ex-vriendin en moeder van zijn zoontje met een kogel door het hoofd. 2003, Kerkrade, een ex-marinier, lid van een schietvereniging, schiet zijn ex-vriendin (29), haar broer (34) en haar moeder (56) dood in hun woning. Gehuld in ge vechtstenue rijdt hij naar de sport school die hij met zijn schoonfami lie beheerde en schiet zijn schoon vader (60) dood. Oorzaak zou een geldkwestie zijn. 2004, Tiel Een 31-jarige man opent in een winkelcentrum in Tiel het vuur op zijn ex-vriendin (30) en een vriendin van haar (26). Later schiet hij een man (30) dood die een verhouding zou hebben gehad met zijn ex. De dader die vervol gens zichzelf door het hoofd schoot, was lid van een schietver eniging. Om die reden had hij een legaal vuurwapen en munitie in huis. 2004, Sittard. Een 47-jarige man uit Heerlen schoot zijn vrouw (34) en haar vriend (33) dood en sloeg vervolgens de hand aan zichzelf. Reden voor zijn dodelijke woede zouden relatieproblemen zijn ge weest. Hij was lid van een schiet vereniging uit Kerkrade. Hij had een vergunning voor drie vuurwa pens. 2007, Monster. Een 41-jarige man Wapenfeiten brengt zijn ex-schoonouders om het leven in hun huis in Monster. Hij was al 15 jaar lid van de schiet club in Naaldwijk maar had vol gens de club al lange periode geen beschikking over zijn wapen om dat hij depressief was. Welk wa pen hij wel heeft gebruikt is niet duidelijk. 2008, Almere. Een 46-jarige poli- tie-agente schiet buiten haar diensttijd in Almere een 28-jarige man neer met haar dienstwapen. De zwaargewonde man, met wie de agente samenwoonde, overlijdt later aan zijn verwondingen. De achtergrond van het schietincident ligt in de relationele sfeer. 2009, Tilburg. Een 41-jarige man uit Baarle-Hertog schiet na een ste vige ruzie Kelly Balmaakers (22) uit Made dood in het Mercure-ho- tel in Tilburg. Diverse bronnen uit de omgeving van de dader bewe ren stellig dat hij voor de moord een wapen heeft gestolen uit het huis van een kennis die lid is van een schietvereniging. 2009, Winnenden. Een 17-jarige jon gen schiet vijftien mensen dood en pleegt zelfmoord met een pis tool dat hij waarschijnlijk van zijn vader had gestolen. Zijn vader, die als lid van een schietvereniging legaal vijftien wa pens in huis had, bleek zijn wapen collectie niet veilig te hebben opge borgen. p Wie geen politie-agent of militair is en toch een wapen wil bezitten, heeft een wapenvergunning nodig. De vergunning moet worden aangevraagd bij de korpschef van de politie. De politie controleert of de aanvrager geen strafblad heeft. p Er is geen landelijk overzicht van het aantal wapenvergunningen. p Bij jagers wordt het wapen bijgeschreven op de jachtakte. p Sportschutters moeten lid zijn van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA). Nederland telt 42.000 sportschutters, verspreid over 801 schietverenigingen p Een sportschutter die een wapenvergunning wil, moet minstens 1 jaar lid zijn van de KNSA en minimaal 18 schietbeurten voor zijn rekening ne men. p Wie zijn wapen thuis wil bewaren, moet dat doen in een kluis die is veran kerd aan de muur en de vloer. De munitie moet apart worden bewaard. p De politie doet elk jaar een onaangekondigde controle om te zien of de wapens veilig zijn opgeborgen. p De Wet wapens en munitie onderscheidt vier categorieën wapens. p Categorie I: niet-vuurwapens die nooit worden aanvaard, zoals werpmes- sen, wurgstokjes, boksbeugels en nep-wapens. p Categorie II: wapens waarvan gebruik en bezit is voorbehouden aan leger en politie, zoals automatische vuurwapens, pepperspray, stroomstootwa pens P Categorie III: wapens waarvan ongecontroleerd bezit ongewenst is, maar waar wel vergunningen voor worden afgegeven aan bijvoorbeeld jagers en sportschutters. p Categorie IV: wapens die je thuis mag hebben maar niet bij je mag dra gen of beschikbaar stellen aan mensen onder de 18 jaar. Zoals zwaarden, wapenstokken, kruisbogen en luchtwapens. p De straffen voor illegaal wapenbezit en -handel zijn enkele jaren terug ver hoogd. Zo is de maximumstraf voor het illegaal meedragen van een sti letto 9 maanden cel of een geldboete van 4500 euro. De maximumstraf voor het illegaal meedragen van een geweer is vier jaar cel of een geld boete van 45.000 euro. De maximumstraf voor het beroepsmatig ille gaal handelen in pistolen is acht jaar cel of een boete van 45.000 euro. Geweer, type: Garand Een semi-automatisch geweer dat vooral zijn diensten bewees tijdens de Tweede Wereldoorlog bij het Amerikaanse leger. Vuurwapen met een lange loop. Sportgeweer, type: Tanner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9