Schietverenigingen 'Het is nooi Een Duitse jongen schoot eergisteren vijftien men sen dood met een pistool van zijn vader, die lid is van een schietvereniging. De vraag rijst hoe verant woordelijk de schietsport voor dit drama kan wor den gesteld. 8 Vrijdag 13 maart 2009 PZC Schietclubs gaan niet vrijuit De Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA), waarbij alle Ne derlandse schietverenigin gen zijn aangesloten, on dervindt volgens directeur Sander Duis- terhof 'natuurlijk' gevolgen van een schietpartij als op die Duitse school in Winnenden. Niet dat er minder aanmeldingen komen, maar leden van schietclubs voelen zich soms in de verde diging gedrukt. „Vooropgesteld: het is een drama. Maar het stoort mij wel eens dat de schuld zo gemakkelijk bij de schietverenigingen wordt gelegd", zegt Duisterhof „Je kunt niet alle risico's uitsluiten. Die Duitse jongen was ziek in zijn hoofd. Hij had ook een mes kunnen pakken uit de keu kenla. Of de autosleutels van de keuken tafel kunnen pakken en iemand dood kunnen rijden. Moet je dan ook keuken messen en auto's verbieden?" Na een moord in 2004 door een lid van een schietvereniging in Tiel (zie kader) heeft het ministerie van Justitie in 2005 in overleg met de KNSA de eisen voor wapenbezit aangescherpt. Zo moet.ieder- een die een wapenvergunning wil aan vragen minimaal één jaar lid zijn van de KNSA en minstens 18 keer per jaar daad werkelijk schieten op de baan van zijn club. Ook is het voor Justitie eenvoudi ger geworden na een incident een wa penvergunning in te trekken. Je kunt je natuurlijk afvragen waarom sportschutters thuis een eigen vuurwa pen zouden moeten hebben. Leden kun nen toch ook wapens van de club lenen. „Maar ik ben een serieuze sporter", legt sportschutter Martien Langen uit. „Ik wil topprestaties leveren. Daarvoor is het nodig dat mijn wapen precies zo is afgesteld, dat ik er perfect mee kan schie ten. Dat kan niet met een wapen dat door iedereen gebruikt wordt en waarbij iedereen aan de afstelling morrelt." Langen, al bijna dertig jaar als bestuur der actiefin de schietsport, erkent dat het een probleem is dat criminelen door Chris Halkes en Monique Prins foto Hollandse Hoogte soms via deze weg aan een wapenver gunning trachten te komen. In de prak tijk komt het echter bijna niet voor. „De KNSA legt de lat nog hoger dan de wet. We hebben onze ogen niet in de zak en een crimineel die met dat doel lid wordt van een schietvereniging, verraadt zich zelf tenslotte altijd. Bovendien zijn er in de schietsport zoveel regels, dat geen cri mineel het een jaar uithoudt bij een schietclub. Dan halen ze wel elders een vuurwapen vandaan." De illegale wapenhandel is inderdaad een veel groter probleem, zegt KNSA-di- recteur Duisterhof „Zoals onlangs op tv was te zien, kun je naar Polen rijden en met je kofferbak vol wapens de grens over. Douane is er niet meer. De jongen die vorig jaar in Amsterdam zijn leraar neerschoot, had binnen een half uur een illegaal wapen in handen." Een bestuurslid van een schietclub heeft een belangrijke en omvangrijke taak. Martien Langen, secretaris van schietver eniging Keizer Karei in Nijmegen voelt die verantwoordelijkheid echt op zijn schouders rusten. Een bestuur bepaalt of iemand lid mag worden van de club, of hij al genoeg weet om te kunnen gaan schieten, of hij bij de politie een wapenvergunning mag aanvragen. Maar ook - vaak in overleg met de politie - of een schutter zijn wapens weer moet in leveren en, tenslotte, of hij geroyeerd wordt als lid. Dat laatste gebeurt bijvoor beeld onmiddellijk als een lid een wa penvergunning wil aanvragen maar de politie weigert de daarvoor benodigde gedragsverklaring af te geven. „Bij iedere beslissing over een lid moet je de vragen stellen 'kan het', 'mag het' en 'is deze persoon bekwaam genoeg'." Hoe groot die verantwoordelijkheid is, bleek eergisteren maar weer eens. Tim Kretschmer richtte in Winnenden een bloedbad aan met een pistool van zijn vader. Die had als lid van een schietver eniging thuis een compleet arsenaal lig gen. De jongeman had zelfs op de schiet club van zijn vader kunnen oefenen. „Nederland is een van de strengste lan den op het gebied van wapenwetgeving. Maar praat me niet van Duitsland, daar kan echt heel veel", verzucht Langen. „Zowel op het gebied van wie er mogen schieten, als waarmee. Op schietclubs daar wordt soms geschoten met kaliber .50, wapens waarvan je moet afvragen of het gewenst is dat burgers daarover beschikken." Langens schietvereniging ligt in de grens streek en heeft ook Duitse leden. Daar door heeft hij ook contact met de Duit se politie. „Die is soms echt verbaasd over wat in Nederland allemaal verbo den is. Maar ze nemen ook dingen over, zoals het registreren van schietbeurten op een schietbaan." Alles staat of valt natuurlijk met in wel ke mate de leden van een schietsport club verantwoord met hun wapenver gunning omgaan. „Wij hebben een goe de procedure om te handelen als leden tijdelijk niet goed in hun vel zitten. Bij voorbeeld tijdens een scheiding. Dan stellen wij, in samenwerking met de po litie, de wapens veilig. Als het thuis weer goed met iemand gaat, kan hij ze weer terug krijgen." Zo heeft ooit een lid - trouwens met diens instemming t- acht jaar gewacht voor hij zijn spullen te rugkreeg. Pistool, type: Beretta Eenzelfde pistool gebruikte de dader afgelopen woensdag in het duitse Winnenden waarbij 16 mensen omkwamen. Pistool, type: Walther usp Pistolen zijn meestal half- automatisch en hebben een patroonhouder die vaak verwerkt zit in de pistoolgreep. Revolver, type: Smith en Wesson, model 686 Het verschil met een pistool is dat de patronen in een cilinder zitten. Pistool, type: Walther gsp Revolvers en pistolen worden gebruikt voor korte afstanden. Een geoefende schutter kan gemiddeld op 50 meter goed gericht schieten. door Cornelleke Blok Cor van Ast is al net zo verbijs terd als iedereen over de moordpartij op de Duitse mid delbare school, gisteren. Als voorzit ter van de schietvereniging Schou- wen-Duiveland begrijpt hij boven dien niet hoe de jongen aan het wa- pen kon komen van zijn vader, die P la O' Si te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8