Nederlanders krijgen tik op de schaatsmijl Nederland recordland voor Haile Gebrselassie 'Italië weggejaagd uit Europa' Noord-Amerikanen houden huis op nieuwe olympische baan. Edwin van der Sar blijft vervelende sta-in-de-weg. Ethiopiër gaat in Den Haag op jacht naar zijn 27e wereldrecord. PZC Vrijdag 13 maart 2009 3 1 door Johan Stobbe RICHMOND - Geen van de Neder landse schaatsers maakte zich vori ge week in Salt Lake City na de matige wereldbekerfinale van de nationale schaatsploeg zorgen. Pas bij het WK afstanden in Richmond hoefden ze er te staan. Van de beloofde beterschap kwam op de 1500 meter voor mannen, de openingsafstand, niets terecht. Stefan Groothuis, Sven Kramer en Mark Tuitert werden zevende, achtste en negende en kregen een oorwassing van de Noord-Ameri kanen. Shani Davis won, Trevor Marsicano werd tweede en de Ca nadese titelverdediger Denny Mor rison pakte voor Chad Hedrick het brons. Een jaar voor de Olympische Spe len stond er voor het eerst sinds het begin van het WK afstanden in 1996 geen Nederlander op het podium. De Nederlanders baalden Wennemars de laatste Het was voor het eerst sinds de invoering van de WK afstan den, in 1996, dat Nederlandse schaatsers op het podium ont braken bij de 1500 meter. Kramer eindigde vorig jaar in Nagano nog als tweede, achter Morrison. Davis moest toen ge noegen nemen met de derde plaats. Erben Wennemars was in 2003 de laatste Nederlander die goud won op de schaats mijl. Jeroen Straathof (1996), Rintje Ritsma (1997) en Ids Postma (1999 en 2000) gin gen hem voor. collectief na de teleurstellende schaatsmijl. „Geen goede race. Het was wroe ten. Ik sloeg met handen en voe ten en kwam geen meter vooruit", concludeerde Kramer. „Ploeteren, ik sterf veel te vroeg", zei Groot huis. „De vorm is voorbij", wist Tuitert. Ook Groothuis was min der fit dan de mannen op het po dium. Tot grote zorgen leidde het Ameri kaanse machtsvertoon niet bij de Nederlandse deelnemers. „Ik weet dat ik van ze kan winnen", zei Kra mer, die dik anderhalve seconde toegaf op winnaar Davis. „Maar mijn 1500 meter is gewoon min der stabiel geworden, omdat ik me meer heb toegelegd op de lange af standen." Volgend jaar zal dat in het olympisch jaar niet anders zijn. „Ik neem geen enkel risico met het oog op mijn vijf en tien ki lometer. Als dat betekent dat mijn 1500 meter nog slechter wordt, dan moet dat maar." Kramer denkt echter niet dat het grote verschil structureel is. „Maar vandaag zit ik te ver uit de buurt van het podium." Vorig jaar werd de 22-jarige Fries in het Japanse Nagano nog tweede, op slechts achthonderdsten van winnaar Morrison. „Het zit er nu echt niet in. Aan het begin van het seizoen liepen de 1500 meters nog wel, maar ik heb er gewoon te weinig gereden." door Eelco van der Linden ROME - Engeland-Italië: 3-0. We kenlang was er over het Engelse ge vaar gesproken, voetbalprofesso ren hadden eindeloze analyses weggegeven en gewaarschuwd voor een debacle, maar nu dat de bacle er is, kan toch bijna geen Ita liaan bevatten wat de krant La Re- pubblica striemend samenvatte met 'weggejaagd uit Europa'. Na AC Milan, Sampdoria en Fio- rentina liggen nu ook Juventus, AS Roma en Internazionale op het Europese kerkhof Met dank aan het Engelse trio Chelsea, Arsenal en Manchester United. De Corrie- re dello Sport spreekt van een 'meelijwekkend resultaat'. „Nie mand bij de laatste acht, dat is in zeven jaar niet meer gebeurd - is dit toeval?", vraagt de sportkrant uit Milaan zich af Alle commentatoren onderstrepen dat de drie Italiaanse teams niet ■zijn weggespeeld zoals vorig jaar gebeurde en dat ze zelfs goede kan sen hebben gehad, met name AS Roma, om een ronde verder te ko men. Maar de typisch Italiaanse zelfkastijding overheerst. De rekenaars van de roze Gazzetta dello Sport onderstrepen dat kam pioen Inter nu drie keer op rij in de achtste finales uit de Cham pions League is gekegeld en dat Van 'der Sar in de laatste vier wed strijden van Manchester United te gen Italiaanse clubs, geen enkele Acht van zijn 26 wereldrecords liep Haile Gebrselassie in Nederland. De Ethiopiër roemt de Nederlandse organisatoren. foto Jan Stads In de laatste rit tegen Enrico Fabris (voorgrond) rijdt de Amerikaan Shani Davis sneller dan iedereen op de 1500 meter bij de WK afstanden. Zijn landgenoot Trevor Marsicano (links) wordt tweede. foto Vincent Jannink goal tegen heeft gekregen. „Al 379 minuten komen we hem niet voor bij", schreeuwt de krant wanho pig. Vorige week had de sportbij- bel er nog fijntjes op gewezen, doe lend op de geringe Italiaanse doel puntenproductie, dat de Engelse pers het Milanese stadion San Siro inmiddels 'San Zero' noemt. De meeste steken krijgt kampioen en koploper in de competitie In- ter, en de Portugese trainer Mou- rinho, die bij Chelsea de bijnaam 'special one' meekreeg. „Als hij met Inter ook geen landskam pioen wordt, kan hij inpakken", schrijft Stefano Agresti in de Cor- riere dello Sport. Mourinho prees gisteren zijn team, sprak van 'geluk' voor Man chester en beloofde de 'scudetto' binnen te halen. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Als 's werelds beste we- gatleet Haile Gebrselassie 's mid dags om ongeveer vier uur in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba zijn pak inruilt voor de trai ningsoutfit, zit zijn hoofd vol met problemen. „De hele dag ben ik dan bezig geweest met mijn be drijf. Met problemen oplossen, heb ik besluiten moeten nemen. Dan ga ik lopen, of in de sportzaal oefeningen doen. En als ik dan klaar ben dan is, met het zweet, de stress en de ellende uit mijn hoofd verdwenen." Haile Gebrselassie (bijna 36) spreekt de woorden in het Haagse stadhuis. Morgen loopt hij in de Residentie in de 35e editie van de City-Pier-Cityloop. Hij wil in Den Haag zijn 27e wereldrecord lopen, en wel op de halve marathon. Het zint hem niet dat twee jaar gele den een brutale Keniaanse jonge ling, Samuel Wanjiru, hem het re cord afpakte. Sinds begin januari, toen hij in Dubai een vergeefse po ging deed om zijn eigen wereldre cord op de marathon (2.03.59 uur) scherper te stellen, werkt hij aan zijn 'halve marathonvorm'. Keizer Haile gaat proberen om het wereldrecord van 58.33 van Wanji ru met minstens een seconde te verbeteren. Maar een wereldrecord lopen - en dichter bij de prestatie van polsstokhoogspringer Sergei Boebka te komen, die 35 wereldre cords vestigde - is iets anders dan een wereldrecord springen, bena drukt de man die tot nu toe 26 we reldrecords vestigde. „Een springer legt de lat één centimeter hoger. Maar ik kan moeilijk gaan inhou den of iets versnellen als de situa tie dat vereist. Als ik het wereldre cord met een halve minuut verbe ter, dan maak ik het me voor de volgende keer wel moeilijker. Ach, een record is niet eenvoudig, maar waarom zou het niet lukken?" De goedlachse atleet maakte deze week bekend dat hij dit jaar nog een keer in Nederland een poging gaat doen om een wereldrecord te lopen. Op 1 juni, tijdens de FBK-ga- mes, wil Mister Hengelo zijn eigen werelduurrecord scherper stellen. En in september gaat hij wederom van start in de marathon van Ber lijn voor de aanval op die onwaar schijnlijke 2.03.59 uur. „2.03.30 is haalbaar." Opvallend is de regelmaat waar mee hij in Nederland zijn record pogingen doet. Acht keer slaagde zo'n poging, waarvan vier keer in Hengelo. „De enige onzekerheid hier in Nederland'is het weer. Als je hier komt lopen, weet je dat al les perfect is georganiseerd, dan is je enige zorg nog om een toptijd neer te zetten. Wanneer je als at leet er dan voor hebt gezorgd dat je maximaal in vorm bent, dan is het helemaal perfect." En in vorm, dat is hij. „Ik loop niet zo veel wed strijden meer, omdat ik niet gebles seerd wil raken. Mijn laatste doel is de olympische marathon van 2012 in Londen. Dus als ik een wedstrijd uitkies, dan ga ik er hele maal voor. Deze City-Pier-City is voor mij een heel belangrijke." Gebrselassie, die in Addis Abeba naast hardloper ook zakenman is en zo'n 550 tot 600 medewerkers heeft, ziet de huidige economische crisis grote schade toebrengen aan zijn land. Hijzelf is nog niet zo lang geleden begonnen als impor teur van het automerk Hyundai. „We moeten zien. Maar ik zie wel dat de twee belangrijkste export producten van ons land, koffie en bloemen, heel zware klappen krij gen. De export is met 30 tot 40 procent gedaald. Heel veel mensen verliezen hun baan. En als je in Ethiopië je baan verliest, dan is er geen sociale zekerheid om je te hel pen." Met zulke problemen in zijn hoofd gaat Haile Gebrselassie iede re dag trainen. Trainen voor nieu we records, trainen ook om zijn hoofd leeg te maken. En na te den ken over oplossingen voor zijn land. „Wij, iedereen op deze we reld, moeten deze crisis zien als een kans voor de toekomst. En veel meer samenwerken, in plaats van elkaar weg te concurreren." Keizer Haile is veelvraat Behalve in records grossiert Haile Gebrselassie alias Keizer Haile ook in titels. Hij heeft twee gouden olympi sche plakken, behaald op de tien kilometer in 1996 en 2000. Op diezelfde afstand was hij vier op rij de beste op het WK: in 1993, 1995, 1997 en 1999. In de 21 e eeuw is Gebrselassie zich gaan toeleggen op de ma rathon. Hij liep er inmiddels negen, waarvan hij er zeven won. Twee keer deed hij dat in een wereldrecordtijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73