De Ridder Installaties vindt als eerste Persoonlijke contacten helpen bedrijven voortbestaan Foute après ski in 't Sportuus TROUWRINGEN 10% jubileum kortïn Reisbureau in Terneuzen beste van Zeeland 'Bedrijfsopvolgingsdagen gaan nog veel meer 'un,iorkc"|m,er én SUCCeSSen opleveren. Installateur Jan de Ridder Van de contactleg Oorlog 18 Vrijdag 13 maart 2009 PZC Z Het Aardenburgse bedrijf Jan de Ridder Installaties BV is de eerste onderneming die in andere handen overgaat als resultaat van de bedrijfsopvolgingsdagen. door René Hoonhorst Het ging hem aanvanke lijk bijna té snel. Met de pensioengerechtigde leeftijd in zicht was Aar denburger Jan de Ridder op zoek naar iemand die zijn installatiebe drijf wilde overnemen. Maar die opvolger hoefde niet direct aan te treden: Jan wilde best rustig zijn werkzame leven afbouwen tot in de loop van het jaar 2010 of 2011. Maar de deze maand nog 65 wordende Jan de Ridder.draagt de scepter van zijn be drijf vlak na Pasen al over. Tot en met de zomer zal hij nog bijna da gelijks 'op de zaak' zijn te vinden. In september is het echt over. Daarna beperken zijn bijdragen aan het bedrijf zich tot het geven van adviezen tijdens genoeglijke etentjes met zijn opvolger, Terneu- zenaar Peter Lindenhovius. De Ridder kan het zich nog steeds niet helemaal voorstellen, maar het besef dat hij aan de laatste loodjes bezig is, is intussen wel in- gedaald. Dat hij de perfecte opvol ger heeft gevonden, maakt het makkelijker terug te treden. Want, benadrukt hij, een betere kandi daat dan Lindenhovius had hij niet kunnen vinden nadat duide lijk was dat zijn twee dochters niet in zijn voetsporen wilden treden. De Ridder wilde zijn bedrijf niet overdoen aan een keten met vesti gingen in andere regio's in den lan de. Hij zocht een deskundig en ge dreven ondernemer uit de streek. „Iemand die de zaak in 'de regio wil uitbouwen en geen onderde len naar elders overbrengt. Voor een jonge, zelfstandige, ambitieuze ondernemer, die zich op nieuwe ontwikkelingen in de elektrotech niek stort, zijn er mogelijkheden genoeg in Zeeuws-Vlaanderen." De geboren en getogen Terneuze- naar Lindenhovius werkte tot vori ge maand bij de Middelburgse Nu, na nog geen negentien jaar, telt Jan de Ridder Installaties BV naast de directeur elf werknemers en twee stagiairs, die na hun oplei ding in vaste dienst komen. Het personeel heeft een belangrij ke bijdrage geleverd aan het succes van zijn bedrijf Alleen daarom al wilde Jan de Ridder zeker weten dat de man of vrouw aan wie hij het bedrijf overdraagt het bedrijf voortzet op voor personeel en klanten vertrouwde wijze. Lindenhovius en De Ridder zijn bij elkaar gebracht door Karlie van de Vijver en Frans Reijniers. Sa men met de Juniorkamer Zeeuws- Vlaanderen zetten die (oud-)on- dernemers zich in om bedrijfsop- volgers te vinden voor collega's die vanwege hun leeftijd willen terug treden uit hun kleine of middelgro te bedrijf De persoonlijke benade ring, de bekendheid met de streek, het netwerk van u r j i> e> de deskundigheid gers wekken ver groothandel Technische Unie. Hij is goed op de hoogte van de nieuwste, milieuvriendelijke, ont wikkelingen in vooral de verwar mingstechniek en ziet enorme kan sen in de verkoop en aansluiting' van onder meer warmtepompen. De Ridder werkte tot twintig jaar terug bij het Sluise aannemingsbe drijf Leenhouts. Als 46-jarige be gon hij in 1990 voor zichzelf Aan vankelijk als eenmansbedrijf, maar al snel met enkele medewerkers. trouwen, vinden De Ridder en Lin denhovius. De ontspannen sfeer waarin uittre ders en opvolgers elkaar treffen - in mei staat weer een ontmoeting in het Scheldetheater gepland - vergroot de kans op succes aan zienlijk. De Ridder: „Ik weet zeker dat er nog heel wat meer overna mes voortvloeien uit de bedrijfsop volgingsdagen. Ook al omdat de initiatiefnemers hebben beloofd het initiatief voort te zetten." Naast nieuwe inwoners en werknemers heeft Zeeuws- Vlaanderen ook nieuwe on dernemers nodig om bedrij ven draaiend te houden. Het is voor cynici en zwart kijkers niet moeilijk om initiatieven voor het lok ken van nieuwe inwoners en werk nemers naar Zeeuws-Vlaanderen belachelijk te maken. Wat levert deelname aan de Emigratiebeurs of het organiseren van bedrijfsop volgingsdagen nu helemaal op? En ANALYSE door René Hoonhorst kele tientallen inwoners zeggen door de beurs te zijn geïnspireerd en een of twee bedrijfsovernames vinden hun oorsprong in de ont moetingsdagen. Maar pessimisme levert de streek zeker niets op. Bovendien zijn ge meentebestuurders én onderne mers realistisch in hun verwachtin gen. In sprookjes uit de jaren ze ventig - toen koffiedikkijkers nog op tienduizenden nieuwe inwo ners rekenden - gelooft niemand meer. Dat het bevolkingscijfer te rugloopt, staat voor bijna iedereen vast. Maar de drie gemeenten en het bedrijfsleven leggen zich daar niet bij neer. Ze zijn er van over tuigd dat de regio aantrekkelijk is voor nieuwe inwoners. Dus beslo ten ze via 'Uwnieuwetoekomst' de mogelijkheden én de capaciteiten van de streek onder de aandacht te brengen. Dat de missie niet in één keer slaagt, maar constante aan dacht behoeft, is alle partijen be kend. Dat de 'immigranten' niet met huifkarren tegelijk binnenstro men, leidt dan ook niet tot teleur stelling en ontmoediging. Bankdi recteur John de Jonge wees on langs nog veelbetekenend op kei harde cijfers: midden in een we reldwijde economische recessie zet ten Zeeuws-Vlaamse bedrijven dit jaar investeringen voor meer dan een half miljard euro door. Ook de initiatiefnemers van de be drijfsopvolgingsdagen denken niet alleen aan de korte termijn. Karlie van de Vijver en Frans Reijniers preken niet voor eigen parochie, maar zijn als 'echte Zeeuws-Vla mingen' begaan met het lot Van het landje apart. Ze benaderen on dernemers die willen stoppen en brengen hen, met hulp van de Ju nior Kamer, in contact met overna me-kandidaten. Ze dwingen verko per en opvolger nergens toe, maar geven hen alle gelegenheid elkaar af te tasten. Dat leidt soms, zoals bij het Aardenburgse installatiebe drijf De Ridder, snel tot resultaat. Maar het is geen probleem als het wat langer duurt. De Ridder en op volger Lindenhovius gunnen meer ondernemers de 'warme, persoon lijke benadering' die hen ten deel viel. Initiatieven om de regio in het middelpunt van de belangstel ling te zetten, verdienen in elk ge val het voordeel van de twijfel. 1 AXEL - Sporthal 't Sportuus in Axel verkeert zaterdag 14 maart in winterse sferen. Vanaf tien uur 's avonds wordt daar de 'grote foute après ski-party' gehouden. De dj's Antoine en John Geelhoede ope nen het feest, om middernacht ge volgd door 'Feestbeest Jerick'. Tip? redactie@pzc.nl Dillon beschikt met zijn uier jaar al overeen rijke persoonlijke voca bulaire. Hij bedient zich met regel maat van verrassende woordspelin gen om er blijk van te geven dat hij de 'grote-mensen-taal' al aar dig beheerst. „Mamma, ik heb oorlog", meldt hij met een van pijn vertrokken snoet aan zijn moeder. „Met wie heb je oorlog?", wil zij weten. „In mijn oor", luidt Dillons ant woord. „Je kunt wel oorlog of ruzie heb ben met iémand, maar toch niet in je oor?", verbetert moeder haar zoontje. De reactie van Dillon: „Ja, maar mamma, het kan wel hoor. Als alle kinderen oor-pijn hebben dan is het echt oor-lóg." li van donderdag 26 maart t\m zondai Extra grote collecties trouwring Van Desiree 12 speciaal ontworpen showmodellen met briljant Noordstraat 103, Terneuzen Tel.: 0.115 -64 80 70 www.juwelierwijffels.nl TERNEUZEN - Reisbureau Arke in Terneuzen is door het vakblad Reisrevue uitgeroepen tot het bes te reisbureau van Zeeland. Het reis bureau dingt nu mee naar de lan delijke titel Reisbureau van het Jaar 2009. Die wordt maandag 20 april in Hoofddorp toegekend. Het vakblad schrijft de verkiezing uit met het oog op verdere kwali teitsverbetering van de dienstverle ning van de reisbureaus. Annelies de Mul van het reisbureau in Ter neuzen: „Dit is voor ons van grote waarde. De verkiezing vergt veel inzet, maar dwingt je om de eigen organisatie kritisch onder de loep te nemen en de bedrijfsprocessen continu aan te scherpen." Twee medewerkers van Jan de Ridder Installaties werken aan de pers voor het vormen van een zinken dakgoot. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66