Politie Schouwen-Duiveland let extra POLITIE Beter beeld door cijfers én ervaring van agent Gemeente gaat om in zaak Obase 'We weten goed wat zich in de regio afspeelt en ondernemen daar samen 'We hebben een lijntje opgerold en moeten voorkomen dat er een met de recherche actie op. Dick Visser, teamchef Centrum politie Schouwen-Duiveland. nieUW lijntje OnStaat. Ben. Sterenborg, teamchef Oost politie Schouwen-Duiveland Deel bruidsschat in calamiteitenpot steken blijkt niet te mogen. 18 I Vrijdag 13 maart 2009 PZC Trends op het gebied van criminaliteit en overlast op Schouwen-Duiveland komen aan het licht in een terugblik van de politie. Er worden ook lessen uit getrokken. door Ton van den Nouweland De drugshandel op Schouwen-Duiveland is vermoedelijk om vangrijker dan de cij fers nu laten zien. Zeker is in elk geval dat het drugsgebruik onder jongeren op het eiland 'heel groot' is. Dat zijn twee conclusies uit het Lokaal Criminaliteit- en Veilig heidsbeeld 2008 van de politie Schouwen-Du i veland Om de omvang van de drugshan del beter in beeld te krijgen, gaat de politie processen-verbaal naplui zen. Het vermoeden bestaat dat drugshandel 'verstopt' zit in verba len over andere criminele hande lingen. De politie op Schou wen-Duiveland maakt zich ook zorgen om de verharding van de drugshandel. Bij invallen in Zierik- zee, Noordgouwe en Nieuwerkerk zijn vuurwapens aangetroffen. Teamchef Centrum Dick Visser: „We weten heel goed wat zich af speelt en ondernemen daar samen met de recherche actie op. We heb ben recent zo'n vijftien man aange houden, waarvan de hoofddader nog steeds vast zit." „We hebben een lijntje opgerold en moeten voorkomen dat er een nieuw lijn tje ontstaat," vult teamchef Oost, Ben Sterenborg aan. Rond drugs panden treft de politie vaak een combinatie van problemen aan. In Zierikzee loopt een aantal dakloze verslaafden rond die verantwoor delijk zijn voor diverse vergrijpen. Uit de harde cijfers heeft de politie een indruk van de hoeveelheid lo kale jongeren die drugs gebruiken. Maar uit contacten met taxichauf feurs, portiers en beveiligers van discobussen is de indruk ontstaan dat dit aantal veel hoger moet lig- gen. De politie gaat dit uitzoeken en denkt bij de aanpak van gebrui kers eerder aan hulpverlening dan aan strafrechtelijke maatregelen. Bij het vergaren van informatie over drugsgebruik en de daarmee samenhangende overlast zoekt de Schouwse politie partners. Eén is er al gevonden in de vorm van Emergis, die de politie laat weten Zeeland hoeveel Schouwen-Duivelanders zichzelf bij deze hulpverlener heb ben gemeld. Dat waren er 41 in 2007 en 37 in 2008. Als het gaat om drugs, diefstallen en geweld komt een klein groepje regelmatig in beeld. Schouwen- Duiveland kent vier van zulke veel plegers: drie volwassenen en één jongere. Ze krijgen een aanpak op maat. „Dan komen we onver wacht langs en moet een persoon thuis zijn. Zo niet dan krijgt hij een gele en vervolgens een rode kaart. Daarna stoppen wij ermee en gaat hij naar een tehuis," zegt Sterenborg. Ander punt van aan dacht voor de politie zijn inbraken en diefstallen op campings en in jachthavens. Daarvan wordt naar de zin van de politie nog te weinig aangifte gedaan. Inmiddels liggen op veel campings aangifteformulie ren waardoor de politie al een be ter beeld van de omvang heeft. Als het gaat om bedrijfsinbraken vertoont het westen van de regio een daling, terwijl inbraken in het oosten juist zijn toegenomen. Heel vaak wordt in een bedrijf de kluis gekraakt. „Schouwen-Duiveland ligt vermoedelijk op de route van een nationaal opererende bende," veronderstelt Visser. Ook op Tho- len en Zuid-Beveland vinden mo menteel dergelijke inbraken plaats. Reden van de daling van het aan tal inbraken in het westen, zit in de inschakeling van een beveili gingsbedrijf door de gezamenlijke ondernemers. Van winkeldiefstal wordt zelden aangifte gedaan. Ste renborg: „Ik heb winkeliers hier over gemaild, maar niets terug ge hoord. Ik snap dat wel. De dader is vaak een bekende van de winke lier, soms zelfs een klant. Geen probleem dus, wat ons betreft." Cijfers spreken niet altijd de waarheid. Als je je een beeld wilt vormen van de criminaliteit op Schouwen-Duive land, moet je niet alleen naar de getallen kijken, maar ook luisteren naar betrokkenen. Dat is de filosofie achter het Lo kaal Criminaliteit- en Veiligheids beeld 2008 dat de Schouwen-Dui- velandse politie zelf opstelde. Het Schouwse politieteam heeft hier mee de primeur voor Zeeland. De politie in Hulst neemt binnenkort het stokje over. Op termijn moe ten alle Zeeuwse teams zichzelf eens in de twee jaar 'scannen'. „Jazeker, je krijgt zo een subjectief beeld," zegt teamchef Dick Visser. „Maar je voert de gesprekken met betrokkenen wel op basis van har de cijfers. Zo ontstaat een redelijk betrouwbaar beeld van wat er aan de hand is." „Als wij op een onderr werp, bijvoorbeeld woningin braak, actie ondernemen, stijgt het aantal aangiften," zegt team chef Ben Sterenborg. Maar soms is het omgekeerde het geval en ver schijnt de inbreker slechts als in breker in de boeken en niet als de verslaafde die hij ook is. Het aantal inbraken stijgt dan met één, maar het aantal gevallen van drugsgerela teerde criminaliteit blijft gelijk. Omdat de scan over meerdere ja ren is uitgevoerd, worden trends zichtbaar. De politie praat met dorpsraden, horeca, hulpverleners en scholen om cijfers in het juiste perspectief te zien. Het Lokaal Cri- minaliteit-en Veiligheidsbeeld is aangeboden aan de gemeenteraad als bron voor veiligheidsbeleid. Teamchefs Dick Visser (links) en Ben Sterenborg van de politie Schou wen-Duiveland. foto Ronald den Dekker door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Het door de gemeente 'achterhouden' van geld voor on- derwijskoepel Obase in een calami teitenpotje is niet bij wet toege staan. Dat betekent dat Obase auto matisch recht heeft op de inhoud .ervan. De discussie of de 20.000 euro extra kosten voor school De Meie in 2007 onder 'calamiteit' moet worden geschaard, is daar mee overbodig geworden. Dat is bij nader inzien de conclusie van B en W van Schouwen-Duiveland. Het college, gesteund door de ge meenteraad, besloot eind vorig jaar de jaarrekening over 2007 van Obase niet goed te keuren. Het overkoepelend bestuur van de openbare basisscholen op het ei land had er 20.000 euro op gezet als extra kosten voor de school voor speciaal onderwijs De Meie in Zierikzee. Ze vroeg de gemeen te dit geld uit het zogenaamde cala miteitenpotje te halen. Dat potje ontstond toen Obase zelfstandig werd en daarom een bruidsschat meekreeg. Daarvan hield de ge meente tien procent achter. Obase zou er een beroep op kunnen doen in geval van calamiteiten. Obase en de gemeente kregen ru zie over de vraag of de kosten voor De Meie een 'calamiteit' genoemd konden worden. De zaak sleepte maanden vöort, waarbij de ene deskundige de andere tegensprak. Na bezwaar van Obase hield het college voet bij stuk, maar de ge meenteraad gaf vorige maand nog aan extra tijd nodig te hebben om tot een conclusie te komen. Een gesprek met hoogleraar onder- wijsrecht D. Mentink deed het col lege echter overstag gaan. „Die ver telde dat een calamiteitenpot al leen is toegestaan als dat expliciet in de onderwijswet zou staan. En dat is niet het geval", zegt onder wijswethouder Roel van der Wek ken. Het college geeft Obase daar om het voordeel van de twijfel. De jaarrekening van Obase wordt, mits de gemeentelijke accountant zich daarin kan vinden, nu alsnog goedgekeurd. De gemeenteraad moet met een nieuw plan komen om de huidige situatie, die dus wettelijk geen stand houdt, te ver vangen. Hotspots Deze plaatsen hebben structureel te maken met overlast door groepen mensen. Renesse Hogezoom (centrum) Jan van Renesseweg Hoogenboomlaan I Roelandsweg (transferium) Stoofweg Zeeannemoonweg De Zoom Oude Molweg Korte Reke Lange Reke fW- i Geregistreerde misdrijven naar regio diefstal/woninginbraak voertuigcriminaliteit diefstal (brom-, snor-)fietsen diefstal/inbraak bedrijven winkeldiefstal overige vermogensdelicten zedendelicten geweldsdelicten antasting openbare orde/ruimte illegale handel restcategorie aangiften overlast milieu branden ook op zondag open MARCCAIN ARMANI JEANS M+F G1RBAUD STRENESSE ORWELL D G WOLFORD FOR ALL MANKIND THOMAS BURBERRY CAMBIO HIGH MOSCHINO cheap chic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54