Onderhoud vliegtuigen in de knel CHINA 'Weinig toezicht op kinderopvang' Jongeren drinken meer door reclame Loverboy (15) krijgt celstraf en jeugd-tbs Ruim tweehonderd banen weg bij NedCar Hennepkwekerijen ontdekt op schepen Lieveheersbeestje legt operaties stil Grote zorgen om veiligheid door tekort aan monteurs. Tientallen Marokkanen en Turken lichten uitkeringsinstantie op. waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm a ffi 4 I Vrijdag 13 maart 2009 PZC DEN HAAG - Een 15-jarige jongen uit Den Haag is gisteren schuldig bevonden aan mensenhandel. De loverboy kreeg door de kinderrech ter in Den Haag een straf opgelegd van vier maanden jeugddetentie en jeugd-tbs. De loverboy ging met drie minder jarige meisjes uit Den Haag een re latie aan. Hij beloofde hen geld en een mooie toekomst samen. Ver volgens haalde hij de meisjes over om voor hem in de prostitutie te werken. Meisjes die niet meer voor de verdachte wilden werken, bedreigde en chanteerde hij. BORN - De 223 jaarcontractanten bij NedCar moeten een nieuwe baan zoeken. Dat is de uitkomst van overleg gisteren tussen de vak bonden en de directie van de Bornse autobouwer NedCar. De mensen met een jaarcontract wer den vorig jaai binnengehaald door NedCar voor de productie van de Mitsubishi Outlander. De autover koop is echter ingestort. Een aan tal van de jaarcontracten loopt al af in april. Sommige lopen nog door tot november. Iedereen mag zijn contract uitdienen bij NedCar. ZAANDAM - De politie heeft woens dag op twee schepen hennepkwe kerijen ontdekt. Het gaat om een sleepboot en een binnenvaart schip die aan de kade lagen in Zaandam. Het Korps Landelijke Po litiediensten hield twee opvaren den aan, maakte het KLPD giste ren bekend. Douanebeambten ont dekten de hennepteelt bij toeval tijdens een reguliere controle. Aan boord van de sleper was de machi nekamer ingericht als kwekerij. Naast de sleepboot lag een binnen vaartschip waarvan het ruim was voorbereid voor de hennepteelt. WINTERSWIJK - Een lieveheersbeest je heeft ervoor gezorgd dat er twee dagen niet wordt geopereerd in het Streekziekenhuis Koningin Beatrix in Winterswijk. Toen per soneel het insect gistermiddag aan trof werd het operatiekamercom plex gelijk gesloten. Het ziekenhuis onderzoekt hoe het insect is binnengekomen. „Normaliter moet dat niet moge lijk zijn omdat de kamers een drukverschil hebben met de omge ving, waardoor de ruimte steriel blijft", aldus een woordvoerder. DEN HAAG - Bijna de helft van de gemeenten houdt te weinig toe zicht op de kwaliteit van kinderop vangcentra. Bij situaties die een ri sico kunnen vormen voor de veilig heid en gezondheid van kinderen wordt onvoldoende opgetreden. Dat zegt de Onderwijsinspectie. Begin vorig jaar boden crèches op vang aan 557.000 kinderen in nage noeg alle gemeenten. De helft van de gemeenten faalt bij toezicht. Het gaat om door de GGD's gecon stateerde manco's op het gebied van voeding, veiligheid en aantal aanwezige krachten. Ook gegevens over aantallen be schikbare plaatsen worden onvol doende bijgehouden, waardoor fraude volgens de inspectie moei lijk is op te sporen. „De GGD-inspecties zijn effectief, maar ze werken niet als de ge meenten niet optreden", zegt de belangenvereniging van ouders in de kinderopvang. PETER VAN STRAATEN *IK BEN BANG voort yfiOt/VVbN PAT KOMT ptioA. MyisJ MOtDtK. door Annemieke Kooper AMSTERDAM - Nederland kampt binnen vijf jaar met een nijpend tekort aan onderhoudsmonteurs voor vliegtuigen. Dat voorspellen de Nederlandse Vereniging van Luchtvaart Technici (NVLT) en de Internationale Vereniging van Luchtvaarttechnici (AEI). Zij ma ken zich grote zorgen, omdat de druk op de technici groter wordt en defecten aan vliegtuigen daar door makkelijker over het hoofd kunnen worden gezien. Omdat er steeds meer vliegtuigen bijkomen, zijn er steeds meer tech nici nodig. Wereldwijd zijn er twintigduizend passagiersvliegtui gen. Verwacht wordt dat het er in 2028 twee keer zoveel zijn. Nederland telt 2700 technici die de luchtvloot onderhouden. Om de stijgende vraag en de uitval als ge volg van vergrijzing te ondervan gen, moeten jaarlijks zeshonderd nieuwe monteurs worden aange steld. Dat zijn er maar driehon derd. Te weinig studenten begin nen aan de opleiding, omdat zij het niet interessant vinden. Ande ren haken na de studie af omdat het dan nog zeven jaar duurt voor dat ze als gecertificeerde onder houdsmonteurs aan de slag kun nen. Om kosten te besparen, worden volgens de AEI grote onder houdsbeurten steeds vaker uitbe steed aan goedkopere landen in Azië of Zuid-Amerika. Onder houd dat daar wordt uitgevoerd, zou vaak minder goed zijn. Inspec ties worden vaak zo lang van te vo ren aangekondigd dat vliegmaat schappijen alle tijd krijgen om vliegtuigen 'voor het oog op te lap pen'. Vliegmaatschapijen KLM en Marti nair bestrijden dat de geschetste problemen zich ook bij hen voor doen. DEN HAAG - Europarlementariër Dorette Corbey van de PvdA wil dat er in de EU een verbod op alco holreclame komt, zoals dat al be staat voor tabaksreclame. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die zij gisteren heeft gesteld aan de Euro pese Commissie. Corbey reageert op een onderzoek waaruit blijkt dat reclames voor al cohol wel degelijk effect hebben op de alcoholconsumptie. Vooral jongeren zijn zeer gevoelig voor re clame-uitingen die het gebruiken van alcohol verbinden met sociaal en seksueel succes, aldus een stu die van het Europees Forum voor Alcohol en Gezondheid. De overheid zou meer moeten doen om reclame voor alcoholi sche producten aan banden te leg gen. Dat zegt ook directeur Wim van Dalen van Stichting alcohol preventie. Hij maakt deel uit van het forum. Fraude met door Rudi Buis en Jan Salden DEN HAAG - Tientallen Marokkaan se en Turkse ouders hebben moge lijk jarenlang onterecht kinderbij slag opgestreken. Zij lieten hun kinderen op papier bij familie in Marokko of Turkije wonen, terwijl de kinderen daar gewoon bij de ei gen ouders thuis waren. Begin vo rig jaar liepen zij tegen de lamp, blijkt uit een intern rapport van de Sociale Verzekeringsbank. Farida, moeder van een jonge zoon, verschijnt aan het loket van de Sociale Verzekeringsbank. Haar jongste -telg, zo deelt zij de SVB-medewerker mee, verhuist binnenkort naar Marokko. Farida (niet haar echte naam) wil dat hij, net als haar andere kinderen, in haar vaderland naar school gaat. De jongen zal daarvoor bij zijn opa en oma intrekken. Haar echt genoot zal voortaan de kinderbij slag aanvragen. Als de vader later wordt opgeroepen om aan te to nen dat hij zijn kinderen onder houdt - een voorwaarde voor het verkrijgen van kinderbijslag - geeft hij niet thuis. Ook Farida moet ver stek laten gaan. Ze is ziek, zegt ze. Als de SVB in Marokko onderzoek doet naar het gezin, blijkt de moe der samen met haar jongste kind naar Marokko te zijn vertrokken. Ze blijkt al jaren bij haar 'uitwo nende' kinderen te wonen. Het voorbeeld komt uit een tot dusver geheim gebleven rapport van de Sociale Verzekeringsbank over fraude met kinderbijslag in Marokko en Turkije. Uit controles die de SVB in beide landen uit voerde, blijkt dat tientallen Marok kaanse en Turkse ouders mogelijk jarenlang te veel kinderbijslag heb ben ontvangen door hun kinderen als 'uitwonend' in te schrijven. De reden: thuiswonende kinderen tot en met zeventien jaar zijn goed voor één keer kinderbijslag, uitwo nende kinderen hebben recht op het dubbele. Een meevaller van een paar honderd euro per kwar taal. Tijdens hun studie in het bui tenland zouden de kinderen in trekken bij familie, zo deden de ouders de SVB geloven. In werke lijkheid bleek één van de ouders - soms zelfs allebei - in het buiten land bij de kinderen te verblijven. Het is niet de eerste affaire met de 'export' van kinderbijslag naar het buitenland. Begin deze eeuw ont stond een grote rel, nadat bleek dat gezinnen in Turkije op grote schaal kinderbijslag hadden ont vangen voor niet bestaande kinde- Vertrekdata rondreis 'Best of China': 9—14— 23/5, 6-20/6 en 21*-28/7 Nergens voordeliger! Eén van onze inkopers keerde zojuist terug van een internationale beurs met een absolute werelddeal! Hierdoor wordt een 15-daagse rondreis door China incl. vele maaltijden en excursies met Nederlandssprekende reisleiding wel héél voordelig! Bovendien vliegt u vanaf Brussel, wat betekent dat u ook nog eens de vliegbelasting a 45 p.p. bespaart! Tijdens deze reis bezoekt u de Shanghai, nemen we een kijkje bij het Terracottaleger in Xi'an en staan Luoyang, Nanjing, Suzhou en Hangzhou op het programma. Hoogtepunt is ongetwijfeld het bezoek aan keizerlijk Beijing, met o.a. de Verboden Stad, de Tempel van de Hemel en de machtige Grote Muur. "gegarandeerd vertrek Zie www.kras.nl/25980

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4