als de zorg maar goed is' Lessen van Klink komen te laat reactie D I? Helikopters rond Veere Smetje Solar Challenge trekt 45 teams Schip raakte mogelijk kabel Lees ook het weblog van onze Haagse verslaggever voor de meest uitgebreide collectie van FRANKWALDER SERRY WEBER www.pzc.nl/zeeuwsezetel PZC Vrijdag 13 maart 2009 3 Minister trekt lering uit Zeeuwse ziekenhuiskwestie en kondigt maatregelen aan om herhaling te voorko men. Tunnelvisie van ziekenhuisdi recties heeft zijn tol geëist, zei minister Ab Klink giste ren. Dat er veel is misgegaan, bleek deze week uit het rapport dat Klink heeft laten opstellen over de financiële en bestuurlijke situatie bij de Oosterscheldeziekenhuizen. En als het aan Klink ligt, gebeurt dat niet nog een keer. Want de po litiek is nu net één keer te vaak ge confronteerd met falend beleid van zorginstellingen: de IJsselmeer- ziekenhuizen, thuiszorgorganisatie Meavita, zorginstelling Philadel phia en nu weer de Zeeuwse Zie kenhuizen. sen, schetste directeur E. de Ceus- ter van woningbouwvereniging Woongoed. Voor de groei van het aantal huishoudens zijn nog eens 3600 woningen nodig en 4500 hui zen zijn nodig om de normale ver- huisbewegingen van de bevolking te accommoderen. De Ceuster: „Dat vergt een veel hogere bouw productie dan we de afgelopen tien jaar hebben gehad. We heb ben een snelle start nodig om dat te halen. De crisis maakt die snelle .start echter extra lastig." ANALYSE door Nadia Berkelder De Zeeuwse situatie heeft ook de minister hard met zijn neus op de feiten gedrukt; hij heeft er lering uit getrokken. Klink kondigde gis teren een reeks maatregelen aan om herhaling te voorkomen. „Ik wil dat er bij een fusie altijd een al ternatief scenario voor samenvoe ging wordt gemaakt. En omdat die tunnelvisie ertoe kan leiden dat de kwaliteit door de benen gaat, wil ik tijdens een fusie altijd verhoogd toezicht van de Inspectie voor de gezondheidszorg." Daarnaast moe ten ziekenhuizen in het vervolg overleggen met provinciebesturen als ze willen fuseren, om het loka le bestuur grip te laten houden op het proces. Klink bespreekt binnenkort met de NMa hoe het kan dat de fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen de afgelopen jaren volop is doorge gaan terwijl de NMa zich daarover nog geen oordeel heeft gevormd. Zo werken er inmiddels ongeveer achthonderd mensen bij de fu sie-organisatie: een aantal afdelin gen is al samengevoegd. „Kenne lijk heeft de NMa dat toegestaan", zei de minister. „Maar het kan niet zo zijn dat er stappen worden ge zet die niet meer teruggedraaid kunnen worden." En ook dat mag in de toekomst niet meer gebeu ren. „Ik ga kritisch kijken naar de overwegingen van de NMa, om te kijken welke lessen we hieruit kun nen trekken. Eventueel moeten we de wetgeving voor de beoorde ling van fiisieverzoeken aanpas- sen." Nu nog ingrijpen in de Zeeuwse COMMENTAAR e fraude van sommige Turkse en Marokkaanse ouders met kinderbijslag is pijnlijk. Al in 2001 leidde het weglekken van sociale uitkeringen naar deze landen tot een rel. Toen moest Nederland vooral Marokko flink onder druk zetten om tot een betere controle te komen. Nu blijkt dat er ten onrechte geld gaat naar ouders van kinderen die zogenaamd uitwonend zijn. In werkelijkheid zijn hun vader en/of moeder gewoon bij hen. De Sociale Verzekeringsbank zal dit lek snel moeten dichten. Het enthousiasme voor het mooie Nederlandse sociale systeem dat ook over de grens voor wat zekerheid zorgt, is niet bijster groot. Met deze affaire kan het draagvlak nog kleiner worden. PVV en VVD doen al nu hun best om er een politieke hype van te maken. Natuurlijk met een spoeddebat in de Tweede Kamer. Dat is nogal overdreven. Fraude doet zich in Nederland in alle bevolkingsgroepen voor. De Sociale Verzekeringsbank verliest er jaarlijks miljoenen aan. Zo bekeken is dit slechts één van de vele smetjes die allemaal grondig moeten worden verwijderd. ziekenhuiskwestie wil Klink niet. Sterker nog, hij kan het niet. En dat is niet alleen onbevredigend voor de Zeeuwse delegatie die op de tribune zat. Ook Kamerleden toonden zich gefrustreerd. „Ik heb grote twijfels over de argumenten die gebruikt worden bij de fusie", zei Edith Schippers (VVD). „We vinden met elkaar dat we teveel uit handen hebben gegeven", vond Jolande Sap (GroenLinks). Als de NMa de fusie goedkeurt, kan de minister niets meer doen. „Ik heb daar geen bevoegdheden in." En als hij die wel had, dan wist hij het wel. Want ook Klink heeft liever twee volwaardige zie kenhuizen. „Ik durf met volle over tuiging te zeggen dat het alternatie ve scenario mijn voorkeur heeft, vanwege de kwaliteit, de kleinscha ligheid en de bereikbaarheid." En dat maakte de frustratie alleen maar groter. Want de lessen van Klink komen voor Zeeland te laat. VEERE - Militaire helikopters vlie gen op dinsdag 17 maart in de buurt van Veere. De Koninklijke luchtmacht en militairen van de Luchtmobiele Brigade van de Ko ninklijke landmacht oefenen op die dag voor een missie in Afgha nistan. Havoc Challenge heet de oefening, die moet zorgen voor een goede sa menwerking tussen de helikopters en militairen op de grond. De heli kopters voeren verkenningen uit en ook de samenwerking tussen de helikopters onderling wordt ge traind. Ze mogen daarbij zo laag vliegen als nodig. De helikopters vliegen tot uiterlijk 23.00 uur. De militairen oefenen volgende week ook in het laagvlieggebied Maas-Waal en op verschillende plaatsen in Brabant. MIDDELBURG - De eerste 'Dutch Open Solarboat Challenge' trekt in juni 45 teams uit binnen- en buitenland naar Zeeland en Vlaan deren. De Challenge is een vijfdaagse etappewedstrijd voor kleine zelfge bouwde boten, die varen op zon- ne-energie. De race begint op dins dag 16 juni met een proloog van tien kilometer op het Veerse Meer. Op de tweede dag wordt een etap pe van 45 kilometer gevaren. De derde etappe gaat de grens over richting Vlaanderen: de etap pe begint die dag in Gent en ein digt in Terneuzen. De vierde dag gaat via het Goese Sas en het Goe- se meer naar de binnenhaven van Goes. De finale - op zaterdag 20 juni - gaat door het Kanaal door Walcheren. De race wordt die dag afgesloten met sprintwedstrijden in Middelburg. De Dutch Open Solarboat Challen ge is de opvolger van de Zeeuwse Zonnebootrace en de Frisian Solar Challenge. Die werden in 2005 voor het eerst gehouden. www.dutchopensolarboatchallen- ge.org. ELLEWOUTSDIJK - Het gistermiddag op de Westerschelde op drift ge raakte schip Julietta heeft bij Elle- woutsdijk mogelijk met het anker een 150 kilovolt kabel geraakt. Sleepbedrijf Multraship uit Terneu zen onderzoekt dit vandaag. De 142 meter lange Julietta, eigendom van de Duitse rederij Intersee, lag bij Borssele voor anker om brand stof te bunkeren en is door de stro ming losgeslagen. Zeeuwen protesteren met het leggen van poppetjes (snelwegbaby's) bij de Tweede kamer tegen de ziekenhuisfusie. foto Robin Utrecht/ANP lange vorslsiraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3