'Hoe maakt niet uit, Bouwsector toont verlate PZC 'Ziekenhuis Arnemuiden geen optie' Bibliobus De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Vrijdag 13 maart 2009 PZC DER VLEUTEN De Spekpater'. 'Prins van Montparnasse'. 'Wezen en Ontwikkeling der Europeesche Schilderkunst na 1850'. Het zijn stuk voor stuk fantastische boeken. Dat wist ik direct, toen ik ze in de kringloopwinkel opensloeg, en ik denk het nog steeds, al ben ik nooit aan lezen toegekomen. Toch heb ik besloten er afstand van te doen. De boekenkast puilt namelijk uit en er komen alleen maar boeken bij. Want als het om boeken gaat, ben ik de moeder aller weeskinderen. Nee, ik moet eerlijk zijn: niet alleen als het om boeken gaat. Ei genlijk kan ik nog geen afgewaaide sjaal op straat laten liggen. Over die boeken. Het plan er afstand van te doen riep onmid dellijk grote innerlijke conflicten op. (Ik, tegen mezelf: 'Maar het kan toch best handig zijn als je ergens kunt nalezen hoe een horlogeglasverband wordt aange legd?' Ik, terug: 'Dan kijk je maar op internet.') Oké, een leerboek voor de ziekenverpleging uit 1967 is misschien slechts voor een enkeling eert must have, maar er zouden toch zeker vele, vele gegadigden zijn voor 'De Wereld uit de Lucht', met schitterende zwart-wit photo's van 'Een reinigingsinrichting van afvalwater te Grosslappen-in Beieren'. Dus legde ik een stapel boeken in een bushokje. Hoe vaak ik niet in zo'n hokje heb gestaan, wachtend op de volgende bus, en van verveling de dienstregeling gespeld heb! In de stromen de regen! Ik weet zeker: had ik toen iets te lezen gevonden, ik zou het van a tot z verslonden hebben. Al was het 'Dokter Heldring's Groote Conflict'. Mijn ingeving bleek goed. De volgende dag was alles weg! Ook Dokter Heldring. Maar wie had ze meegenomen? Waar waren mijn weeskindjes beland? Volgende keer, heb ik bedacht, ga ik van achter de gordijnen gluren. Dus, voor wie wat van zijn ga ding vindt: zwaai maar even vriendelijk in het rond. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Eigenlijk kan ik zelfs geen afgewaaide sjaal op straat laten liggen. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: Personeelsadvertenties: 088-0139 999 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 1-2.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAM) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar; PZC, Afdeling. Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Het was niet het overbodige debat dat sommige Tweede Kamerleden vreesden. Maar veel zat er voor Zeeland niet in. Het is en blijft wachten op de NMa. door Jeffrey Kutterink "T" e hoort ze één voor één zuch- ten. Uit moedeloosheid. I Wéér een debat over de I Zeeuwse ziekenhuizen. En ze- J ker niet het laatste. Waarom het toch allemaal zo lang moet du ren, vragen de Tweede Kamerle den zich af. Want knagende onze kerheid is slecht voor de zorg. „Is de politiek bereid te kiezen voor een basisziekenhuis op Wal cheren, inclusief kraamzorg?", gooit Henk van Gerven (SP) met een de knuppel in het hoender hok. Het debat over de Zeeuwse ziekenhuizen is koud vijf minuten aan de gang. „Wij kiezen niet voor een veredel de huisartsenpost. De nieuwe di rectie moet inzetten op behoud van twee ziekenhuizen." Dat vindt Edith Schippers (WD) nou ook. „Er zijn legio ziekenhui zen in dunbevolkte gebieden die wel goed draaien. Zeeland heeft in woners en toeristen genoeg voor twee ziekenhuizen." De toon is gezet. Of toch niet? „De SP heeft het over de structuur", kritiseert Janneke Schermers (CDA). „Het belangrijkste is dat Zeeland kwalitatief goede en be reikbare zorg heeft. Hoe het zie kenhuis dat organiseert, vind ik minder belangrijk. Een fusie sluit helemaal niet uit dat er twee zie kenhuizen blijven." Ze krijgt steun van coalitiegenoten Christenunie en PvdA: een meer derheid. „Hoe de zorg moet wor den georganiseerd, kan het beste worden bepaald in Zeeland. Dat is geen taak voor de Tweede Kamer", stelt PvdA'er Eelke van der Veen. Het is SGP-voorman Bas van der Vlies die de vinger - zoals zo vaak - op de zere plek legt. Want heeft Minister Ab Klink. foto Nadia Berkelder de Kamer eigenlijk wel iets te ver tellen? Nee dus, is zijn conclusie. De politiek heeft beslist dat zieken huisdirecties verantwoordelijk zijn voor het beleid. En niet Den Haag. De SGP ziet overigens het liefst dat er twee ziekenhuizen blijven, net als Groen Links en de PVV. Kamerleden zijn het beu om steeds te moeten praten over zorg instellingen die in financiële pro blemen zitten. Dat zit minister Klink ook dwars. Hij heeft zijn les sen geleerd en kondigt een aantal maatregelen aan, zodat het in de toekomst beter moet gaan. Zeeland heeft er niets aan. Wel laat hij de inspectie strenger toe zien op de kwaliteit van de zorg. Verder is het afwachten of de NMa instemt met de fusie. Die be slissing valt eind deze maand, al dus Klink. Tegenover deze krant bevestigde de NMa gisteravond dat er nog geen besluit is genomen. Hoe Henk van Gerven het ook probeert, Klink laat zich niet verlei den tot een uitspraak over waar ziekenhuizen in Zeeland moeten staan. „Ik ben verantwoordelijk voor kwaliteit en bereikbaarheid en niet voor beleid." Wel zal de minister een beroep doen op de ziekenhuisdirectie en de toezichthouders om provincie en gemeenten te betrekken bij alle volgende stappen.„Dat is buitenge woon gewenst en verstandig", vindt Klink. De hele Kamer is het daarmee volmondig eens. Toch wil Klink nog wel een bood schap kwijt. „In beginsel gaat mijn voorkeur uit naar twee ziekenhui zen. Maar het is aan de NMa. Die beslist op advies van de Inspectie voor de Gezondheidszorg." Na afloop zegt PvdA'er Eelke van der Veen dat het debat voor Zee land 'tegenvalt'. „Het heeft vooral voor toekomstige situaties veel op geleverd. Zeeland moet nu wach ten op de NMa." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het oplaten van 'lucht ballonnen' over de bouw van een nieuw ziekenhuis bij Arnemuiden frustreert de discussie over de zie kenhuiszorg in Zeeland. Burge meester Wim Dijkstra van Vlissin- gen zei dat gisterochtend tijdens een gesprek met de commissie Volksgezondheid in de Tweede Ka mer. Daar pleitten Vlissingen, Mid delburg en Veere voor het behoud van een ziekenhuis op Walcheren. „Maak een duidelijk plan, geef een financiële onderbouwing, zorg voor draagvlak en communiceer dat goed", zei Dijkstra over de zie kenhuisdirecties tegen de Kamerle den in de commissie. De Vlissingse burgemeester bena drukte dat de vraag of de fusie wel of niet doorgaat op zich niet be langrijk is. „Het gaat om behoud van goede en bereikbare zorg op Walcheren, inclusief acute zorg zo als verloskunde. Als gemeenten ko men we er onderling wel uit waar dat ziekenhuis dan moet staan. We pleiten er niet voor om het zie kenhuis in Goes te verplaatsen. Het is belangrijk dat overal in Zee land kwalitatief goëde en bereikba re zorg is. Gaat de fusie niet door, dan zal er toch goed tussen de drie Zeeuwse ziekenhuizen moeten worden samengewerkt." Dijkstra zei achteraf dat een nieuw ziekenhuis bij Arnemuiden 'irreëel is'. „Het is financieel onhaalbaar en niet voor niets drie jaar geleden van tafel gehaald. In deze tijd geldt dat nog meer. Het gaat om de zorg. Laten we daar onze energie in steken. Zorg die goed bereik baar is, dichtbij de inwoners." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse bouw sector zal pas in 2010 echt wat mer ken van de kredietcrisis. Dat zei di recteur G. van Kralingen van de Walcherse Bouwunie gisteren in Middelburg op een crisissympo sium van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Momenteel is er in de bouw nog geen sprake van een teruggang van het aantal projecten dat in voorbereiding is. De teruggang zal zich ook later doen gevoelen dan in andere secto ren. Daar staat tegenover dat de bouw als de economie zich her stelt ook weer later op gang zal ko men. „Intussen zijn dan al veel mensen ontslagen die we in jaren van extra inspanningen voor de bouw sector geworven hebben. Die men sen komen niet meer in de sector terug", verwees Van Kralingen naar de crisis in de jaren tachtig van de vorige eeuw. De directeur pleitte voor de her waardering en opwaardering van het vakmanschap van de bouwvak ker. „Het gemiddelde uurloon is 33 euro. Menig dienstverlener wil daar nog geen kwartier voor wer ken. De bouwsector verdient aan dacht van de overheid", stelde Van Kralingen. In Zeeland is onderzocht hoe het woningaanbod zich moet richten naar de wooneisen van de tbekom- stige bevolking. Tot 2025 moeten er 5600 woningen gesloopt wor den, die niet meer voldoen aan de huidige maatstaven en leefwen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2