Kip en ei zijn het haasje Presentatie plan herinrichting Bellamypark Bouwmeester in beeld orgelconcert Eindelijk zicht op nieuwe straatstenen Brandweer herdenkt Matthijssen Goese chocolademaker Jos van Zijl weet alles over Pasen. Arend Rothuizen: man van de PZEM en Bomenbuurt belicht. 'De Piraat' w pzc Vrijdag 13 maart 2009 21 Chocolademaker Jos van Zijl draait vlak voor Pasen overuren. Om onverklaarbare reden zijn de hazen dit jaar populairder dan eieren. foto Willem Mieras Bij chocoladefabriek Caringe in Goes is het al maanden Pasen. De fa milie Van Zijl laat gewillig de oren hangen naar de wensen van de zoet- minnende mensen. door Raymond de Frel goes - Wat was er nou eerder? De haas of het ei? Het zal Jos en Birgit van Zijl van Caringe Chocolade werken worst zijn. Op één of ande re manier is het smikkelen van chocolade paashazen, -eieren en -kippen tot een traditie verwor den. Een link met de christelijke vlissingen - Degenen die dachten dat de herinrichting van het Bel lamypark in Vlissingen stiekem al is begonnen, komen bedrogen uit. De grondwerkers, die er bezig zijn, renQveren het riool. Dat werk duurt nog drie weken. In die tijd mogen bewoners één dag geen uitgebreid bad nemen en moet verkeer soms omrijden. Gro te opbrekingen zijn er niet. Het werk is wél een voorbereiding op de herinrichting van het Bella mypark. Bureau Okra is druk bezig met een voorlopig ontwerp dat donderdag 19 maart in het stad huis van Vlissingen om 19.30 uur wordt gepresenteerd. Daar is ieder een welkom. betekenis van Pasen is er niet di rect. Sterker nog, de paashaas is van oorsprong een heidens sym bool. Ruim voor zondag 12 april, eerste paasdag, moet de paasproductie bij Caringe klaar zijn. „We hebben overigens gelukkig mallen voor paasldokjes. De meeste vormen ko pen wij in België. Wat een Belg als paasklok slijt, verkopen wij als kerstklokje", vertelt chocoladema ker Jos van Zijl. „Als je die dingen hier met Pasen in de winkel legt, zien ze je vast niet voor vol aan." Nee, een paashaas die eitjes brengt, dat is een stuk geloofwaar diger... Zo letterlijk moet je het niet zien, weet Van Zijl. „Pasen is het feest van het voorjaar. De kip pen leggen dan eieren en de paas haas brengt die rond", zegt hij met een knipoog. Overigens heeft die haas het de ene keer drukker dan de andere. Valt Pasen vroeg in het jaar, dan is de verkoop van chocola de minder dan anders. „Bij mooi 'Bij mooi weer kopen de mensen eerder chocola. Met Sinterklaas is dat andersom' weer kopen de mensen eerder, dan hebben ze toch de lente in de bol. Gek eigenlijk, want in de Sin terklaastijd is het precies anders om. Hoe guurder het weer, hoe meer wij verkopen", zegt Van Zijl. Dit jaar verlaten zo'n 2500 hazen, achthonderd kippen, vierhonderd meer dan zeven ons zware eieren en een paar honderd kilo kleine ei tjes de fabriek. Dat staat gelijk aan 400 kilo chocolade per week. Dit jaar zijn om onverklaarbare re den de hazen het meest in trek,, terwijl in 2008 de vraag naar eie ren het grootst was. „Het zal er misschien mee te ma ken hebben dat mensen van varia tie houden. Geef je het ene jaar een ei, dan de volgende keer een haas." En de kip? Die is nu dus het haas je. Haar eitjes zijn even minder in trek. Nou ja... er is vast geen paas haas die het in zijn kop haalt met een leeg mandje op stap te gaan. door Annemarie Zevenbergen middelburg - De raadszaal van het Middelburgse stadskantoor zat gisteravond goed vol. Niet de raads vergadering, maar de première van de documentaire Arend Rothui zen, Zeeuws architect was de pu bliekstrekker. Een filmportret gemaakt door Peter Gulien, op initiatief van de Stichting Bomenbuurt Griffioen. Niet in de laatste plaats om die buurt in de Middelburgse wijk Griffioen, ontworpen door Arend Rothuizen, op de kaart te zetten. De buurt 'aast' al geruime tijd op een beschermde status. Rijksmo nument zit er niet in, maar wet houder Hannie Kool-Blokland ziet wel mogelijkheden voor de status beschermd stadsgezicht. „De wijk is zeker de moeite waard en de ge meente zal, als het beeldkwaliteits plan door het Middelburgse labora torium voor Architectuur is opge steld, daar haar best voor doen", verklaarde zij. De documentaire schetst een beeld van een gedreven architect. Hij is ontwerper van onder meer sociëteit De Vergenoeging op de Middelburgse Markt, het PZEM-ge- bouw in Middelburg, restaurant de Zeelandbrug en de HTS in Vlis singen. Slechts een kleine greep uit zijn uitgebreide oeuvre. Zoon Frans en collega-architect Piet Dek ker gaven in de film een stem aan de man die in 1990 overleed. vlissingen - John Propitius geeft vanavond vanaf acht uur in de Sint Jacobskerk te Vlissingen een orgelconcert. De opbrengst gaat naar het zen dingsechtpaar Wilbert en Marieke Rietveld, dat hoopt te worden uit gezonden naar Papoea. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle door Wendy van den Hurk oost-souburg - Eindelijk: volgend jaar deze tijd zijn de Bermweg en de Spoorstraat in Oost-Souburg op nieuw bestraat. Bewoners hebben daar al vaak om gevraagd. De stratenmakers begeven zich be gin november naar Souburg. Eerst moet de herinrichting nog ontwor pen worden. Eind deze maand laat de gemeente Vlissingen de voorlo pige schetsen zien aan alle betrok kenen. TWee maanden later wor den ze definitief gemaakt. In okto ber wijst de gemeente een aanne mer aan, die een maand later aan de slag gaat. Het karwei neemt ten minste drie maanden in beslag. Het is niet zomaar een renovatie. Behalve nieuwe bestrating krijgen de twee randwegen van het dorp nieuwe riolering en wordt meteen achterstallig onderhoud aan de ver lichting gepleegd. In totaal kost de klus bijna twee miljoen. Dat geld was allemaal al gereserveerd. De gemeente heeft bovendien een externe projectleider voor het pro ject binnengehaald. terneuzen - Het brandweerkorps van Terneuzen heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst in de ka zerne brandweerduiker Wim Mat thijssen herdacht. Hij kwam een jaar geleden om het leven tijdens een bergingsoperatie op het Ka naal Gent-Terneuzen. Tijdens de bijeenkomst werd een gravure met het portret van de 38-jarige Ter- neuzense brandweerman onthuld. De gravure hangt in de kantine. Brandweercommandant Jeroen Meijering sprak woorden vol emo tie. „Het afgelopen jaar is bewogen geweest, op vele manieren en voor iedereen anders. Als korps hebben we een vorm kunnen geven aan het verlies van Wim. De herden king, de vele gesprekken, de steun van collega's uit het land, het foto boek, persoonlijke relaties en nu de gravure, ze droegen en dragen allemaal bij aan de verwerking." Met Wim Matthijssen als voor beeld moeten de brandweerlieden van Terneuzen 'kritisch, gedreven en deskundig blijven zorgen dat dat we trots kunnen zijn op ons werk', vond Meijering. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23