Frankrijk vecht weer onder de Navo-vlag Georgië niet op festival Nederlandse politie is alert op na-apers, maar kan niet veel doen President Sarkozy wil terug naar militaire vleugel van alliantie. Militairen Madagaskar zetten legerleider af Polen pakt 56 mensen op wegens kinderporno Vier skiërs komen om in Franse Alpen Stiekem sm-vakantie houden tijdens werk Brandstoflek houdt Discovery aan de grond pzc Donderdag 12 maart 2009 9 den haag - De Nederlandse poli tie is bij het speuren op internet naar jongeren die verboden wa pens bezitten of een schietpartij aankondigen, volledig afhankelijk van tips of toevalstreffers. Het is onmogelijk om sites als Hy- ves, Facebook en videosite YouTu- be continu te scannen, stelt de Raad van Hoofdcommissarissen. tblisi - Georgië trekt zich terug uit het Eurovisiesongfestival, dat dit jaar in Moskou wordt gehouden. De Georgiërs kunnen zich niet vin den in de beslissing van de organi satie van het evenement om het liedje van Georgië in de huidige vorm te weren, zo bleek gisteren. De organisatie kwam tot die beslis sing omdat de inzending van de Georgische band Stefane 8c 3G een politieke boodschap bevat en dat is niet toegestaan. De formatie wilde met een anti-Russisch lied tijdens het Eurovisiesongfestival- protesteren tegen de politiek van de Russische premier Poetin. Het nummer'kreeg de titel We Don't Wanna Put In, wat lijkt op de En gelse schrijfwijze van Poetin (Pu- tin). De Georgiërs werd gevraagd de tekst te wijzigen of een ander nummer in te sturen. Dat weige ren ze. Georgië koos voor dit liedje nadat het eerder al had overwogen de Russische editie van het liedjes festijn te boycotten wegens eerde re politieke en militaire geschillen met Rusland. „De politie surveilleert op inter net, maar zij bekijkt niet 24 uur per dag alles", zegt een woordvoer der. „We maken afspraken met si tes als Hyves en YouTube over 'het melden van strafbare feiten. In de toekomst is geautomatiseerd zoe ken vast mogelijk, maar zo ver is het nog niet." De politie in Groningen hield afge- door onze correspondent Hans de Bruijn parijs - De verloren zoon komt te rug. Drieënveertig jaar nadat presi dent Charles de Gaulle de Franse militairen onttrok aan het door Amerikanen gedomineerde Na- vo-bevel, maakt de huidige bewo ner van het Elysée dit ongedaan. Nicolas Sarkozy zei gisteren dat Frankrijk zijn rechtmatige plaats in de militaire commandostruc tuur van de alliantie weer zal inne men. „Er is geen weg terug", zei de Fran se president tijdens een rede in de École Militaire in Parijs. Secreta ris-generaal Jaap de Hoop Scheffer hoorde het op de eerste rij verge noegd aan. Hij verlaat deze zomer een 'complete' Navo, met Franse officieren op belangrijke posities. Onder Amerikaans bevel nota be lopen dinsdag wel twee tieners aan die op hun Hyves-pagina po seerden met een pistool. Het bleek te gaan om een illegaal balletjespis tool dat een van de jongens in Spanje had gekocht. Het tweetal werd opgespoord na een tip. „Die was voldoende reden voor onderzoek", zegt een woord voerder van de Groningse politie. ne, dé reden waarom De Gaulle in 1966 de Navo de deur wees. Letter lijk, want de Navo verhuisde daar door van Fontainebleau naar Brus sel. Maar er is sindsdien veel veran derd in Europa. De vrees voor een Franse 'alleingang' is verdwenen, Parijs is op alle mogelijke manie ren verweven met de EU-partners en Navo-bondgenoten. Hoe kun nen we pleiten voor een sterke Eu ropese defensie, als we niet aan ta fel zitten waar de militaire beslui ten vallen, vroeg Sarkozy. „De Na vo is de enige internationale orga nisatie waarin Frankrijk niet op al le hoge niveaus vertegenwoordigd is. Het is in het belang van Frank rijk en van Europa om hier een eind aan te maken." Dat wil niet zeggen dat Parijs nu buiten de Na- President Nicolas Sarkozy wil dat Frankrijk zijn plaats in de militai re commandostructuur van de Navo weer inneemt. Het land ver liet die 43 jaar geleden. „Maar onze rechercheurs struinen niet zomaar het internet af op zoek naar dat soort foto's of film pjes." Of de 17-jarige schutter van het bloedbad in Winnenden zijn gru weldaad op internet heeft aange kondigd, is nog niet duidelijk. Bij vergelijkbare schietdrama's gebeur de dat wel. vo staat. Al sinds 2004 wappert de Franse vlag weer voor het Na- vo-hoofdkwartier in Brussel, merk te Sarkozy fijntjes op. Frankrijk praat op politiek niveau mee en le vert allang duizenden militairen aan Navo-missies, van Kosovo tot Afghanistan, maar die staan niet onder Navo-bevel en anderen ne men de beslissingen. „Wel solda ten leveren, maar niet mee beslis sen over de strategie. Wie begrijpt dat nog?", vroeg Sarkozy. Op de komende Navo-top in Straatsburg wil hij de terugkeer for maliseren. Maar eerst moet hij nog zijn critici in eigen huis overtui gen. En niet alleen de linkse oppo sitie, maar ook zijn eigen UMP, waar de Gaullisten nog een stevige basis hebben. Sarkozy benadrukte dat de onafhankelijkheid van Frankrijk niet in gevaar is. „Onze strijdkrachten zijn en blijven natio naal." De Franse atoommacht komt niet onder Navo-comman- do. Daarover beslist de Franse pre sident en niemand anders. antananarivo - Muitende militai ren hebben gisteren de Malagassi- sche legerleider Edmond Rasolo- mahandry afgezet. Die had dins dag president Mare Ravalomanana en oppositieleider Andry Rajoeli- na een ultimatum van 72 uur ge steld om hun onderlinge vete bij te leggen. Die vete heeft al aan ongeveer 135 Malagassiërs het leven gekost. De mannen claimen allebei het presi dentschap van het eiland in de In dische Oceaan. Warschau - De Poolse politie heeft 56 mensen opgepakt die ver dacht worden van het bezitten en verspreiden van kinderporno. De politie nam onder meer 85 compu ters en 6500 cd's en dvd's in be slag. De meeste arrestanten wor den als getuigen gehoord, terwijl de rest wordt aangeklaagd. Op het verspreiden van kinderpor no staat in Polen een gevangenis straf van maximaal acht jaar. Vori ge maand werden bij soortgelijke invallen al 78 mensen opgepakt. grenoble - In de Franse Alpen zijn gisteren vier skiërs om het le ven gekomen door een lawine. Dat meldde de Franse politie. Over de identiteit van de slachtof fers is nog niets bekend. Zes middelbare scholieren en hun skileraar werden gegrepen door de lawine bij de plaats Valmeinier. Zij waren buiten de piste in mistig weer aan het skiën. Twee jongeren raakten gewond. Een achtste lid van de groep wist alarm te slaan, waarna de reddingsdiensten snel ter plekke waren. dortmund - Een man (53) en vrouw (44) uit Duitsland hebben een boete gekregen en zijn ontsla gen, omdat zij in werktijd stiekem op seksvakantie gingen. De twee collega's beweerden dat zij een cur sus in Berlijn hadden gevolgd. Zij verbleven echter elders in een va kantiehuisje voor sm-liefhebbers. De man was voorzitter van de on dernemingsraad van een groep be jaardenhuizen in Dortmund, de vrouw was zijn plaatsvervangster. Het paar declareerde de sm-reis van bijna 4000 euro als bijscholing scursus. Die cursus bleek niet eens te bestaan. houston - De lancering van de spaceshuttle Discovery is voor on bepaalde tijd uitgesteld wegens een brandstoflek. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA gisteren laten weten. De lancering van de Discovery van af Cape Canaveral in Florida stond voor gisterdagavond (plaatselijke tijd) gepland. Tijdens een controle voor vertrek naar het internationa le ruimtestation ISS kwam het mankement aan het licht. De lan cering van de Discovery werd al vier keer eerder uitgesteld, onder meer door brandstofproblemen. 12:35 uur: Op de parkeerplaats van een Volkswagen-dealer in het plaats je Wendlingen ontstaat een vuurge vecht met de politie. Kort daarvoor had Kretschmer twee medewerkers van de garage doodgeschoten. Geschokte ouders vangen hun kinderen op die het bloedbad op de school hebben over- foto's ap/epa schutter Kort daarop schiet hij een passant neer bij een naburig psychiatrisch centrum. Om 12.15 uur ontvoert de een man in diens Volkswagen Sharan. De man ontsnapt langs de snelweg A8 richting Stuttgart. ,j tm"< r~— Weiier zum Stein Winnenden Omstreeks 9:30 uur richt Tim Kretschmer (17) een bloedba'd aan op de Albertville Realschule in Winnenden. Daarbij komen negen scholie ren en drie lera ren om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9