Rector: Trau Koma kommt' Zinloos om van school vesting te maken VOORDEELCRUISE over de DONAU r 1 Bloedbad met elf doden in Alabama t f,¥. BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15cPm Politie tast in duister waarom man moeder en anderen vermoordde Duitse tiener schoot leerlingen doelbewust door het hoofd. Beveiligen van gebouwen heeft geen zin, zeggen experts. gr "M m mfc* COMPLEET VERZORGD: inclusief busreis, hotelnachten, cruise én alle maaltijden aan boord! 8 Donderdag 12 maart 2009 PZC ATLANTA - Een man heeft dinsdag in de staat Alabama in het zuiden van de Verenigde Staten een bloed bad aangericht. Hij doodde zeker tien mensen, onder wie zijn moe der. Daarna bracht hij zichzelf om het leven. Dat meldden Ameri kaanse media gisteren. De schietpartij begon in de plaats Kinston. Daar schoot hij zijn moe der thuis neer en stak hij het huis in brand. De schutter, een derti ger, reed daarop naar zijn grootou ders in het nabijgelegen plaatsje Samson. Die zaten met zijn oom en tante van de man op de veran da toen hij ze doodschoot. Een derde man, die in de tuin in een caravan woonde, werd ook on der vuur genomen, wat hem fataal werd. Vervolgens schoot de schut ter een overbuurvrouw met haar drie maanden oude baby dood. Een peuter is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. Nog twee personen werden in twee woningen in Samson door de man neergeschoten. Daarop is de schutter de snelweg opgegaan, waar hij bij een tanksta tion een man en vrouw vanuit zijn auto onder vuur nam. Beiden kwamen om het leven. De schietpartij eindigde bijna twintig kilometer verderop, waar de schutter de lokale politiechef ernstig verwondde bij een schoten wisseling. De gewapende man maakte een einde aan zijn leven in een fabriekspand. Hij zou daar zelf ooit hebben gewerkt. WINNENDEN - Zeventien jaar, enig kind in een welgesteld gezin. Bril drager, aan de mollige kant. Een eenling, veel op zichzelf, weinig vrienden en de laatste tijd slechte schoolprestaties: Tim Kretschmer, de jongeman die gisteren een bloedbad aanrichtte op zijn voor malige school, de Albertville Real- schule in het Zuid-Duitse Winnen- den. Waarom hij er acht meisjes, een jongen en drie leraressen koelbloe dig vermoordde is nog een raadsel. Het feit dat hij bijna alleen vrou wen doodschoot, geeft volgens des kundigen mogelijk aanknopings punten voor een motief Hij ging berekenend en koelbloedig te werk, wat volgens de politie duidt op een goed voorbereide daad. door onze correspondent Achille Prick WINNENDEN - Detectiepoortjes bij de ingang van iedere school, een bewapende portier, afgesloten deu ren, beperking van wapenbezit of verbod op agressieve spelcompu ters. Na het bloedbad op de school in het Duitse Winnenden kwam gisteren alles ter sprake wat bij ver gelijkbare drama's ook al de revue passeerde. Ervaringsdeskundigen, onderwij zers en psychologen zoeken de op lossing echter niet in dergelijke Zijn slachtoffers, die hij bijna alle maal gericht in het hoofd schoot, vond hij vooral in de negende en tiende klas, waar hij volgens oogge tuigen tot drie keer toe binnen liep. Bij de derde keer zou hij heb ben gezegd: „Zijn jullie nog steeds niet allemaal dood?" Toen hij even na 9.30 uur giste rochtend de school binnenliep, ge kleed in zwarte legerkleding, werd hij vrij snel herkend. Volgens een van de leerlingen stuurde de rec tor van de school via het luidspre kersysteem een gecodeerde waar schuwing door. „Frau Koma kommt." Koma is het omgekeerde van Amok. Leraren sloten hierop klaslokalen af Voor de klassen negen en tien kwam de waarschuwing te laat. De 14- en 15-jarigen werden volle dig verrast door Kretschmer. Som migen stierven met de pen in hun hand. Een van de leraressen wierp zich nog voor een scholier. Zij maatregelen, maar in de mens zelf. Konrad Freiberg van de Duitse po- litievakbond GdP was gisteren waarschijnlijk de eerste die maatre gelen eiste na het bloedbad op de Albertville-school in Winnenden. Negen kinderen en drie leraressen werden gedood. Later schoot de 17-jarige Tim Kretschmer op de vlucht voor de politie nog drie mensen dood, waarna hij zelf moord pleegde. „Misschien is het tijd om architec ten opdracht te geven scholen te ontwerpen waar niet iedereen zo maar naar binnen kan lopen", zei Freiberg een paar uur na het dra ma. Politici wilden de wapenwet geving nog eens onder de loep ne men of kijken naar een verbod op werd zonder pardon doodgescho ten. Enkele kinderen raakten ge wond toen zij in paniek uit de ra men sprongen. Wat bezielde Tim Kretschmer?, is de vraag die iedereen zich stelt. Voormalige klasgenoten herinne ren zich vooral een onopvallende, rustige jongen die op schoolreisjes Tim Kretschmer: 'Zijn jullie nu nog steeds niet allemaal dood' altijd achter in de bus zat. Een jaar geleden, haalde hij zijn diploma met middelmatige cijfers. Maar van ernstige frustraties is de poli tie niets bekend, zei commissaris R. Michelfelder gisteravond. „Lera ren omschrijven hem als niet al te ijverig, maar toch was hij bezig aan een vervolgopleiding." Hij groeide als enig kind op in een agressieve spelcomputers. Voor spelbare suggesties. „Camera's, wachtposten of andere maatregelen bieden louter schijn veiligheid", reageerde Josef Kraus, voorzitter van het Duitse leraren- verbond. „Als de school een ves- 'We moeten de kinderen leren hoe ze met hun frustraties om moeten gaan' ting is, neemt een dader gewoon een schoolbus onder vuur. We moeten zoeken naar de reden waarom jongeren dit doen en op lossingen zoeken bij de potentiële daders zelf" harmonieus gezin. Vader is een ge slaagde ondernemer, lid van de plaatselijke schietclub. Hij had vijf tien wapens in huis. Veertien za ten er in een kluis, een bewaarde hij in zijn slaapkamer. Dat was de Beretta gmm waarmee zijn zoon gisteren het bloedbad aanrichtte. Tim Kretschmer nam ook een gro te zak munitie mee van huis. Oud-medeleerlingen omschrijven hem als rustig, als een tikje arro gant omdat hij heel goed was in ta feltennis. Echte vaste vrienden zou hij niet gehad hebben. Een jaar geleden was hij begonnen met krachttraining en hij bedreef ook andere sporten in verenigingsver band. Of hij een computerfreak was die veel schietspelletjes speelde was gisteravond niet bekend. Volgens een buurjongen had hij wel 'dui zenden horror-video's' op zijn ka mer. Ook zouden er enkele lucht buksen hangen. Christiane Alt is rector van het Gu tenberg-Gymnasium in Erfurt en ontsnapte op 26 april 2002 aan de dood. Op die dag stormde oud-scholier Robert S. zwaarbewa pend de school binnen en schoot zestien mensen dood. „De betrok kenen staat een gruwelijke tijd te wachten, ze moeten opnieuw hun leven leren te leven." Zij vindt dat scholen expertise moeten binnen halen om kinderen te leren hoe ze met hun frustraties om moeten gaan en hoe ze hun problemen moeten oplossen. „Onze docenten zijn nu getraind in het herkennen van frustraties. We zijn scherp op afwijkend of in trovert gedrag. Al moet je niet iede re einzelganger verdacht maken." V i .2 'ir Dürnstein - .Boedapest f aï -L Dit mag u niet missen! Het is KRAS.NL weer eens gelukt een écht buitenkansje in te kopen. Met het comfortabele MS Wolga*** varen we vanuit barokstad Passau naar o.a. Wenen, het Hongaarse Boedapest en de Slowaakse hoofd stad Bratislava. U kunt al mee voor de nog nooit vertoonde prijs vanaf slechts 459! Voor de prijs hoeft u het dus zeker niet te laten! En het volgende is allemaal inbegrepen: busreis met hotelovernachting v.v. incl. ontbijt en diner, 6 nachten cruise en alle maaltijden aan boord! Ervaring le"fert ons dat dit soort topaanbiedingen altijd erg snel zijn volgeboekt! Reageer snel.... HOOGTEPUNTEN VAN DEZE REIS Dag 1: busreis naar hotel in Zuid-Duitsland. Dag 2: naar Passau voor inscheping op het MS Wolga. 's Middags gooien we de trossen los. Dag 3: ontdek Keizerstad Wenen met o.a. de Staatsopera, Schloss Schönbrunn, de Spaanse Rijschool, het Stephansdom en de Heldenplatz. Dag 4: via de oude barokstad Esztergom naar de lichtstad van het Oosten' Boedapest. Gaat u vanavond alvast de stad verkennen? Dag 5: vrije dag in Boedapest met o.a. het Vissersbastion, de Matthiaskerk, het Hongaarse parlementsgebouw en de burcht van Boeda. Dag B: de levendige stad Bratislava met een historisch centrum met tal van gotische, barokke en renaissancistische paleizen en huizen. Dag 7: naar Dürnstein, de parel van de Wachau, met Stift Göttweit en burcht Dürnstein. Dag 8-9: ontscheping na het ontbijt, terugreis per bus naar Nederland, incl. hotelnacht in Duitsland. RIVIERCRUISE PER MS WOLGA*** Dit comfortabele schip beschikt over o.a. een sfeervol panoramarestaurant, bar, verwarmbaar buitenzwembad, en een zonnedek met overdekte buitenbar, ligstoelen en zitjes. INCLUSIEF: busreis Passau v.v., hotelnacht in Duitsland op de heen- en terugreis incl. ontbijt en diner, 6 nachten cruise op het MS Wolga* alle maaltijden aan boord, prachtig vaarprogramma. April Mei 11-17-23-29 5-11-17 €459 €499 Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2-persoons (voordeel) hut benedendek met stapelbed. Voor meer informatie en overige hutcategorieën: Zie www.kras.nl/32074 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8