20%I Een hoefstal langs de Vaart achter aankleding van Scheldeboulevard Vrienden van de Travalje pleiten voor herwaardering hoefstallen Serviceclub Kiwanis deelt meer cadeaus uit ter ere van jubileum OP MULTISHADES Genieten Historisch interessante travaljes ten prooi aan willekeur eigenaren. 'Stalletjes staan direct aan de weg, zodat iedereen in een oogopslag ziet hoe paarden werden beslagen.' Stichting zet zich in voor onderhoud en voorlichting travaljes. Travaljes in Zeeland 22 Donderdag 12 maart 2009 PZC Z Actie geldig t/m'31 maart 2009. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Scheldeboulevard in Terneuzen wordt nog dit jaar verder aangekleed. Daarmee los sen burgemeester en wethouders een oude belofte aan de gemeente raad in. Die vroeg het college een jaar geleden de herinrichting van het stuk Scheldeboulevard tussen Waterfront en het 'oude' verpleeg huis Ter Schorre te financieren uit het begrotingsoverschot over 2008. Wethouder Jaap Bos (openbare werken): „Ik heb de zaak nog even aangekaart in het college en de be vestiging gekregen dat er inder daad geld geparkeerd staat voor de uitvoering van de derde fase. Ik ben nu in overleg met onder ande- door René Hoonhorst AXEL - Kiwanis Axel Zeeuws-Vlaan- deren viert haar zilveren jubileum met het uitdelen van cadeautjes. De serviceclub geeft voor elk le vensjaar duizend euro, waarmee dit jaar 25 mille voor goede doelen is bestemd. Regionale non-profit-organisaties (verenigingen of stichtingen bij voorbeeld), die voor een bijdrage in aanmerking willen komen, moe ten voor 1 mei een verzoekschrift indienen. Goede doelen waarvan kinderen profiteren, hebben een streepje voor: de Kiwanis zijn na melijk opgericht om 'de kinderen van de wereld te dienen'. De crite ria waaraan aanvragers van een gel delijke bijdrage moeten voldoen zijn op www.kiwanisaxel.nl te vin- ZMttwSË Het Middelburgse gezin had een huisje gehuurd in de bossen van Brabant. Even weg, even de zinnen verzetten. Inge kon vanuit haar logeerbed in de slaapkamer haar vader in de keuken zien redderen. Gebakken ei tje met spek voor het ontbijt, rook ze even later. „Ach", hoorde ze de kok even later ren de stedebouwkundige om te zien of het oorspronkelijke plan moet worden bijgesteld. Als de ge meenteraad in juni akkoord gaat, kunnen we in het najaar aan de slag." Als het aan Bos ligt, wordt de aankleding van de resterende anderhalve kilometer dijk in één keer uitgevoerd. Lukt dat niet, dan wordt in ieder geval de verlichting geplaatst en volgen andere aanpas singen iets later. De aankleding was jarenlang een punt van discus sie. Met name de raadsleden Pim Broekhuysen (eigenlijst) en Bram Stoffels (TOP Gemeentebelan gen) toonden zich fervent pleitbe zorger, maar aanvankelijk werden andere prioriteiten gesteld. door René Hoonhorst De oudste travalje van Zee land mag niet verloren gaan. De stichting Vrien den van de Travalje roept de ge meente Sluis op actie te onderne men om de uit 1740 daterende hoefstal te redden. Of de gemeente daartoe in staat is of zelfs genegen is, is de vraag. De travalje staat in de buurtschap Sas- put en is particulier eigendom. Het hoefstalletje, met later aange bracht dak met ro de singeltjes (imi tatie-leitjes), staat voor een woning, waaraan een oude smederij en een voormalig schooltje zijn gekop peld. Het gedoetje staat te koop en de bewoners Zijn al verhuisd. De eigenaar hoopt dat er een koper opduikt, die hart voor cultuur-his torie heeft. Want regels of wetten om de travalje te beschermen zijn er niet. Vertrouwen in de gemeente Sluis heeft de eigenaar in elk geval niet. Bij het informeren naar subsidie mogelijkheden voor het opknap pen en onderhouden van de traval je ving hij telkens bot. Toen hij zich uit kolere eens liet ontvallen dat hij de zaag in de oudste Zeeuw se hoefstal zou zetten, kreeg hij te horen: 'U gaat uw gang maar'. De huidige eigenaar vertoefde maar een paar jaar in Sasput. Hij is in die korte tijd niet toegekomen aa'n het renoveren van het dak boven de travalje. „Die singeltjes zijn ronduit lelijk. Ik had er weer dak pannen op willen leggen, maar ben 'daar - ook al vanwege gebrek aan gemeentelijke medewerking - niet aan toegekomen." De eigenaar benadrukt dat hij de hoefstal wel altijd goed heeft onderhouden. Door er jaarlijks een teerachtig spul op te smeren, kregen houtrot, wormen en kevers geen kans. De Vrienden van de Travalje zijn blij dat het provinciale boegbeeld van de hoefstallen nog immer goed herkenbaar is. Het verdriet de stichting echter wel dat de ge meente Sluis geen regeling kent om afbraak tegen te gaan. De Vrienden verenigden zich juist om de cultuur-historisch interessante stalletjes, die vaak nog voor ieder een te zien zijn langs de openbare weg of bij een boerderij, voor het nageslacht te bewaren. In de gemeente Sluis zijn behalve in Sasput, ook nog travaljes in Groede en Sint-Anna-ter-Muiden. De laatste dateert van eind vorige eeuw en is in opdracht van de voormalige gemeente Sluis-Aar- denburg nieuw gemaakt om het anderhalfjaar terug gesloten land bouwmuseum te promoten. De traverse in het Groedse Slijkstraat- je is wel een historisch exemplaar en al jaren toe aan een opknap beurt. Een woordvoerder van het Vlaemsch Erfgoed riep streekbewo- ners onlangs op om het bestaande cultureel erfgoed op te knappen vooraleer 'nieuwe historie' te creë ren. Hij slaakte de noodkreet om dat in Cadzand-Dorp wordt ge werkt aan een nieu we travalje op de historische plek voor de oude smid se. Hoewel ook woordvoerder ]ohn van Haver alle oude travaljes graag hersteld ziet, wil hij initiatieven voor de bouw van nieuwe niet ont moedigen. „Zeker niet in Cad- zand-Dorp. Een travalje daar past perfect in de dorpskern en is een verrijking voor de streek." Er is nog zo'n tien procent over van de naar schatting 350 travaljes die ooit de Zeeuwse trekpaarden ter beschikking stonden, stelt Van Haver. „Het is mooi dat veel van de stalletjes gewoon voor iedereen te zien zijn in het openbaar. Aan schouwelijker kan je geschiedenis niet maken voor jong en oud." den. Eind juni maken de Kiwanis bekend welke doelen in de prijzen vallen. Om het geld in te zamelen, zetten de 35 serviceclubleden dit jaar een aantal activiteiten op sta pel. Aan het eind'van het jaar ver koopt de club traditioneel cham pagne en amarillissen. Daarnaast is er donderdag 2 april een swin gend caribisch feest in Porgy 8c Bess in Terneuzen: Kiwa Cariba. Het jazzbolwerk wordt die avond, al vanaf 17.00 uur, veroverd door de samba. Kaarten voor het festijn kunnen al worden gereserveerd via dekerf@zeelandnet.nl. In oktober heeft de club het Schel- detheater weer afgehuurd voor de derde Kiwanis Kennisquiz. Bedrij- venteams proberen elkaar erudiet of snoeverig de loef af te steken. Tip? redactie@pzc.nl tevreden roepen, „waarom hebben we niet 48 weken per jaar vakan tie en moeten we maar vier weken werken Inges moeder bleek wakker en bij de pinken. „Omdat", riep ze vanuit haar ech telijke sponde, „omdat je dan van je werk gaat genieten. En dat is nou ook weer niet de bedoeling." De travalje, of in gewoon Ne derlands hoefstal, is in fei te een vooroorlogse 'paar- dengarage'. Werkpaarden liepen vaak over straat en hoefijzers sleten daar door snel. In de travalje, die in na genoeg elk Zeeuws dorp te vinden was, kon de hoefsmid het paard snel van nieuw 'schoeisel' voor zien. Toen na de oorlog landbouw- Q Nieuwerkerk fl; Dreischor(3 stuks) Q Noordgouwe Q Kerkwerve Q Noordwelle Q. Ellemeet O Haamstede iQi Kats Q: Kortgene Kamperland Sint-Annaland Tholen Stad ffl; Wemeldinge Biezelinge 's-Heer Arendskerke O 's-Heer Hendrikskinderen ffi) Eindewege machines en auto's het werk van paarden overnamen, verdwenen dg travaljes een voor een uit het straatbeeld. Totdat de inmiddels 85-jarige Wim Noordermeer uit Goes zich het lot van de hoefstal len aantrok. Voor de TXveede We reldoorlog had bijna elk dorp een hoefstal, weet Noordermeer nog uit eigen ervaring. Hij wekte interesse bij John van Haver, gemeente-archivaris in Noord-Beveland, en samen richt ten ze de stichting Vrienden van de Travalje op. De belangrijkste in spanning die de stichting in de eer- Verspreid door de provincie staan, voor zo ver bekend, nog 36 travaljes. Waar zijn deze te vinden? ste jaren van haar bestaan leverde, is het in kaart brengen van de nog bewaard gebleven travaljes in Zee land. „En nu komt het er op aan ons in te zetten voor het behoud ervan. Een aantal verkeert in zeer slechte staat. Het is belangrijk dat gemeentes bereid zijn ze te onder houden. Het is cultureel erfgoed", stelt stichtingsvoorzitter Noorder meer. Hij zou graag meer aan voor lichting doen, vooral onder jonge ren. Om de roem van de hoefstal len uit te dragen, moet bij elke tra valje in Zeeland een informatie bordje komen, stelt de stichting. 's-Heer Abtskerke Kwadendamme Oudelande Heinkenszand Kleverskerke Veere Gapinge Grijpskerke Westkapelle Biggekerke Koudekerke Hulst Sasput Groede Sint Anna ter Muiden Westdorpe Hoek Willem Adriaansens bron Stichting vrienden van de Travalje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86