Klant is trouw aan bioboer Beleid archeologie ten doop Sportboulevard in 2011 klaar Honderdste modeitreintjesbeurs Verder onderzoek naar dood man Kwekerij Zuidbos heeft abonnementhouders en marktbezoekers. Gemeente heeft crisis omgebogen naar voorsprong. S PZC Donderdag 12 maart 2009 25 Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland? In deze serie worden deelgebieden be licht. Vandaag de biologische teelt. door Inge Heuff NOORDGOUWE - Precies 25 jaar gele den kocht Geertje Aangeenbrug met haar ouders en broer in Noordgouwe de grond voor wat nu biologische kwekerij Zuidbos is. De voormalige boomkwekerij was ideaal. De kwekerij was al een aantal jaren buiten bedrijf, waar door er geen chemische bestrij dingsmiddelen meer in de grond zaten. Er stond een windsingel om heen die de gewassen zou bescher men en het perceel was niet te groot. „Ik wil graag met mijn han den werken", vertelt Geertje Aan geenbrug. „Met i,s hectare kan dat; zouden we meer grond heb ben, dan moeten we met machi nes gaan werken." Aangeenbrug komt uit het Gooi. Zij volgde daar de Hogere Tuinbouwschool maar kende Zeeland door enkele stages. „Die waren mij goed bevallen. Dus toen we op zoek waren naar een geschikte plek voor een eigen groentekwekerij, zijn we ook in Zeeland gaan kijken." Het eerste jaar werd vooral gebruikt om proef te draaien. Daarna werd in tien jaar stap voor stap de kweke rij opgebouwd tot wat het nu is, met biologische groenten van de volle grond en uit de koude kas van 2.000 vierkante meter. De ei sen zijn de laatste twee decennia Steeds meer bioproducten Biologische landbouw maakt geen gebruik van kunstmest, chemische middelen of gen technologie. Planten en dieren krijgen de tijd om te groeien volgens natuurlijk tempo. Biolandbouw gebruikt moder ne technologie, maar past geen ontwikkelingen toe die het eco logische evenwicht verstoren. k- Cijfers over 2008 zijn nog niet bekend maar net als in 2007 is er een groei in de consumen tenbestedingen. Het Nederlandse areaal is in 2007 echter met 2,9% afgeno men (www.biologica.nl). strenger geworden. Zo moeten het zaaigoed en de mest ook biolo gisch zijn. Aangeenbrug koopt de mest van een biologische geiten houder uit Oude Tonge. Het aanbod is divers. Aangeen brug kan makkelijker vertellen wat ze niet teelt, dan wel. „We selecte ren op werkdruk en te verwachten opbrengst. Zo teel ik dit jaar nau welijks uien. Dat is een arbeidsin tensief gewas dat weinig opbrengt. Het is gewoon goedkoper om in te kopen. De aardappel teel ik niet meer in verband met de aardappel ziekte. Maar er wordt momenteel een biologische soort op de markt gebracht die vrij is van aardappel ziekte, de bionica. Als die soort rendabel blijkt te zijn, wil ik wel weer aardappelen telen." Aangeen brug kiest vooral voor bladgewas sen, omdat ze deze dan echt vers kan verkopen. De afzet is voornamelijk lokaal. Kwekerij Zuidbos verkoopt via de eigen winkel en door middel van abonnementen (ongeveer 100) waarbij groenten tot in Zuid-Beve land bezorgd worden. Daarnaast organiseert Zuidbos elke zaterda gochtend een markt waar brood, droogwaren, kaas, zuivel, olijven, vlees, huidverzorgingsproducten I en huishoudelijke artikelen wor den verkocht. „In de winkel ligt nu vrij veel inkoop. Begin februari heb ik de grond omgeploegd om straks te kunnen zaaien. Ik heb al leen nog wat prei en spruiten. En ook uit de kas komt niet zoveel meer omdat ik daar ook met nieu we teelten wil beginnen." In het begin van de herfst heeft de win kel het grootste aanbod aan eigen producten. Dan zijn er nog zomer groenten, terwijl ook de eerste wintergewassen komen. Er zijn op Schouwen-Duivelapd volgens Aangeenbrug weinig biolo gische collega's. Er is de consump tieve kwekerij bij Zonnemaire, een akkerbouwer in Sirjansland en een in Burgh-Haamstede en een fruit teler in Nieuwerkerk. „Dat is ma gertjes. In Zeeuws-Vlaanderen bij voorbeeld heb je enkele grote ak kerbouwers die ook aan de markt leveren. Ik had na 25 jaar wel meer verwacht. Maar ja, de enige biologi sche winkel, het Krootje in Zierik- zee, heeft het ook niet gered." Biologische kwekerij Zuidbos in Noordgouwe bestaat 25 jaar en heeft weinig concurrentie op Schouwen-Duiveland. Zuidbos begint met nieuwe teelten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Na de drie Walcherse gemeenten, heeft ook de gemeen te Schouwen-Duiveland een eigen archeologiebeleid ontwikkeld. „De gemeente heeft een probleem om gebogen tot een voorsprong", zei gedeputeerde Harry van Waveren gisteren in een toespraak ter gele genheid van de officiële doop van het gemeentelijk archeologieboek. Van Waveren refereerde daarmee aan de zogeheten Nobelgate-affai- re. Zwaar uit de hand gelopen kos ten van archeologisch onderzoek in de Nobelstraat in Zierikzee zorg den in 2002 voor een bestuurlijke crisis, compleet met aftredende wethouders. Om herhaling te voor komen werd besloten archeologie beleid te ontwikkelen. Eind 2004 werd daar een begin mee gemaakt. Het aanwezige en te verwachten cultureel erfgoed werd geïnventari seerd en - létterlijk - in kaart ge bracht. Dat leverde een schat aan informa tie op die is verwerkt in een ar cheologische verwachtingenkaart. „Voor dit beleid is diep gegraven en het is goed geweest dat er dis cussie over dit onderwerp is ge voerd", aldus Van Waveren. „Wij zijn daar als provincie heel blij mee en hopen dat het beleid voort varend in bestemmingsplannen wordt uitgewerkt. VLISSINGEN - Over twee jaar kun nen de Middelburgse en Vlissingse hockeyers en atleten sporten op volledig nieuwe velden en banen op het sportpark Vrijburg. Al thans, de gemeente Vlissingen 'streeft ernaar sportpark Vrijburg begin 2011 op te leveren'. Het college van B en W legt de sportboulevard aan, ook al zijn Vlissingen en Middelburg het over enkele (financiële) punten nog niet eens. De gemeenten 'zijn het erover eens dat ze daarover van mening verschillen'. Dat mag ver dere samenwerking en voortgang van het project niet in de weg staan, vinden de Vlissingers. De Vlissingse gemeenteraad moet op 2 april een definitief besluit ne men. Meteen daarna zal het college met de sportclubs praten over de vorm geving van het park. Voor juni moet duidelijk zijn hoe de accom modaties eruit gaan zien. HEINKENSZAND - Voor de honderd ste keer wordt zaterdag in Hein- kenszand de Zeeuwse treinmodel- ruilbeurs gehouden. Vanwege het jubileum heeft stichting De Zeeuwse Modelruilbeurzen een ex positie gemaakt van artikelen van Marius Broos, die de afgelopen ja ren verschenen in De Zuid-Wester Rail Koerier. Verder staan er mo derne modeltreinen in schaal 1:87 en 1:160, maar ook blikken treinen en modelauto's in schaal 1:87. Op de testtafel kunnen liefhebbers lo comotieven testen. De toegangs prijs voor volwassenen is 1,50 euro en voor kinderen 50 cent. De beurs in congrescentrum De Sten- ge in Heinkenszand begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. KATTENDIJKE - De politie heeft nog minimaal twee weken nodig om inzicht te krijgen in de doodsoor zaak van de 60-jarige man die afge lopen zondagavond levenloos werd aangetroffen in een woning aan de Striephoekstraat in Katten- dijke. Sectie op het lichaam heeft voorlo pig nog geen duidelijkheid ver schaft over de vraag of er sprake is van een natuurlijke dood. Volgens een politiewoordvoerster geeft de sectie wel aanwijzingen om verder onderzoek te doen. Daarbij worden de bevindingen van de sectie vergeleken met be schikbare medische informatie over het slachtoffer. De politie woordvoerster onderstreept dat het op dit moment nog steeds On duidelijk is of'dit wel een zaak is'. „Er is twijfel gerezen, maar het is een lastig onderzoek. Het speelt zich afin een grijs gebied. Het kan ook zijn dat er niets aan de hand is." Greetje Aangeenbrug oogst biologische winterpostelein, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77