Zeeland Oude Sloelijn bestaat straks alleen nog in filmbeelden Ontslagen bij Sas Glas in Sas van Gent T reinmodelruilbeurs viert dubbel jubileum Verhuisbericht Borsele vrijdagmiddag gesloten Dressman/ Mannequin Bestuurslid BZZB wandelt met filmmaker hele spoortracé af. Afslanking treft vooral medewerkers met tijdelijk dienstverband. Presentatie verhalen over oude tramlijnen op Zuid-Beveland. Op 13 maart 2009 B PZC Donderdag 12 maart 2009 25 duur: 10 wkn kosten: 225,- locatie: Westwal 45 Goes wie: Alle leeftijden va 16 jaar welkom! Bel voor aanmeldingen en/of inlichtingen op werkdagen tussen 18- 21 u 06- 21 51 55 66 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Nog net op tijd is de voormalige Sloelijn tussen 's- Heerenhoek en Eindewege in vol le glorie op film vastgelegd. Maatje van der Stel uit Nisse, bestuurslid van stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BBZB), liep giste ren met filmmaker Rieks Soepen berg het hele traject af. Nog net op tijd, want spoorwegbeheerder Pro- Rail begint over anderhalve week met de sloop van de volledige on dergrond van de lijn. 'Eeuwig zonde', vindt Van der Stel dat. Als de voortekenen niet be driegen, wordt het oude spoortra cé een natuurpad voor wandelaars en fietsers. Een werkgroep met on der meer de dorpsraad Heinkens zand heeft dat voorgesteld. De ge meente Borsele heeft daar ook wel oren naar. „Maar dan vergeten ze hoe uniek het is om het Sloespoor intact te houden", mérkt Van der Stel op. „Overal zijn al oude spoor lijnen veranderd in fiets- en wan delpaden. Waarom kan het hier niet anders? Je kunt toch ook over een spoorlijn lopen. Deze lijn is een cultuurhistorisch monument, als onderdeel van het oude bieten- spoor door Borsele." Van der Stel heeft voor behoud ge streden, onder meer door met een stichting voor behoud van spoorlij nen (Stibehest) een monumenten status aan te vragen. Dit verzoek is 'Overal zijn al fiets- en wandelpaden. Dit stuk spoor is uniek' afgewezen, want het stuk bieten- lijn van de Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) is al beschermd. „Omdat het allemaal zal verdwij nen, wil ik het tracé nog één keer op film vastleggen", verklaart Van der Stel haar initiatief Filmmaker Soepenberg is ook onder de in druk geraakt. „Een geweldige wan deling", laat hij onderweg weten. Ze zijn om zeven uur 's ochtends al vertrokken bij 's-Heerenhoek. Een paar uur filmmateriaal moet de wandeling met een spoorkarre- tje (waarop de camera staat), ople veren. Van der Stel wil van de film een eerbetoon maken aan de oude bietenlijn en de mensen die er di rect mee te maken hebben gehad. Ze wil die in de film aan het woord laten. „Er zijn genoeg anec dotes over te vertellen." Het liefst zou Van der Stel de film 'continu levensgroot op een muur langs de spoorlijn vertonen'. „Maar dat kan ook in De Vijf Gebroeders, de ge restaureerde molen van Heinkens zand, of wellicht in een nog op te richten bietenmuseum." ProRail begint dus over anderhal ve week, maandag 23 maart, met het slopen van de spoorlijn tussen alle spoorwegovergangen. Een aan tal spoorstaven gaat naar de SGB. De spoorwegovergangen gaan er la ter uit. Die moeten worden herbe- straat. Borsele is ondertussen met ProRail in gesprek over overname van 'de schone Sloelijn'. Onlangs is nog een bod gedaan. „Wat er ook met de Sloelijn ge beurt", zegt Van der Stel, „we heb ben hem vastgelegd." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Sas Glas gaat snij den in zijn personeelsbestand. Het aantal werknemers wordt verlaagd van een kleine 170 tot 130. De re ductie is volgens directeur )ohn de Baere het gevolg van de economi sche recessie. „De maatregel treft vooral mensen met een tijdelijk dienstverband, maar we zullen ook een aantal vas te werknemers moeten ontslaan", aldus De Baere. „Wé hopen het aantal feitelijke ontslagen te kun nen beperken tot zeven door enke le medewerkers vervroegd met pensioen te sturen." Sas Glas, dochter van het Franse heinkenszand - Het gemeente huis van Borsele in Heinkenszand is voortaan op vrijdagmiddag van af half één gesloten voor publiek. Ook de telefoon en de receptie zul len niet meer bezet zijn. Het Borselse college van B en W heeft die maatregel genomen, om- door Thijs Imandt HEINKENSZAND - Het begon alle maal in 1989 met een minibeursje van slechts zeven tafels. Twintig jaar later houdt stichting De Zeeuwse Modelruilbeurzen zater dag, voor de honderdste keer, de Zeeuwse treinmodelruilbeurs in Heinkenszand. In het kader van dit dubbele jubi leum heeft de stichting een bijzon dere publiekspresentatie gemaakt. Een serie artikelen van..Marius Broos, die de afgelopen jaren ver schenen in De Zuid-Wester Rail Koerier, wordt op tien panelen ge- concern Saint Gobain, heeft flink te lijden onder de economische re cessie. In voorgaande jaren draaide het bedrijf, dat gespecialiseerd is in gekleurd en gecoat glas voor grote bouwprojecten, een jaaromzet van circa 25 miljoen euro. Vorig jaar bleef de teller staan op 20,4 mil joen. De Baere rekent dit jaar op 19 a 21 miljoen omzet, wat volgens hem 'ambitieus' is. De orderporte feuille is met zo'n zeven miljoen nog redelijk gevuld. Overwogen is een beroep te doen op arbeidstijdverkorting, maar dat kon niet. De omzetdaling was iets te klein. Het bedrijf is zelf terugge gaan van een drie- naar een twee ploegendienst. Sas Glas is bezig de fabriek te renoveren. Dit project is aangepast. De sloop van de oude panden gaat door, de nieuwbouw wordt kleiner. dat 'slechts een handjevol mensen' vrijdagmiddag het gemeentehuis bezoekt, aldus burgemeester Jaap Gelok. „Anders hadden we dit ook niet gedaan." Voor dringende za ken blijft het gemeentehuis vrijdag middag wel bereikbaar via tele foonnummer 0113-238.375. toond. Ze gaan vooral over de his torie van de Spoorweg-Maatschap pij Zuid-Beveland, die in de jaren twintig van de vorige eeuw een aantal tramlijnen liet aanleggen op Zuid-Beveland en de exploitatie daarvan toevertrouwde aan de Ne derlandse Spoorwegen. Zoals gebruikelijk is op de beurs veel materiaal te vinden. Moderne modeltreinen in schaal 1:87 en 1:160, maar ook blikken treinen en zelfs modelauto's in schaal 1:87. Op de testtafel kunnen liefhebbers gratis locomotieven testen. De toegangsprijs voor volwasse nen is 1,50 euro en voor kinderen vijftig eurocent. De beurs in con grescentrum De Stenge in Hein kenszand begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Rieks Soepenberg (staand) maakt met Maatje van der Stel filmopnames bij Heinkenszand foto Willem Mieras Verhuist de redactie Goes. Nieuw kantooradres: Fruitlaan 4/B 4462 EP Goes Postbus 162 4460 AD Goes Telefoon: 0113-315670 E-mail: bevelanden@pzc.nl en tholen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65