Kamperland krijgt Protest tegen plantsoen bij Erasmuspark Goes Vrienden van de Travalje pleiten voor herwaardering hoefstallen Ook Ellewoutsdijk en Driewegen mogelijk zonder verkeersborden Politie verlengt onderzoek naar doodsoorzaak Kattendijkenaar 22 Donderdag 12 maart 2009 PZC Bram Dierkx restaureert teruggevonden hoefstal in Ambachtscentrum. Het achterbeen van het paard ging achter op de flankbalk Restaurateur Bram Dierkx Stichting zet zich in voor onderhoud en voorlichting travaljes. Travaljes in Zeeland B door Frank Balkenende GOES - Een openbaar park tussen de vier woonblokken die straks Erasmuspark in de Goese Polder vormen. Dat is vragen om proble-. men, vindt de Cliëntenraad Eras- musflat, die bij de gemeente be zwaar maakt tegen het ont- werp-bestemmingsplan Erasmus park. De huidige serviceflat wijkt (vanaf 2011) voor vier woonblokken met 150 appartementen, inclusief zorg voorzieningen. De Cliëntenraad juicht dit toe. Echter niet het plan van woningbouwvereniging RWS om tussen de woonblokken een voor iedereen toegankelijk park met fiets- en voetpaden aan te leg gen. De Cliëntenraad Erasmusflat voorziet dat het parkje snel een hangplek wordt, met mogelijk overlast voor bewoners en zorgper- soneel. Een deel van de huidige huurders, verenigd in de Huurderswerk groep Erasmusflat, strijdt voor be houd van de huidige serviceflat (135 appartementen). Die kan wat hen betreft nog jaren mee en sloop is dus overbodig. Het ont werp voor Erasmuspark kan de groep niet bekoren. Eén huurster, die de kar trekt in de Huurders werkgroep, maakt op persoonlijke titel bezwaar tegen 'gedwongen' verhuizing. Ze vreest in woonge not sterk achteruit te gaan. door Harmen van der Werf OUDELANDE - Het verkeersborden- vrij maken van de dorpskern van Oudelande is zo succesvol verlo pen dat Borsele overweegt ook de verkeersborden in Driewegen en Ellewoutsdijk weg te halen. Met de bewoners moet hierover nog overleg worden gevoerd. Twee jaar geleden zijn alle ver keersborden in Oudelande wegge haald. Dat gebeurde bij wijze van proef Het initiatief kwam van de dorpsraad Oudelande. Eén van de dorpsraadleden kwam met het idee. Hij wist van een vergelijk baar project in het Friese dorp Makkinga in de gemeente Ooststel- door Frank Balkenende KATTENDIJKE - De politie heeft nog minimaal twee weken nodig om inzicht te krijgen in de doodsoor zaak van de 60-jarige man die afge lopen zondagavond levenloos werd aangetroffen in een woning aan de Striephoekstraat in Katten- dijke. Sectie op het lichaam heeft voorlo pig nog geen duidelijkheid ver schaft over de vraag of er sprake is van een natuurlijke dood. Volgens een politiewoordvoerster geeft de door David Duijnmayer Ooit stond Zeeland er vol mee, nu weten veel men sen niet eens meer wat het is: de travalje. Een hoefstal, waarin paarden vastgezet werden om een set nieuwe hoefijzers aan gemeten te krijgen. Bram Dierkx (75) is dezer dagen in het Goese Ambachtscentrum druk bezig met het restaureren van een exemplaar uit Kamperland, dat jarenlang in een schuur heeft gelegen. Al borend en schavend legt Dierkx uit hoe de verschillende on derdelen straks weer een functio nerende travalje vormen: „Het ach terbeen van het paard ging achter dit klosje op de flankbalk. En als een paard echt tegenstribbelde, ge bruikten ze de broekrol - een zeil dat onder zijn buik doorging en waarmee hij een klein stukje de lucht in werd getild." Het is duide lijk: Dierkx heeft het over een ap paraat uit vervlogen tijden. De travalje waaraan hij werkt, stond ooit in de smederij van hoefsmid Willem Leenpoel. Toen zijn achterneef René Leenpoel het huis begin jaren tachtig kocht, trof hij er twee travaljes aan. De ijze ren, die buiten had gestaan, was volledig weggeroest, maar de hou ten travalje was nog in goede staat. Dus demonteerde hij het ding en bewaarde het in onderdelen in zijn schuur - waar het vervolgens vijfentwintig jaar heeft gelegen. Toen René iets las over de stich ting Vrienden van de Travalje, ont stond het idee om de oude hoefstal op te laten knappen. John van Haver, vice-voorzitter en PR-man van de stichting, wist nog wel een geschikte locatie voor het apparaat: de eigenaren van pen sion D'ouwe Smidse in Kamper- land hadden hem al eens laten we ten een travalje voor de deur te willen hebben. Ook zorgde Van Haver dat de materialen naar de werkplaats van Dierkx in Goes ge bracht werden. Dierkx, die de stichting adviseert en helpt op technisch gebied, heeft de nodige ervaring met tra valjes. Hij maakte voor Heinkens- zand en Kats al eens een volledig nieuwe houten travalje. Veel originele houten travaljes zijn er niet meer, denkt Dierkx. „De meeste travaljes die nu nog over eind staan, zijn van ijzer. Die van hout rotten weg, als ze niet goed onderhouden worden." De traval je van Kamperland is grotendeels in goede staat. „De travalje is ge maakt van Amerikaans grenen, van net na de oorlog. Het ijzer werk is helemaal compleet. Alleen de hoekpalen die onder de grond zaten, zijn aangetast. Daarvoor heb ik nieuw hout gekocht: piquia- rana, hardhout uit het amazonege bied. Dat moet zeker een mensen leven meegaan." Bij een stuk cultureel erfgoed als een travalje hoort ook traditioneel gereedschap, en daaraan heeft Dierkx geen gebrek. In het vertrek naast de werkplaats 1. i| heeft hij een mu- ait IZlOSje seumpje ingericht met ouderwets, in onbruik geraakt ge reedschap. „Het meeste krijg ik van oud-leer lingen van de ambachtsschool, waar ik jarenlang les heb gegeven." Voor de restauratie maakt hij bij voorbeeld gebruik van een stoel- boor om gaten te boren en toogna- gels om de balken 'in elkaar te trek ken'. „Het enige moderne gereed schap wat ik gebruik, is een elektri sche schaafmachine, want dat tro pisch hardhout met de hand scha ven is niet te doen". De herstelde travalje wordt op 2 mei feestelijk heropend bij pen sion D'ouwe Smidse aan de Noord straat in Kamperland. lingwerf Een dorp zonder ver keersborden oogt fraaier, luidde het argument, en in Oudelande is het niet zo druk dat er per se ver keersborden moeten staan. Inmiddels is de proef geëvalueerd. De ervaringen zijn positief Het Borselse college van B en W heeft deze week besloten Oudelande ver- keersbordenvrij te houden. De pa len waaraan de borden bevestigd waren, worden nu ook verwijderd. Eén probleempje doet zich nog wel voor, met parkeren in de vrij smalle Doelstraat, één van de toe gangswegen tot het dorp. Borsele gaat onderzoeken of er meer par keerruimte kan komen. sectie wel aanwijzingen om verder onderzoek te doen. Daarbij wor den de bevindingen van de sectie vergeleken met beschikbare medi sche informatie over het slachtof fer. De politiewoordvoerster onder streept dat het op dit moment nog steeds onduidelijk is of 'dit wel een zaak is'. „Er is twijfel gerezen, maar het is een lastig onderzoek. Het speelt zich af in een grijs ge bied. Het kan ook zijn dat er niets aan de hand is." De travalje, of in gewoon Ne derlands hoefstal, is in fei te een vooroorlogse 'paar- dengarage'. Werkpaarden liepen vaak over straat en hoefijzers sle ten daardoor snel. In de travalje, die voor de Tweede Wereldoorlog in nagenoeg elk Zeeuws dorp te vinden was, kon de hoefsmid het paard snel van nieuw 'schoeisel' voorzien. Toen na de oorlog land- Q Nieuwerkerk Q Dreischor (3 stuks) jQ; Noordgouwe Qj Kerkwerve A Noordwelle Q Ellemeet Q Haamstede Q Kats Q Kortgerie Q Kamperland Sint-Annaland O Tholen Stad Wemeldinge Q Biezelinge 's-Heer Arendskerke O 's-Heer Hendrikskinderenf (5 Eindewege bouwmachines en auto's het werk van paarden overnamen, verdwe nen de travaljes een voor een uit het straatbeeld. Totdat de inmiddels 85-jarige Wim Noordermeer uit Goes zich het lot van de hoefstallen aantrok. Hij wekte interesse bij John van Haver, gemeente-archivaris in Noord-Beveland, en samen richt ten ze de stichting Vrienden van de Travalje op. De belangrijkste inspanning die de stichting in de eerste jaren van haar bestaan leverde, is het in kaart brengen van de nog bewaard Verspreid door de provincie staan, voor zo ver bekend, nog 36 travaljes. Waar zijn deze te vinden? gebleven travaljes in Zeeland. „En nu komt het er op aan ons in te zetten voor het behoud ervan. Een aantal is in zeer slechte staat. Het is belangrijk dat gemeentes bereid zijn ze te onderhouden", stelt voor zitter Noordermeer. Daarnaast wil de stichting de ken nis over travaljes uitdragen. Van Haver denkt aan het geven van le zingen op scholen of voor heem kundige kringen en het plaatsen van informatiebordjes bij travaljes. Ook werkt hij aan een expositie die in oktober in het Goese stads kantoor moet komen. 's-Heer Abtskerke Kwadendamme Oudelande Heinkenszand Kleverskerke Veere Gapinge Grijpskerke Westkapelle Biggekerke Koudekerke Hulst Sasput Groede Sint Anna ter Muiden Westdorpe Hoek Willem Adriaansens bron Stichting vrienden van de Travalje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62