Geen opslag: Toezicht van Philips faalde bij megafraude Seksuele voorkeur niet in vluchtdata In Balans PZC 'Dierenbeul' vrij door vormfout Paul P I M Blanke man wordt toch korpschef Tichelaar wordt commissaris 4 Donderdag 12 maart 2009 PZC Gesjoemel met vastgoedportefeuille van pensioenfonds. Hirsch Ballin stelt Kamer gerust over komend EU-systeem. voor Brabant! en Zeeland door Rik Elfrink en Joep Crolla EINDHOVEN - Philips heeft volledig gefaald bij het toezicht op de vast goedportefeuille van het pensioen fonds, waarmee voor naar schat ting minstens 150 miljoen is gefrau deerd. Zeker tien jaar lang is vast goed te duur gekocht en te goed koop verkocht in ruil voor geld en onder meer dure horloges voor Philips-functionarissen. Daardoor zijn 112.000 mensen, Phi- lips-werknemers, -gepensioneer den en andere deelnemers van het Philips Pensioenfonds, ernstig be nadeeld. Dat blijkt uit een rapportage van een commissie die onderzoek heeft gedaan naar de megafraude bij het Philips Pensioenfonds. Over de omvang van de schade moet de rechter zich uitlaten, stelt de commissie. Eerder werd die schade binnen Philips geraamd op minstens 150 miljoen euro. Deskundigen spra ken al van 'ordinaire diefstal'. Philips-topman Kleisterlee heeft aangegeven dat het concern zijn verantwoordelijkheid zal nemen, indien de rechter besluit dat Phi lips aansprakelijk is voor de scha de. Eerder wees hij nog alle aan sprakelijkheid af. Vast staat onder meer dat vastgoed tegen niet-marktconforme prijzen werd gekocht. Daar stonden, aldus de onderzoekers, 'onzakelijke voor waarden' tegenover. Twee oud-medewerkers van het concern gelden als verdachten, zij vormden de directie van het vast goedonderdeel van het Philips Pen sioenfonds. Tegen hen lopen straf zaken, waarin het pensioenfonds zich heeft gevoegd. Daardoor kun nen in een civiel vervolg schade claims worden ingediend tegen de verdachten. De onderzoekers onderzochten vastgoedtransacties van het Philips Pensioenfonds. Die vertegenwoor digen de helft van de transacties die tussen 1997 en 2007 door het fonds zijn aangegaan. Daarbij ging het onder meer om prestigieuze projecten als de aankoop van kan toorgebouwen als Symphony en Eurocenter in Amsterdam. Philips wilde gisteren niet reage ren op de kwestie. UTRECHT - De 29-jarige man uit Utrecht die vorig jaar werd aange houden omdat hij een hond ach ter zijn fiets aan de dood in sleur de, is gisteren vrijgesproken we gens een vormfout. De politierechter had wel het ge voel dat de man het dier had uitge put, maar vond dat de aanklager de dagvaarding verkeerd had gefor muleerd en hij sprak de verdachte daarom vrij. De officier van justi tie had zestig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke cel straf geëist. De rottweiler stierf in juli vorig jaar na de rit aan de fiets van de verdachte. Het dier had zijn poten helemaal stukgelopen en zakte in de stad ineen. Omstanders gaven aan te hebben gezien dat de man de hond had mishandeld. Hij bleek achteraf niet de eigenaar, maar de oppasser van de hond. En kele dagen na het incident werd hij opgepakt. PETER VAN STRAATEN DEN HAAC - Bij het verzamelen van persoonsgegevens van passagiers die van en naar de Europese Unie vliegen, wordt iemands seksuele geaardheid straks niet geregis treerd. In individuele gevallen kan dit uit andere gegevens wel wor den afgeleid. Maar de autoriteiten moeten daar dan behoedzaam mee omgaan. Dat zei minister Ernst Hirsch Bal lin van Justitie gisteren in een over leg met de Tweede Kamer. Diverse fracties wilden weten of het de be doeling is dat homoseksualiteit wordt geregisteerd. Volgens de mi nister is dat niet het geval. De EU-landen willen van de lucht vaartmaatschappijen tientallen passagiersgegevens, om die vervol gens dertien jaar te bewaren. Aan vankelijk was het systeem bedoeld om terrorisme te bestrijden. In middels zijn de plannen uitge breid en worden de gegevens ook verzameld om zware criminaliteit, zoals mensenhandel, kindersmok- kel en drugshandel, tegen te gaan. In elk geval het CDA en de WD steunen de plannen van Brussel. Regeringspartij PvdA en oppositie partijen als SP, Groenlinks en D66 zijn er nog altijd niet van over tuigd dat het systeem er moet ko-> men. Volgens hen kleven er te veel bezwaren aan, bijvoorbeeld als het gaat om de bescherming van per soonsgegevens en de rechtsbe- - scherming van passagiers. SP-Kamerlid Jan de Wit noemde het wel een stap vooruit dat de oorspronkelijke tekst van het voor stel fundamenteel is veranderd en verduidelijkt. Hij neemt pas een standpunt in nadat de Europese toezichthouder voor gegevensbe scherming zich over het voorstel heeft uitgesproken. KOOPZONDAG IS mrt 12.00 uur - 17.00 uur Jan Giclcrtplcin 6 Oudertbosch. Tel: 0165 330620 De kredietcrisis leidt tot meer frauderende werknemers. Bedrijven letten streng op, maar doen geen aangifte. Fraude of diefstal gaat in de doofpot. door Gert van Harskamp en Berrit de Lange Alles loopt goed bij het installatiebedrijf met 65 man perso neel. Totdat één in stallateur merkt dat er door de economische teruggang nauwelijks nog werk binnenkomt. Om zijn eigen toekomst bij het fa miliebedrijf veilig te stellen, bena dert hij klanten om klussen te doen in de avonduren en het weekend. Materialen haalt hij uit het magazijn van zijn werkgever, zonder te betalen. Of hij bestelt ze zonodig op naam van zijn baas. „Deze zaak kwam aan het rollen toen collega's van de installateur de bestelbus van de zaak in het weekeinde op erg ongebruikelijke plekken zagen staan", zegt direc teur Pieter IJfs van Business Con sultancy, een adviesbureau op het gebied van fraudebestrijding en -opsporing. IJfs mocht als adviseur deze zaak afwikkelen, de schade bedroeg zo'n tienduizend euro. „De betreffende werknemer kreeg ontslag op staande voet. De affaire heeft er bij het personeel behoor lijk ingehakt. In zo'n familiebedrijf kent iedereen elkaar." Onder druk van de economische crisis gaan werknemers soms ver om hun hachje te redden. Frau de-experts melden dat de schade door diefstal binnen bedrijven fors is toegenomen, vooral in sectoren die hard worden getroffen door de malaise, zoals de autobranche en de bouw. „Door de economische crisis gaan bedrijfs- en persoonlijk belang steeds verder uit elkaar lopen", zegt Cees Schaap. Hij is voormalig hoogleraar fraudebestrijding en als directeur van SBV Forensics vooral gespecialiseerd in financiële frau de. „De loyaliteit ten opzichte van de werkgever neemt af als bonus sen ineens wegvallen, salarisverho gingen er niet meer in zitten of zelfs de toekomst van het bedrijf op het spel staat. Het is de mens ei gen dat hij uiteindelijk voor zich zelf kiest." Onzekerheid over de toekomst is de belangrijkste drijfveer om een greep te doen in de kas of het ma gazijn van de baas, stelt ook Jos "cJG- HotFT NfCT T£ f=LUISTEJZ£N,HOO&. ASSEN - Jacques Tichelaar uit Hee renveen wordt door Provinciale Staten van Drenthe voorgedragen als de nieuwe commissaris van de -Koningin in Drenthe. Tichelaar was tot 22 april 2008 fractievoorzit ter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer. Vanwege hartproble men is hij tijdelijk uit de running geweest. De geboren en getogen Fries volgt Relus ter Beek op. Ter Beek overleed op 29 september. DEN HAAG - De regiopolitie Zuid-Holland Zuid krijgt toch een blanke man als korpschef Minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken heeft Teun Visscher voor gedragen als korpschef Zij besloot hiertoe na een gesprek met de korpsbeheerder Ronald Bandell en voorzitter Jozias van Aartsen van het korpsbeheerders beraad. Daarin zijn afspraken ge maakt over de benoeming van vrouwen en allochtonen in de (sub-)top van de politie. Die moe ten er voor zorgen dat het lukt om in 2011 op 25 procent van die pos ten een vrouw of allochtoon te krijgen. Ter Horst zei eerder dat zij de benoeming van Visscher had aangehouden, omdat het niet op schoot met de benoeming van vrouwen en allochtonen. Op 8 april verschijnt In Balans verschijnt bij BN/DeStem, PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076 - 53122 77 WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4