Toon Teilegen avontuurlijk Marco Bakker is speciale gast van Muziekortgene www.pzc.ni/uit 0p muziek selectie Take Ten Schudden Motel Westcoast 2 PZC Donderdag 12 maart 2009 I 5 Het Groot Niet te Vermijden dansorkest biedt met Take Ten herkenning, vervreemding en heel veel muziek. Het publiek gaat mee op reis met een ont snapte aap en een roze cowboy. Vrijdag, 13 maart, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Zaterdag 14 en zondag 15 maart, Stadsschouw burg, Middelburg, 20.00 uur. door Mischa Beckers Toon Tellegen schrijft veel verhalen over die ren. Bij hem bewonen ze een wonderlijke we reld, vieren graag feest, schrij ven brieven en mijmeren over' hun leven. Al zijn dieren zijn even groot en het gedrag van de dieren lijkt op el kaar. Met zijn verhalen over de eek hoorn, de mier en andere dieren verwierf hij zowel in ons land als internationaal grote bekendheid. Voor diverse boeken ontving hij Gouden of Zilveren Griffels. In 2007 kreeg hij de Constantijn Huy- gensprijs voor zijn gehele oeuvre. In 2003 trad de schrijver op als ver teller in De trein naar Pavlousk en Oostvoorne en andere verhalen met stukken uit enkele van zijn boe ken. Een elfkoppig ensemble on der leiding van Corrie van Binsber- gen ondersteunde Teilegen in dit li teraire concert. Dat werkte zo goed dat ook een aantal van zijn dierenverhalen in deze concert- vorm gegoten werden. Deze keer vormde Van Binsbergen een klei ner ensemble, het Wisselend Toonkwintet. In 2005 startte een tournee waarvan opnames uit 2007 als cd-luisterboek versche nen. Morgen brengen Tellegen en het Wisselend Toonkwintet nieu we dierenverhalen in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. De schrijver vertelt en het muziek- ensemble probeert 'dicht bij de tekst te blijven'. Dat vergt naast strakke composities de mogelijk heid om op het moment zelf een vrije invulling aan de muziek te ge ven. „Dat verschilt erg per verhaal. Soms is het 100 procent improvisa tie, soms 100 procent compositie met zo'n beetje alle diverse stadia ertussen. Echter, de avond als ge heel, dus de volgorde en waar er geïmproviseerd wordt, ligt hele maal vast", legt Van Binsbergen uit. „Het tempo waarin Toon leest kan van invloed zijn. Bij sommige ver halen kent de muziek namelijk momenten die als een soort schar nierpunt werken. Maar Toon leest tamelijk consistent dus we ontlo pen elkaar niet veel. We hebben het vorige programma vaak ge speeld en nooit was het saai - Toon leest geweldig voor - altijd weer een feest om te doen en heel bijzonder eigenlijk." De dierenverhalen van Teilegen - geschikt voor kinderen én voor vol wassenen - zijn ontroerend en worden warm en intensief voorge dragen. Hoe ver Van Binsbergen ging bij het schrijven van de onder steunende muziek blijkt bijvoor beeld uit het verhaal van de hout worm. „Daarvoor bedacht ik een gek com plementair ritmisch weefwerkje als' basis en vervolgens volgen twee musici letterlijk de dialoog die erin gevoerd wordt." Evengoed kan de inhoud van de tekst de componiste op een ander idee brengen. Een mooi voorbeeld is het verhaal van het vertrek van de mier. De mier gaat op pad en het ensemble speelt Dr. Schweit- zers Last Mission (in 1999 voor Van Binsbergen geschreven). „Ik wilde in dat stuk een gevoel van lengte creëren, van onverzette lijkheid, onvermijdelijkheid. Dat zit ook in de lengte van het thema en een wetmatigheid in de baslijn. Door de muziek over wel drie ver halen heen te spelen, gaat dat voor de mier ook enorm leven, stel ik me zo voor, hij wordt eigenlijk Dr. Schweitzer." De teksten van Teilegen vormden elke keer het uitgangspunt voor ba sisideeën, zoals een ritme of bas- loopje, waarmee Van Binsbergen de stukken creëerde en „zoals bij Toon ook sommige dieren karakte reigenschappen hebben, heb ik ze soms ook een bepaald klankidi oom toegedicht. Dat hoor je hier een paar keer terug." Nieuwe dierenverhalen van en door Toon Teilegen met het Wisselend Toonkwintet, onder leiding van Corrie van Binsbergen: vrijdag 13 maart, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg. Aanvang 2 0:00u. Bezetting: Corrie van Binsbergen (gitaar), Joost Buis (trombone, lapsteel), Albert van Veenendaal (piano), Hein Offermans (bas, tuba) en Yonga Sun (vervangt Alan 'Gunga' Purves op percussie). Emiel de Jong en Noël van San ten vormen samen het cabaret duo Schudden. Zij maken fy siek, visueel, balorig, bizar, mee slepend, prikkelend en vooral humoristisch theater. In hun nieuwe programma creëren zij weer talrijke absurde en grotes ke situaties. Woensdag 18 maart, oude Luxor Theater, Rotterdam 20.00 uur Syb van der Ploeg, Julian Tho mas, Mirjam Timmer en Edward Reek brengen in hun Westcoast show een ode aan we reldberoemde songs van onder meer The Eagles, Beach Boys, Venice, Doobie Brothers, Toto en vele anderen. Woensdag 18 maart, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Marco Bakker door Thijs Imandt Muziekortgene heeft zater dag 14 maart in de Nico- laaskerk in Kortgene een bijzondere gast: Marco Bakker. De zanger treedt op tijdens het jaar lijkse evenement dat extra cachet meekrijgt door het 130-jarige jubi leum van mede-organisator Een dracht Maakt Macht (EMM). Het fanfare-orkest EMM uit Kort gene werkt sinds 2006 samen met Advendo uit Wolphaartsdijk. Sa men hebben zij al twee succesvol le versies van Muziekortgene ge houden, met gastoptredens van Cor Bakker en Margriet Eshuis in 2006 en 2007. Op muziekgebied biedt het optre den met Marco Bakker voor eenie der wat wils. Liefhebbers van klas sieke muziek kunnen genieten van het nummer Nessun Dorma uit de opera Turandot van Puccini en een speciaal ingestudeerde 1812 Ouver ture van Tsjaikovski. Fans van mo dernere muziek krijgen een unieke uitvoering van Let me entertain you van Robbie Williams. Marco Bakker zingt zowel solo als met het voltallige orkest. De jongere generatie, onder wie ook xylofonist Rens (20), kent Mar co Bakker „alleen van naam". Daar om een kleine introductie. In 1965 debuteerde Marco Bakker bij het Holland-festival met de hoofdrol in de opera De Droom. In de jaren daarna heeft hij een breed operare pertoire opgebouwd en vele prij zen in de wacht gesleept. Bij het grote Nederlandse publiek is hij vooral bekend van de nieuwjaars concerten en zijn samenwerkings verband De Drie Baritons, met Ernst Daniël Smid en Henk Poort. Losse kaarten voor Muziekortgene 2009 kost en €17,50. Er zijn ook twee kaarten te winnen. Om kans te maken geeft u antwoord op de vraag: In welk lied wordt Marco Bakker bezongen? Voor het bestellen van losse kaarten, meer informatie over horeca-arrangementen (diner plus concert), en antwoorden op de prijsvraag (voor vrijdag 13 maart om 20.00 uur), mail naar emm.bestuurlPadvendo-emm.nl of bel 06-22690425. Aanvang concert 20.00 uur, kerk open vanaf 19.30 uur. Toon Tellegen (staand in het midden) met het Wisselend Toonkwintet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47