Zeeland Palingvissers pleiten voor noodplan Deltabrouwers boos op Ambachtscentrum 'Kerncentrale Borssele moet in publieke handen blijven' ProRail start werkzaamheden aan Zeeuwse lijn Prevail Cijfers over aangroei van vissoort niet meer dan schattingen. Stroom klachten over centraal administratiekantoor Minister steunt Delta in het niet willen wijzigen van dé statuten. CQ Powered by 28 Donderdag 12 maart 2009 PZC door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het gaat ronduit be roerd met de paling. Daarover zijn natuurclubs, wetenschappers en vissers het eens. Maar hoeveel aal is er nog over in Nederland? Nie mand die het weet. Minister Gerda Verburg (CDA, Vis serij) kondigde vorig jaar een vangstverbod af op aal in septem ber en oktober. Vissers en Tweede Kamer stonden op de achterste be nen. Gedwongen door de Kamer liet Verburg voor de derde keer op rij onderzoek doen. De zogenoemde commissie Eijsackers kwam giste ren met harde bevindingen. Cijfers van onderzoeksinstituut Imares over de natuurlijke aangroei van paling blijken niet meer dan schat tingen. Minister Verburg heeft te genover de Kamer juist altijd ge zegd dat de cijfers deugden. De Ka mer worstelt nu met de uitkom sten van het onderzoek. De beroepsvissers zagen de bui al hangen en kwamen met een nood plan op de proppen. Ze willen jaar lijks 50 ton gezonde paling terug zetten in wateren waar de aal een goede kans heeft volwassen te wor.- den. Een meerderheid van de Ka mer lijkt hier wel wat voor te voe len, zo bleek gisteren tijdens een hoorzitting over het onderwerp. Nu zijn voor heel Nederland de- Het gaat beroerd met de paling. Hoeveel er nog in Nederlandse wateren zwemmen is niet be kend. De Tweede Kamer worstelt met de vraag wat nu te doen. zelfde cijfers, en dus ook maatrege len, van toepassing. Dat moet an ders, denken de beroepsvissers. Ook de Kamer lijkt toe te willen naar specifieke metingen en maat regelen per gebied. Dat systeem moet dan de komende twee jaar worden opgezet. Kan dit plan de paling redden? „Geenszins", erkende voorzitter Sicko Heidoorn van de Combina tie van Beroepsvissers gisteren. „Ons plan is geen volwaardig alter natief Er moet meer onderzoek komen naar de situatie in de regio. Het is een tussenoplossing. Maar laten we nu wel iets doen", riep hij de Kamer op. Het volledig stilleggen van de pa lingvisserij - waar sportvissers en natuurclubs gisteren voor pleitten gaat de Kamer te ver. Volgende week debatteert de Kamer over de palingvisserij. MIDDELBURG - Tientallen mensen hebben zich bij de PZC gemeld met - meest - slechte ervaringen met het Centraal Administratie kantoor (CAK). Het CAK is de or ganisatie die de rekeningen voor de eigen bijdrage in de zorg int. De ervaringen van de lezers wor den geïnventariseerd. Die inventa risatie zal in de loop van volgende week leiden tot een publicatie in de krant. Wie nog ervaringen wil Wegens werkzaamheden aan de Zeeuwse lijn is er in februari, maart en april vijf weekenden geen treinverkeer mogelijk tussen Goes - Vlissingen. Tussen Roosendaal en Kruiningen is er in het laatste weekend van maart geen treinverkeer mogelijk. ProRail probeert de over last zoveel mogelijk te beperken. Vooral bewoners aan het spoor kunnen hinder onder vinden van de werkzaamheden. Nederland heeft een van de drukst bereden spoorwegnetten ter wereld. Voor de veiligheid is het van belang dat het spoor in goede staat is en blijft. Dit vergt intensief onderhoud. Op de Zeeuwse lijn wordt 13 van de 70 kilometer spoor vernieuwd. ProRail pakt het spoor, de ballast (grind) en een aantal wissels aan. Werkzaamheden voorjaar 2009 Weekend Baanvak buiten dienst Afgesloten overwegen Week 11 14- 15 maart Goes-Vlissingen Noord Kraaijertsedijk Week 12 21 - 22 maart Goes-Vlissingen Nieuwe Kraaijertsedijk Noordweg Week 13 28 - 29 maart Roosendaal - Kruiningen Markiezaatsweg Week 14 4-5 april Goes-Vlissingen Vlaamseweg Alle buitendienststelllingen zijn van zaterdag 01.00 uur tot maandag 05.00 uur, NS zet bussen in. Meer informatie Heeft u nog vragen over de werkzaamheden en/of de planning aan de Zeeuwse lijn, kijk dan op www.prorail.nl/zeeuwselijn. Ook kunt u bellen naar de afdeling Publiekscontacten, tijdens kantooruren te bereiken op telefoonnummer 0900 - 776 72 45 0,20 p.m.). Voor vragen over het vervangend busvervoer kijk op www.ns.nl. www.prorail.nl Het gilde De Deltabrouwers heeft op het laatste moment alle posters over het Delta Bierfestival voorzien van een nieuwe locatie. foto Willem Mieras melden, kan dat doen door een e-mail te sturen: redactie@pzc.nl, met CAK als onderwerp, of door een brief te sturen: PZC, Postbus 91. 4330 AB, Middelburg, onder vermelding van CAK. door Raymond de Frel GOES - Het gilde De Deltabrou wers kan na vijftien jaar niet meer terecht in het Goese Ambachtscen trum voor zijn jaarlijkse Delta Bier festival. Het gilde heeft zich tijdens voor gaande edities volgens voorzitter Ad Witte van de Stichting Am bachtscentrum Goes niet altijd aan de voorschriften gehouden. Voorzitter René Remijn is ont stemd over de maatregel. „Ons be zoekersaantal overschrijdt het maximumaantal dat de gebruikers vergunning toestaat. Dat vingen wij met de brandweer altijd op met extra afspraken over de veilig heid, maar het bestuur van het Ambachtscentrum accepteert dat niet meer. Oké, maar ik vind het wel onfatsoenlijk dat wij dit pas drie weken geleden te horen kre- gen.'Er was al een datum geprikt voor een volgende editie in het centrum. We hadden al een hele boel posters opgehangen in Neder land en België", aldus Remijn. Witte spreekt Remijn tegen. „In 2007 hebben wij de Deltabrou wers al gemeld dat zij naar een an dere stek moesten uitzien. Dat luk te niet meteen, dus hebben wij vo rig jaar voor de allerlaatste keer ons centrum beschikbaar gesteld. De brouwers kregen in de tussen tijd een nieuwe voorzitter, maar ik ga ervan uit dat afspraken worden overgedragen." Door miscommunicatie kregen de brouwers echter zondag 15 maart als datum voor de zestiende editie van hun festijn toebedeeld. „Daar kwamen we pas achter toen we in ons eigen centrum een poster van het festival zagen hangen. Het is een heel vervelende kwestie, maar we gaan niet nog eens overstag." Witte wil de strubbelingen uit het verleden niet nader toelichten. Alle posters van het festival zijn in middels voorzien van de nieuwe locatie: 't Beest in Goes. Daar kun- nen liefhebbers zondag van 13.30 tot 20.00 uur kennismaken met de kunsten van amateurbrouwers. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kerncentrale in Borssele moet in publieke handen blijven. Minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Za ken) wil daarvoor 'alle wettelijke middelen' inzetten. Dat zegde ze gisteravond de Twee de Kamer toe. Essent en Delta heb ben ieder de helft van de aande len. Het Duitse RWE wil Essent overnemen, waardoor de vraag ontstaat wat er met de aandelen van Essent in de kerncentrale ge beurt. Een ruime Kamermeerder heid benadrukte gisteravond nóg eens dat de kerncentrale niet in handen mag vallen van een com merciële partij. Op basis van de statuten stelt Del ta dat de aandelen van Essent niet aan RWE verkocht kunnen wor den. Essent ziet dat anders en maakt onderscheid tussen econo misch en juridisch eigendom. Het economische eigendom kan wor den verkocht aan RWE. Die zal de centrale dan exploiteren. Het juri disch eigendom blijft in handen van de huidige aandeelhouders (provincies en gemeenten). In ge val van een juridisch geschil - bij voorbeeld op het gebied van veilig heid - kunnen de provincies en ge meenten RWE dwingen tot het ne men van maatregelen. Van der Hoeven zei gisteravond dat het 'niet goed is als er een truc je wordt bedacht om de statuten te omzeilen'. „Ik zal alle wettelijke middelen die ik heb daarvoor in zetten." Opmerkelijk was echter dat de minister een splitsing in ju ridisch en economisch eigendom niet 'onacceptabel' wilde noemen. Paulus Jansen (SP) daagde haar daartoe uit. Van der Hoeven: „Er wordt nu overlegd, maar partijen zijn er nog niet uit. Ik steun Delta in het niet wijzigen van de statuten." De aandelen van Essent in de kerncentrale Borssele moeten in publieke handen blijven. Dat vindt minister Maria van der Hoe ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30