'In tien jaar geen stap verder' Ramp zonder gezicht 'Het koude water van veel waterleidingbedrijven is in de zomer niet koud genoeg.' naar een oplossinghet prominent op de agen Tammo Bieze, expert in waterbeheer PZC Donderdag 12 maart 2009 I 1 1 De besmetting vindt plaats door het inademen van waterdeeltjes die met de legionellabacterie besmet zijn. Bij het vernevelen van besmet water is de kans dat een mens geïnfecteerd raakt groot. Drinken van besmet water is echter niet gevaarlijk. De legionellabacterie zet zich vast in de longen. in 't water En dan is er nog het toenemend gebruik van kunststof leidingen. Die zijn veel gevoeliger voor bacteriën dan koperen leidingen. Zeker als gebruik wordt gemaakt van kliksystemen met gevaarlijke koppelstukken, een ideale nestelplaats voor legionella. „Wij kunnen nog heel veel leren van de voedingsmiddelenindustrie. Kijk naar een melkfabriek of een bierbrouwerij. Daar laten ze het wel uit het hoofd leidingen met allerlei tus senstukjes, bochtjes en dergelijke aan te leggen. Maar met water wordt veel slordiger omgesprongen. Dat moet veranderen. We moeten ervan doordrongen ra ken dat ook water een voedingsmiddel is dat goed transport verdient." De Stichting Veteranenziekte, opgericht na de ramp in Bovenkarspel, is het daar helemaal mee eens. „We blij ven er bovenop zitten. Ze noemen ons een luis in de pels en die naam willen we graag behouden", zegt vi- ce-voorzitter Gerda Kass. De stichting heeft een flinke groep deskundigen om zich heen verzameld. „Door onze inzet is de afgelopen jaren veel ten goede veran derd. Maar we zijn er nog lang niet. Er gaan nog steeds mensen dood aan legionella. En zo'n ramp als in Bo- venkarpsel, kan inderdaad morgen weer gebeuren." Jet van Deijk was 14 jaar oud toen haar vader Jan een dagje de Westfriese Flora bezocht. „Dat was op een zaterdag, alleen mijn moeder ging met hem mee. Het was een paar dagen voor zijn 51e verjaardag. Hij werd eigenlijk de dag erop al ziek en kroop onder de wol. De huisarts is 's maandags bij hem geweest en die was het met ons eens: griep. Ik was zelf ook niet lekker, dan denk je al gauw dat het 'heerst'." „Maar ik werd beter, terwijl mijn vader steeds zieker werd. Hij begon wartaal uit te slaan. Zijn verjaardag heeft hij al niet meer bewust meegemaakt, een paar dagen later is hij op de IC opgenomen. Eerst stond daar iedereen voor een raadsel, totdat bij een dokter een licht op ging. Of hij toevallig in Bovenkarspel was geweest? Ja dus." „Ze hebben hem nog de maximale hoeveelheid medicijnen gegeven, maar het ene na het andere orgaan viel uit. Er was geen enkele hoop op herstel, hij was hersendood. Mijn moeder wilde de beslissing liever niet nemen om de machines uit te laten zetten, dat hebben Jet van Deijk mijn zus en broer gedaan die toen al meerderjarig waren. Ze hebben wel met mij overlegd. Mijn vader is toen overleden." „Die periode is altijd in mijn gedachten. Vooral rond de bewuste datum van die beurs. En nu helemaal, nu het precies tien jaar geleden is. Ik denk dat mijn verdriet minder zou zijn geweest als de verantwoordelijken, degenen die schuldig zijn bevonden, ooit excuses hadden gemaakt. Dat is niet gebeurd en dat is best zwaar. Daar komt bij dat de overheid het gebeurde nooit heeft aangemerkt als ramp. En dat is voor ons ook heel erg. Het is met 'Volendam' en 'Enschede' wel gebeurd, nu ook met dat neergestorte vliegtuig. Als dat met Bovenkarspel ook was geschied, hadden nabestaanden hun pijn eerder een plek kunnen geven." „Dan waren Nederlanders ook in één klap veel beter bewust gemaakt van de gevaren en hoe ze zich beter kunnen beschermen. Nu verwarren veel mensen legionella nog met salmonella, daar wordt je als nabestaande echt niet vrolijk van. Het steekt alleen maar erger. Het is tien jaar geleden, maar eigenlijk zijn we geen stap verder." De incubatietijd van de veteranenziekte is twee tot tien dagen. In het begin heeft de persoon in kwestie hoofdpijn en spierpijn en voelt zich niet lekker. Op de tweede of derde dag krijgt de patiënt vaak een droge hoest en soms pijn op de borst. Ook kunnen bij een ernstige infectie ademhalingsmoeilijk heden voorkomen. De legionellabacterie veroorzaakt vaak een longontsteking en kan daarbij beide longen aantasten. Overige symptomen: hoge koorts, rillingen, misselijkheid, braken, diarree. De ramp zonder gezicht wordt hij genoemd. In het boek 'Legionella... een ramp!' hebben Sanny de Zoete (in 2005 zelf besmet tijdens een vakantie op het Griekse eiland Korfoe) en Wouter long (medewerker crisisbe heersing Nederlands Genootschap Burgemeesters) gepro beerd om de ramp in Bovenkarspel, tien jaar na dato, alsnog een gezicht te geven. In het boek dat vandaag wordt gepres- tenteerd vertellen nabestaanden, familieleden en slachtoffers zelf hun verhaal. Omdat aansprakelijkheid moeilijk vast te stellen was, besloot de overheid de slachtoffers een donatie te geven. Zeventien nabestaanden van overledenen kregen tienduizend gulden. Wie met een doktersverklaring kon aantonen dat hij besmet was, kreeg vierduizend gulden (172 personen) en wie tenmin ste 48 uur onafgebroken in een ziekenhuis had gelegen kreeg achtduizend gulden (124 slachtoffers). Wouter de Jong interviewde onder andere Roland Stallaert, de longarts die in 1999 het ene na het andere slachtoffer met longklachten zag binnenkomen in het Hoornse ziekenhuis. Stallaert vertelt over de machteloosheid ip de eerste weken. „Ik herinner mij dat ik tot diep in de nacht in de boeken zat te zoeken naar een oplossing. Het laat je niet los." En over de lessen die zijn geleerd na 'Tb 7nr rnr riipn in Bovenkarspel. „Vroeger IR zal 101 aiep in wercj er nauwelijks aan le de nacht te zoeken gionella gedacht, nu staat cy da. Zeker bij vakantiegan gers die ziek terugkomen." In het boek onthult oud-minister Els Borst waar het allemaal mee begon: „Een waterslang heeft de hele winter ongebruikt in de hal gelegen. Die is vervolgens aangesloten op twee whirlpools. De nevel van het opgewarmde water bevatte de dodelijke bacteriën. Die werden niet gedood omdat geen chloor aan het water was toegevoegd. Dat had volgens de voorschriften wel gemoeten." Aan het slot gaat europarlementariër Ria Oomen-Ruijten nog even flink tekeer. Ook zij signaleert uit de kille cijfers een toename van legionella in Nederland. Een verzoek om (naar aanleiding van twee dodelijke slachtoffers en dertig ernstig zieken in de nabijheid van een koeltoren in Amsterdam) het aantal koeltorens in kaart te brengen is door veertig procent van de gemeenten nog niet gehonoreerd. De dreiging blijft. De Stichting Veteranenziekte ook, verze kert voorzitter Fred Bertrand. „We blijven van ons laten ho ren op landelijke symposia op watergebied. We zijn deskundi ge op het gebied van legionella en willen ons steentje blijven bijdragen aan regelgeving." Het boek 'Legionella... een ramp' kost 17,50 euro en is te bestellen bij 'Vrienden van Stich ting Veteranenziekte' in Groote broek. Overmaken op rekening 78.97.18.596 met vermelding van naam en adres. www.legionellaziekte.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11