Legionella In de WAO na besmetting 10 Donderdag 12 maart 2009 PZC Legionellabacterie (uitvergroot). De veteranenziekte wordt veroorzaakt door deze bacterie en is een vorm van longontstek ing. De ziekte is voor het eerst geconstateerd in 1976 bij een reünie van Vietnam-veteranen in een hotel in Philadelphia; 221 mensen werden ziek, van wie er 34 overleden. Vandaag wordt de legionellabesmetting in het Noord-Hoilandse Bovenkarspel herdacht. Daarbij kwamen tien jaar geleden 32 mensen om, 200 raakten gewond. Een ramp, zeggen de getroffenen en nabestaanden. Een ramp die morgen weer kan gebeuren. Want de legionellabacterie is nog lang niet de kop ingedrukt. door Tanja Kits en John Jas illustratie Chantal van Wessel Temperaturen waarbij legionella kan voorkomen 70 tot 80 'C: Totale doding van legionellabacterie. 66 °C: Legionella sterft binnen 2 minuten. 60 °C: Legionella sterft binnen 32 minuten. 55 °C: Legionella sterft binnen 5 tot 6 uur. 50 °C: Legionella kan overleven maar vermenigvuldigt zich niet. 35 tot 46"C: Ideale temperatuur voor legionella om zich te vermenigvuldigen. 20 tot 50"C: Legionella is in staat om te groeien. 20°C: Legionella kan overleven maar de bacterie is niet actief. infographics; CvW Flink doorspoelen als een kraan lang niet is gebruikt. Laat maar lekker tien minuten lo pen. Zonde van het water, inderdaad, maar eventuele legionella verdwijnt daardoor wel in het afvoerputje. Het is de belangrijkste les die is geleerd na het drama in Bovenkarspel, waar in februari 1999 op de Flo- Sra-tentoonstelling bezoekers werden besmet met de legionellabacterie. Een vervuilde waterslang, gekop peld aan een whirlpool, zorgde er in februari 1999 voor dat bacteriën zich via waternevel könden neste len in de longen van bezoekers. Binnen enkele weken na het bezoek waren 32 van hen overleden aan de ve teranenziekte. Ruim tweehonderd andere levens wer den verwoest door blijvende ziekteverschijnselen als chronische vermoeidheid, karakterveranderingen, spierpijn en concentratieproblemen. De ramp kan morgen zo weer gebeuren, zegt dr. Tam- mo Bieze, directeur van het bedrijf Total Water Mana gement Services (TWMS), dat zich uitvoerig met het legionellaprobleem bezighoudt. „Het lek is nog niet boven, om in passende beeldspraak te blijven. Dat doorspoelen zit nu wel tussen de oren bij veel men- Ze had een pittige baan als manager in de gezondheidszorg. Maar Cerda Kass (60 jaar) kon haar werk na haar legionellabesmetting in 2003 niet meer hervatten. Ze belandde in de WAO. Als vice-voorzitter van de Stichting Veteranenziekte zet ze zich sindsdien in voor lotgenoten en nabestaanden. En voor een beter beleid waardoor de legionellabacterie als serieus probleem wordt aangepakt. „Ik kwam terug van een vakantie van Fuerteventura," vertelt ze over haar besmetting. „Een week later werd ik flink ziek. Mijn zus, met wie ik net gebeld had en tegen wie ik zei dat ik me niet lekker voelde, vertrouwde het niet en nam de trein van Amersfoort naar Den Haag, waar ik toen alleen woonde. Ze had de sleutel van mijn huis en vond me. Ik was al helemaal weggezakt en had hoge koorts. Ik ben diezelfde avond nog per ambulance naar het ziekenhuis gegaan, waar ik op van alles en nog wat ben onderzocht. Ook op legionella. Alleen was dat via een bloedprik en duurde het vijf dagen voor de uitslag er was. Ik zat al dik aan de anti-biotica, maar toen bekend was dat het een sen en verantwoordelijken. Maar er zijn nog andere zaken die onderbelicht blijvenjn waardoor de legio nella de kop op kan steken." Er wordt door deskundigen een stijgende lijn in het aantal meldingen van legionella-besmetting waarge nomen. Vermoedelijk eist de veteranenziekte in ons land jaarlijks een kleine duizend slachtoffers, van wie zo'n honderd mensen overlijden. Onduidelijk is of dat komt doordat de symptomen beter herkend wor den of doordat het aantal zieken daadwerkelijk groeit door slechte hygiëne in buitenlandse vakantie-accom modaties. Op een symposium volgende week pakken professo ren en beleidsmakers het legionellaprobleem bij de kop. Zijn de meeste zorginstellingen, zwembaden en andere partijen ervan doordrongen dat warmwaterlei dingen met heet water moeten worden gespoeld, het probleem zit nu veel meer in de koudwaterleiding. Ook daar kan de legionella zich nestelen. Zeker als die leiding vlak langs een warme leiding ligt of vlak bij een (vloer)verwarming. „Bovendien is het koude water van veel waterleidingbedrijven in de zomer niet koud genoeg", aldus Bieze. Cerda Kass legionellabesmettign betrof kreeg ik er nog een specifieke antibioticakuur bij." „Na tien dagen werd ik ontslagen uit het ziekenhuis, omdat het daar ook wemelt van de bacteriën. Ze vertrouwden het niet. Ik moest thuis maar herstellen. Dat ging heel langzaam. Ik heb drie maanden verzorging gekregen van familie en vrienden. Ik was heel snel vermoeid en mijn links/rechts coöordinatie was totaal in de war." De 'oude' Cerda werd ze niet meer. „Dat moest ik leren accepteren en daarvoor kreeg ik psychologische hulp." Sinds de besmetting en de lange nasleep is Kass chronisch iongpatiënt. „Ik heb heel vaak longontsteking en heb astmatische klachten. Ik ben erg gevoelig geworden voor elke virus of bacterie." Bang voor opnieuw een legionellabesmetting is ze niet. „Het kan wel weer gebeuren, maar ik ga mijn leven er niet anders op inrichten. Ik ben dol op de sauna, daar ga ik nog gewoon heen. Ik mijd het buitenland ook niet. En als ik in een hotel kom, laat ik eerst de kraan flink lopen. Dat is de enige voorzorgsmaatregel die ik kan treffen." Legionellabacterie De legionellabacterie kan zich in waterleidingen nestelen. De legionellabacterie kan in alle sanitaire installaties voorkomen. Maar vooral de koppelstukken vormen een ideale nestelplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10