'Sabotage bij vliegtuigen' Luisterboek goedkoper wegens lagere btw MAROKKO jjj KRAS.NL Bacterie doodt 800.000 kinderen per jaar Sandaal uit steentijd gevonden in Duitsland Christie's veilt dinosaurussen Spanje onderzoekt rechter Garzon Leger Madagaskar dreigt met ingrijpen Werknemers Sabena Technics zijn woedend over beschuldigingen. waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm ft Aanslag tijdens processie PZC Woensdag 11 maart 2009 9 JOHANNESBURG - Bacteriën die longontsteking, hersenvliesontste king en bloedinfecties veroorza ken, doden meer dan 800.000 kin deren per jaar. Afrika loopt daarbij het grootste risico op besmettin gen, meldden experts in twee me dische rapporten die gisteren in Jo hannesburg zijn gepresenteerd. Longontsteking veroorzaakt meer sterfgevallen onder kinderen dan aids, mazelen en malaria samen. SIPPLINGEN - Archeologen hebben bij het Bodenmeer een spectaculai re vondst uit de steentijd gedaan. Bij het Duitse plaatsje Sipplingen troffen ze een sandaal aan. De vrij wel onaangetaste sandaal is ge vlochten van struikschors en is naar schatting 4900 jaar oud. De vondst is net zo belangrijk als de 5300 jaar oude garderobe van de gletsjerman Ötzi, die in 1991 werd gevonden in de Italiaanse Alpen. PARIJS - Christie's veilt op 7 april in Parijs een dinosaurusmoeder met negen kleintjes. De dino's zijn van het soort Psittacosaurus (pape- gaaibek), een relatief klein (2 me ter) en licht dier (ongeveer 25 ki lo). De skeletten van de 65 tot 135 miljoen jaar oude familie moeten 150.000 tot 200.000 euro opbren gen. Ook andere prehistorica gaan onder de hamer, zoals een sabel- tandtijger en een holenbeer. COLOMBO - Een bom is gisteren ontploft tijdens een processie van moslims in het zuiden van Sri Lanka. Veertien mensen kwamen daarbij om het leven. De dader had het gemunt op zes ministers die meeliepen. Een van hen is zwaargewond. Het leger houdt de Tamil Tijgers verantwoordelijk voor de aanslag. Het laatste bolwerk van de ver zetsgroep in het noorden van het land wordt de zer dagen de genadeklap toegediend. foto AP Baltasar Garzon MADRID - De Spaanse onderzoeks rechter Baltasar Garzon is nu zelf onderwerp van een onderzoek. Be keken wordt of hij heeft nagelaten zijn meerderen in te lichten dat hij tijdens een sabbatical in 2005 en 2006 als gastdocent aan New York University betaald zou worden, ter wijl zijn salaris in Madrid gewoon doorliep. In april adviseren de on derzoeksrechters of Garzon vrijuit gaat of gestraft moet worden. ANTANANARIVO - Het leger van Ma dagaskar dreigt met ingrijpen als de politieke crisis op het eiland niet binnen 72 uur wordt bezwo ren. Het ultimatum werd gisteren gesteld door de chef-staf van het le ger, generaal Edmond Rasoloma- handry. Door het politieke geweld zijn al 135 mensen omgekomen. In de hoofdstad Antananarivo kwam het gisteren opnieuw tot uitbarstingen tussen aanhangers van de oppositie en de president. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Bij het Belgische Sabena Technics, dat vliegtuigen onder houdt, is sabotage gepleegd. Dat heeft de Belgische staatssecretaris van Verkeer, Etiënne Schouppe, gisteren bekendgemaakt. De werk nemers van Sabena Technics zien geen reden om aan sabotage te denken en zijn uit woede over de uidatingen in staking gegaan. Volgens directeur Willy Buysse van Sabena Technics zijn van een vliegtuig drie kabels doorgeknipt: die van de interne telefonie, de temperatuurmeter van de brand stof en de signalering van het lan dingssysteem. De veiligheid is nooit in het geding geweest, be weert hij. Schouppe spreekt dat te gen. Volgens hem ging het 'om 'ab normale fouten die niet zomaar het gevolg zijn van nalatigheid of vergeetachtigheid van de technici en die eventueel ernstige gevolgen kunnen hebben'. Bij Sabena Technics is een reorga nisatie aan de gang waardoor een derde van de 1090 werknemers zijn baan verliest. De suggestie is dat het gaat om een wraakactie van iemand die ontslagen wordt. De abnormaliteiten kwamen aan het licht bij een interne controle. Het bedrijf wil niet kwijt of het om een vracht- of passagiersvlieg tuig gaat. Alle luchtvaartmaat schappijen die de voorbije twee maanden een vliegtuig bij Sabena Technics in onderhoud hadden, zijn op de hoogte gesteld van het incident. Alle toestellen zijn aan een extra controle onderworpen. Die hebben geen nieuwe onregel matigheden aan het licht gebracht. Volgens de Belgische staatssecre- taris van Verkeer is er sabotage gepleegd bij het onderhoud aan vliegtuigen. Het zou te maken hebben met een reorganisatie. Bij Sabena Technics zelf, dat onder houd verricht aan zowat 80 pro cent van alle vliegtuigen dat op de Brusselse luchthaven Zaventem landt, zijn verscherpte veiligheids maatregelen van kracht. Justitie is een onderzoek begonnen. Werknemers van Sabena Technics zijn laaiend. Volgens Olivier De- becker van vakbond ACV-Aviation gaat de staking zeker twee dagen duren. „Er worden wel vaker man kementen geconstateerd bij de eindcontrole. Door dit publiek te maken, is iedereen opeens ver dacht." Sabena Technics is één van de laatste overblijfselen van de na tionale luchtvaartmaatschappij Sa bena, die in 2001 failliet ging. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Luisterhoeken worden mogelijk goedkoper, nu in de EU is afgesproken dat ze onder het la ge btw-tarief mogen vallen. Ook onderhoud aan woningen - onge acht hoe oud - gaat wellicht blij vend naar het lage tarief van 6 pro cent. Het huidige, tijdelijke, lage ta rief voor diensten van kappers, fiet senmakers, glazenwassers of schoenmakers wordt permanent. Daarover zijn de EU-ministers van Financiën het gisteren na uiterst moeizame onderhandelingen eens geworden. Diverse landen wilden producten en diensten waarvoor nu het hoge btw-tarief geldt (in ons land 19 procent) onder het la ge tarief brengen. Maar over de noodzaak en de invulling van die lijst is door de EU-landen maan denlang gebakkeleid. Duitsland, Denemarken, Estland, Litouwen en Bulgarije zijn tegen de btw-verlagingen, en riepen de andere lidstaten op zo min moge lijk gebruik te maken van btw-ver- laging. Maar zij hielden de besluit vorming niet tegen. De lidstaten mogen zelf beslissen of ze van het lage tarief gebruik maken. Nederland zal dat zeker doen voor luisterhoeken, omdat ze het on juist vindt dat deze zwaarder be last worden dan papieren boeken. Wat het nieuwe btw-tarief wordt, weet staatssecretaris De Jager nog niet. De maatregel geldt mogelijk ook voor woningonderhoud. Nu geldt het lage tarief alleen als de woning 15 jaar of ouder is. Brussel laat die beperking vallen. De EU-landen hopen door het toe staan van de btw-verlaging de eco nomie te stimuleren. De Jager ver wees naar een Deense studie, die voor de hele EU positieve gevol gen voorspelt. i Absolute l Ibodempril^ g 8-daagse vlieg-/rondreis ff: Alléén vertrek in maart en april, VOL=VOL! Vertrekdata: 29/3 en 5-12/4 Spectaculaire lastminute-actie! Vanwege de grote vraag naar onze populaire bestem ming Marokko heeft KRAS.NL tegen zeer scherpe tarieven een extra rondreis in gekocht naar deze fascinerende bestemming! Hierdoor boekt u al vanaf slechts 699 inclusief ontbijt, 1 x lunch, 6 x diner en excursies met Nederlandse reisleiding. Tijdens deze reis ontdekken we de bijzondere koningssteden Fès, Meknès, Marrakech en Rabat. Ook bezoeken we Casablanca met de imposante Hassan II moskee en de vroegere Romeinse stad Volubilis. Tevens staat er een tocht door het Midden-Atlasgebergte en langs het stuwmeer van El Ouidane op het pro gramma. Wacht niet langer en beleef het sprookje van 'Duizenden-en-één-nacht' in Marokko! Prijs is per persoon bij 2 personen. - Zie www.kras.nl/38055

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9