Kamer ondermijnt Kamer Levenslang voor Vakbonden defensie doden Marlies dreigen met ac,ies Zes mensen op cel valt duurder uit Minister Bos verlengt spaargarantie Minder gipsvluchten, meer autopech Geen winning van zout en gas in Friesland Politieman vast na ontucht met vrouwen Winnaar Jabarin mag niet naar Nederland Afghanistan-top op 31 maart in Den Haag V icefractievoor zitters willen minder aandacht voor waan van de dag. Experiment levert nauwelijks besparing van kosten op. Rechter op Curasao volgt eis van Openbaar Ministerie. Staatssecretaris De Vries zou weigeren nieuwe cao te ondertekenen. 6 Woensdag 11 maart 2009 PZC DEN HAAG - Voor spaarders is ook na oktober hun geld tot 100.000 euro gegarandeerd. De regeling zou tot komend najaar gelden, maar minister Bos van Financiën kondigde gisteren een verlenging aan. Vorig jaar oktober besloot het kabinet de spaargarantie tijdelijk te verhogen tot too.ooo euro. Als een bank zou omvallen, was het geld tot dat bedrag gegarandeerd. DEN HAAG - De ANWB heeft deze winter bijna tweehonderd gewon de sneeuwliefhebbers met een gipsvlucht naar huis gebracht. Dat zijn er bijna zeventig minder dan vorig jaar. De daling kwam vooral door de goede sneeuwomstandig- heden. Bovendien gingen er min der mensen op wintersport. Wel kwamen er door barre weersom standigheden meer meldingen over auto's met pech onderweg. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is het niet met mi nister Maria van der Hoeven (Eco nomische Zaken) eens dat aanvra gen voor winning van zout en gas in Friesland kunnen worden inge willigd. CDA, PvdA en WD vin den dat de bewindsvrouw daar in elk geval mee moet wachten tot daarover in de Tweede Kamer een spoeddebat is gehouden. DEN HAAG - Een 57-jarige politie man uit Katwijk is aangehouden, omdat hij tijdens diensttijd met mogelijk zeven vrouwen seksueel contact zou hebben gehad. Twee vrouwen hebben aangifte tegen hem gedaan wegens ontucht, maakte het Openbaar Ministerie in Den Haag gisteren bekend. De Katwijker is begin deze maand aangehouden en zit in voorarrest. DEN HAAG - De Palestijnse winnaar van de Geuzenpenning, Shawan Ja barin, mag definitief niet naar Ne derland komen om de penning op vrijdag in ontvangst te nemen. Het Hooggerechtshof in Israël heeft gisteren besloten dat het reis verbod van jabarin, dat hem in 2006 werd opgelegd, van kracht blijft. Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft zich de afgelopen maanden ingespan nen om de Palestijn toch naar Ne derland te krijgen. DEN HAAG - Nederland wordt defi nitief gastland van een grote confe rentie over de toekomst van Afgha nistan. De top heeft op 31 maart plaats in Den Haag, in het World Forum Congrescentrum. Nederland houdt de top samen met de Verenigde Naties en Afgha nistan. De Verenigde Naties zitten de top voor en naar verwachting zal VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon ook aanwezig zijn. DEN HAAG - De Tweede Kamer dreigt niet meer serieus te worden genomen door kiezer en kabinet. Tot die conclusie komen acht vice- fractievoorzitters, die onder lei ding van Kamervoorzitter Gerdi Verbeet vergaderden over de bete kenis van de Kamer. Hun bevin dingen zijn gisteren gepubliceerd. De acht vinden dat de Kamer haar eigen gezag ondermijnt, omdat zij zichsteeds meer bezighoudt met incidenten. Daardoor komt het parlement nauwelijks meer toe aan het controleren van de macht. Oud-minister Hans Dijkstal (WD) en hoogleraar parlementai re geschiedenis Carla van Baaien vinden die zelfkritiek terecht. Dijk stal zegt dat het in het parlement 'nergens meer over gaat'. Van Baai en signaleert dat de partijen elkaar opjagen. „Als de één iets doet en er ook nog mee scoort bij de kie zer, wil de ander niet achterblij ven. Daardoor is het algemeen be lang van de Kamer altijd onderge schikt aan het individuele belang van de partijen." In het rapport doen de vicefractie- voorzitters voorstellen hoe de Ka mer zich minder met hypes kan bezighouden en het vertrouwen kan herstellen. Zo willen ze dat er na de volgende verkiezingen al leen nog een spoeddebat gehou den kan worden als drie partijen dit steunen. Nu zijn dertig Kamer leden voldoende. Verbeet vindt het ook een idee om niet alle spoeddebatten in de plenaire ver gaderzaal te houden. Tevens stelt zij voor dat de Kamer vaker eigen onderzoek doet en op basis daar van met het kabinet debatteert. „Waarom zou de Kamer geen com missie kunnen instellen als ze wil weten hoe het kabinet heeft gehan deld bij de inval in Irak?" door Jan Saiden DEN HAAG - Het vastzetten van zes mensen op één cel is duurder dan gedacht. Elektronische hulpmidde len die het personeel voor een deel moeten vervangen, brengen meer kosten met zich mee dan Jus titie had ingeschat. De kosten per gedetineerde per dag pakken daar door nauwelijks lager uit dan in een gewone gevangenis. Dat blijkt uit een evaluatierapport van een experiment in de gevangenis in Le lystad dat in bezit is van deze krant. Justitie begon drie jaar geleden uit bezuinigingsoverwegingen met een proef met zes op één cel. Het experiment draait voor een groot deel op technische hulpmiddelen. Zo hebben gedetineerden een pols bandje met een zender, zodat be waarders kunnen zien waar de ge vangenen zich in het complex be vinden. Daarnaast heeft iedere gedetineer de een eigen beeldscherm aan zijn bed met functies als tv kijken, be stellingen plaatsen in de gevange niswinkel en het kiezen van een dagprogramma. Mede door die techniek is er in Lelystad minder personeel nodig. Zo worden in Le lystad zes bewaarders ingezet op 150 gedetineerden. In andere in richtingen is dat twee keer zoveel. Bij succes zou de gevangenis wor den uitgebreid naar 1050 plaatsen. Uit het evaluatierapport 'Een de tentieconcept voor de toekomst?' komt verder naar voren dat de helft van de gevangenen het delen van een cel met vijf anderen 'geen probleem' vindt. Een kwart heeft daar juist 'ernstige moeite' mee. Daarnaast klagen vrijwel alle gede tineerden over gebrek aan privacy. Uit de cijfers zou blijken dat zich met zes op een cel niet meer inci denten voordoen dan in andere in richtingen. WILLEMSTAD - Ryan P. (27) is giste ren op Curasao veroordeeld tot le venslang voor doodslag op de Ne derlandse apothekersassistente Marlies van der Kouwe op Bonai re. Dat is conform de eis die de of ficier van justitie twee weken gele den uitsprak. De rechtbank acht moord niet be wezen, maar wel een zware vorm van doodslag. Uit het bewijs blijkt niet dat P. heeft gehandeld na kalm beraad, aldus de rechter. De zogenoemde gekwalificeerde dood slag wil zeggen dat P. Marlies heeft gedood om te voorkomen dat hij herkend zou worden. De verkrach ting van Van der Kouwe die het Openbaar Ministerie hem ver weet, is volgens de rechtbank ook niet bewezen. P. werd wel veroor deeld voor bedreiging en beroving van een andere vrouw. P. heeft toegegeven dat hij de 24-ja- rige Marlies heeft gewurgd, maar hij heeft de verkrachting ontkend. Hij zei dat hij de tas van de vrouw wilde stelen en dat hij haar van haar fiets heeft getrokken. Toen zij zich verzette, zou hij haar hebben gewurgd. Marlies van der Kouwe verdween in de nacht van 20 op 21 septem ber vorig jaar op Bonaire. Pas een maand later werd haar lichaam ge vonden. De rechtbank rekent het P. zwaar aan dat hij na de dood van Marlies haar tas heeft meege nomen en haar spullen aan een vriend van hem heeft gegeven om te verkopen. DEN HAAG - De defensievakbonden zijn bang dat defensiemedewer kers als eerste ambtenaren slachtof fer worden van bezuinigingsmaat regelen van het kabinet. De bon den dreigen met acties, omdat staatssecretaris Jack de Vries van Defensie volgens hen weigert zijn handtekening te zetten onder het nieuwe cao-akkoord, zolang het ka binet nog in crisisberaad is. De bonden en De Vries bereikten op 24 februari een akkoord waarin onder meer een loonsverhoging van 1 procent en een eindejaarsuit kering van 1,5 procent zijn afge sproken. Aanvankelijk zou de on dertekening in april zijn, maar de bonden willen haast maken om te voorkomen dat het resultaat ter te staan in het cri sisoverleg over de kredietcrisis. De Vries werkt in hun ogen te wei nig mee. Hij zegt pas te kunnen te kenen nadat het crisisberaad is af gerond. De bonden hebben uit protest alle overleg met het minis terie opgeschort. „Ik sluit niet uit dat De Vries opdracht krijgt nog verder in de cao te knijpen!', zegt Wim van den Burg van AFMP- /FNV. Bezuinigingen zijn volgens hem onverenigbaar met het nog al tijd groeiende aantal vacatures bij de krijgsmacht. Jan Kleian van vakbond Acom noemt De Vries 'volstrekt onbe trouwbaar als overlegpartner'. De AFMP/FNV heeft zijn achterban opgeroepen deel te nemen aan een protest vrijdag in Den Haag. Volgens Defensie is het uitstel geen kwestie van weigeren. Het wachten is op groen licht van het kabinet. Vragenuurtje in de Tweede Kamer. Als een jonge hond jaagt de Kamer op elk incident. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6