Kip en ei dit jaar het haasje Voedselbank is weer open Tiende keer gooien met palen en balen Rechtbank laat Veere huiswerk opnieuw doen Groen licht voor bouw oefencentrum Valse start voor Terneuzen als cruisegemeente Goese chocolademaker los van Zijl weet alles over Pasen. Voorraden Walcheren aangevuld via depot in Rotterdam en giften. SPZC Woensdag 11 maart2009 27 Chocolademaker Jos van Zijl draait vlak voor Pasen overuren. Om onverklaarbare reden zijn de hazen dit jaar populairder dan eieren, foto's Willem Mieras Bij chocoladefabriek Caringe in Goes is het al maanden Pasen. De fa milie Van Zijl laat gewillig de oren hangen naar de wensen van de zoet- minnende mensen. door Raymond de Frel GOES - Wat was er nou eerder? De haas of het ei? Het zal Jos en Birgit van Zijl van Caringe Chocolade werken worst zijn. Op één of ande re manier is het smikkelen van chocolade paashazen, -eieren en -kippen tot een traditie verwor den. Een link met de christelijke betekenis van Pasen is er niet di rect. Sterker nog, de paashaas is van oorsprong een heidens sym bool. Ruim voor zondag 12 april, eerste paasdag, moet de paasproductie bij Caringe klaar zijn. „We hebben overigens gelukkig mallen voor paasldokjes. De meeste vormen ko pen wij in België. Wat een Belg als paasklok slijt, verkopen wij als kerstklokje", vertelt chocoladema ker jos van Zijl. „Als je die dingen hier met Pasen in de winkel legt, zien ze je vast niet voor vol aan." Nee, een paashaas die eitjes brengt, dat is een stuk geloofwaar diger... Zo letterlijk moet je het niet zien, weet Van Zijl. „Pasen is het feest van het voorjaar. De kip pen leggen dan eieren en de paas haas brengt die rond", zegt hij met een knipoog. Overigens heeft die haas het de ene keer drukker dan de andere. Valt Pasen vroeg in het jaar, dan is de verkoop van chocola de minder dan anders. „Bij mooi 'Bij mooi weer kopen de mensen eerder chocola. Bij Sinterklaas is dat andersom' weer kopen de mensen eerder, dan hebben ze toch de lente in de bol. Gek eigenlijk, want in de Sin terklaastijd is het precies anders om. Hoe guurder het weer, hoe meer wij verkopen", zegt Van Zijl. Dit jaar verlaten zo'n 2500 hazen, achthonderd kippen, vierhonderd meer dan zeven ons zware eieren en een paar honderd kilo kleine ei tjes de fabriek. Dat staat gelijk aan 400 kilo chocolade per week. Dit jaar zijn om onverklaarbare re den de hazen het meest in trek, terwijl in 2008 de vraag naar eie ren het grootst was. „Het zal er misschien mee te ma ken hebben dat mensen van varia tie houden. Geef je het ene jaar een ei, dan de volgende keer een haas." En de kip? Die is nu dus het haas je. Haar eitjes zijn even minder in trek. Nou ja... er is vast geen paas haas die het in zijn kop haalt met een leeg mandje op stap te gaan. OOST-SOUBURG - Hamer slingeren, strobaal gooien, kogel tillen en paal werpen. Het is allemaal weer te zien tijdens de Highland Ga mes, zaterdag 20 juni in de Karolin gische Burg in Oost-Souburg. Die dag wordt voor de tiende maal in het historische centrum van Souburg dit sportieve evenement gehouden. Om 9.30 uur trekken de deelnemers, gekleed in Schots tenue, onder begeleiding van een doedelzakband vanaf het NS-sta- tion in de Kanaalstraat naar de Burg waar om 10.00 uur die spe len beginnen. Om 17.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Volgens de organisatie kan ieder een meedoen. Voor de kleinsten worden de Mini Games gehouden. Teams met niet al te veel ervaring komen uit in de categorie Sportief De ervaren teams treffen elkaar in de categorie Heavy. Q vvww.highlandgameszeeland.nl GRIJPSKERKE - De gemeente Veere moet voor enkele tientallen mini- campings opnieuw beoordelen of ze voldoen aan de eisen voor uit breiding van het aantal standplaat sen. Dat is het gevolg van een uit spraak van de rechtbank in Middel burg. Die heeft gisteren een besluit van Veere vernietigd dat minicam- ping De Kreekrug toestemming gaf uit te breiden van 15 naar 25 kampeerplaatsen. Volgens de rech ter heeft de gemeente niet alleen de verkeerde procedure gevolgd, maar schiet de advisering door de Agrarische Adviescommissie Zee land (AAZ) aan de gemeente ern stig te kort. Die is 'onvolledig en beantwoordt niet aan de daaraan te stellen eisen', oordeelt de rech ter. Alle procedures moeten nu op nieuw, want de gemeente gebruik te voor alle minicampings deze, naar nu blijkt foute, methode. TERNEUZEN - Het dagelijks provin ciebestuur heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van het rampenoefencen- trum Underground in de Koegors- polder bij Terneuzen. Ricas, het be drijf dat het centrum zal bouwen en exploiteren, heeft enkel wat be perkende voorwaarden opgelegd gekregen voor de hoogte van ge bouwen, die de 35 meter niet mo gen overschrijden. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen reageert verheugd op het besluit. „Het project kan nu met voortvarendheid worden opge pakt. Het projectteam (20 man sterk, red.) kan verder. Er is ook door Ricas een bureau, TCN uit Groningen, ingehuurd voor de pro jectbegeleiding. Als alles naar wens verloopt, kan eind dit jaar met de bouw worden begonnen." Ricas zelf ging vorige week nog uit van begin volgend jaar. door Maurits Sep MIDDELBURG - Eén keer moest de Voedselbank Walcheren noodge- dwongén de dëür~gës1ötën tióü- den. Vorige week vrijdag was er te weinig voedsel in voorraad om goede pakketten uit te delen. „Maar komende vrijdag zijn we weer open", zegt Leen Schroevers. Volgens Schroevers kan er weer normaal voedsel worden uitge deeld. „Deze week mogen we in ie der geval weer naar het depot in Rotterdam om spullen te halen. Bovendien hebben we zelf ook spullen binnengekregen. En er zijn meerdere giften toegezegd. Al met al is het voldoende om vrijdag weer open te gaan." De voedselbanken, en zeker het de pot in Rotterdam waar de Zeeuw se voedselbanken hun spullen van daan halen, hebben de laatste tijd te kampen met een daling in de aanvoer van voedsel. Dat zou te maken hebben met de economi sche crisis. Schroevers hoopt dat die aanvoer nu weer op gang is ge komen. „Voorlopig houden we het erop dat we ook na deze vrijdag open kirnnen-bH/jven. - Maar-zeker weten doen we dat nog niet." 'Voorlopig houden we het erop dat we open blijven. Maar zeker is dat nog niet' De acties en giften voor de Voed selbank Walcheren zijn allemaal spontaan ontstaan, vertelt Schroe vers. De giften bestaan vooral uit geld. Daarvan kan de organisatie zelf voedsel kopen dat in de pak ketten past. Zo kan voor een zo goed en gevarieerd mogelijke sa menstelling van de pakketten wor den gezorgd. Het is om die reden ook niet altijd even handig als mensen zelf bij het boodschappen doen extra etenswaar inslaan om dat aan de Voedselbank te geven, merkt Schroevers op. De Voedselbank zal de komende maand wel zelfbij su permarkten gaan staan om men sen te-vragen-iets extra's te. kopen en dat meteen af te geven. De orga nisatie heeft vooral behoefte aan basisvoedsel. „We zullen in de ko mende twee weken bij de Albert Heijn aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg staan, en in de twee weken daarna bij de grote Al- bert Heijn op Baskensburg in Vlis- singen. Op welke dagen we bij die supermarkten zullen staan, weten we trouwens nog niet. De data prikken we later." De Voedselbank Schouwen-Duive- land riep eerder al om hulp, maar verwacht niet dat de levering van pakketten in gevaar komt. www.voedselbankschouwenduive- land.nl TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen is trots dat het een 'cruisege meente' wordt, maar begint met een valse start. Het nieuwe voet pad bij de aanlegplaats voor rivier cruiseschepen aan de Beurtvaartka- de 4n Terneuzen- moet mogelijk worden heraangelegd. Terneuzen- se binnenvaartschippers hebben met hun kennersoog vastgesteld dat het pad, waaraan momenteel wordt gewerkt, te dicht langs de kademuur ligt. Dat betekent dat de loopplank straks vanaf het schip tot over het voetpad reikt en daardoor een heu se hindernis vormt voor de in- en ontschepende passagiers. Ook de lantaarnpalen, die midden op het voetpad staan, vormen een belem mering, vooral voor rolstoelers. Raadslid Pim Broekhuysen heeft de gemeente gevraagd de zaak te onderzoeken. Het eerste schip wordt over twee weken verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63