'Beteugel macht van Zo lang alles goed Raad van Europa uit krtiek op beleid mensenrechten Ambtenaren oefenen iets te realistisch - AH kan niet lachen om stunt met voetbalplaatjes 4 I Woensdag 11 maart 2009 PZC Leefomstandigheden asielzoekers moeten worden verbeterd. Kamer: De Vries moet naar Raad van State PZC bel 0800 - 022 27 10 OM: meer verdachte Transformanten STRAATSBURC - Nederland moet zijn beleid voor immigranten en asielzoekers herzien. Dat stelt com missaris mensenrechten Thomas Hammarberg van mensenrechten organisatie Raad van Europa van daag in een kritisch rapport over de situatie in Nederland. Hij vindt onder meer dat Neder land de leefomstandigheden van' asielzoekers moet verbeteren. Zo mogen er van hem geen gemeen schappelijke doucheruimtes zijn voor'mannen en vrouwelijke asiel zoekers. Nederland krijgt ook de wind van voren wat kinderrechten betreft. In Nederland kunnen kinderen al vanaf hun twaalfde jaar strafrechte lijk worden aangepakt. „Dat is wel erg jong. In de meeste landen is dat veertien, vijftien of zestien jaar", aldus Hammarberg. „Het kan dus wat kindvriendelijker." Bij zijn bezoek aan een detentie- ROELOFARENDSVEEN - Ruim twin tig inwoners van de Zuid-Holland se gemeente Kaag en Braassem kre gen de afgelopen dagen tot hun verbazing bericht dat zij waren ge trouwd of een kind hadden gekre gen. Daar hadden zij zelf niets van gemerkt. Sommigen werden zelfs geconfronteerd met een overlij den. De oorzaak was een fout tij dens een cursus voor medewer- PETER centrum in Schiphol trof hij jonge asielzoekers, die goed werden ver zorgd maar geen benul hadden van wat hun te wachten stond. „Dat hoort niet. De kinderen moe ten op hun niveau en in hun taal uitleg krijgen." Hammerberg stelt ook vast dat de Antillen bepaalde verdragen nog niet hebben be krachtigd. Daardoor zijn lijfstraf fen er volgen hem niet verboden. „Ik vind dat deze rechten zouden moeten gelden in het hele Konink rijk, dus ook op de Antillen." Bij minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken bepleitte hij een onafhankelijker positie voor de Rijksrecherche, als die misdra gingen van de politie moet onder zoeken. Dat moet voorkomen dat agenten elkaar dekken. Hij is verder bezorgd over het Ne derlandse plan om meer asielaan vragen te behandelen in een ver snelde procedure. „Een versnelde procedure is handig voor duidelij ke gevallen, maar is zeer onge schikt voor kwetsbare groepen zo als slachtoffers van geweld en voor alleenreizende kinderen." kers van Burgerzaken, vorige week. Zij leerden wijzigingen in te voeren in de gemeentelijke basisad ministratie en oefenden met zelf bedachte gebeurtenissen. Die kwa men niet in hun systeem, maar ze gingen wel naar andere instanties zoals de Belastingdienst. Die rea geerden, met verbaasde reacties als gevolg. De 'slachtoffers' krijgen een bloemetje van de gemeente. Ziekenhuisbesturen hebben onvoldoende macht over de me disch specialisten in hun ziekenhuis en kunnen daardoor de kwaliteit van de artsen werk niet waarborgen. De Raad voor de Volksgezondheid 8c Zorg (RVZ) adviseert minister Ab Klink de machtsverhoudingen te veranderen. De meeste specialisten werken niet in loondienst, maar in maatschap pen en zijn nauwelijks bereid ver antwoording af te leggen, aldus de RVZ. Het gebrek aan controle kan leiden tot misstanden, zoals van de neuroloog, die aan het Medisch Spectrum Twente jarenlang dia gnoses stelde van ernstige ziekten bij patiënten, waar niets van klop te. Ziekenhuisbesturen moeten daar om alle medewerkers, inclusief de medisch specialisten, direct kun nen aansturen. Medisch specialis ten die niet in loondienst zijn, kun nen bijvoorbeeld aan banden wor den gelegd via een verplicht lid maatschap van de Orde van Me disch Specialisten, die de bevoegd heid moet krijgen de leden dwin gende richtlijnen en kwaliteitsei sen op te leggen. Deelname aan controles door collega's van andere ziekenhuizen (visitaties) kan ver plicht worden gesteld, net als het inlichten van het bestuur over de conclusies van deze controles. De artsenorganisatie KNMG en de Orde van Specialisten zien niet veel in dit plan. Zij noemen de zorgsector te divers en complex om met regels aan alle specialisten 'reële winst' te boeken. De raden van toezicht, die de zie kenhuisbesturen controleren, moe ten ook op de schop, aldus de RVZ. Het aantal toezichthouders moet beperkt worden tot zes, van wie één zelf een arts of behande laar moet zijn. Ze mogen volgens het RVZ-voorstel ook niet meer dan vijf nevenfuncties bekleden, om genoeg tijd over te houden voor gedegen controle. Klink komt binnen een paar maanden met een plan voor goed zorgbestuur. Hij neemt het advies van de RVZ mee. In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam wordt de nieuwe kledinglijn door Arjen de Boer Cardiologen, oncologen en andere medisch specialis ten hebben in veel zieken huizen een aparte status. De mees ten zijn niet in loondienst, zoals verpleegkundigen, maar zelfstandi ge ondernemers die met vakbroe ders opereren in een zogeheten maatschap. De Raad voor de Volks gezondheid (RVZ) vindt deze te machtig. Er is veel kritiek op de maatschap pen. Wat zijn dit? Maatschappen zijn samenwerkingsverbanden van specialisten zoals cardiologen of longartsen die zich hebben vere nigd in één 'winkel'. Het zijn dus zelfstandige ondernemers binnen een ziekenhuis. Naar schatting 66 tot 75 procent van de specialisten maakt deel uit van een maatschap. Volgens de RVZ hebben maat schappen te veel macht. Hoe kan dit? Medisch specialisten zijn in principe de motor waar een zie kenhuis op draait. „Dus is het lo gisch dat artsen wat te zeggen heb ben", zegt Ellen van Rooij van de Orde van Medisch Specialisten. Maar ziekenhuisdirecties hebben niet altijd voldoende inzicht in wat specialisten doen, verklaart Joep Hubben, hoogleraar gezond- ME-iy, IA/EFS 0LIJ. PATJE V/tM 01E ETTEt® Af= BENT DOETINCHEM - Een stunt van twee reclamemakers uit Doetinchem is grootgrutter Albert Heijn in het verkeerde keelgat geschoten. Erik Wiegers en Pieter van -der Krol hebben door handig te fotoshop pen voetbalplaatjes gemaakt met hun eigen hoofden er op. Naar ei- DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Jack de Vries van Defensie de Raad van State vraagt hoe de Kamer haar controle rende taak kan uitoefenen als de regering niet alles vertelt over de twee vliegtuigen die in de race zijn om de F-16 op te volgen. De Vries vindt dat de Kamer daar zelf over moet oordelen. De Kamer nam gisteren een SP-motie aan over de vraag aan de Raad van State. De Kamer wil de ze week uitleg hoe De Vries de mo tie zal uitvoeren. gen zeggen 1250 stuks. Vervolgens stopten ze die in de originele zilve ren zakjes waarin AH de plaatjes uitdeelde. Het duo zorgde ervoor, onder meer via vakkenvullers, dat de zakjes in de winkels kwamen te liggen en bijvoorbeeld door cais sières uitgedeeld werden, zonder HHH J gk .bezorgers.nl WGGGNGR NieuwsMedia dat die wisten dat het om valse plaatjes ging. De mannen melden in een persbericht met de lay-out van AH dat de supermarkt de plaatjes omruilt voor 'echte' exem plaren. „Dat gaat te ver", zegt een woordvoerder van AH. „Ik ga dit voorleggen aan onze juristen." ROTTERDAM - Zeven leden van de Orde der Transformanten hebben iets te maken met de moordaan slag op een Rotterdamse zaken man in augustus 2008. Deze leden wilden afrekenen met een vijand, stelde justitie gisteren voor de rechtbank in Rotterdam. Drie leden zitten vast. De verdach ten ontkennen iets met de schiet partij te maken te hebben. Hun ad vocaat Inez Weski vindt dat het Openbaar Ministerie de daders te eenzijdig in de richting van de or de zoekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4