diepe sporen in Land van Hulst Massa's materiaal over Hulst in oorlogsjaren 'De Duitsers hadden een heilig ontzag voor de vlassers. Die waren namelijk erg belangrijk voor hun eigen industrie'. 'Een klein groepje Hulster notabelen stond te juichen bij de Duitse invasie. Naarmate de oorlog vorderde, draaiden ze om als een blad.' werd er bij het leven gedaan en paarden tegelijk'. Mannen: voorkom het krijgen van een lastige klier Leefvitaal Prosta Totaal Voordeelbon r> Prosta Prosta t Tot PZC Woensdag 11 maart 2009 I 23 Het Land van Hulst in de Tweede Wereldoorlog is het zesde boek van de schrijver van streekkronieken Tonny van Kemseke uit Sint Jansteen. door Harold de Puysseleijr De dwangarbeid van ar beiders uit de bezette gebieden in Duitsland tijdens de Tweecfe We reldoorlog heeft ook in het Land van Hulst diepe sporen getrokken in de levens van de mensen die daarmee geconfronteerd werden. De knagende onzekerheid over het wel of niet veilig terugkeren van man, zoon, broer, geliefde of vader was een vaak terugkerend thema in de meer dan honderd ge sprekken die Tonny van Kemseke voor zijn boek voerde. Van Kemseke werkte er anderhalf jaar lang aan en putte naast de in terviews uit diverse dagboeken, los se aantekeningen en materiaal uit het Hulster gemeentearchief „Sommige mensen waren heel blij hun verhaal te kunnen doen. Met tranen in de ogen zijn mij gebeur tenissen verteld waar ze nog nooit met iemand over hadden gespro ken, zelfs niet met hun eigen kin deren. Het zijn verhalen die door de mensen zelf zo zijn ervaren. Het boek bevat geen zaken die de mensen 'van horen zeggen' heb ben", vertelt de schrijver. Van Kemseke kreeg onder meer 'Smokkelen te horen, dat de Oost-Zeeuws- hele koeien Vlaamse bevolking een creatieve manier had gevon den om onder de verplichte 'Ar- beidseinsatz' in Duitsland uit te ko men. Veel jonge mannen die daarvoor opgeroepen werden, werden inge schreven als leerling op de Vlas- sersschool van René Martinet in Koewacht. En de Duitsers hadden een heilig ontzag voor de vlassers. Die waren namelijk met hun pro duct belangrijk voor hun indus trie." Van Kemseke besteedt in 'Het land van Hulst in de Tweede We reldoorlog' ook aandacht aan Duitsgezinde inwoners, hoewel hij die daar in niet met naam en toe naam noemt. Zo was er een klein groepje Huls ter notabelen dat bij de Duitse in vasie stond te juichen toen de Mof fen de stad introkken. „Naarmate de oorlog vorderde, zijn ze als een blad aan de boom omgedraaid." Aantallen Hulstenaren met een warme sympathie voor het natio- naal-socialisme noemt de streek- chroniqeur wel; zo telde Hulst 105 Duitsgezinden, Sint Jansteen 58 en Hontenisse 28. In meer dan twintig hoofdstukken verdeeld over ruim vijfhonderd pa gina's met tal van foto's, kaarten en tekeningen, schetst van Kemse ke een beeld van het leven in Hulst tijdens de oorlogsjaren en daarna. Hij beschrijft het normale leven tij dens de vier jaar van bezetting, maar ook de spannende momen ten bij het overbrengen van pilo ten en de Vi's en V2's die bij velen angst inboezemden. Verder bevat het boek verhalen over de bevrij ding, de periode daarna tot 1946 en het sociaal leven. „Smokkelen bijvoorbeeld, werd er bij het leven gedaan. Met hele koeien en paarden tegelijk. De smokkelaars waren ook heel erg ge wiekst. Ze reden Mgt bijvoorbeeld met een kar vol vlas zo genaamd te scherp door de bocht, waardoor de kar omviel en de lading natuurlijk 'toevallig' op neutraal Belgisch grondgebied viel." Het boek verschijnt 19 september. Die datum is niet willekeurig geko men, want in die periode is Oost-Zeeuws-Vlaanderen in 1944 bevrijd van de Duitse bezetting. Het boek is bij voorintekening te bestellen en kost €30,-. Te bestel len via 0114-315597 of via www.de- nulstenaer.nl. sint jansteen - Honderden foto's van het land van Hulst in de Twee de Wereldoorlog staan er inmid dels op de laptop van Tonny van Kemseke. Toen hij in de loop van 2007 begon met het verzamelen van informatie over die periode in de Oost-Zeeuws-Vlaamse geschie denis, had hij dat niet durven dro men. 'Hulst zwijgt liever over de Tweede Wereldoorlog', luidde een krantenkop in november van dat jaar zelfs. „Naar aanleiding van die publicatie ben ik vervolgens werke lijk platgebeld", zegt Van Kemseke. De schrijver van boeken over on der meer de opkomst en onder gang van het Liduinaziekenhuis in Hulst en de geschiedenis van de honderdjarige Willibrordusschool kreeg vervolgens de beschikking over massa's materiaal. Een exem plaar van het boek 'Stad en land' bijvoorbeeld, uitgegeven door de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland (NSB), waarin een lofzang wordt gehouden op het ge- dachtengoed van Adolf Hitler. Of het (Duitse) paspoort, afgegeven in Rotterdam in 1944, van een vrouw die geboren was in Augus- tenfeld en woonde in Sluiskil. Ver der werden massa's stamkaarten en persoonsbewijzen aan Van Kemseke ter beschikking gesteld. Zo'n persoonsbewijs was in de oorlogsjaren letterlijk van levensbe lang. Door schaarste aan voedsel en andere levensbenodigdheden werd een distributiesysteem in het leven geroepen met bonnen. Om aan die bonnen te komen, moest je weer over een stamkaart be schikken. Mannen boven de veertig weten inmiddels van de hoed en de rand: Als je ouder wordt kan het zinvol middel te gebruiken voor het behoud van een gezonde prostaat functie. Prosta Totaal draagt op een goede manier bij aan de verzorging van dit belangrijke orgaan. zijn om een Prosta Totaal bevat een uitgebreid complex aan kruiden met een goede invloed op prostaatfunctie. Het gaat daarbij o.a. om de extracten van Saw palmetto, Pygeum en brandnetelwortel. Daarnaast is ook Beta-sitosterol toegevoegd. Deze substantie wordt gewonnen uit dennennaalden en is goed voor het behoud van de een normale prostaat functie. Lycopeen heeft een beschermende invloed op de gezonde cellen en weefsels en het mineraal zink is een belangrijke voedingsstof voor de prostaat. Daarnaast bevat Prosta Totaal een volwaardig multivitamine/mineraal complex plus energiekruiden om fit én gezond te blijven. Prosta Totaal is verkrijgbaar in een verpakking van 45 en 90 tabletten en beide varianten zijn nu blijvend in prijs verlaagd. Nieuw: meer seksuele energie met Prosta Xtra Mochten ook op seksueel gebied de jaren iets meer gaan tellen, is er nu Prosta Xtra. Pluspunten van Prosta Xtra: Met zink en brandnetel-extract voor het libido en extra seksuele energie. Met pompoenzaad extract voor een ge zonde prostaat en het bevorderen van de doorbloeding Drogisterij Doolaege Szydloskiplein 12 Axel Tel.:0115-565186 Drogisterij De Kaai Westkade 77 Sas van Gent Tel.:0115-451662 J Voordeelbon is geldig bij onderstaande drogist(en) t/m 2 weken na verschijning. Prosta Totaal 45 of 90 tabletten en Prosta Totaal Xtra Body Co Brouwerijstraat 11 Oostburg Tel.:0117-40200 Drogisterij Bastista-Koemans Gentsevaart 125 Kapellebrug Tel.:0114-312003 Drogisterij van der Linde Groote markt 8 Sluis Tel,:0117-461293 Hair, Body and Beauty Kapellestraat 2 Sluis Tel.: 0117-461293 WEGENER - PZC/DE STEM. ED. ZEEUWS VLAANDEREN - CO11 foto Peter Nicolai tonWn Duits paspoort uit de oorlogsjaren. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47