er vol tegenaan Watersport schrikt (nog) niet van 'concurrentie' Een helikopter kan zorg dichterbij brengen Roken in café blijft taboe 'Het is een flinke omslag, maar samenwerken is ook best gezellig' Vierhout overweegt toch centraal ziekenhuis bij Arnemuiden. Minisymposium over bouwen in crisistijd Minister Klink wil geen uitzondering maken voor kleine kroegen. PZC Woensdag 11 maart 2009 33 door Harmen van der Werf WAARDE - Her is een apart gezicht. Voor het gevoel heel ver weg van hun leefomgeving, de Oosterschel- de, is een groep mosselkwekers uit Yerseke aan het werk in een groe ne landbouwloods bij Waarde. Als nijvere bijen. Johnny Dhooge zit voorover gebo gen op een stoel. Hij laat een bijna 'oneindig' stuk touw door zijn han den glijden en bevestigt er lijntjes aan. Zijn collega's Mark Riedijk en Adriaan van Stee zitten even ver derop. Ze helpen het touw verder te bewerken. Zodat het aan één van de installaties voor het invan gen van mosselzaad kan worden vastgemaakt. Achter Johnny Dhoo ge liggen honderden grijze tonnen van kunststof opgeslagen. Het zijn de drijvers van de mosselzaadin- vanginstallaties, kortweg mzi's, die zes samenwerkende Yersekse mos selkwekers - verenigd in SMY - dit jaar willen aanbrengen in de Oos- terschelde. „Al vanaf de tweede week van ja nuari zijn we hier bezig", vertelt Anthonie Riedijk, broer van Mark. „Het is een enorme klus. We moe ten alleen al 5400 bevestigingslijn tjes vastmaken aan de invangtou- wen. Maar van de andere kant, het is ook best gezellig om samen zo iets te doen." Wout van den Berg is in Bruinisse met Leen en Leo Hoogerheide en ]an en Kees Stouten ook al maan den aan het werk op het droge. Ze hebben een ideale, plek gevonden om hun mzi's op te bouwen, het door scheepswerf Maaskant verla ten bedrijfsterrein aan de haven. De Bruse combinatie werkt met een ander invangsysteem dan de Yersekenarên, met vlotjes als drij vers waaronder een net hangt om het mosselbroed te 'strikken'. Vo rig jaar zijn 75 vlotjes getest in de Oosterschelde, dit jaar komen er 250 bij. Deze week gaan de eerste al het water in. „Want als de mos selen vroeg gaan melken", zegt Van den Berg, „vis je letterlijk ach ter het net." door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Dat wordt nog schrik ken, als alle installaties voor het in vangen van mosselzaad in het wa ter van de Oosterschelde en Wad denzee liggen. In de Oosterschelde zullen de drijfsystemen dit jaar 120 hectare in beslag nemen en in de Waddenzee 101 hectare. En dat is nog maar een begin. Dit jaar mogen alleen installaties bo ven mosselkweekpercelen worden aangebracht. Voor 2010 wordt ook gekeken naar gebieden daarbuiten. Mosselkwekers dreigen dan in het vaarwater te komen van andere ge bruikers. Henk Botterweg uit Zierikzee, re giovertegenwoordiger van het Wa- tersportverbond, is niet zo schrik achtig. Hij heeft alle vertrouwen in 'goed overleg' over de plaatsing van de drijvende installaties. „De mosselsector moet ook de kans krijgen nieuwe initiatieven te ont plooien", stelt Botterweg. De Zeeuwse Milieufederatie onder steunt de 'verduurzaming' van de mosselsector, maar vraagt ook aan dacht voor de draagkracht van de Oosterschelde. Als er te veel instal laties komen, kan dat nadelig zijn voor het voedselaanbod voor ande re organismen. De Oosterschelde meet overigens meer dan 30.000 hectare. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als Pieter Vierhout mocht kiezen, bouwde hij een nieuw centraal ziekenhuis langs de snelweg bij Arnemuiden. „Dat is een ideale optie", zei hij gisteren bij de eerste van een reeks informa tiebijeenkomsten. De specialisten vonden dat ook, zei Jan Doelman, van de medische staf van het zie kenhuis in Goes. „We hebben het losgelaten toen het financieel on mogelijk bleek." „Maar het wordt meegenomen", voegde Vierhout daar aan toe. Vierhout, die bijna twee weken in terim-directeur is van het Zieken huis Walcheren, vertelde de onge veer veertig aanwezigen dat hij eerst twee maanden de tijd wil ne men om met iedereen te praten: met de Walcherse bevolking en met het personeel van het zieken huis. Na die tijd worden er - als er inmiddels een uitspraak is van de mededingingsautoriteit over de fu sie - knopen doorgehakt. „Er wordt ook opnieuw gekeken naar de lokatie Vlissingen. Maar als het gebouw echt gedateerd is, moeten we ons' heroriënteren op de vraag of dat de beste plaats is. Daar krijgt u uitleg over als we een keuze hebben gemaakt." Het ziekenhuis in Vlissingen is nog niet definitief afgeschreven, zegt directeur Pieter Vierhout. Hij wil in de zomer een traumahe likopter in Goes. Vierhout zei bovendien dat hij wil proberen om in de zomermaan den een traumahelikopter naar Zeeland te halen om mensen snel ler in het ziekenhuis te krijgen. „Er is in Rotterdam een extra helikop ter. Het zou mooi zijn om die in Goes te stationeren." Dat kost - in clusief bemanning en brandstof - acht ton per jaar, zei Vierhout. „Wie dat gaat betalen? Dat is een goede vraag." Vierhout heeft het plan aan minister Ab Klink van Volksgezondheid voorgelegd. Die heeft nog niet geantwoord. MIDDELBURG - Het departement Zeeland van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del houdt morgen een minisympo sium over het thema 'Bouwen in tijd van crisis en krimp. Sprekers zijn Jaap Wielaart, direc tievoorzitter Rabobank Walcheren/Noord-Beveland, Eric de Ceuster, directeur Woongoed Middelburg en Gert van Kralin gen, directeur van de Walcherse Bouw Unie. Het symposium wordt gehouden in hotel Arneville in Middelburg van 11.30 tot 14 uur. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Uitbater van een klei ne kroeg of niet: aan het rookver bod wordt niet getornd. Alle cafés hebben te maken met een omzet daling. Dat heeft niets te maken met het verbod. Dus ook voor klei ne kroegen blijven asbakken op de tafels taboe. Minister Ab Klink (CDA, Volksge zondheid) weerlegde gistermiddag de kritiek vanuit de oppositiepar tijen' in de Tweede Kamer. „Het doel van het verbod is het instel len van een rookvrije werkplek. Dat is geen betutteling, maar gaat uit van het beginsel om anderen geen schade toe te brengen. In dat geval door hét meeroken", legde hij PW'er Fleur Agema uit. Uit onderzoek dat de minister heeft laten uitvoeren blijkt in zijn ogen niet dat bepaalde delen van de horeca onredelijk veel harder worden getroffen door het verbod dan andere. „De daling heeft eer der te maken met de economische crisis. Dan bezuinigen mensen op het naar horeca gaan." Klink ziet dan ook niets in het ma ken van een uitzonderingen. Ook schadeloos stellen ziet hij niet zit ten. „Zowel cafés met en die zonder rookruimte hebben te maken met omzetdaling. Ik wil geen oneerlij ke concurrentie. Uitzonderingen maken voor een groep betekent dat andere cafés daar nadeel van ondervinden. Dat wil ik niet." De regeringspartijen blijven Klink steunen in zijn opstelling. In navolging van de WD en PVV pleit de SP voor clementie voor kleine kroegen zonder personeel. Het CDA vroeg Klink te kijken naar systemen in Duitsland, die rookruimtes mogelijk maken waar geen deur in zit en waar de rest van de kroeg geen last heeft van de rook. Nu is een deur verplicht. „Doe niet te pietluttig", riep CDA-Kamerlid Cisca Joldersma. Klink zei dat cafés kunnen kiezen voor een ventilatiesysteem om hun werknemers een rookvrije werkplek te kunnen bieden. Klink waarschuwde de horeca hier niet te veel van te verwachten, omdat er nu nog geen systemen voor ven tilatie bestaan die een rookvrije werkplek garanderen. „Met rook vrij bedoel ik ook rookvrij." Mosselkweker Wout van den Berg op het oude werfterrein van Maaskant in Bruinisse bij de hoog opgestapelde vlotjes met netten voor het invangen van mosselzaad. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35