Mosselsector gaat Zijn de plannen voor na de fusie betaalbaar? Provincie investeert om economische crisis te verzachten Kamerlid Samsom begrijpt partijgenoten r* 0 0 Steun nodig omdat in 2010 aantal werklozen zal verdubbelen. Zeeuwse PvdA-leden zien uitbreiding Borssele als optie. Bundeling levert beide ziekenhuizen positief eigen vermogen op. 32 Woensdag 11 maart 2009 PZC door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Onder het motto 'sterker en duurzamer' neemt het dagelijks provinciebestuur maatre gelen om de gevolgen van de eco nomische crisis voor Zeeland te verzachten. Het gaat om verkeers- projecten, het behouden en ver sterken van kennis, versoepelen van regelgeving, bevorderen van bio-energieproductie en het onder steunen van maatregelen voor energiebesparing. De steun is hard nodig, aldus het dagelijks provinciebestuur. Als Zee land de landelijke prognose volgt, verdubbelt in 2010 het aantal werk lozen ten opzichte van vorig jaar: van 6000 naar t3.ooo. De werkgele genheid daalt met vijf procent van 174.000 naar 166.000 banen. Het dagelijks provinciebestuur presenteert onder het motto 'sterker en duurzamer' maatrege len om de gevolgen van de eco nomische crisis te verzachten. Er wordt 650.000 euro uitgetrok ken voor het versneld uitvoeren van verkeersmaatregelen en 500.000 euro voor vijf projecten om de bodem schoon te maken. Voor aanpak van achterstallig on derhoud aan van het Rijk overge nomen wegen is 400.00 euro be schikbaar. De provincie heeft al meegewerkt aan de komst van een mobiliteits centrum waar ondernemers te recht kunnen met vragen over scholing, detachering en herplaat sing van werknemers. Er worden 30 grote bedrijven en 30 bedrijven in het midden- en kleinbedrijf be zocht om na te gaan wat wensen en mogelijkheden zijn voor het op orde brengen van (milieu)vergun- ningen, het sneller starten van nieuwe activiteiten (die nog niet onder een vergunning vallen) en het nemen van milieurpaatrege- l^n. Het opstellen van een rapport over de kansen voor bio-energie in de Kanaalzone wordt versneld. Ook is voorzien in een aantal pro vinciale activiteiten op het gebied van duurzame energie en -bespa ring. Dat gebeurt samen met Delta en de woningcorporaties. door Jeffrey Kutterink DEN haag - De PvdA in Zeeland is altijd verdeeld geweest over uitbrei ding van kernenergie. „Voorstan ders van kernenergie vind je eer der in Zeeland dan in Groningen. Niet zo gek, omdat de kerncentra le in Zeeland ook economisch van belang is." Tweede-Kamerlid Diederik Samsom reageert desgevraagd op de uitkomst van -een discussie avond zaterdag in Zierikzee. Daar bleek dat ook in Zeeuwse Pv- dA-kringen uitbreiding van kerne nergie als een reële mogelijkheid wordt gezien om in de groeiende behoefte aan elektriciteit te voor zien. Jarenlang is het onderwerp kernenergie afgedaan als een kwes tie waarin de landelijke overheid het voor het zeggen heeft. Was de PvdA in de Tweede Kamer tegen de bouw van meer kerncentrales, dan waren de partijgenoten in Zee land dat ook. Maar Samsom ziet dat anders. „Het is een dilemma, zeker als het zo moeilijk is om om te schakelen naar duurzame energie. Dat er bin nen de PvdA over wordt gediscus sieerd en verschillend over wordt gedacht is niets mis mee. Dat er le den zijn die een andere mening zijn toegedaan, betekent nog niet dat het standpunt van de PvdA in eens verandert." Samsom is tegen uitbreiding van kernenergie. Hij vindt dat de on miskenbare voordelen van deze techniek (een schone manier om elektriciteit op te wekken) nog al tijd niet opwegen tegen de risico's (reactorveiligheid, de opslag van hoogradioactief afval). Energiebesparing, in combinatie met een schoner gebruik van fos siele brandstoffen, helpt volgens Samsom om tijd te winnen voor het ontwikkelen van andere vor men van energieopwekking. Het kan snel gaan. Amper een jaar geleden leek de oer-Zeeuwse mosselsector op sterven na dood. Nu is de knop om en werken mosselkwekers vol ijver aan een nieuwe toekomst. door Harmen van der Werf Het was kiezen of de len. Strijdend ten on der gaan in het ge vecht met de na tuur- en milieuorga nisaties, of'de juridische, maat schappelijke en politieke werkelijk heid accepteren', zoals secretaris Hans van Geesbergen van de pro ducentenorganisatie mosselcul tuur in Yerseke zegt. De tegenstanders, de Waddenvere niging, Vogelbescherming en stich ting Wad, waren overduidelijk aan de winnende hand. Ze kregen eind februari vorig jaar het gelijk aan hun zijde in hun strijd voor een 'ongerepte' Waddenzee. De Raad van State verbood voorlopig de voorjaarsvisserij op mosselzaad in het hoge noorden. „We hebben diverse hooggeleerde juristen geraadpleegd", kijkt Van Geesbergen terug op de maanden die na deze uitspraak volgden. „Het werd ons al snel duidelijk dat de natuurwetgeving ons geen ruimte biedt om door te gaan op de oude voet." Het heeft even geduurd voordat dit ten volle doordrong. Het is ook nogal wat. Zeeuwse mosselkwe kers zijn al ruim een eeuw gewend mosselzaad te halen uit eerst de Zuiderzee (nu het IJsselmeer) en later de Waddenzee. Zo'n traditie Zo werkt een mosselzaadinvanginstallatie Mosselkwekers zoeken alternatieve manieren om mosselbroed te krij gen. Nu sleepnetten in de Wadden zee verboden zijn, komt de mossel- zaadinvanginstallatie (mzi) in beeld. Na bevruchting ontwikkelt zich een larfje met schelpje. Mossels 'melken' tussen half apriL en half juni Zaad en eitjes worden uitge stoten. Zwemvermogen nog beperkt, larve zweeft door het water en probeert zich ergens aan te hechten. K Touwen met draadjes hangen S naar beneden en vangen mosselzaad (larves) op. S? Het mosselzaad (nu 1 centimeter lang) wordt met borstels van de r. touwen geveegd. f - Afhankelijk van het gebruikte systeem één, twee of drie keer per jaar. Op kweekpercelen volgroeien de mosselen in twee jaar. opgeven - al is het maar gedeelte lijk - is te vergelijken met een rouwproces. Het is er toch van gekomen, onder aanvoering van een door het mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij aangestelde bemid delaar, burgemeester Sicko Hei doorn van Assen. Vorige week slo ten de vijanden een akkoord. Met onder meer de keiharde afspraak dat de mosselsector twintig pro cent van de voorjaarsoogst aan mosselzaad uit de Waddenzee inle vert. Oftewel 5,5 miljoen kilo. En vanaf 2020 zou de visserij op mos- selzaadbanken helemaal taboe moeten zijn. Maar dan moeten mosselkwekers wel voldoende al ternatieven hebben om aan hun grondstof, aan mosselzaad, te ko men. Mosselkweker en -bestuurder Wout van den Berg uit SBruinisse is 'dag en nacht' bezig geweest Adriaan van Stee, Johnny Dhooge en Mark Riedijk (vlnr) werken aan mossel zaadinstallaties in een loods bij Waarde. foto Dirk-Jan Gjeltema sinds februari vorig jaar. „Onge looflijk hoe snel het allemaal is ge gaan", toont hij zich oprecht ver baasd. „Niemand had deze omslag een jaar geleden verwacht. Maar nu het zover is, gaan we er ook voor. Dat is het mooie van de mos selsector." Praktisch alle mosselkwekers heb ben zich op hét alternatief voor mosselzaadvisserij gestort, het in vangen van mosselbroed met in het water drijvende installaties. Uitvinder Kees Groot uit Den Hel der, van beroep groothandelaar, is daar al in 2000 mee begonnen om dat er gebrek was aan mosselzaad. Schelpdierconcern Prins en Dinge- manse uit Yerseke was ook een voorloper, gevolgd door Roem van Yerseke en kleinere kwekers. Het ging vaak nog om proeven. De sec tor wilde er ook nog niet helemaal tegenaan, omdat ze dan haar on derhandelingspositie zou kunnen verzwakken in het debat over de mosselzaadvisserij in de Wadden zee. Die discussie is achter de rug. Nu kan de vaart er pas echt in komen. En die komt er ook in. Kwekers hebben de uitdaging opgepakt. Dit jaar mogen ze - met de nodige ver gunningen - hun invangsystemen boven de eigen kweekpercelen hangen. Om dat in korte tijd voor elkaar te krijgen hebben bedrijven de handen ineengeslagen, zoals zes Yersekse kwekers die elkaar hebben gevonden in SMY (Samen werkende Mosselkweekbedrijven Yerseke). Jos van Damme van SMY stelt nuchter vast: „Het is an ders organisatorisch en financieel niet te behappen." De 'mosselzaad oorlog' heeft zo tot een nieuwe saamhorigheid geleid. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is misschien niet nodig dat minister Klink in grijpt in de situatie van het zieken huis in Goes, maar de Raad van Bestuur moet dat wel doen. Vol gens het rapport dat dinsdag over de financiën van het ziekenhuis verscheen moeten ingrijpende maatregelen worden genomen. Het ziekenhuis mag dan het afgelo pen jaar - zoals het er nu naar uit ziet - 'licht positief hebben afge sloten, het eigen vermogen blijft negatief: de aftreksom van bezittin gen en schulden komt uit op 4,5 miljoen euro. In de min. De minis ter wil dan ook dat de opstellers van het rapport de ontwikkelin gen in de gaten gouden. Dat het financieel niet goed gaat, is niet nieuw. Al in 2005 - als Hans Simons aantreedt- wordt aan de bel getrokken. Er volgt een reeks maatregelen die lijken te helpen, want in 2006 meldt het ziekenhuis een positief resultaat. Een jaar la ter moeten men daar op terugko men. Door 'een fundamentele fout' moet het resultaat worden ge corrigeerd: er was in 2006 twee miljoen verlies gedraaid. En dat had men misschien wel kunnen weten, concludeert de opsteller van het rapport voorzichtig. 'Er is gesproken over de potentiële risi co's maar er is gekozen om uit te gaan van het (achteraf gebleken te) optimistische scenario." De nieuwe accountant bestempelde dat gedrag achteraf als 'onverant woord'. Het is op dit moment nog niet dui delijk of de plannen voor na een eventuele fusie wel te betalen zijn. Is er bijvoorbeeld nog wel geld voor een nieuw ziekenhuis op Walcheren? De raad van bestuur heeft de onderzoekers laten weten dat het mogelijk is om geld te le nen, mits de fusie doorgaat. En wat zijn de gevolgen voor het ziekenhuis Walcheren? „De samen werking heeft mede geleid tot een negatief resultaat over het jaar 2007", stelt het rapport. Vlissingen heeft een positief eigen vermogen. 'Voor de beide ziekenhuizen zou na de fusie zelfs sprake zijn van een klein positief eigen vermo gen, waarmee ook eventuele aan spraken op balanssteun niet aan de orde zijn.' Balanssteun is finan ciële hulp die de overheid ver strekt als de zorg in gevaar komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34