Samenspel onderwijs is lucratief BenZeker nl 'Gegrepen door leed van zwerfhonden' De allerhoogste spaarrente van Nederland? Amels steunt opleiding van jachtenbouwers Terneuzenaar gewond bij bedrijfsongeval Lees het weblog van onze Haagse verslaggever Samenwerking tussen Zeeuwse instellingen levert miljoenen op. Klein rosendael www.medinova.com Tros portretteert 'mooiste meisje' Maaike van Poelje. WÊÈÊ^^ www.pzc.nl/zeeuwsezetel PZC Woensdag 11 maart 2009 I 29 door René Schrier MIDDELBURG - Nergens in Neder land werkt het onderwijs zo pro- vinciebreed samen als in Zeeland. Vanaf het primair onderwijs, is ie der op zijn niveau verenigd en dat provinciebreed. Zo werd het Platform Primair On derwijs in 2004 opgericht vanuit de gedachte dat het voordeliger was om gezamenlijk in te kopen. Cor Kuyvenhoven, voorzitter raad van bestuur van Archipel scholen: „Er werd al vaak bilateraal wat ge regeld want je vindt elkaar snel als eens bij elkaar komt." Gerard Langeraert van Open Basis in Terneuzen: „Het is ook makke lijk om als basisonderwijs met één mond te spreken. Als ik als school directeur een brief stuur, heeft dat niet zo veel impact als wanneer er een brief komt van het gezamenlij ke Zeeuwse primaire onderwijs." Het platform is nu ook van plan bij de provincie het verzoek neer te leggen om een onderzoek uit te voeren naar de toekomst van de school op het platteland. De aanleg van een glasvezelkabel tussen scholen en de Zeeuwse bi bliotheek bracht de oprichting van het dienstencentrum onderwijs (DCO) in een stroomversnelling, Het is uniek in Nederland dat de verschillende onderwijsniveau's onderling samenwerken. Het gaat om praktische zaken maar ook om onderwijskwaliteit. vertelt voorzitter Frida Steenblik. Binnen het DCO zijn verschillen de netwerken opgericht voor: ICT, personeel en organisatie, inkoop en kwaliteitszorg. Omdat veel inko pen Europees aanbesteed worden is gekeken wat er in die sfeer te ha len is. Het voordeel is dat niet iede re deelnemer mee moet doen, legt Steenblik uit. Zo was er de aanbe steding van schoonmaakwerk. Daar doen acht leden/deelnemers van het DCO aan mee. Sommige zagen er van af omdat ze bijvoor beeld nog vastzaten aan lopende contracten. Door de aanbesteding zullen de acht deelnemers in geld uitgedrukt een bedrag van 3,3 mil joen euro besparen. Het gezamen lijk aanbesteden van arbodiensten leverde een besparing van 250.000 euro op. Ook de de acht praktijkscholen en -afdelingen in Zeeland werken sa men. Daarbij gaat het vooral om de inhoud van het onderwijs. Mo menteel worden projecten voorbe reid, op het gebied van doorstro ming, opzetten van een helpdesk en een avondschool. Maak vandaag nog een afspraak! MEDINOVA Rosendaaiseiaan 30, Rozendaa! (bij Amhem) t: 026 - 362 06 80 door Selma Osman koudekerke - Ver weg van Middel burg, in de heuvels van het Spaan se Andalusië, heeft Maaike van Poelje (36) haar roeping gevonden. Ze schrijft kinderboeken en vangt zwerfhonden op. Morgenavond is de (oud)Middelburgse te zien in het Tros-programma Het mooiste meisje van de klas. Acht jaar geleden nam haar leven een wending toen ze met haar man Michiel naar Spanje verhuis de. De zwerfhonden hebben het bestaan van de journaliste com pleet veranderd. Presentator Jaap Jongbloed zocht Maaike op in haar afgelegen huis in Spanje en volgde haar bij haar werk voor het asiel. Ze bezochten haar oude school, de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg. En ze zag na jaren haar oude schoolvriendinnen te rug in hun stamcafé St. John. Maaike zei meteen ja, toen de ma kers van de serie aanklopten. Bij de titel van het programma voelt ze zich wat ongemakkelijk. „Maar in de uitzending gaat het om het totaal; de dingen die je in je leven hebt meegemaakt." Met haar grote bos donkere krul len en haar eigenzinnige stijl was Maaike zo'n meisje dat op school jongensharten sneller deed klop pen. „Ik merkte wel dat ik redelijk populair was bij de jongens. Sa men met mijn vriendin Babette Luitwieler. Ik donker, zij blond; we waren echt zo'n duo." Ze kregen veel aandacht in de vorm van brieven, telefoontjes en zelfs een liedje dat werd aange vraagd op de radio. „Opeens hoor de ik op Hilversum3: 'Voor Maaike en Babette, de twee leukste meis jes van de SSGM'. Daar had na tuurlijk de hele school het over. Toch waren we ook twee normale meiden met hun onzekerheden.,, Ze schetst een beeld van haar gym- 'Die honden sterven een pijnlijke dood, daar slaap je soms even niet van' nasium-tijd waarin ze 'gewoon' puber was. Herinnert zich discus sies met leraren en mede-scholie ren over politiek, discriminatie en onrecht in de wereld. „Daar was ik heel gedreven in. Toch was ik verle gen: een spreekbeurt vond ik dood eng. Maar bij een discussie was mijn gene weg." Met eenzelfde gedrevenheid zet ze zich nu in om de zwerfhonden te helpen. „Die worden in Spanje ver giftigd of naar een gemeenteken nel gebracht om ze vervolgens heel pijnlijk te laten sterven. Daar slaap je soms even niet van." Over die praktijken schreef ze vorig jaar een kinderboek: Het Spaanse Gif. Thuis heeft ze dertien honden rondlopen, waaronder de witte Tutti (in het boek Witte Flits) die altijd meegaat naar lezingen. Zes scholen bezoeken ze deze week, zoals gisteren de Dolfijnenburch (Middelburg) en de Lichtboei (Westkapelle). „Die bezoekjes bie den de gelegenheid om met kinde ren te praten over hoe je met die ren om kunt gaan. Dat zou ik ook in Spanje willen doen: de mentali teit van kinderen veranderen." Het mooiste meisje van de klas, donder dag, Nederland 1, 21.30 uur vlissingen - Jachtenbouwer Amels zal de opleiding van vijf leerling jachtenbouwers ondersteu nen. De Vlissinsge werf betaalt mee aan de opleiding van het vijf tal aan het Technum van het ROC Zeeland in Vlissingen. Bijzonder is dat de vijf leerlingen na het afronden van hun oplei ding aan het Technum een baanga rantie van Amels krijgen en aan de slag kunnen als inbouwmon- teur. Bij het project wordt ook het regionaal leerbedrijf vakwerk be trokken. nieuwdorp - Een Terneuzense kraanmachinist is gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval op een bedrijf aan de Monacoweg bij Nieuwdorp. Tijdens het wegslepen van een drij vende kraan brak omstreeks twee uur een staalkabel van rond 36 mm. De kraanmachinist werd door een uiteinde van die kabel ge troffen op zijn bovenbeen, waar door letsel ontstond. Hij is naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld van het ongeluk. BenZeker.r vergelijkt en helpt u op weg! Maaike van Poelje met haar hond Tutti Frutti (wit) en de Spaanse adoptiehond Zara, die sinds kort bij haar moeder woont. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31